Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
71 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Benzinli mi Dizel mi ???

ümit Fındıklı
    GP ÜMİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 132

arkadaşlar aracıyla çok km yapanlar haliyle yakıt ekonomisini düşünüp dizel alacaktır.fakat benim gibi senede on veya onbeşbin km yapan kişi için benzin, dizel yakıtla kafa kafaya geldiginden yakıtı düşünmezler.aracın performansına ve sessiz çalışmasın ne bileyim başka özelliklere bakarlar.herkezin ayrı ayrı düşüncesi olabilir araç alırken.

Fırat Serhat
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. demon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 234

Doğru herkesin seçimi farklı olabilir ama senede 10.000 - 15.000 km yapsanız dahi dizel ile benzin asla kafa kafaya gelmez.

ümit Fındıklı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

aracını alırken bir fark ödüyorsun.ben çok km yapmadıgım için benzinle dizel yakıt arasındaki farkta az olacagından.kafa kafaya gelir.dizel araç kendine 70.000 km sonra amorti ediyor bunu uzman kişiler söylüyorlar.ben zaten o km yapınca yakadar aracımı degiştiriyorum.bu yüzden dizele gerek duymuyorum.bende aracımı sürekli kullansam çok km yapsam maddi açıdan dizeli tercih ederdim.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Fırat Serhat
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. demon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Ama aracı satarkende dizel her zaman benzinli araçtan 2000 lira - 3000 lira daha fazla paraya satılır. Aynı ayardaki benzinli araç ve dizel araçta mutlaka 2-3000 lira oynuyor.
    Benzinli aracı alırken daha ucuz alıyorsunuz ama satarkende ucuz.
    Ama desenizki ben motor sesi istemem, benzinli araç bana daha performanslıdır varsın fazla yaksın onu anlarım. Sizin aracınız şehir içinde 30-35 kuruş yakarken dizel araç en fazla 20 kuruş yakıyor. Bu hesaba göre bile 10.000 km yapınca 1000 lira daha fazla yakıt parası ödüyorsunuz.
    Ben benzinli arabayı herhalde LPG siz kullanmam.
    Konu demon tarafından (30/04/2010 Saat 13:33 ) değiştirilmiştir.

ümit Fındıklı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı demon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama aracı satarkende dizel her zaman benzinli araçtan 2000 lira - 3000 lira daha fazla paraya satılır. Aynı ayardaki benzinli araç ve dizel araçta mutlaka 2-3000 lira oynuyor.
    Benzinli aracı alırken daha ucuz alıyorsunuz ama satarkende ucuz.
    Ama desenizki ben motor sesi istemem, benzinli araç bana daha performanslıdır varsın fazla yaksın onu anlarım. Sizin aracınız şehir içinde 30-35 kuruş yakarken dizel araç en fazla 20 kuruş yakıyor. Bu hesaba göre bile 10.000 km yapınca 1000 lira daha fazla yakıt parası ödüyorsunuz.
    Ben benzinli arabayı herhalde LPG siz kullanmam.
    dizel aracı satarken,aracını alırken dizel oldugu için ödemiş oldugun paranın anca yarısını alabiliyorsun.ben benzinli araç alırken fazladan para ödemiyorum.ve nerdeyse dizel araçlarla aynı fiyata satıyorum.
    benim düşüncem dizel aracı herkez yakıt ekomisi için alıyor.ben çok km yapmadıgım için vede aracımın performanslı, sessiz olsun gibi özellikler olsun istedigim için benzinli aracı tercih ettim, benzinle dizel yakıt aynı paraya satılsa tabiki senin tercihinde benzinliden yana oalacaktır buna eminim.

Fırat Serhat
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Muhakkakki benzin ucuz olsa onu tercih ederim. Benim için ilk önce ekonomik olması önemli.
    Ve kesinlikle dizel benzinliden çok daha ekonomik. Senede 15.000 km yapsamda dizel düşünürdüm. Sonuçta 1500 lira yakıttan kar ediyorsam daha neyini düşüneyim ki.
    Şu şartlarda benzinli arabaya ancak LPG olursa binerim.
    Birde zaten sıfır araba aldığınızda zaten fiyatı satarken baya bir düşüyor. O bir gerçek. Ben 3 -4 yıl kullanmayı kesin düşünmediğim bir taktirde sıfır araçta almam. Yani dizelde alsanız benzinlide alsanız sıfır araçta kesinlikle bir zararınız olacak.
    İkinci elde ise dizel araca 2000 - 3000 lira fazla para veriyorsnuz alırken ama satarkende yine zararınız olmadan satıyorsunuz.
    Konu demon tarafından (30/04/2010 Saat 14:09 ) değiştirilmiştir.

frt dygn
    byjeoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 12

Kim ne derse desin bende 3. nesil dizelciyim ama
    benzinli arabanın hali başka keşke benzin ucuz olsaydı benzinli aracım olurdu.

Bunu benimsemenin anlamı yok.

Ben dizel az yakmasından dolayı tercih ettim. hala söylüyorum yarı yarıya fark var nerdeyse, son günlerdeki zamla bu ara azaldı.

Örnek

Mazda 323 benzinl, otomatik vites aracımızla ayda 300 TL benzinle yaptığımız yolu dizele geçerek 90 Tl ye çekmiştik.(2005)

baştan biraz fazla veriyosunuz ama sonra bi yere canınız gitmek istediğinde düşünmüyosunuz basııp geziyorsunuz. Parası olan için laf yok. Ekonomi düşünüyosan dizele geç.

9. Bu mesajı için 4 kişi byjeoloji'ye teşekkür etti:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevgili can
    tanıdığım değil ama çalıştığım 8-10 tane motorcu var
    hiç bir usta bir motoru teste sokup ne kadar km gideceğini söyleyemez
    sadece tahminde bulunur
    aracın motorunun turbo yada benzinli olmasıyla turbonun dönüş turu değişmez
    her iki motorda da turbonun milinin ve pallerinin dönüş sayısı aynıdır
    motor 6 bin devir çeviriyor diye turboda 6 bin devir çevirmez
    dizel motor en fazla 4-5 bin devir çevirebilirken üzerinizde bulunan turbonun dakikada 7-7500 devir çevirdiğini belirtmek isterim
    ayrıca 700 binde yatak sarmış bir motorun diğer yataklarıda cillop gibi çıkmaz arkadaşım eğer öyle olsa aracın saran yatağındamı bir problem olmuş
    aşınmadan kaynaklanan bir yatak sarma olayında diğer yataklar aşınmamış demek saçmalık olur
    km meselesine gelince benim yanıma uğrayabilirsen sana 1milyon 750 binde
    olan aracımız var ve halen çalışıyor onuda gösterebilirim
    ama diyememki hiç motoru açmadık masraf etmedik
    4 takım sekman atıldı 1 defa motor yapıldı
    sende 500 binde taksi görmen doğal ama hiç masraf etmedik demesi sadece
    yalan beyandan ibarettir
    özelliklede belirtmemde fayda var ben geçimimi ekmek paramı arabalardan sağlıyorum bütün gün bu işin içindeyim
    benden böyle saçmalıklara inanmamı beklemeyin lütfen
    saygılar
    yani 5 bin devirde dönün motorun turbosu ile 3 bin devir dönen motorun turbo devir sayısı aynımıdır?
    yapma etme arkadaşım olurmu öyle şey.
    -
    yarın fotolarını ekliyorum şimdi akşam oldu eğer motordan anlıyorsan krank üzerindeki aşınmaları, menevişleşmeleri anlarsan görebilirsin durumu. gerçi isuzunun gemini üzerinde dizeli efsanedir. opel corsa 1.7 DTI deki motorda ısuzu motorudur. alacak olan varsa korkmadan alabilir. sesli çalışır homurdanır ama taş gibidir.
    yatak saran motorun, saran yatağında sorun olumuş. onda sorun olmasa devam ederdi bir kaç bin daha

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani 5 bin devirde dönün motorun turbosu ile 3 bin devir dönen motorun turbo devir sayısı aynımıdır?
    yapma etme arkadaşım olurmu öyle şey.
    -
    yarın fotolarını ekliyorum şimdi akşam oldu eğer motordan anlıyorsan krank üzerindeki aşınmaları, menevişleşmeleri anlarsan görebilirsin durumu. gerçi isuzunun gemini üzerinde dizeli efsanedir. opel corsa 1.7 DTI deki motorda ısuzu motorudur. alacak olan varsa korkmadan alabilir. sesli çalışır homurdanır ama taş gibidir.
    yatak saran motorun, saran yatağında sorun olumuş. onda sorun olmasa devam ederdi bir kaç bin daha

sevgili can
    turbo gücünü egsoz gazından alır motor devrinden almaz motor devrinden almış olsaydı şayet ya granka yada egzantik miline bağlı olurdu
    ancak supercarger lar güçlerini motordan alırlar ve devir yükseldikçe gücü de yükselir ama
    turboda durum böyle değildir zaten turbonun ürettiği güç belli devir aralığında aracın maksimum torku verdiği devirde başlar devir arttıkça da gücü azalır
    dikkat edersen multijet motorlarınızda 1750 devirden itibaren devreye giren
    turbo 4000 devirden sonra hissettirdiği gücü kaybeder o 1750 devirde başlayan ivmelenme 4000 devirden sonra hissedilmemeye başlar
    sorduğun soruya şöyle bir cevap vereyim
    3000 devirle dönen turbonun devir sayısı ile 5000 devirde dönen motorun devir sayısı aynı bile değil aksine şaşıracaksın ama 3000 devirle dönen motorun turbosunun dönüş hızı daha fazladır

granka gelince
    grank millerine genellikle aşınma (oval konik normal) çizik yanma sarma çatlaklık eğilme ve kırılma gibi arızalara rastlanır
    Normal aşınma muylular üzerine değişik kuvvetlerin oluşturduğu sürtünme sonucu ortaya çıkan düzgün aşıntıdır
    Her muylu belli bir çalışma döneminden sonra aşınarak küçülür ve düzgünlüğünü yitirir
    Muylulardaki oval aşınma sıkıştırma ve yanma zamanlarında temas yüzeylerinin birim alanlarına gelen kuvvetlerin diğer zamanlara göre büyük olmasından ileri gelir
    Konik aşınma ise
    ana yatak muylularında genellikle yatak yuvalarının şekil bozukluğuna uğraması keplerin bir taraflarından fazla sıkması yatakların eksenel doğrultularının kayması biyel muylularında da biyelin eğrilmesi piston piminin ayarsız olması yada yağda biriken madeni parçaların yağ deliğinden çıktığı çevreyi aşındırması sonucu meydana gelir
    Muylulardaki aşınmalar motor çalışırken yağ basıncının düşük olmasından yataklardan çekiç sesine benzer ses duyulmasından anlaşılır.
    aslında bu kadar tekniğine girerek arkadaşların kafasınıda karıştırmak istemiyorum ama anlatmaktada fayda var
    granklardaki arızaların gözle kontrolü uygun bir yöntem değildir
    Temizlenen grank milleri eğrilme aşıntı ve diğer yüzey bozuklukları çatlaklık gibi yönlerden gerekli aparatlarla kontrol edilip tekrar kullanılabilecek olup olmadıkları belirlenmelidir.
    Ana yatak ve muylularındaki en fazla aşıntı ovallik ve koniklik miktarını belirlemek için, muylular birbirine dik iki eksen üzerinden, düşey ön ve arka yatay ön ve arka olmak üzer dört ayrı yerden ölçülmelidir.
    Ana yatak muyluları 0, 05 mm. (0, 002 inç), biyel muyluları 0, 04 mm. (0, 0015 inç) den fazla (oval ve konik) aşındığında taşlanarak yenileştirilirler.
    Muylular, standarttan küçük 0, 25 mm. (0, 010 inç), 0, 50 mm. (0, 020 inç), 0, 75 mm. (0, 030 inç), ve 1 mm.(0, 040inç) alt çaplarda taşlanabilir Taşlama sınırını aşmış yada hasara uğramış ve taşlama ile düzeltilemeyecek kadar bozulmuş grank mili muyluları kaynakla doldurulup standart çapa göre taşlanarak tekrar kullanılabilir.
    genelde 2 enfazla 4 taşlamadan sonra grank yenisiyle değiştirlmelidir
    çünki her rektifiyeden sonra grankın dayanıklılığı azalmaktadır
    kısaca öyle grank eline alıp gözle aaaaa bu iyiymiş daha idare eder demekle olmaz bu işler bu kadar basit değil
    umarım faydalı olmuştur
    saygılar
    Konu GP COSKUN tarafından (30/04/2010 Saat 21:08 ) değiştirilmiştir.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

12. Bu mesajı için 3 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Alıntı GP ÜMİT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar aracıyla çok km yapanlar haliyle yakıt ekonomisini düşünüp dizel alacaktır.fakat benim gibi senede on veya onbeşbin km yapan kişi için benzin, dizel yakıtla kafa kafaya geldiginden yakıtı düşünmezler.aracın performansına ve sessiz çalışmasın ne bileyim başka özelliklere bakarlar.herkezin ayrı ayrı düşüncesi olabilir araç alırken.
    Arkadaşlar siz benzinli arabanın motorunun sessiz ve daha performanslı çalışmasının bir bedeli olmadıgını mı düşünüyorsunuz!!..Bu bedel arabayı yürütürken ve satarken karşınıza gayet acık ve net cıkıyor..
    This is not personel, just business..

Umut satı
    umutsati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Herkes bir yorum yapmış arkadaşlar.Bakın ben bir evo benzinli spariş verdim.benzinliyide dizelide övmeyeceğim.Karşılaştıracağım.Çünkü Türkiye şartlarında dizel ve benzinli kullanıma göre değişkendir.Geçelim karşılaştırmaya:

Benzin
    1.Benzinli araba herzaman çok kaçar arkaşlar.Bu arabaya arkdaşların dediği gibi turbo taksalar dizelin yüzüne kimse bakmaz.
    2.Benzinli araba sessizdir ses çıkarmaz.
    3.Yılda 5bin km yapacak adama dizel sokağa atılan para demek.

Arkdaşlar reklamlar insanı çok güzel kandırır.Şimdi başta 3,5 milyar parayı başta veriyorsun bu verirken çok gelmiyor.Ama ofisden yakıt alırken onu hesabını yaparken düşünüyorsun kaba taslak hakketten "Çok tasarruf yapıyorum valla.çok az yakıyor".Bu sizde yaratılan ortak bir düşünce böyle birşey zaten yok.Bu adamlar işi biliyorlar müşteride bir göz yanılması sadece.102 ytl yerine 99,99 tl nin çok çok ucuzmuş gibi görünmesine benziyor.Bunlara kanmayın.Emin olun aslında zarara giden siz oluyorsunuz.Diğer ülkelerde benzin zaten bukadar pahalı değil.İnsanlarımız normal yollardan vergi vermedikleri için devlet öle olmaz böle olur demek zorunda kalıyor.Ona vergi buna vergi derken benzinde böle oluyor.O yüzden iyi araştırın en başta veririm rahat ederim diye bişey yok bakım makım geçin her araba arıza yapar.

Dizel
    1.Yılda 20000 gibi çok kilometre yapacak adamın kalkıpta ülkemizde benzinli alması kendine yazık etmekdir.
    2.Uzun yolda ne anlık güzel performanslara gerek var nede durup kalkmaya.
    3.Şirketler pazarlamacılarına benzinli alırlarsa o adamlar 1 yıl sonra orda olamaz.Uzun yolda benzin adamın ocağına incir ağacı diker valla.Oyüzden az km de dizel araç çok az.

Dizel ucuz ama uzun yol yapacak için.Diğer türlü benzin dizelden ucuz arkdaşlar
    ----------------

Bunun doğu olduğuna ve benzinli ile dizel yakıtın göreceli olduğunu düşünüyorum.Amacım birisini övmek veya bir arkdaşa destek çıkmak değil zaten kimseyi tanımıyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Saygılar.

Can Yağcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevgili can
    turbo gücünü egsoz gazından alır motor devrinden almaz motor devrinden almış olsaydı şayet ya granka yada egzantik miline bağlı olurdu
    ancak supercarger lar güçlerini motordan alırlar ve devir yükseldikçe gücü de yükselir ama
    turboda durum böyle değildir zaten turbonun ürettiği güç belli devir aralığında aracın maksimum torku verdiği devirde başlar devir arttıkça da gücü azalır
    dikkat edersen multijet motorlarınızda 1750 devirden itibaren devreye giren
    turbo 4000 devirden sonra hissettirdiği gücü kaybeder o 1750 devirde başlayan ivmelenme 4000 devirden sonra hissedilmemeye başlar
    sorduğun soruya şöyle bir cevap vereyim
    3000 devirle dönen turbonun devir sayısı ile 5000 devirde dönen motorun devir sayısı aynı bile değil aksine şaşıracaksın ama 3000 devirle dönen motorun turbosunun dönüş hızı daha fazladır

granka gelince
    grank millerine genellikle aşınma (oval konik normal) çizik yanma sarma çatlaklık eğilme ve kırılma gibi arızalara rastlanır
    Normal aşınma muylular üzerine değişik kuvvetlerin oluşturduğu sürtünme sonucu ortaya çıkan düzgün aşıntıdır
    Her muylu belli bir çalışma döneminden sonra aşınarak küçülür ve düzgünlüğünü yitirir
    Muylulardaki oval aşınma sıkıştırma ve yanma zamanlarında temas yüzeylerinin birim alanlarına gelen kuvvetlerin diğer zamanlara göre büyük olmasından ileri gelir
    Konik aşınma ise
    ana yatak muylularında genellikle yatak yuvalarının şekil bozukluğuna uğraması keplerin bir taraflarından fazla sıkması yatakların eksenel doğrultularının kayması biyel muylularında da biyelin eğrilmesi piston piminin ayarsız olması yada yağda biriken madeni parçaların yağ deliğinden çıktığı çevreyi aşındırması sonucu meydana gelir
    Muylulardaki aşınmalar motor çalışırken yağ basıncının düşük olmasından yataklardan çekiç sesine benzer ses duyulmasından anlaşılır.
    aslında bu kadar tekniğine girerek arkadaşların kafasınıda karıştırmak istemiyorum ama anlatmaktada fayda var
    granklardaki arızaların gözle kontrolü uygun bir yöntem değildir
    Temizlenen grank milleri eğrilme aşıntı ve diğer yüzey bozuklukları çatlaklık gibi yönlerden gerekli aparatlarla kontrol edilip tekrar kullanılabilecek olup olmadıkları belirlenmelidir.
    Ana yatak ve muylularındaki en fazla aşıntı ovallik ve koniklik miktarını belirlemek için, muylular birbirine dik iki eksen üzerinden, düşey ön ve arka yatay ön ve arka olmak üzer dört ayrı yerden ölçülmelidir.
    Ana yatak muyluları 0, 05 mm. (0, 002 inç), biyel muyluları 0, 04 mm. (0, 0015 inç) den fazla (oval ve konik) aşındığında taşlanarak yenileştirilirler.
    Muylular, standarttan küçük 0, 25 mm. (0, 010 inç), 0, 50 mm. (0, 020 inç), 0, 75 mm. (0, 030 inç), ve 1 mm.(0, 040inç) alt çaplarda taşlanabilir Taşlama sınırını aşmış yada hasara uğramış ve taşlama ile düzeltilemeyecek kadar bozulmuş grank mili muyluları kaynakla doldurulup standart çapa göre taşlanarak tekrar kullanılabilir.
    genelde 2 enfazla 4 taşlamadan sonra grank yenisiyle değiştirlmelidir
    çünki her rektifiyeden sonra grankın dayanıklılığı azalmaktadır
    kısaca öyle grank eline alıp gözle aaaaa bu iyiymiş daha idare eder demekle olmaz bu işler bu kadar basit değil
    umarım faydalı olmuştur
    saygılar
    başkan iyi hoş diyorsunda.
    turbonun ekzostan güç aldığı aşikar
    arabanın koltuğuna birisi geçsin önce 2 devir gaz versin elini ekzosta koy sonra 5 bin devir gaz versin tekrar ekzosta koy. hangisinde daha çok basınç hissedersin?
    bu basınçtan dolayı turbo daha hızlı dönmez mi?
    bence çok saçma bir tartışma yapıyoruz bu konuda
    motor devri arttıkça ekzosta verilen gazın basıncı, miktarı artar. eee zaten ekzostan güç alan turboda devirli çalışır.

--
    krank ın resimlerini koyunca göreceksin sende az çok gözle anlaşılıyor diyeceksin
    koniklik, ovallik elbette göz kararı anlaşılmaz ama konikleşen ya da ovalleşen yatağın rengide değişir.

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    başkan iyi hoş diyorsunda.
    turbonun ekzostan güç aldığı aşikar
    arabanın koltuğuna birisi geçsin önce 2 devir gaz versin elini ekzosta koy sonra 5 bin devir gaz versin tekrar ekzosta koy. hangisinde daha çok basınç hissedersin?
    bu basınçtan dolayı turbo daha hızlı dönmez mi?
    bence çok saçma bir tartışma yapıyoruz bu konuda
    motor devri arttıkça ekzosta verilen gazın basıncı, miktarı artar. eee zaten ekzostan güç alan turboda devirli çalışır.

--
    krank ın resimlerini koyunca göreceksin sende az çok gözle anlaşılıyor diyeceksin
    koniklik, ovallik elbette göz kararı anlaşılmaz ama konikleşen ya da ovalleşen yatağın rengide değişir.

can saçma bir tartışma yapmıyoruz
    aslında benim bunu biraz daha açıklamam lazım
    senin düşündüğün mantıkla baktığın zaman şaşırman ve sana saçma gelmesi
    normal bir durum
    bak şimdi
    turbo ani devirlenmelerde güç üretir eğer motorun ani devirleniyorsa turbo da o kadar hızlı döner ancak motorun devirlenmesi yavaşlar ise turbonun ürettiği güç düşer buna bağla olarakta deviri düşer
    her turbo dakika da en fazla 7000-7500 devr hızla döner bu hızıda ancak 1750-4000 devir arasında devirlenen motorun egsoz gazından elde eder
    yani bir bakıma 1500 devirlerden 4000 devirlere doğru ani bir şekilde hızlanan
    aracın motorunun attığı egsoz gazının basıncı daha yüksektir
    bunu şöylede değerlendirebilirsin ani hızlanmada bir motorun yaktığı yakıt ile
    düz bir şekilde 5000 devirle dönen motorun yaktığı yakıt miktarı aynı değildir
    hızlanma ve devirlenme gerçekleştiren motor daha çok yakıt tüketir daha çok yakıt yakmak = daha çok egsoz gazı demek = daha dolu bir turbo demektir
    eğer hala kfan karışıyor ve hala kafanda soru işaretleri varsa sen bir turbocunun yanına git ve bunu sor sana anlatsın
    krank meselesine gelince ben gözle kontrole itibar etmem
    en iyi yöntem ölçümlerle yapılan grank aşınma testidir
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Can Yağcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125

turbo konusunda anlaşamadık seninle
    benzer şeyleri söylüyoruz ama bir iki ayırılık noktası var neyse vakit ve nasip olursa bir gün yüz yüze konuşuruz keyifli şekilde

krank fotoları:

Imageshack - 01052010567.jpg - Uploaded by Du_Hast

ahttps://img576.imageshck.us/i/01052010566.jpg/

Imageshack - 01052010565.jpg - Uploaded by Du_Hast ---> Saran yatak

Imageshack - 01052010564.jpg - Uploaded by Du_Hast

Imageshack - 01052010563.jpg - Uploaded by Du_Hast

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

9 mayısta ankarada ki buluşmada olacağım
    gelirsen sohbet ederiz tabiki neden olmasın

Murat D
    IVAA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karaman
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 FL
    Edilen teşekkür: 110

bütün yazıları okudum. kimin neyi savunduğunu anlamadım sizinkisi şuna benziyor tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan. Motora turbomu güç verir, Turboya motormu güç verir. evet motor deviri artınca Turbo deviride artar ama asıl devir artması motor gücü arttıkça şöyle söylim 3000 devir sabit hızla düz yolda giden aracın turbosu, 3000 devir sabit hızla rampa yukarı giden aracın Turbosundan daha az devirle döner. neredenmi biliyom benim motorlardaki Turbo saniye 620 (maksimum güçte) devir çeviriyor ve motor deviri 1500de sabit ama motor üzerindeki yük değiştikçe Turbo deviride değişiyor.
    Konu IVAA tarafından (01/05/2010 Saat 23:43 ) değiştirilmiştir.

Can Yağcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125

Alıntı IVAA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bütün yazıları okudum. kimin neyi savunduğunu anlamadım sizinkisi şuna benziyor tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan. Motora turbomu güç verir, Turboya motormu güç verir. evet motor deviri artınca Turbo deviride artar ama asıl devir artması motor gücü arttıkça şöyle söylim 3000 devir sabit hızla düz yolda giden aracın turbosu, 3000 devir sabit hızla rampa yukarı giden aracın Turbosundan daha az devirle döner. neredenmi biliyom benim motorlardaki Turbo saniye 620 (maksimum güçte) devir çeviriyor ve motor deviri 1500de sabit ama motor üzerindeki yük değiştikçe Turbo deviride değişiyor.
    motordaki yük ile doğrudan ilgili değil aslında, gaza basma dereceğiniz ile alakalı.
    araçta fazla yük varsa haliyle gaza basma derecenizde artacaktır.

bu yüzden otobanda sürekli yüksek hızda giderken turboyu arada bir dinlendirmek gerekir bunun için arada bir ayağınızı gazdan çekmeniz turbonun devrini düşüreceğinden az biraz soğumasına olanak sağlamış olursunuz

ÖMER EREN
    Ceday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 43

Ben 1.5 sene tdcı ford fiestaya bindim evet az yakıyor dizel araba ama o kalkışlardaki hantallıktan birde en kötüsü o şıkırtı sesi beni soğuttu arabadan sürekli yüksek ses müzik dinliyordum arabada aldıktan 10 gün sonra pişman oldum ne yazıkki değiştirme şansımda yoktu. Tabi insanlar ekonomi yapmak istiyorlar doğal olarak benimde dizel araba alma nedenim ekonomik olmasıydı hiçte masraf açmadı allah var dizel masraf diyorlar ama bana hiç açmadı. Yoksa kimse dizeli sevdiğinden değil yani tek neden ekonomi.
    Arkadaşımda t-jet bravo vardı o arabaya binince içim açılıyordu kullanırken çoşuyordum resmen araba hafif rahat sessiz atak konforlu ne aradıysam onda var araba dediğin benzinli olcak öyle kamyon motorlarını alıp alıp takıyorlar şıkırtı şıkırtı hem lpg gibi bir şansımız var tamam biraz sorunlu olabilir ama illaki ayar tutuyor ben şimdi 1.4 77 lik motorumda lpg kullanıyorum 875 liraya taktırdım atiker valla memnunum dizel kadar belki dahada az yakıyor TL olarak.
    Birde şu yalancı turboları takıyorlar dizele kalkışlarda biraz tork veriyor insanlar offff yaaa süper yaaa felan neyse dizel kalkış iyi ama arkadan benzinli tokadı basıyo cufff zaten turbo benzinli yanına yaklaştırmaz.

Hem dizel hem benzinli araba kullanan biri olarak benzinli diyorum.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ümit Fındıklı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

ömer sana çok hak veriyorum geçenlerde 75 hp dizel puntoya bindim.daha ilk çalıştırdığımda beni sesi rahatsız etti daha sonra kalkarken bir hantallık hissettim,biraz yol gittikten sonra basıyorum araç gitmiyor.kendi aracımı mumla aradım,araç kullanmayı çok sevdiğim halde arkadaşa dönerken sen kullan demek zorunda kaldım.bence ekonomiyi fazla ön plana çıkarmayanlar çok fazla yol yapmayanlar için benzinlinin o zevkinden mahrum kalmayın derim bencede benzinli.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125

Alıntı GP ÜMİT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ömer sana çok hak veriyorum geçenlerde 75 hp dizel puntoya bindim.daha ilk çalıştırdığımda beni sesi rahatsız etti daha sonra kalkarken bir hantallık hissettim,biraz yol gittikten sonra basıyorum araç gitmiyor.kendi aracımı mumla aradım,araç kullanmayı çok sevdiğim halde arkadaşa dönerken sen kullan demek zorunda kaldım.bence ekonomiyi fazla ön plana çıkarmayanlar çok fazla yol yapmayanlar için benzinlinin o zevkinden mahrum kalmayın derim bencede benzinli.
    120 - 130 dan sonra bastığınızda sürat artışı düşer multijette. aksi halde o sürate kadar benzinliden çok daha iyi tırmanır bence siz motorun devrini yakalayamamışsınız...

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon