Sayfa 1/4 1234 SonSon
61 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Gazdan çekince 1500 rpm'de tekleme sorunu

Ender Pala
    pilotender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 229

Standart Gazdan çekince 1500 rpm'de tekleme sorunu

arkadaşlar lütfen yardımcı olun bana. aracımda normal giderken tekleme yok. rölantide çalışırken de sorun yok gaza bastığın sürede de en ufak sorun yok. gaz yemesi, gidişi, çekişi hepsi normal. Ancak ayağınızı gazdan cektikten sonra motor devri 1500 d/dak ya düştüğünde araba silkelemeye başlıyor.yani şöyle diyelim, devir saati 1500 cviarlarındaysa silkeliyor sürekli.devri biraz daha düşünce herşey normale dönüyor. hızlanma sırasında 1500 devir üzerinden geçerken hiçbir sıkıntı yok. ayak gazdan cekilip araba kendi haline bırakılınca oluşuyor yani problem. şu ana kadar boğaz kelebeği temizlendi, düzelmedi. carbon clean yapıldı, düzelmedi. şimdi ne yapsam acaba? işin asıl garip yanı da bu arızanın zaman zaman kendini göstermesi. mesela geçen 20 gündür yoktu sorunum, ancak bugün yine ortaya cıktı. bekleyince kendiliğinden yok oluyor sorun ama kimbilir ne zaman. yardımlarınızı esirgemeyin lütfen. Not: serviste diagnose cihazına bağlanınca da hiçbir arıza kodu vermedi arabam. servis de bulamadı sorunu
    Konu pilotender tarafından (20/05/2010 Saat 12:47 ) değiştirilmiştir.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

Mustafa Kubilay KARABULUT
    sowhat788 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34DP5400
    Edilen teşekkür: 418

1.500 civarında yapması devir düşünce yapmaması ilginç genelde daha alt devirlerde titreme olur (rolantiye yakın yerlerde)

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

sadece 1500 devirde yapıyor. sorunun sebebi ve çözümüyle ilgili yorum da yapmanız mimkün müdür bu konuda tecrübeniz varsa. teşekkürler şimdiden.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

Halit BEBEK
    nerhal61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    BIZEHERYERTRABZON
    Edilen teşekkür: 257

Ateşlemeyle ilgili bir sorun gibi...İyi bir servisiniz varsa sıfır parçayı alıp deneme yanılma yöntemiyle çözülebilir. Örneğin rölanti motoru olabilir. gaz pedalının mekanik olarak takılması bile olabilir. Ama bobin veya kablolarda ise onları sıfır takıp olmazsa geri almayabilirler. Ama bu yolu izleyebilirsiniz. Hayalet arızalar bazen cok can sıkıyor. umarım çözersiniz
    Punto Evo 1.4 77BG Dynamic Dualogic BRC LPG (Önceki)

Astra 1.4 T 140BG Cosmo Manuel Benzinli

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

xxx xxx
    ferikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 137

Buna çok benzer bir problem benim eski cliomda olmuştu, araç düşük devirlerde dediğiniz gibi tekliyor, bazen de stop ediyordu. Algılayıcı sensör adı verdikleri parçanın düzgün çalışmamasından kaynaklı olduğunu söylediler ve bu parçayı değiştirdiklerinde sorun ortadan kalkmıştı. Belki bizim puntolarda da buna benzer bir durum olabilir.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Ender geçmiş olsun, acaba ecu kaynaklı olabilir mi? Bir de boştayken aynı şekilde gaz verip bırakınca 1500d/d geçilirken aynı şey oluyor mu?

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ender geçmiş olsun, acaba ecu kaynaklı olabilir mi? Bir de boştayken aynı şekilde gaz verip bırakınca 1500d/d geçilirken aynı şey oluyor mu?
    Arda çok teşekkür ederim .Şimdi eve girdim mesajlarınızı okudum. vites boştayken hiçbir sorun olmuyor... inanın çok moral bozuyor arkadaşlar. şehiriçi trafiğinde sıkışık trafikte normal hızla gidilmiyor insan uyuz oluyor. ya daha hızlı gitmem gerekiyor, ya da daha yavaş; ama olmuyor ki, trafiğin gerektirdiği gibi kullanamıyorum aracımı. hızda değişiklik yapmadan silkeleme olayını bertaraf etmek için mecburen debiyaja basıp cekiyorum. o zaman düzeliyor. valla bu gidişle yakın zamanda debriyajı da yicek sizlerin ve tecrübeli bütün arkadaşların yardımı acilen lazım bana. çünkü gittiğim yetkili servisler olsun, özel ustalar olsun hiçbiri yorum yapamadı. tokat yetkili servisi dinç otomotiv bana motor kulakları veya akslardan da olabilir dedi. dediler ama o dediklerinden olsa bu sorun neden arada sırada ortaya cıksın öyle değil mi? sonuçta mekanik bir parça arıza yaptıysa bunun çözümü kendiliğinden olmaz ki

OSMAN YILMAZ
    ozz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Teklemek bir çeşit ateşleme problemidir. Problemin mekanik olabilir.

. Bu genelde ayağını gazdan hızlı çekince oluyor yanılıyor muyum?
    Ayağını yavaş çekersen olmuyor. Bendeki sorun çok büyüktü hakkaten tekler gibiydi ama tekleme olmadığının farkındaydım. Mekanik olduğunu farkediyordum. Motoru tutan zannederim 6 tane ama emin değilim böyle sapana benzeyen ortasında rulman olan parçalar var. Bunlar motoru şasiye sabitliyor. Bunlardan alttaki kırılmış. Tabanı çarpmıştım bi ara orada olmuş olmalı. Değiştirdiler düzeldi. GAza yüklenince motor ile şasi arasında bir gerilim oluşması normal. Zira aktarma organları ile şasi arasında da var. GAza yüklenmek şasiyi burmak isteyen bir yük bindirir şasiye. Aynı bunun gibi motorunda bağlantılarını zorlamaktadır. Sende de böyle bir problem olabilir. Birmot sağolsun şimdiye kadar hiç bir problemi kaçırmadı. Defalarca gittim asla canım sıkkın dönmedim. Elemanlarla bir deneme sürüşü hemen anlıyorlar ne nae olduğunu.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

zavaz egoln
    ulassor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Siirt
    Rengi
    Yok
    Plaka
    ty
    Edilen teşekkür: 0

aynı sorun bendede var gaza basıyorsun ayağını gazdan hızlı cekince silkeleniyır bütün araç tekliyor ama yavaş cekince sıkıntı olmuyor devriyaja basıp vites değiştirincede sorun olmuyor ilginç bir sorun

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Arkadaşlar bugün konu başlığında bahsettiğim 1500 devirde tekleme sorunuyla ilgili olarak sanayide ustama gittim. Tekrardan boğaz kelebeğini temizlemekle işe başladık. Sorun çözülmemişti. Acaba valflerin ayarıyla ilgili olabilir mi dedik motor kapağını açıp onların da aralıklarını ölçtük ve sorun olmadığını gördük. EGR valfi diyorduk ama benim arabada zaten egr valfi yokmuş. EGR, 8 valf motorlarda olmuyormuş. Acaba bujilerin ve hava filtresinin durumu nedir diye onlara da bakalım dedik. Onların da yepyeni durduğunu gördük. Aracı diagnos cihazına da bağladık hiçbir arıza vermedi. Valla sorun devam ediyor; bugün de çözemedik Ne olabileceği konusunda fikir vermenizi diliyorum. Hiç benden başka bu sorunu yaşayan yok mu Allah aşkına? Valla arabadan soğuyorum yavaş yavaş... Punto ailesinden kopacam sonuç o olacak...Arabamı satmak istemiyorum çözmemiz lazım bu sorunu hep beraber.

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı ozz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teklemek bir çeşit ateşleme problemidir. Problemin mekanik olabilir.

. Bu genelde ayağını gazdan hızlı çekince oluyor yanılıyor muyum?
    Ayağını yavaş çekersen olmuyor. Bendeki sorun çok büyüktü hakkaten tekler gibiydi ama tekleme olmadığının farkındaydım. Mekanik olduğunu farkediyordum. Motoru tutan zannederim 6 tane ama emin değilim böyle sapana benzeyen ortasında rulman olan parçalar var. Bunlar motoru şasiye sabitliyor. Bunlardan alttaki kırılmış. Tabanı çarpmıştım bi ara orada olmuş olmalı. Değiştirdiler düzeldi. GAza yüklenince motor ile şasi arasında bir gerilim oluşması normal. Zira aktarma organları ile şasi arasında da var. GAza yüklenmek şasiyi burmak isteyen bir yük bindirir şasiye. Aynı bunun gibi motorunda bağlantılarını zorlamaktadır. Sende de böyle bir problem olabilir. Birmot sağolsun şimdiye kadar hiç bir problemi kaçırmadı. Defalarca gittim asla canım sıkkın dönmedim. Elemanlarla bir deneme sürüşü hemen anlıyorlar ne nae olduğunu.

Ozz merhaba. Az önceki mesajımda yazmayı unutmuşum; aracın motor kulaklarından bahsediyorsun sen. Onları kontrol ettik teker teker. O türlü bir problemle karşılaşmadı ustam.

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

bu tekleme ya da motor titremesi vs gibi problemlerin altından bobinlerde çıkabiliyor. ateşleme sisteminden olabilir yani.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

zavaz egoln
    ulassor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Siirt
    Rengi
    Yok
    Plaka
    ty
    Edilen teşekkür: 0

Ben daha tamirciye götürmedim bana çok büyük bir sorun gibi gelmedi ama sen anlatınca sorun gözümde buyudu pazartesi tamirci olan amcamoğlu var ona göstereyim ama o otomobile çok bindi sorun olsaydı söylerdi gaza cok yüklenince oluyor gazı ani kesinde yani bi göstereyim neticesini bildiririm

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Senin araç lpg limi ?? Eğer öyleyse lambda sensörünü kontrol ettirmeni tavsiye ederim geçmiş olsun..

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali veli
    alicanveliy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 54

Motor silk kullanınca bu tekleme deviri daha aşağı düşüyor. Benim aracım dizel. Benimkinde de 1200 devirlerde aynı sorun vardı. Bunu kullanınca 1000 devire hatta daha altına kadar düştü.

Ama düşük devirlerde araçların silkelemesi normal birşey. Bir de şöyle birşey hatrıma geldi, aracınızın frenleri fazla sıkıyorsa veya el freninin indirilmesiyle hala diskleri sıkıyorsa ondan da olabilir.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Uysal
    fire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 20

aracın vitesdeyken gazdan ayağını çekince 1500 devire ininceye kadar yakıt gelmiyor.
    silkeme yaptığı sırada yakıtla buluşuyor.
    (vitesde gaza basılmassa yakıt tüketimi sıfır olduğundan)

bence problem yok.arasıra bu silkelemeyi bende hissdiyorum.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı tempesty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin araç lpg limi ?? Eğer öyleyse lambda sensörünü kontrol ettirmeni tavsiye ederim geçmiş olsun..
    Bora abi merhaba. Aracım LPG'li evet. Aslında bu sorun LPG taktırmadan önce yoktu. Hatta lpg takıldıktan sonra da hemen ortaya cıkmadı. Takıldıktan 5-6 ay sonra ortaya cıktı. Sorunu lpg ye bağlayamıyorum cunku aynı sorun benzinde de görülüyor. Lambda sensörünü temizlettirip denememi istemişti zaten Coşkun abi benden. Ancak lambda sensörünü temizlerken bozarız 200 lira masrafa girersin dedi ustam bana. Bilgisayara bağlayınca lambda hatası vermiyor araba. Lambda sensörünün kontrolü nasıl yapılıyor o konuda beni aydınlatır mısın biraz? Çünkü bu lambda olayı mantıklı geliyor bana, lpg onun kurum bağlamasına sebep olmuş olabilir.

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı fire Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracın vitesdeyken gazdan ayağını çekince 1500 devire ininceye kadar yakıt gelmiyor.
    silkeme yaptığı sırada yakıtla buluşuyor.
    (vitesde gaza basılmassa yakıt tüketimi sıfır olduğundan)

bence problem yok.arasıra bu silkelemeyi bende hissdiyorum.
    Söylediğinize bakılırsa mantıklı bir açıklama üstadım fikir yürüttüğünüz için teşekkür ederim. Ancak şu var ki benim arabam bu sorunu zaman zaman yapıyor. Yani sürekli olan bir sorun değil. Daha önce de bahsettiğim gibi geçtiğimiz 20 gündür hiç sorun yapmadı. Bu aralar yine ortaya cıktı. Bundan 2 ay öncesine kadar da hiç böyle bir sorun yaşamıyordum. Aracım o zamanlarda da ayağımı gazdan çektiğimde bahsettiğiniz şekilde yakıt alıyordu depodan...Peki o zaman neden hiç böyle birşey yaşamıyordum. İnanın çok çaresiz kaldım. Ustalar fikir yürütemiyor, olayı çözemiyorlar. Bunu çözersek hep beraber çözeceğiz. Bugün benim başıma gelen yarın bir başka arkadaşın başına gelebilir öyle değil mi?

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı alicanveliy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor silk kullanınca bu tekleme deviri daha aşağı düşüyor. Benim aracım dizel. Benimkinde de 1200 devirlerde aynı sorun vardı. Bunu kullanınca 1000 devire hatta daha altına kadar düştü.

Ama düşük devirlerde araçların silkelemesi normal birşey. Bir de şöyle birşey hatrıma geldi, aracınızın frenleri fazla sıkıyorsa veya el freninin indirilmesiyle hala diskleri sıkıyorsa ondan da olabilir.
    Ön ve arka frenlerin kontrollerini yaptırdım bir anormallik yok. Bu bizim aklımıza gelmiş ve kontrollerini yapmıştık. Bu alternatifi de siliyorum olabilir dediğimiz şeylerin arasından. Motorsilk konusuna gelince; Önceki aracıma 156000 kilometrede motorsilk koymuştum ve motordaki inanılmaz değişimi yaşamıştım. Ancak bu arabayı aldığımda aracımın kilometresi düşük olduğundan dolayı motorsilk koymam tavsiye edilmedi. Aracım aldığımda 24500 de idi. Şu anda ise 37000 kilometrede. Araç 10 aydır bende.

Serhat SİPAHİOĞLU
    gurik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BT 4942
    Edilen teşekkür: 537

lpg nin beyine verdiği bir hata olmalı. benim enjektörlü unoda bu sorun olmuştu. hem lpg hem benzinde 1500 devirde kesinti yapıyordu sık sık. digiplex beyni değiştirmiştim.Sizin de sanırım lpg sisteminiz ecu'ye hata yaptırıyor.
    Gezgin Gp.

30. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/4 1234 SonSon