Sayfa 5/5 İlkİlk 12345
90 sonuçtan 81 ile 90 arası

Konu: anlık yakıt

Ali İLHAN
    microab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    50 A* 4*4
    Edilen teşekkür: 690

Alla Allaa herşeyi duymuştuk ama şimdi birde bu çıktı.Metrelerce boşta gittiğim oldu,gözümü almadan baktığım çok çookkk oldu ama hiç görmemiştim...
    GRANDE PUNTO 1.3 90 HP MJ DYNAMİC 5K TİTANYUM GRİ 50/06

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lâkin mağlup edilemezler” Napoleon Bonaparte - Fransa İmparatoru

Ozan Şahin
    SANtO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 15

belki de 2 lt yi silindir içi sürtünmeyi azaltmak için gönderiyordur. hani benzininde belli bir miktar yağlama etkisi varya. işte belkide aşınmayı engellemek içindir. bide bu yakıtsız motorun dönmeye devam etmesi ile aracı vurdurarak çalıştırmanın ne farkı var?
    ama dediğim gibi o iki litre yanmıyorsa katalitik konvertörü tıkayabilir. buda mantıken olmaz.
    Multijet Active 1.3 75 Hp Beyaz

Ozan Şahin
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı gokhan_genc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayağımı gazdan çektim.Kasis vardı.Yakıt tüketimi iyice azaldı ve ekranda çizgiler gözüktü(sıfırladığımız anda çıkan çizgilerden).Kasisi geçtikten sonra vites değiştirip gaza bastığımda ekranda tüketim değeri gözüktü.

hocam o normal zaten. belli bi hızın altına inince yakıtı çizgi çizgi gösteriyor. sıfır değil yani..

Gökhan GENÇ
    Electronics Engineer gokhan_genc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    59 SD 470
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı SANtO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam o normal zaten. belli bi hızın altına inince yakıtı çizgi çizgi gösteriyor. sıfır değil yani..

Ben onu sıfırlanma diye düşünmüştüm üstad.Yanlış biliyorsam kusura bakmayın.
    ...because failure is not an option.

Elektronik Mühendisi @ BOTAŞ

Ozan Şahin
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz

estağfurullah hocam.. ne demek.

ilyas kurtuluş
    iljas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 0

arkadaşlar onun 0 olması imkansız bişey sonuçta motorun rölantide bile bi enerji ihtiyacı war. opellerde 0 değerini gösterio boşta gderken ama bu bizim gp mizin kusuru deil bence

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı ozdemir53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    supaplar eksantrik millerinden (multijette 2 adet) hareket alir, eksantrik milleri de triger kayisi (multijette zincir) o da kranktan hareketini alir. eksantrik uzerindeki iticiler her silindirin her supap cifti icin farkli konumdadir. Egsoz supaplarini motor dönmekte iken acik tutamazsiniz gordugunuz gibi. ancak bazi gelismis motorlarda bu supaplari zamanlamalari cok kucuk miktar degistirilerek farkli hizlarda motordan maksimum verim alinmaya calisilir. honda ve toyotanın motorlarinda var mesela. bmw ise bu konuda patentli mekanik bir sistem gelistirdi bildigim kadariyla. Ancak dedigim gibi bunlar supap zamanlamalarina cok az mudahaleler sadece. donmekte olan motorda herhangi bir supabın durması söz konusu değil.
    Zaten yazımın sonunda ''genel olarak'' ibaresi mevcut.Egsoz sübapları sürekli sabit kalmaz tabi ama kastettiğim gereğinden çok açık kalmasının kompresyonu azaltacağı idi...

Bu arada yol bilgisayarı gaza basmadan tüketimi 2lt. de sabitliyor ama cut-off gereği tüketim belli bir süre boyunca sıfıra yakın olabilir...

nejat brohi
    nejatb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

konu ile ilgli olarak başka bir forumda gördüğüm bir yazı vardı. sanıyorum vw'nin tsı motorunda aynı şey varmış, yokuş aşağı belli bir devirin üstünde indiğinizde anlık tüketim sıfır oluyormuş..

bu ise tekerleklerden gelen enerjinin akslara ve oradan krank a motora aktarılmasından kaynaklanıyormuş. yani bir nevi yerçekiminin etkisi sayesinde araç hiç benzin harcamadan yokuşu iniyor.

bana mantıklı gelmişti, modern motor teknolojisi ile bu yapılabilir, ve motorun yokuş inerken, belli bir devir aralığında benzin harcamaması sağlanabilir.

belki ilgili yazıyı, yorumu aktarırım ama burada sayfalarda yeterince bilgi var.

yalnız bu karbüratörlü değil, enjeksiyon sistemler icin geçerliymiş. o yüzden enjeksiyon sistemlerde yokuş inerken vitesi boşa atmaktansa, uygun devirin ustunde tutan viteste tutmak gerekiyormuş. rolantide çalışma daha fazla yakıt tükettiğinden.

dizellerde durum nasıl bilmiyorum doğrusu.

ozan akgül
    pascal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 25

Alıntı AWD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen bide boşa alıp in yakıt miktarı artıyo çok saçma bi durum vitesteyken 6 da bile insen devir artıyo ama 2 lt gösteriyo bilgisayar ama boşa aldığında motor rölantide bile olsa hızlandıkça yakıt tüketimi artıyo buda bilgisayarın hataları işte çok fazla düşünmemek lazım ayrıca rölantidede benzin yakıyo araba bunuda unutmayalım

sanırım dediğin bir hata değil kardeş yaw.çünkü araştırdım ben bu işi, benim de kafama çok takılmıştı, çünkü ben de boşa atarsan daha az yakar diye biliyodum, ama bir çok arabada denedim bunu, denediğim bütün arabalarda boştayken yakıt tüketimi daha fazla gözüküyodu. bana hala saçma geliyor ama sanırım bilgisayarların bozukluğundan kaynaklanmıyor

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

yaw arkadaslar nasıl olacak o değeri ya hiçbişey demiyelim o motordan gelen ses ne sesi subaplar baska ne içeride patlama oluyo onun sesi ee arkadaslar simdi hiç benzin yakmıyomu bu alet yaw yapmayın allah askına

neyse onu bosverin de ben sunu merak ettim benzinle gazın yogunluu br değil dir sanırım yada birmi bu konuda bilgisi olan varı arkadaslar merak ettiğim sey yol bilgisayrında lpg nin değerleri ne kadar dogru acaba

yine kendime cvp vereyim bari
    simdi benim aracın yakıt gostergeis ortalma 8 litre diyor bakalım depouu btirdikten sonra hesaplıycam eger dogru cıkarsa suepr bişey olacak
    Konu pdr42 tarafından (04/04/2007 Saat 22:24 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 5/5 İlkİlk 12345