Sayfa 1/3 123 SonSon
41 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Elektrik çarpması

Çağlıyan BAHÇETEPE
    AC2315 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393
    Edilen teşekkür: 53

Standart Elektrik çarpması

Arkadaşlar, uzun zamandır garip bir durum yaşıyorum. Şöyle anlatayım;

Arabayı çalıştırıyorum, ve hareket ediyorum. Gideceğim yere vardığımda aracımı park edip kontağı kapatıyorum ve araçtan iniyorum. Tam aracın kapısını kapatmak için kapıya dokunduğumda elektrik çarpıyor. Tekrar dokunduğumda ise bir daha olmuyor. Bu durum o kadar sık oluyor ki artık araçtan inip kapıyı kapatırken parmağımı kapıya dokundurup çekiyorum ondan sonra kapıyı kapatıyorum. Parmağımı dokunduğumda hafif bir çarpma hissediyorum ve sonra geçiyor.

Acaba bende mi problem var diye düşüyorum. Ama aynı şeyi eşim de yaşıyor. Örneğin aracı evin önünde durduruyorum. Önce eşim iniyor çocuğu arkadan almak için, kız daha ön kapıyı (yolcu tarafı) kapatmak için kapıya dokununca birden hızlıca kolunu çekiyor elektrik çarptı diye. İşin aksi aynı şeyi 6 yaşındaki oğlumda yaşadı. Yalnız bir defaya mahsus oluyor aracı durdurup ilk inen çarpılıyor genelde. Sanki bir şaşe var da ilk dokunan şaseyi bozuyor mu nedir anlamadım.

Eşim artık kordudan kapıyı kapatırken diziyle filan kapatmaya başladı kapıyı. Böyle birşey yaşan var mı? Elektriksel bir arıza olsa arıza lambası yanmaz mı?

Aklıma şöyle bir şey geldi. Bu durum araç hareket edip durduktan sonra oluyor. Kapıların otmatik kilitlenmesi sağlayan sistemde bir problem olabilir mi?

Bu akşam yine çapıldım. Gece karanlığı olunca elimi kapıya dokunduğumda kapatmak için kıvılcım bile gördüm. Elim acıdı çarpma hissiyle birlikte. Sonra arabanın her tarafına elimi sürüyorum yine birşey olmuyor.

Araç 2009 model. 14500 km.de. Araçta soradan takılan ses sistemi yok. Farlar orjinal.

2. Bu mesajı için 2 kişi AC2315'ye teşekkür etti:

alper yonar
    Dynamic Üye alperyonar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 YN 5**
    Edilen teşekkür: 356

Aynı olay bi zaman bana da oluyordu..

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tolga Güçlü
    Şanslı ve Hızlı Üye tolgaank88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 24**
    Edilen teşekkür: 707

yok artık diyorum son bir haftadır tıpatıp aynısı banada oluyor bende nedir acaba diye dusunup duruyodum

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Öncelikle çok geçmiş olsun. Arabada olmadı ancak bende genelde spor ayakkabı, kauçuk tabanlı bir bot veya yünlü bir hırka giydiğimde bu tarz çarpmalar oluyor. Bunlara hiç dikkat ettiniz mi? Bir ara bir video vardı belki izlemişsinizdir. Yün ceket giymiş bir bayan benzin almak için istasyona giriyor. Ödeme yapmak için arabadan inip depo kapağını tuttuğunda araç alev alıyordu. Belki söylediklerim ile sizin durumunuzun alakası yoktur ancak yine de aklıma sizin yazdıklarınızı okuyunca bu geldi.

8. Bu mesajı için 5 kişi JASMINE'ye teşekkür etti:

Çağrı Cihanoğlu
    KeL_BLaDe CaGRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 364

paspaslarınız lastik mi acaba ?

anlattığınız olay vucudunuzda toplanmış statik elektriğin boşalması. bir kere olup 2. ye olmaması. yada giydiğiniz ayakkabıların tabanı mı lastik? malum havalar ısındı botlar çıkıp yazlık ayakkabılar giyilmeye başlandı...

10. Bu mesajı için 5 kişi CaGRi'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Evet, denildiği gibi statik elektrik

12. Bu mesajı için 2 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

Çağlıyan BAHÇETEPE
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393

Aynen öyle sürekli giydiğim ayakkabı kauçuk tabanlı eşimde sürekli olarak spor ayakkabı giyiyor. Paspaslar da lastik. Ama lastik elektrik akımını engellemez mi?

Tolga Güçlü
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 24**

çağrı bey sizli bizli mi olduk
    benim paspaslar halı paspas,giydiğim ayakkabı aynı çorap desen onuda 3 aydır çıkarmadım
    ben havalara bagladım ama su son 4-5 gundur nerdeyse her seferinde oluyor,hatta arabayı bıraktıgım yer bile aynı havalardan kaynaklı olabilir diyorum bende baska bisey gelmiyor aklıma aracın tesisatı ile ilgili bi problem vs bişey yoksa

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Şakir D.
    siyahinci83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 347

aynen alın benden de o kadar aynı durum bende de var
    P U N T O F O R U M - forum.grandepuntotr.com
    2009 G.P 1.3 Mutj Egzotik Kırmızı
    2011 Evo S&S Euro 5 1.3 Mutj Evo Grisi Asist Kit+Safety Plus Kit

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Alıntı AC2315 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle sürekli giydiğim ayakkabı kauçuk tabanlı eşimde sürekli olarak spor ayakkabı giyiyor. Paspaslar da lastik. Ama lastik elektrik akımını engellemez mi?

Lastiklerin birbirine sürtünmesi ile statik elektrik oluşumu meydana gelir. Cevabı bulduğumuza göre araçta bir sorun olmaması güzel

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağrı Cihanoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

sürtünmelerden dolayı statik elektriklenme olur. deneme amaçlı tek bir tarafa halı paspas koyun ve deneyin. lastik taraf çarpılacaktır, diğer tarafa birşey olmayacaktır geçmiş olsun diyorum şimdiden

Alıntı tolgaank88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çağrı bey sizli bizli mi olduk
    benim paspaslar halı paspas,giydiğim ayakkabı aynı çorap desen onuda 3 aydır çıkarmadım
    pis herif yat uyu
    Konu JASMINE tarafından (22/03/2010 Saat 23:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağlıyan BAHÇETEPE
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393

Çok sağolun arkadaşlar. Fikir alışverişinde bulunmak o kadar güzel ki. Bu siteyi bu yüzden çok seviyrum. Ben yarın yine bir göstereceğim servise her ihtimale karşı. ondan sonra da şu paspasları değiştireyim ve takip edeyim bakalım devam edecek mi.? Gecenin bu saatinde yazdığınız cevaplar için teşekkürler.

23. Bu mesajı için 3 kişi AC2315'ye teşekkür etti:

Tolga Güçlü
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 24**

ama bende halı paspas benimki neden acaba?
    çağlayan abi paspasla deneme imkanın olursa sonucu bizlede paylasırsan sevinirim eger paspas kaynaklı ise bende olması ilginç gibi

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağlıyan BAHÇETEPE
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393

Yarın servise gideyim, tekrar sonuçları paylaşacağım buradan tolga. Ama kafamı en çok meşgul eden şu oluyor. 12 yıldır araç kullanıyorum. Bu aracın dışında böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Araçta sorun var demek istemiyorum ama çok sık olunca insan tedirgin oluyor.
    Konu AC2315 tarafından (22/03/2010 Saat 23:44 ) değiştirilmiştir.

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağrı Cihanoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

lastik akımı dolaşmasını engeller, akım geçişi engellendiğinden dolayı sürtünmelerden dolayı boşalması (topraklanması) gereken elektrik boşalamayıp, üzerimizde kalır. topraklanacağı ilk yer olan arabanıza dokunduğunuz andada üzerinizden akar ...

29. Bu mesaj için teşekkür edenler:

volkan volkan
    ZV 007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 118

bende bu aralar sürekli çarpılıyorum takma kafana bişe olmaz

31. Bu mesaj için teşekkür edenler:

alper yonar
    Dynamic Üye alperyonar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 YN 5**
    Edilen teşekkür: 356

Alıntı CaGRi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lastik akımı dolaşmasını engeller, akım geçişi engellendiğinden dolayı sürtünmelerden dolayı boşalması (topraklanması) gereken elektrik boşalamayıp, üzerimizde kalır. topraklanacağı ilk yer olan arabanıza dokunduğunuz andada üzerinizden akar ...
    Olay kesinlikle böyle

33. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağlıyan BAHÇETEPE
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393

Alıntı CaGRi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarınızı okudukça biraz rahatladım. Zaten yarın birkaç iş için gidecektim servise. Arada buna da baktırayım. Buradan paylaşırım sonucu.
    Konu AC2315 tarafından (22/03/2010 Saat 23:51 ) değiştirilmiştir.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Kesinlikle paspas + hava şartları.

Özellikle kışın çok oluyor çünkü ısınmak için yünlü şeyler giyiyoruz, botların tabanı lastik. Arabanın içi çamur olunca kolay temizlensin diye lastik paspas kullanıyoruz.

Kışın soğuk hava nemli olmadığı için bu elektriği de atamıyoruz. Kışın iyice soğuk havalarda daha az oluyordu çünkü kaloriferi açınca içerisi nemleniyordu ama son günlerde kaloriferi açma ihtiyacı hissetmiyorum, zaten arabaya montla biniyorum. (Mont da naylon)

Son günlerde bende de çok oluyor bu nedenle. Aslında GP bizi çarpmıyor, biz GP yi çarpıyoruz çünkü elektrik yüklenen biziz.

Okuldayken deneme yapmıştık bir arkadaşla. İkimizde de naylon mont var. Sırt sırta verdik, birimiz çökerken diğerimiz kalktık, 5-10 hareket sonra her ikimiz de de başkalarını çarpacak kadar elektrik yüklendik.

Sonra inat ettik, bir kaç dakika boyunca sırt sırta çöküp kalktık. Sonuç; botlarımızın arasından atlayan 1 karıştan daha büyük bir kıvılcım, çarpma nedeniyle uyuşmuş iki çift bacak, ve o bacakların sahibi iki salak.

36. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağlıyan BAHÇETEPE
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393

Alıntı Moosty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle paspas + hava şartları.

Özellikle kışın çok oluyor çünkü ısınmak için yünlü şeyler giyiyoruz, botların tabanı lastik. Arabanın içi çamur olunca kolay temizlensin diye lastik paspas kullanıyoruz.

Kışın soğuk hava nemli olmadığı için bu elektriği de atamıyoruz. Kışın iyice soğuk havalarda daha az oluyordu çünkü kaloriferi açınca içerisi nemleniyordu ama son günlerde kaloriferi açma ihtiyacı hissetmiyorum, zaten arabaya montla biniyorum. (Mont da naylon)

Son günlerde bende de çok oluyor bu nedenle. Aslında GP bizi çarpmıyor, biz GP yi çarpıyoruz çünkü elektrik yüklenen biziz.

Okuldayken deneme yapmıştık bir arkadaşla. İkimizde de naylon mont var. Sırt sırta verdik, birimiz çökerken diğerimiz kalktık, 5-10 hareket sonra her ikimiz de de başkalarını çarpacak kadar elektrik yüklendik.

Sonra inat ettik, bir kaç dakika boyunca sırt sırta çöküp kalktık. Sonuç; botlarımızın arasından atlayan 1 karıştan daha büyük bir kıvılcım, çarpma nedeniyle uyuşmuş iki çift bacak, ve o bacakların sahibi iki salak.
    Çok ilginç bir deneyim olmuş, deseniz ya araç bizden çekiyor, haberimiz yok.

Sayfa 1/3 123 SonSon