Sayfa 1/2 12 SonSon
33 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Arabam çok yakıyor...

Ertan Tutam
    .:ErTaN:. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

Standart Arabam çok yakıyor...

Merhaba arkadaşlar,

2009 model 1.4 Starjet Punto sahibiyim. Aracımı sıfır aldım ve aldığım günden beri şehir içinde 450 - 550 Km yol yapıyorum. En son İstanbul 'dan , Çanakkale gidip - geldim , Çanakkale 'de biraz gezdim ve 1550 Km 'lik yolda 400 TL benzin yaktım. Bu kadar yakması , bana pek normal gelmedi.

Arabanın deposunu doldurduğumda , bana max. menzil olarak 524 Km 'yi gösteriyor. Benim arabam ile aynı özelilkte olan GP 'den arkadaşıma aldık. Arkadaşımın arabasını full lediğimizde max. menzil olarak 699 Km 'yi gösteriyor. Acaba benim GP 'de sorun mu vardır?

Yücel Başoğlu
    GP Hayranı yucelbasoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 29

Gülen Yüz

Alıntı .:ErTaN:. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

2009 model 1.4 Starjet Punto sahibiyim. Aracımı sıfır aldım ve aldığım günden beri şehir içinde 450 - 550 Km yol yapıyorum. En son İstanbul 'dan , Çanakkale gidip - geldim , Çanakkale 'de biraz gezdim ve 1550 Km 'lik yolda 400 TL benzin yaktım. Bu kadar yakması , bana pek normal gelmedi.

Arabanın deposunu doldurduğumda , bana max. menzil olarak 524 Km 'yi gösteriyor. Benim arabam ile aynı özelilkte olan GP 'den arkadaşıma aldık. Arkadaşımın arabasını full lediğimizde max. menzil olarak 699 Km 'yi gösteriyor. Acaba benim GP 'de sorun mu vardır?
    O arkadaş ben oluyorum sanırım

Coşkun Abi inşallah burdan sana yardımcı olacaktır.

Hatta istanbul-kuşadası-fethiye üçgeninde yaktığı benzini duyunca sanırım servisi basmaya gideceksin

Selam,
    Hayat bakış açılarından ibarettir...

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Ertan Çok fazla da yakmamış ben 650 km de 150 lira benzin yaktım yaklaşık 24 kuruş oluyor seninkide yaklaşık 26 kuruş yakmış... bence normal gibi... ama gittiğin hız, yük ve klima etkiliyor durumu... benim araba full dolu idi bagaj dolu.. klima hiç kapatılmadı ve ortalama hıım 110 km/saat

Hüseyin Can
    hsyn28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 339

arkadasınız km ne kadar yakıyor sizinkinden daha az mı.menzile bakmayın bence benim arabadada bazen dolduruyorum 850 yazıyo bazen dolduruyorum 1120 yazıyo ama ne kadar gidio dersen 750-800 km.258 kurus yakmıs uzun yol ve sehiriçi karısık tabi bu deger otobanda kac km hızla gittiginizede baglıdır.bazı arkadaslar 90 km sabit hızla gidiyo 1000 km yapıyo ben 120-160 arası gidiyom 750km yapıyom.
    EVOEVOEVOEVOEVO

Yücel Başoğlu
    GP Hayranı yucelbasoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 29

Alıntı hsyn28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadasınız km ne kadar yakıyor sizinkinden daha az mı.menzile bakmayın bence benim arabadada bazen dolduruyorum 850 yazıyo bazen dolduruyorum 1120 yazıyo ama ne kadar gidio dersen 750-800 km.258 kurus yakmıs uzun yol ve sehiriçi karısık tabi bu deger otobanda kac km hızla gittiginizede baglıdır.bazı arkadaslar 90 km sabit hızla gidiyo 1000 km yapıyo ben 120-160 arası gidiyom 750km yapıyom.
    Kesinlikle katılıyorum. Kullanım çok önemli. 2bin-3bin devir arasında giderken yol bilgisayarını kontrol etmeni öneriyorum kardeşim. Arabayı hızlı kullanıyorum biliyorsun. Ama önemli olan hızlı-yavaş değil, arabanın devri...

2bin devir altında kullanığın günlerin hatırına bence şimdi gp senden acısını çıkartıyor
    Hayat bakış açılarından ibarettir...

Ertan Tutam
    .:ErTaN:. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

Benim GP 'yi fullediğimde yaklaşık , 140 - 150 TL arası tutuyor. Işık yanana kadar bekliyorum, uyarı sesi geliyor ve toplam yapılan yola baktığımda , genelde 450 - 550 arası değişiyor. Klima kapalı , normal kullanım ve yük yokken yaptığım Km bu. Hesapladığımda 33 - 27 kuruş arası yakıyor. Soğuk havada daha az km yaptığımı düşününce de daha çok yakıyor. Kışın hatırlıyorum , tam depoda 380 Km yapmıştım Yazılım versiyonu veya mekanik aksamda bir sorun olabilir mi?

Şehir içi ortalama yakıt tüketimine baktığımda , 9,5 - 11,9 arası oynuyor. Abimde 2006 Golf var ortalama benim GP kadar yakıyor.

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Ertan aracın yenı cok yakması gayet normal 10 bın km ye kadar fazlayakar arac yolbılgısarıda senın kullanmana gore hesap yapar 20 tl ıle 256 km yazar bı yazar 100 km duruma gore yazar ıste
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

menzile bakarak hesap yapmaman lazım
    1550 km de 400 tl km de 258 kuruşa denk geliyor
    starjat için çok fazla değil
    ama
    yumuşak kullanım ile bu değer uzun yolda 200 kuruşa kadar düşürülebilir
    araın yük durumu klima lastik hava basınçları havanın durumu yakıta etki eden faktörlerdir
    aracını 2000-3000 deviri geçmeden kullanarak bir dene bakalım ne yakacak

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Muharrem AYTÜRK
    fraust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

Yol bilgisayarında sorun olduğunu düşünüyorsanız Akünün kutup başlarını sökün, 5 dk bekleyin ve tekrar takın. Böylece bilgisayarı sıfırlamış olursunuz. Daha önce benim de başıma geldi... menzil göstergesi sürekli 257 km gösteriyordu, trip ile falan sıfırlamaya calıştım ama bi tüelü olmadı. ben de kutup başlarını söktüm ve işe yaradı
    Ya kendine bir yol seçmelisin, ya da kendi çizdiğin yoldan gitmelisin!..

Şenol Vural
    siyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 31

arkadaşlar 90 hp 95 hp beygiride yüksek araçlar bunlarıda unutmamak lazım... ve bence değerler iyi gibi geldi bana... daha azı dizel yakıyor zaten.!

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

full şehirdışı son yolculuğumda toplamda 2100 Km. 400 - 450 TL arası falan benzin yaktım. kullanım ya da yol durumuyla alakalı olabilir. %90 klima kullanmadım. ortalamam yol bilgisayarın 5,3 lt /100 km.di. daha önceki sene 4,9 lt /100kmydi aynı yolda. gaza ne kadar basarsan o kadar fazla yakıyorsun anlayacağın. ama şunu söyleyeyim rampa aşağı gördün mü gazı bırak araba kendi salınsın. birde 6.vitesi ve cut offları iyi kullanmak lazım. starjet deviri seven bir motor bunuda unutmamak lazım. düşük devirle gideyim az yakayım derken daha fazla yakarsın. uzun yolda deviri 3000 e sabitlemeye çalış. zaten 120 km ye gelince 3000nin hafif üstüne çıkmaya başlar. en ideali 110 km sürat bu arada yakıt tasarrufu için.

aslında ne yazarsak yazalım herkesin bir sürüş şekli ve kalitesi var. sorun araçlarda değil sürüş şeklinde. yol durumuda çok önemli. temiz asfalt bir yolda giderken farklı yakıyor , asfalt fakat satıh bozuksa daha farklı yakıyor. birde hiç hesaba katılmayan bir durumda ani hızlanmalardır. uzun yolda araç sollayayım derken verilen gazlar kaynayıp gidiyor. kafayı dışarı çıkartırsın geçecem die ileride araç görürsün frenleyip tekrar yerine girersin arada yakılan boşa benzin var. bunlarıda hesaba katmak lazım. sürüş kalitesi diyorum velhasıl. her zaman sakin araç kullanmak lazım. cebini korumak istiyorsan sağ şerit müdavimi olacaksın. artık araba sahibi olmak büyük zengin işi.
    Konu HasanAliz tarafından (14/07/2010 Saat 22:48 ) değiştirilmiştir.

12. Bu mesajı için 2 kişi HasanAliz'ye teşekkür etti:

alper yonar
    Dynamic Üye alperyonar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 YN 5**
    Edilen teşekkür: 356

Çok fazla değil gibi ama en son verim araba full doluydu, klima full auto da bir depo ile 790 km gidebildim. Benzinin lt si 3.65 di. Oda km de 20.7 krş yapıyor.

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

slm alper, bence araba full dolu + klima sürekli açık olmasına rağmen çok çok iyi bir veri yakalamışsın. 45 lt ile 800 km gerçekten iyi. tebrikler.

MEHTAP DANIŞIR
    cesur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 6

benim aracım benzinli ve şuan 437 km deyim ve şuana kadar 150 tl lik benzin yükledim benim aracım çok daha fazla yakıyor ben se 80 in üzerine çıkmıyorum

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı cesur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim aracım benzinli ve şuan 437 km deyim ve şuana kadar 150 tl lik benzin yükledim benim aracım çok daha fazla yakıyor ben se 80 in üzerine çıkmıyorum
    araç yeni
    ilk 7000 - 8000 kmyi aşana kadar az yakmasını beklemeyin
    şu anda kış aylarındayız orduda havalar soğuk olur kısa mesafeli soğuk havalarda benim dizel bile 6 lt falan yakıyor
    kısacası normal şimdilik

MEHTAP DANIŞIR
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz

hmm anlıyorum .bana denildiğine göre bir depoyla 700-800 km yapılabileceğiydi bendaha 450 bile yapamadım

onur kaya
    kara kız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DY 2468
    Edilen teşekkür: 303

Alıntı bankaci61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    full şehirdışı son yolculuğumda toplamda 2100 Km. 400 - 450 TL arası falan benzin yaktım. kullanım ya da yol durumuyla alakalı olabilir. %90 klima kullanmadım. ortalamam yol bilgisayarın 5,3 lt /100 km.di. daha önceki sene 4,9 lt /100kmydi aynı yolda. gaza ne kadar basarsan o kadar fazla yakıyorsun anlayacağın. ama şunu söyleyeyim rampa aşağı gördün mü gazı bırak araba kendi salınsın. birde 6.vitesi ve cut offları iyi kullanmak lazım. starjet deviri seven bir motor bunuda unutmamak lazım. düşük devirle gideyim az yakayım derken daha fazla yakarsın. uzun yolda deviri 3000 e sabitlemeye çalış. zaten 120 km ye gelince 3000nin hafif üstüne çıkmaya başlar. en ideali 110 km sürat bu arada yakıt tasarrufu için.

aslında ne yazarsak yazalım herkesin bir sürüş şekli ve kalitesi var. sorun araçlarda değil sürüş şeklinde. yol durumuda çok önemli. temiz asfalt bir yolda giderken farklı yakıyor , asfalt fakat satıh bozuksa daha farklı yakıyor. birde hiç hesaba katılmayan bir durumda ani hızlanmalardır. uzun yolda araç sollayayım derken verilen gazlar kaynayıp gidiyor. kafayı dışarı çıkartırsın geçecem die ileride araç görürsün frenleyip tekrar yerine girersin arada yakılan boşa benzin var. bunlarıda hesaba katmak lazım. sürüş kalitesi diyorum velhasıl. her zaman sakin araç kullanmak lazım. cebini korumak istiyorsan sağ şerit müdavimi olacaksın. artık araba sahibi olmak büyük zengin işi.

kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum..

onrky
    1.4 starjet 95hp

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı cesur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hmm anlıyorum .bana denildiğine göre bir depoyla 700-800 km yapılabileceğiydi bendaha 450 bile yapamadım
    Ankara alanya 557 km 90-100 km hız ıle toplamda 650 km yaptım full depo 45lt
    170-190 alanya ankara 557 kırmızı ısık yandı .(enıste kullandı) 45-8= 37 lıtre yakmısım
    Anı hızlanmamak gerek
    2500-2800 devırde vıtes yukseltıyorum
    yokus yukarı kontak kapatıyorum
    kısacası artık dusunmuyorum ne kadar yakıyor dıye oylede yakıyor boylede dıkkat ettıgım husus bır anda gaza koklemıyorum,2500 devırde vıtes degıstırıyorum 3000 devır ve 90 km hızıda gecmıyorum yokus asagı aracı bosa almak yerıne vıtesı yukseltıp ayagımı gazdan cekıyorum ben tırmalayım duruyum habıre ne kadar yakıyor dıye habıre zam gelıyor benbenzıne tırmalasam ne olacakkı zamdan sureklı yukselıyor zaten yaktıgım ucret.
    Arac 8 bıne kadar yuksek yakar havalarda soguk ondanda yakar
    Konu ZAK1980 tarafından (08/02/2011 Saat 01:16 ) değiştirilmiştir.
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Gökhan Becerik
    Sauron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 18

Benim arac 7000 km oldu yoğun trafikte kullanıyorum genelde (merter E5 ) ortalama yakıt tüketimi 9.0 - 9,5 lt . gözüküyor . 5000 km den sonra düşer dediler tam tersi oldu.. Yükseldi
    Önümüz tufanmış ne gam , Nuh'un gemisidir VATAN!

MEHTAP DANIŞIR
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz

ben o dediğinizvites işlemleriiçin daha acemiyim galiba bununda etkisi oluyor araba 2.vitesteyken basıorum gaza 3.vitese geçerken daha beter köklüyorum. acemilik te etkilioluyor galiba

Sayfa 1/2 12 SonSon