20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: LPG yi ruhsata işletme adımları ve maliyeti

Hasan Murat SONER
    ssss2292 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok
    Plaka
    10 GMS 07
    Edilen teşekkür: 28

Dikkat LPG yi ruhsata işletme adımları ve maliyeti

Merhaba arkadaşlar,
    LPG nin ruhsata işletilmesi ile ilgili yapılmsı gerekenleri içeren bir konu daha önce açıldımı bilemiyorum. Forumumuzda konuyu aradım fakat bulamadım.

Bende bugün sonuçlandırdığım LPG yi ruhsata işletme işlemlerimi bu işlemi kendisi takip edip halledecekler için anlatmak istedim. Öncelikle küçük bir yerde yaşıyorsanız ve yeterli boş vaktiniz varsa takipçiye fazladan para vermeden kendiniz çok rahat bu işlemleri takip edebilirsiniz. Büyük şehirlerde belki ilgili yerleri bulmak sorun olabilir.

Sırasıyla yapılacak işlemler ve maliyetini anlatayım. Bu işlemlere başlamadan Vergi borcunuz varsa ödemenizi ve Trafik sigortanızı yaptırmış olmanızı tavsiye ederim. Sonradan koşuşturmamanız için

1- Öncelikle LPG yi takdırdığınız yerden LPG ile ilgili fatura ve proje ile ilgili işlemlerinizi halletmeniz gerekiyor. (LPG takılan yer fatura ve gerekli evraklarla anlaşmalı olduğu makine mühendisine yönlendiriyor oda proje ile ilgili işlemleri tamamlayıp evrakları onaylayıp size teslim ediyor) Bu aşamada LPG nin takılması sırasında fiyata herşey dahil olarak anlaştıysanız makine mühandisine ayrıca bir bedel ödemiyorsunuz genellikle.

2- Makine mühendisinin size teslim ettiği evraklarla Sızdırmazlık Raporu için bulunduğunuz yerdeki Makine Mühendisleri Odasının ilgili istasyonuna gidiyorsunuz. Aldığınız sızdırmazlık raporu 1 ay geçerli. Sızdırmazlık Raporu için 25 TL harç ödüyorsunuz. (Sızdırmazlık Raporunu 3 Adımda bahsedilen işlemlerden sonrada alabilirsiniz sırası önemli değil.)

3- Fatura, Proje ve Sızdırmazlık Raporu evraklarınızla birlikte bulunduğunuz yerdeki Şoförler ve Otomobilciler Odasına gidip LPG yi ruhsata işleteceğinizi belirtip EK-1 belgesini doldurtun yada alıp kendiniz doldurtun. (Burada size bazı bilgiler için trafik sigortanızın poliçesini soracaklardır. Bu adımdan önce Trafik sigortanızın süresi geçmişse yaptırın.) EK-1 belgesinin hazırlanması için ben şoförler odasına 15 TL ödedim. (İstenirse Sızdırmazlık Raporu bu adımdan sonrada alınabilir.)

4- Fatura, Proje, Sızdırmazlık Raporu, EK-1 belgesi, Trafik sigortası poliçeniz ve birde Egzos Emisyon Ölçümü yaptırdıysanız onunla ilgili belge ile birlikte TÜVTURK e müracaat ediyorsunuz. Borcu yoktur yazısı falan almanıza gerek yok çünkü sistemde otomatik görünüyor. Ayrıca Egsoz Emisyon Ölçümünü buradada yaptırabiliyorsunuz. Ben Muayene ve Egsoz Emisyon Ölçümü için 152,26 TL ödedim. Sadece Muayene için ödenecek bedel ise 126,26 TL imiş. Bu bedellerin Vergi dairesine yatırılması gerekmiyor. TÜVTURK tahsilatı yapıyor.

5- Muayene sonucu olumlu ise TÜVTURK ten alacağınız belgeler ve diğer tüm belgelerle birlikte bulunduğunuz yerdeki ilçe trafik müdürlüğüne başvurarak ruhsat değişikliğini yaptırmanız gerekiyor. Ruhsat değişikliğininde maliyeti ruhsatın iki sayfası birden değişecekse 108 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece 1 sayfa değişecekse 48 TL gibi bir rakam diye hatırlıyorum.

6- Ve işlem tamam. Artık basın gaza doyasıya

Yaptığım tüm ödemelerle ruhsat değişikliğinin toplam maliyeti
    Sızdırmazlık 25 TL
    EK-1 Belgesi 15 TL
    Muayene 126 TL
    Egzos Emisyon 26 TL (daha önce yapılmışsa gerek yok)
    Ruhsat Değişim 108 TL

Bilgilerin Yararlı olması dileklerimle....
    Konu ssss2292 tarafından (28/06/2010 Saat 23:35 ) değiştirilmiştir. Sebep: İlave bilgi

2. Bu mesajı için 13 kişi ssss2292'ye teşekkür etti:

hayri öztürk
    opn21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 15

ben muameleci arkadaşa yaptırmıştım ; 400 tl vermiştim .
    GP

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hasan Murat SONER
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok
    Plaka
    10 GMS 07

muameleci için normal bir fiyat 100 kağıt avantası olsun o kadar

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık. şuan düşünmesemde ilerde lpgye geçersem lazım olucaktır.
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hasan Murat SONER
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok
    Plaka
    10 GMS 07

Alıntı usermm1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık. şuan düşünmesemde ilerde lpgye geçersem lazım olucaktır.
    Faydalı olduysa ne mutlu bana. bilgi paylaştıkça artar değil mi?..
    Konu ssss2292 tarafından (07/07/2010 Saat 12:38 ) değiştirilmiştir.

Vatan Bayraktar
    BirDokuzSıfırYedi GPunto19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 18

Arkadaşlar benim lpg ruhsata işli..Muayene yaklaştı.Sormak istediğim "Gaz sızdırmazlık raporunu" her hangi bir ilden alabiliyor muyuz..Misal Çorum..Kartal çok yoğun oluyor..Eğer alamıyorsak Kartaldan almak için en uygun gün yada saat?Teşekkürler..

Vatan Bayraktar
    BirDokuzSıfırYedi GPunto19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 18

Bilgisi olan yok mu?

Muharrem AYTÜRK
    fraust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

Alıntı ssss2292 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Ruhsat değişikliğininde maliyeti ruhsatın iki sayfası birden değişecekse 108 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece 1 sayfa değişecekse 48 TL gibi bir rakam diye hatırlıyorum....
    Eğer ruhsatta yazılacak yer varsa ve o bölüm boş ise 1 sayfa yeterli oluyor. Emniyette bunu hatırlatın işlemi yapan memura. Aksi halde hemen 2 sayfayı değiştirme işlemi yapıyorlar.
    Ya kendine bir yol seçmelisin, ya da kendi çizdiğin yoldan gitmelisin!..

Semih Tekdag
    matias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

Bende 300 tl ile kapatıcaktım ki muayanede arka frenler komple elden geçcek diyene kadar 160 tl'de ordan vurmuştu beni oldu 460

mert ogün akkaynak
    35mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yağmur Gri
    Plaka
    35 ufs 34
    Edilen teşekkür: 205

Dikkat

sızdırmazlık tüv hepsi bitti şimdide takipciye gidip dilekçe ve evrakları hazırlatma zamanı..... bide onada mı para verecez...
    işte dosya düzeni.
    Orjinal Lpg faturası Tüvtürk'ten alınan belge ve trafik sigorta policesi birlikte zımbalanır (trf. Poliçesi yeni ruhsatla geri verilecek)
    Ek 1 (bandrollü olan), ruhsat, tüvtürk muayene makbuzu, dilekçe, lpg faturasının fotokopisi, montaj tespit raporu, uygunluk belgesi, onay belgesi, hizmet yeterlilik belgesi, mühendisler odası tescil belgesi, yetki belgesi, lpg aksam listesi, hepsi bir arada zımbalanır
    Sarı dosya alınıp nüfus fotokopisi sol iç yüzüne zımbalanır dosyanın ön yüzüne plaka isim işlem tamamdır.
    Sonra artık yogunluga göre sıra beklenir zaman öldürülür..birde 108 tl
    Akşam dilekçe örnegini word de yazıp ekliyecem
    Kolay gelsin

BARIS UCAR
    suvari_84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BD 1257
    Edilen teşekkür: 153

mert ne sırası artık emniyet bu işleri randevulu yapıyor gir sitelerine randevu al ruhsat değişimi yapılacak sendede sakın iş takipçilerine para bayılma

mert ogün akkaynak
    35mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yağmur Gri
    Plaka
    35 ufs 34
    Edilen teşekkür: 205

öyle birşey yok bildiğim kadarıyla (ızmırde )sıra numarasını aldım bekledim bu gün tam bana sıra geldi sistem arıza yaptı dediler kahroldum yarın öbür gün yine gidecem

Emre S
    emresan87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 23

Arkadaşlar benim aracıma da yarın lpg takılacak, fakat sorunum şu; geri vites lambamda ve yanındaki yansıtıcıda çatlak var, lamba sağlam bi şekilde yerinde sabitlenmiş durumda ve gayet iyi çalışıyor, fakat dediğim gibi üzerindeki camında çatlak var.. Sizce muayeneden geçer mi?

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı emresan87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar benim aracıma da yarın lpg takılacak, fakat sorunum şu; geri vites lambamda ve yanındaki yansıtıcıda çatlak var, lamba sağlam bi şekilde yerinde sabitlenmiş durumda ve gayet iyi çalışıyor, fakat dediğim gibi üzerindeki camında çatlak var.. Sizce muayeneden geçer mi?
    geçer birşey olmaz

güven öğün
    guven_ogun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    68AG517
    Edilen teşekkür: 64

Ankaradaki arkadaşlara benden uyarı;belge yenileme,ruhsat çıkartma gibi işlemleriniz için sabahın çok erken saatlerinde emniyet müdürlüğünde olmanız gerekiyor,online randevu yok bildiğim kadarıyla,saat 9 sularında sıra bitiyor ve bir sonraki güne kalıyor işiniz.
    sabah 7 civarı emniyetin kapısında oluşan kuyruğun arkasına takılmanız önerilir

Palio 1.2 16v EL
    Grande Punto 1.4 Fire Dynamic
    Linea 1.3 Multijet Emotion Plus Dualogic

SERDAR UZUNCA
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. PNT 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 34

aracına LPG yi ilk taktıran arkadaşlar muayene istasyonlarında sıra beklemiyorlar..muayene istasyonunda bulunan sıra numarası otomatlarından montaj / yenileme tuşundan ön numara alıp araçlarını direkt sokuyorlar..bilmediğinizi düşündüğüm bir konu aklınızda bulunsun..

BARIS UCAR
    suvari_84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BD 1257
    Edilen teşekkür: 153

Alıntı guven_ogun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ankaradaki arkadaşlara benden uyarı;belge yenileme,ruhsat çıkartma gibi işlemleriniz için sabahın çok erken saatlerinde emniyet müdürlüğünde olmanız gerekiyor,online randevu yok bildiğim kadarıyla,saat 9 sularında sıra bitiyor ve bir sonraki güne kalıyor işiniz.
    sabah 7 civarı emniyetin kapısında oluşan kuyruğun arkasına takılmanız önerilir

arkadaşlar ben yeni kuzenimin ruhsatı yeniledim ve online sıra aldım ankarada başladı arkadaşlar boşuna sıra beklemeyin. online sıradaki vezneler tamamen boş. ankara akköprü online yapıyor haberiniz olsun

Kendi isteğiyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir-1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 66

yeni yaptırdım

Yaptığım tüm ödemelerle ruhsat değişikliğinin toplam maliyeti
    Sızdırmazlık 25 TL
    EK-1 Belgesi 10 TL
    Muayene 126 TL
    Egzos Emisyon 26 TL (daha önce yapılmışsa gerek yok)
    Ruhsat Değişim Tek yaprak 46 TL

Zamu X
    zammuray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 0

Ruhsat eşimin adına.
    Vekalet almadan Trafik Tescil'de LPG Değişim işlemini ruhsata ben işletebilir miyim yoksa eş de olsa illa ruhsat sahibi mi müracaatta bulunmalı ?Arkadaşlar bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim.

Yüksel KILIÇ
    yklklc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 30

Alıntı zammuray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ruhsat eşimin adına.
    Vekalet almadan Trafik Tescil'de LPG Değişim işlemini ruhsata ben işletebilir miyim yoksa eş de olsa illa ruhsat sahibi mi müracaatta bulunmalı ?Arkadaşlar bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim.
    Ruhsat sahibi yapabiliyor sadece. Aksi durumlarda vekalet lazım.

Bende yeni işlettim LPG yi

Sızdırmazlık 25 lira
    Ek1 belgesi 10 lira
    Muayene 135 lira
    ruhsat tek yaprak 50 lira
    ve birde daktilodan dilekçe istemişler 10 lira

TOPLAM da 230 Liraya geldi.