17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Lastik ebat fikri

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Standart Lastik ebat fikri

Merhabalar arkadaşlar.Ben haftaya jantlarımı 16 yapıyorum fakat 195/55/16 ların fiyatları biraz pahalı ve fazla bulunmuyor..Acaba 205/55/16 taksam ne fark eder yada 195/50/16 ya ne dersiniz?
    This is not personel, just business..

HaKaN ZHR
    == 火 == HKNZHR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    01 YE 464
    Edilen teşekkür: 86

bende buna benzer bir soru sormak istiyorum fazladan topic amak mantıklı gelmedi... bilgili ve tecrubeli arkadaslar fikir edinmeme yardımcı olurlarsa sevinirim...

16" jant alacam ve 2 farklı lastik markası buldum... bunları karşılaştırmanızı ve arabamda negatif ne gibi sonuclar oluşturabilecegini söylerseniz sevinirim...

1. lastik 215/40/16 = Pirelli = p zero nero xl
    2. lastik 195/50/16 = Kumho = yönlü lastik

bu iki lastik arasında kararsız kaldım... 215 lastigin çok yakacagını ve arabanın hantallaşacagını söylüyorlar... çok acil durumlar olmadıkca hız yapan bir insan degilim... öyle show falan yada pasım yok sadece aracımın güzel görünmesini istiyorum... 2-3 hafta içinde aracıma lpg taktıracam..

markalara bakınca pirellinin kumhodan daha iyi oldugunu düşünüyorum... aynı zamanda pirelli lastik için 6 ay birebir ücretsiz kasko veriyor " şişme yapması gibi durumlar " 2. 6 ay için %50 kasko imkanı veriyor... kumho ile arasında ortalama 200 tl fark var... pirelli almaktan yanayım... sizinde fikirlerinizi ögrenmek istiyorum... tesekkürler şimdiden

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

yuvarlanma çapı çok değişmedikçe sorun olmayacaktır.. %2-3 fark olabilir..

Mustafa Kubilay KARABULUT
    sowhat788 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34DP5400
    Edilen teşekkür: 418

Tabanı genişlettiğin için ; çok az yanakların kalınlaşır problem olmaz

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

195 55 16 ve Bridgestone...
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

Emre Emre
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

195/50/16 Michelin nasıl olur arkadaşlar..iyi mi olur kötümü olur...O degil de su olsun demeyiniz lütfen herkes farklı bişey söylüyo öyle olunca ..

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı Alp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    195 55 16 ve Bridgestone...
    +1000
    mıchelın düşünme otoban lastiği bizim yollarda 50 yanakla hemen balon yaptırırsın
    çok yumuşak olduğu içinde çabuk silersin
    bridgestone daha dayanıklı bizim yol şartlarımıza daha uygun

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

8. Bu mesajı için 2 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Alper İdemli
    Alperbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 2

Michelin 195 50 R 16 kullanıyorum şu an. ıslak ve kuru zeminde yol tutuşu çok iyi lastiğin.
    Tek sıkıntısı balon olayı. Bozuk yollarda yanak ince olduğundan dolayı kolay balon yapıyor. ben bi defa balon yaptırdım lastiği değiştirmek zorunda kaldım. iki defa da jant düzelttirdim ama hala aynı lastiği kullanıyorum. görünüş ve yol tutuş çok iyi tercih sana kalmış.

Sercan Türköz
    bravo_sercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Kirmizi
    Edilen teşekkür: 549

205 55 16 , yanak kalın oldugu için puntolara olmuyormuş, sürtermiş.
    Benim eski jantları bi arkadaşa vericektik , jantçı olmaz demişti.

Dünya Kadar Malın olucağına Fındık Kadar Turbon olsun =)

zavaz egoln
    ulassor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Siirt
    Rengi
    Yok
    Plaka
    ty
    Edilen teşekkür: 0

185 65 15 benimki nasıl acba yol tutuşu

Mehmet BAŞLI
    mehmetbasli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 72

Lastik kavramı belki de incelenmesi gereken en önemli konulardan. Çünkü aracınız ne kadar kaliteli, sağlam olursa olsun ve ne kadar güvelik adına teknolojik donanım içerirse içersin yere birkaç santimetre karelik alanla yani lastiklerle basmakta. Dolayısıyla lastik bir çoğunun fiyatına göre değerlendirdiği aslında çok dikkat ve hassasiyet gösterilmesi gereken nokta. gp lastik ebatları modele göre 175 65 15 , 185 65 15 , 195 55 16 , 205 45 17 şeklinde motor gücüne ve teknik özelliklere göre değişiklik arzetmekte. Lastik değişiminde öncelikli tercih edilecek husus aracın tolaransları içerisinde kalmak olmalı bunun içinde öncelikle yeni alınacak lastikle eski lastik yuvarlanma mesafeleri birbirine yakın olmalı yani çap farkları yakın olmalı. Belirttiğim ebatlar arasındaki çap farklarını inceleyerek yorum yapabilirsiniz. Mesela gp active 75 dizel ve 77 fire standart lastik ebatı olan 175 65 15 lastiğin 195 55 16 ile çap farkı %1.99 , yine 175 tabanın 205 55 16 ile farkı %3.70. Ancak 195 55 16 lastiğin 205 55 16 ile çap farkı %1.74 , 195 tabanın 195 50 16 ile farkı ise %-3.24 , ayrıca 195 tabanın 215 40 16 ile farkı ki bu abatta lastik imkansız gibidir %-7.34. 195 55 16 ebatın 205 45 17 ile çap farkı %-0.74 , Ama 175 65 15 ise ebat 205 45 17 yaptığnızda iki ebat arasındaki çap farkı %1.26, Son olarak 175 tabanı 185 65 15 yaparsanız %1.26 eğer 185 60 15 yaparsanızda çap farkı da %-0.91 olur.
    Orjinal lastik çapınızdan %3 daha büyük veya daha küçük ebatlardaki ölçüleri Yakıt tüketimi, Yol tutuş ve Fren güvenliği açısından tavsiye edilmiyor.
    Kısaca belirtmek gerekirse %3 ten büyük ebatlar öncelikle yürüyen aksamı yorar hırpalar. yol tutuş sadece lastikle olmaz uygun süspansiyon yani amortisör ve helezon uyumu ile aracın toleransları dahilinde lastik seçimi en iyi kombinasyon olur. Ancak bir çoğumuz estetik kaygılarla faça yapmak ya da aracını kişiselleştirmek uğruna önce aracımızı sonra kendimizi tehlikeye atacak derecede saçma jant ve lastik değişimi yapıyoruz. Bu değişimler için ilk müracaat ettiğimiz kişi ve kurumlar ise çoğu (sözüm işini ebeden kalma yöntemlerle çağ dışı müştemilat kullanara kendini yetiştirememiş kişilere) bu işi iptidai şartlarda çalışan teknik bilgiden yoksun bişey olmaz abi mantığındaki lastikçiler oluyor.

Gp lerde ön çamurluk içi davlumbazlar çok derin olmayıp aynı zamanda dar olduğu için büyük ebat lastikler dönüş esnasında ya davlumbazları sürtüp zorlayıp kırıyor ya da ön çamurlukların dışına sürtüyor. özellikle standarttan fazla düşük yay kullanılan araçlar eğer amortisör standart ise süspansiyonun esneyebileceği bir mesafe kalmıyor. amortisör strokları sıfırlanıyor. dolayısıla artık araç takozlarda gidiyor gitmeye zorlanıyor. Bazı arkadaşlar DTM araçları gibi aşırı alçak ve sert süspansiyonlu araçlar yapıyorlar ama avantaj yerine dezavnatajla karşılaşıyorlar. Abartılı jant lastik ve süspansiyonlu (helezon kesmeyi modifiye zanneden acizler abartılı spacer ve çamurluklara sürten offsetli jantlar, takozları üstünde giden arabalar) arabalarlar yürüken çektiği ızdırabı inanın görüp hissedebiliyorsunuz. uygunsuz amortisör ve helezon seçiminde araç ya otobüs gibi sallanıyor yada pinpon topu gibi zıplıyor. özellikle bizimki gibi aşırı şose asfaltlarda zıplaya zıplaya gitmek insanı tahamülsüz bırakır iki kere yorar. Anormal olan ise fabrika tolaranslarının dışında olan araçların süspansiyonları ve lastik jantları da trafikte tehlike arz eder dolayısıyla TUVTURK almanayadaki gibi bunun da ciddi ve bilinçli bir şekilde değerilendirilmesi gerekiyorsa aracın trafikten men edilmesi gerekir. Aslında bu konuda yazılacak çok şey var ancak yukarıdaki mesaja cevaben ilgili arkadaşlar çap farkları incelesinler ve ütopik şeyler düşünmekten kaçınsınlar. mesajlarda belirtilen lastik ebatlarınmın çoğu uygulanabilirlikten uzaklar. Ha isterseniz alırsınız ama sonuçlarına katlanırsınız. Kaliteli lastikleri tercih edin. Fiyatı çok ucuz lastikler yada raf ömrünü tamamlamış lastikler almak intihardır. Nasıl triger kayışı değişimi için genelde ya km dolmasını yada km dolmamış ise yıl doldurup değişmesi gerekirse lastiklerde belli bir raf ömrü var. ucuz kalitesiz lastikler ile kaliteli veya orta kalite bir lastik 100 m. fren mesafesi testinde aynı araçta neredeyse 9 m. fark oluşabiliyor (kaynak Auto show dergisi yaz lastiği testi). Sert lastikler uzun ömürlüdür ancak yol tutuş kabiliyetleri iyi değildir gürültülü lastiklerdir. debica buna iyi bir örnek , michelin ve nokian ise yumuşak ve sessiz olmasına rağmen kısa ömürlü ancak iyi bir yol performasına sahipler. Tabi lastiği bir de hangi hava şartlarında kullanacağınız da önemli. mesela bol yağış olan bir bölgede yağmur kanalları olan bir lastik suyu daha hızlı deşarj edeceği için handling ve aquaplaning de iyi dereceler yapar. Son testlerde kumho kh 35 çok iyi dereceler almış bir lastik. eğer yakıt tasarrufu sağlayan sessiz bir lastik isterseniz yol tutuş performansınız ortlamalarda kalır. profili çok düşük bir lastik viraj dönüşlerinde lastiği altına almayacağı için iyi bir viraj performansı sağlar ancak darbe emmez bu işin tamamını amortisör helezonlar ve taşıyıcı hareketli aksama yükler. Zaten onların tolere edebileceği yük limiti bellidir. Limitleri zorlarsanız önce amortisörlerinize elveda dersiniz sonra sırasıyla rotiller, viraj gergi demirleri, rot başları, amortisör üst takozları, tekerlek bilyaları, direksiyon kutusu ve daha uzun dönemde de aracınız rijitliğini kaybedip esnemeye gacır gucur sesler çıkarmaya başlar. düştüğünüz ilk çukurda darbenin etkisiyle araç ciddi bir şekilde sarsılır ama çukura düşüş hızınız ve profil kalınlığına göre de lastik ve janta elveda diyebilirsiniz. Hızlı düşülen çukurlar lastiğin kenarlarında içinde bulunan teli koparıp balon yapar balon yapmasa bile bir zaman sonra lastiğiniz balans tutmamaya başlar çünkü içerde tel kopmuştur. Tabi lastiğe balon yaptıracak bir çukura düşerseniz ki jantlarınızın da yamulması hatta kırılması eğer jantlarınız magnezyum veya titanyum alaşımlı kaliteli bir jant değilse mümkündür. Hasar görmüş bir jant yamuksa hava ve balans tutmaz. Jantlar kırık ve yamuksa kesinlikle tamir edilmemeli değiştirilmeli. Kesinlikle ve keninlikle ısıl ve aşındırıcı, presli bir işleme tabi tutulmamalı.

Konu mehmetbasli tarafından (27/05/2010 Saat 22:12 ) değiştirilmiştir. Sebep: devrik cümle ve yazım yanlışı

13. Bu mesajı için 6 kişi mehmetbasli'ye teşekkür etti:

Emre Emre
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

En sonunda hallettim lastik ve jant işini.. 195/55/16 kullanıyorum Bridgestone Turanza ER300...Çok hoşuma gitti gerçekten..

Mehmet BAŞLI
    mehmetbasli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 72

tebrik ederim bilinçli bir tercih olmuş en doğru ebatı seçmişsin.

ÖNDER BURDA
    onderrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

hayırlı olsun

Faruk İleri
    Punto'cu LEO farukileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    B-112-KMX
    Edilen teşekkür: 392

Ben şunu merak etmekteyim.Aracımda orjinal jantlar var,ve yakın zamanda lastik değiştireceğim.Bu jantların maksimum kaldırabildikleri taban genişliği nedir?Biraz daha geniş tabanlı bir lastik alma düşüncesindeyim yol tutuş açısından.

ÖNDER BURDA
    onderrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

benim lastiklerde 195/55/16 kullanıyorum Bridgestone Turanza ama dün farkettim ki lastiklerin biri balon yapmış araştırdığım kadarıylada tamiri falan yok mecburen bir çift lastik alacağım şimdi

c®ax .........
    krakercocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1512

Alıntı farukileri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şunu merak etmekteyim.Aracımda orjinal jantlar var,ve yakın zamanda lastik değiştireceğim.Bu jantların maksimum kaldırabildikleri taban genişliği nedir?Biraz daha geniş tabanlı bir lastik alma düşüncesindeyim yol tutuş açısından.
    dostum ben 215 40 17 kullanıyorum hassa bı ebat..balon olayı daha basıma gelmedı...motora bırazcık fazla gelmesıyle yol tutuş acısından cok başarılı..son hızda bıraz farkedıyo tabı ama görsellik mükemmel
    ----------Captain Crax ------------
    gün gelecek benimde puntom olacak