Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
90 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: anlık yakıt

Onur Baykal
    bambogie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 EN 100
    Edilen teşekkür: 19

arkadaşlar sonuçta arabayı çalıştırırız ve bırakın gidin o benzin yada mazot siz gaza basmadığınız halde bitiyor mu?evet. sonuçta potansiyel ve kinetik enerji denen şey var buda momentum değeridir krank milinin dönmesi için gereken minimum devir vardır ki kontağı kapatmadığınız sürece o döner durur ve motor sonuçta su yakmadığı için pistonlarda kendi kendine dönmediği için bir miktar yakıt kullanarak bu işlemi sürdürür.bunun sonucunda gösterge doğru yada yanlıştır ama yokuş aşağı hem viteste kullanmak yakıt açısından yararlıdır çünkü tekerleklerin dönme hızı aynı anda krank milinede aktarılır bkz devir saatiniz ayağınızı gazdan çekmenize rağmen yükselebilir.ikincisi güvenlik açısından ani bir durumda savrulma ve aracın kontrolü için güvenlidir.bu arada ortalama yakıtta 6.9 altı göremedim ama her 100km de 0.1 düşüo ilk seferlerde 7.3 civarıydı motoru zorladıkça açtıkça düştüğünü takip edebiliyorsunuz...

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motorda yakıt kesme gibi bir şey söz konusu değil
    Yakıt kesme denen teknoloji kesinlikle var.Ama bizim araçlarda olmayabilir...

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karbüratörlüler de değil enjektörlülerde olur cut-off.Zaten bu sistem modern motorlarda oluyor.Onno Usta da bunu demiştir eminim.Enjeksiyon denen sistem mekaniktir ama kontrolü elektroniktir...
    karbürotörlü araçlarada da varmışşş

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Arkadaşlar Diğer markaların yol bilgisayarlarında 0,0L/100km olayı çok inandırıcı değil...o zaman bu araçlara 1lt yakıt koyalım 1litre ile 20km yol gidebilir diyelim bu 20km sonunda yol aşağı doğru eğimli olsun ve ayak gazdan çekilsin araç iniş aşağı yolda gaza basmadan ilerlemeye başlasın depoda 0 yakıt olduğu halde bu araç çalışır vaziyette inecek mi siizn aklınıza yatıyomu...

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı alialgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Diğer markaların yol bilgisayarlarında 0,0L/100km olayı çok inandırıcı değil...o zaman bu araçlara 1lt yakıt koyalım 1litre ile 20km yol gidebilir diyelim bu 20km sonunda yol aşağı doğru eğimli olsun ve ayak gazdan çekilsin araç iniş aşağı yolda gaza basmadan ilerlemeye başlasın depoda 0 yakıt olduğu halde bu araç çalışır vaziyette inecek mi siizn aklınıza yatıyomu...
    Cut-off denen sistem sadece kısa süre için (devir ve hız belirli bir seviyeye düşünceye kadar) yakıt akışını durduruyor.Ancak tekrar belirtiyorum Fiat ta var mı yok mu onu bilemem.Hep yinelemeye başladık kendimizi forumda

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Cut-off denen sistem sadece kısa süre için (devir ve hız belirli bir seviyeye düşünceye kadar) yakıt akışını durduruyor.Ancak tekrar belirtiyorum Fiat ta var mı yok mu onu bilemem.Hep yinelemeye başladık kendimizi forumda
    bence vardır cut-off ama dediğim gibi cut off da olsa yakıt almayan bir motor çalışmazz bence ..burada fiat gerçekçi davranıp keslimiş haline 2lt diyor...neyse ben bunu onno ustaya yazim o ne diyecek...

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

bence vardır cut-off ama dediğim gibi cut off da olsa yakıt almayan bir motor çalışmazz bence ..burada fiat gerçekçi davranıp keslimiş haline 2lt diyor...neyse ben bunu onno ustaya yazim o ne diyecek...
    Motor zaten teorik olarak çalışmıyor.Tekerlekler sayesinde pistonlar harekete devam ediyor belirli bir süre.Karbüratörlülerde var demişsin.Ben bilmiyorum açıkçası ama dediğim gibi sadece enjektörlülerde var olduğunu biliyorum ben...

Mustafa Emir Ermin
    Mustafa Emir Ermin Fangio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 VV 534
    Edilen teşekkür: 146

başıma gelen şu olayı anlatmak isterim arkadaşlar.izmir-manisa güzergahında sabuncubelini indikten sonraki eğimi bilen bilir eğer önünüze engel çıkmazsa boşa atıp ta manisa organize girişine kadar gitmek mümkün boşta.ben hazır gösterge bulmuşken deniyim demiştim.boşta anlık tüketim 2.0 lt idi.sonra 6. vitese attım ve hiç gaza basmadım tüketim 2.5-2.7 lt oldu...

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Motor zaten teorik olarak çalışmıyor.Tekerlekler sayesinde pistonlar harekete devam ediyor belirli bir süre.Karbüratörlülerde var demişsin.Ben bilmiyorum açıkçası ama dediğim gibi sadece enjektörlülerde var olduğunu biliyorum ben...
    geçen bu konuyu araştırmıştım karbürotörlü araçlarda da varmışş ama kaynak forumlardı ne kdar doğru bilmem....

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Fangio Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    başıma gelen şu olayı anlatmak isterim arkadaşlar.izmir-manisa güzergahında sabuncubelini indikten sonraki eğimi bilen bilir eğer önünüze engel çıkmazsa boşa atıp ta manisa organize girişine kadar gitmek mümkün boşta.ben hazır gösterge bulmuşken deniyim demiştim.boşta anlık tüketim 2.0 lt idi.sonra 6. vitese attım ve hiç gaza basmadım tüketim 2.5-2.7 lt oldu...
    eğer devir 1500 altına ilerse yakıt almaya başlar o olabilir mii

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Eğer hiç gaza basılmazsa tüketim 2lt. de kalır Fangio.Yalnız eğim bitim rampa çıkmaya başlayınca eğer araç rölanti devrindeyse bu durumda tüketim artmaya başlar...

Mustafa Emir Ermin
    Mustafa Emir Ermin Fangio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 VV 534
    Edilen teşekkür: 146

eğer devir 1500 altına ilerse yakıt almaya başlar o olabilir mii
    eğimden dolayı hafif bi hızlanma başlamıştı sanırsam ondandır ama uzun yolda bööle sakin kullanımda ekonomik oluyo...

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Eğer hiç gaza basılmazsa tüketim 2lt. de kalır Fangio.Yalnız eğim bitim rampa çıkmaya başlayınca eğer araç rölanti devrindeyse bu durumda tüketim artmaya başlar...
    abi şimdi buldum bir kaynak araştırma link vereyim
    https://kutuphane.uludag.edu.tr/Univ...6-11(1)/M5.pdf

47.sy ve 51,sayfada tam bizim tartışdığımız mevzuu
    iniş aşağı ayak gazadan çekilmiş

Yokuş aşağı inerken değişik sabit hızlarda birinci taşıtın CO, CO2 ve HC emisyonlarının değişimi
    her iki yakıt için Şekil 7’de gösterilmiştir. Bu taşıtta benzinli çalışmada, 20 km/h ve 30 km/h hızla yokuş
    aşağı inerken CO emisyonu %2,85 ve %2,96’dır. Taşıt hızı arttığında CO değeri (50,70 ve 90) km/h hızlarda
    %1’in altına düşmüştür. Karışım çok fakir olduğundan emisyon cihazı (50, 70, 90) km/h hızlarında
    H/Y oranı değerlerini gösterememiştir. Yokuş aşağı inme durumunda gaz kelebeği kapalı olmasına rağmen,
    yüksek hızlarda motor tarafından yapılan vakumla birlikte motora zorla hava emilmektedir. Karbüratörde
    rölanti yakıtını kesen yakıt kesme sistemi olmasına rağmen, yüksek taşıt hızlarında karbüratör yüksek
    hız fıskiyesinden bir miktar yakıt emilmekte ve karışım çok fakir olmaktadır
    . Bu yüzden CO emisyonları
    da çok düşük olmaktadır. Ancak fakir karışımlarda silindirlerde tutuşma gerçekleşememekte ve yeterince
    oksitlenme olmadığından egzozdaki CO2 azalmakta ve HC’lar önemli ölçüde artmaktadır

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

fiat bir mktar yakıt emilmekte denen şeyi 100 km de 2lt belirlemiş olabilir...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bence daha da azdır. fiat onun hesabını mı yapacak

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

fiat bir mktar yakıt emilmekte denen şeyi 100 km de 2lt belirlemiş olabilir...
    Dediğin gibi karbüratörlülerde de varmış cut-off, bu kaynağa güvenebiliriz, forumları boşver Ancak araçlarımızdaki 2lt. lik değer bence çok fazla cut-off için bunu bir araştırmak lazım...

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

alialgan werdiğin yazı karbüratörlüler için değil mi?
    enjeksiyonlularda yüksek dewirlerde gazdan ayağınızı çektiğinizde 0.00000 L yakar. soğuk bir hawada bu durumda egsozlardan gene duman (aslında buhar) çıkar neden? motorun içine hawa giriyor ama yakıt girmiyor. içerde ısınan hawa doğal olarak egsozdan buhar olarak çıkar.
    motora yakıt gitmediği için dewir düşmek isterken tekerlerden gelen ters kuwwetin etkisiyle dönmeye dewam eder.
    ben bu konuyu çok okumuştum we bunu öğrendim.

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Auto engineeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alialgan werdiğin yazı karbüratörlüler için değil mi?
    enjeksiyonlularda yüksek dewirlerde gazdan ayağınızı çektiğinizde 0.00000 L yakar. soğuk bir hawada bu durumda egsozlardan gene duman (aslında buhar) çıkar neden? motorun içine hawa giriyor ama yakıt girmiyor. içerde ısınan hawa doğal olarak egsozdan buhar olarak çıkar.
    motora yakıt gitmediği için dewir düşmek isterken tekerlerden gelen ters kuwwetin etkisiyle dönmeye dewam eder.
    ben bu konuyu çok okumuştum we bunu öğrendim.
    evet cut-off meselesiydi bu sistem karbüratörlülerde de kullanılıyormuşş yakıt kesildiği halde bir miktar yakıt alıyormuşşş onu paylaştım...

belki enjeksiyonlularda belli bir miktar alabiliyordur diye düşündüm..

Emir Dal
    Too Slow.Too Sleepy.ZzZzZ Gajiin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

[QUOTE=Auto engineeR;18318]alialgan werdiğin yazı karbüratörlüler için değil mi?
    enjeksiyonlularda yüksek dewirlerde gazdan ayağınızı çektiğinizde 0.00000 L yakar. soğuk bir hawada bu durumda egsozlardan gene duman (aslında buhar) çıkar neden? motorun içine hawa giriyor ama yakıt girmiyor. motora yakıt gitmediği için dewir düşmek isterken tekerlerden gelen ters kuwwetin etkisiyle dönmeye dewam eder.
    QUOTE]

kompresyon kaçağı olmayan bi motoru iş olmadan (yakıt hava karışımının yakılması dizellerde patlatılması) aksdan gelen enerjiyle döndürmeye kalksak sürate göre inanılmaz kısa bi mesafe ancak hareketine devam edebilir. ayrıca böyle bi olasılıkta faz kesildiğinde motorda ve araçta olacak kasıntıyı da tahmin edebiliriz. vakit darlığından kesin güvenilir eknik bi kaynak bulamadım ama gaz verilmediğinde de rölanti devrinde yakıt beslemesi olduğu ısrarla düşünüyorum:icon_smile_big:
    ha o zaman cut off ne ie yarıyo derseniz işte cut off bu noktada motor devrine göre yakıt beslemesini rölanti seviyesine düşürmeye yarıyo...
    dediğim gibi teknik açıklama arayışına devam edeceğim...

Çağlar Barış Karaman
    CAGLARKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 4

benzinli araçlarda benim bildiğim 1600 devirden aşağıda yakıt geliyor. 1600 devirden yukarıda kalındığı taktirde yakıt akışı kesiliyor. kaynak:Onno usta-autoshow. ama dizel araçlarda da böylemi bilmiyorum

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon