Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
60 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: GP çok yakıyor :-(

tunc tt
    tunc35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Bence sorun motorun küçük olmasından kaynaklanıyor. Yeni Fiestalar (1.4) ve renault dci (1.5) motorlar bizim araçlardan daha az tüketiyor. Arkadaşta diesel Megane var. ortalama tüketimi 5 lt. Ben ne kadar sakin de kullansam 5 ortalamaları göremedim Multijet motorun sanıldığı kadar da cimri olduğu söylenemez.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

bbrh kkk
    burhankutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    46***60
    Edilen teşekkür: 306

arkadaşlar 8 yıllık dizel arac kullanıcısı olarak ve puntoyu alalı 2hafda filan ya oldu ya olmadı anladığım tek şey ayağınızın ayarı. 65 km de 8.5 tl yakıtla geziyorum gaza ayağınızın ucu ile çok hafif dokunun cok gaz vermeyin kısa bi süre sonra alışıyor insan ister istemez para ile orantılı olarak bide ayrıyeten vites aralarını kısa tutun allah ne verdi ise gaza yüklenip devir alacak falan yapmayın zaten 2 ve 3 vitesde gazı yeterince yiyor araba
    Konu burhankutlu tarafından (21/02/2010 Saat 00:23 ) değiştirilmiştir.

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

bugun arkadasa sordum 77 beygirlik mjet arabası uzun yolda 130 llira yakıyormus. benim arac uzun yolda 180 yakıyordu daha once de bahsettim. gecenki olcumde 166 yaktı karma bende anlmaadım gitti

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

İşe giderken her sabah ve akşam 21 km yol alıyordum. En sert kullanımda dahi 4,7 gibi oluyordu. Emekli olunca her sabah hanımı işe bırakıyorum toplam 4 km gidiyorum tüketim 7,5 oldu.
    Sonuçta kısa mesafelerde ne kadar devirli kullanırsanız kullanın tüketim yüksek çıkacaktır.

bahri cincioğlu
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. GPS2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 399

Alıntı serdar2362 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşe giderken her sabah ve akşam 21 km yol alıyordum. En sert kullanımda dahi 4,7 gibi oluyordu. Emekli olunca her sabah hanımı işe bırakıyorum toplam 4 km gidiyorum tüketim 7,5 oldu.
    Sonuçta kısa mesafelerde ne kadar devirli kullanırsanız kullanın tüketim yüksek çıkacaktır.
    ve ortalama hız düşük çıkacaktır...

Bora Tomas
    Tekno Gri Bora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    01 DB 691
    Edilen teşekkür: 2

öncelikle sürekli onumdeki panelden tuketim takip eden biriyim.

bu konu ile ilgili ilk soylemek istedigims ey mazot yazın 2.2 ye kadar dusmusken şimdi 3 lira ona gore nispi olarak araba daha cok yakıyor yanılımına girebilirsin....

onun dışında gp zaten şehir içinde de hic ekonomik bir araba değil.. ben araba 20.000 km iken 6.0 ın altına dusemiyordum..

fabrikaların yaptığı o testler ile gunluk kullanım arasında cok fark oluor..

bir ara ne kadar kazık yediğimi anlamak için adanadan ankaraya 90km yi gecmeden gitme testi yaptım. toroslar hariç rampa yoktu veriler şu şekildeydi

ortalama hız: 88.7
    ortalama yakıt: 4.7

şehir içinde en ütopik sabırlı denememde 3 gun boyunca 5.7 de sürebildim.

72.000km ye gelen bugun ku testlerimde genel ortalamam 6.3 adana osmaniye 90km ortalama 105le yakıt sarfiyatım 5.5..

bunun sebebinin lastiklerin bitmesi ve debriyajın cok incelmesi cok yukarda kavraması diyebilirim.

alt bilgi: klavye ingilizce olduğundan yanlış yazdığım çok şey varsa bile bunun sebebi o değil alkoldür affınıza...
    its good to be bad.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Dizelde fabrika verisini yakalamak benzinliden çok daha zor olmakta.Ben şuanda 7lt/100km yi çok rahat tutturuyorken mjtd ile 5lt/100km yi yakalamak için çok zorlanırdım,

Güzergah, kullanım tarzı, aracın durumu, trafik tüketim miktarını etkilemekte...

tunc tt
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi

Multijetle 7 lt ye yaklaşan değerler çok kötü. Zaten T-jetler de ayne değerlerde tüketiyor sanırsam. benzinle mazot arasındaki 0.60 kuruşluluk fark da multijetin cazibesini iyice yitirmesine sebep oluyor. Sıfır araç alırken 90 lık Multijetler T-jetlerden daha yüksek fiyatlara satılıyor.Ne anlamı kaldı...

Tarkan coruh
    real - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 FE 1512
    Edilen teşekkür: 52

benimde anlamadığım ford focus 1.6 tdi 109 bg.araç şehiriçinde 100 km/6.0 lt ile dolaşırken.benim 1.3 multijet 75 bg.aracım 100 km/6.5 ile dolaşıyor motor hacmi 300 cc benden fazla iken nasıl oluyordu focus tdi benden daha az yakıt tüketiyor anlamıyorum.iki aracıda ben kullanıyorum aracı agrasif kullansam bile focus 6.1 görürüken GP 7.0 lara kadar gidicek nerdeyse.TDİ motorlar bence multijetlerden çok daha fazla ekonomik.zaten GP yi alırken 207 HDİ ile arasında kararsız kalmıştım.hala kendime soruyorum acaba yanlış seçimmi yaptım....

tunc tt
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı real Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benimde anlamadığım ford focus 1.6 tdi 109 bg.araç şehiriçinde 100 km/6.0 lt ile dolaşırken.benim 1.3 multijet 75 bg.aracım 100 km/6.5 ile dolaşıyor motor hacmi 300 cc benden fazla iken nasıl oluyordu focus tdi benden daha az yakıt tüketiyor anlamıyorum.iki aracıda ben kullanıyorum aracı agrasif kullansam bile focus 6.1 görürüken GP 7.0 lara kadar gidicek nerdeyse.TDİ motorlar bence multijetlerden çok daha fazla ekonomik.zaten GP yi alırken 207 HDİ ile arasında kararsız kalmıştım.hala kendime soruyorum acaba yanlış seçimmi yaptım....
    Benim anladığım da küçük hacimli motorların büyük hacimli motorlara oranla çok daha fazla yaktığı.
    Mesela benim araç Mj 90 hp ama daha büyük motor hacmine sahip aynı hp deki bi araç daha fazla tork veriyo ve daha düşük tüketiyor. Multijetin tek artısı 1,4 lt nin altında olduğu için vergi avantajı diye düşünüyorum.

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Gplerde arkadaşalrın dediği gibi gaza çok düşük dokunuşlar yapmassanız tüketim acaip fırlıyo..Anlık tüketimi açarak gaza dokunuşlardaki farkı görebilirsiniz.. gaz pedalını 2-3 cm itince birden 14-15 lere çıkıo anlık tüketim

ALPAY KILIÇKAYA
    zetalpzet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 35

Lastik basinçlarini kontrol et.benim lastikler bitmişti yeni değiştirdim inanilmaz fark etti şu an 136 kuruş civarinda

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erkan Karakan
    SpyHunter33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 732

Alıntı zetalpzet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastik basinçlarini kontrol et.benim lastikler bitmişti yeni değiştirdim inanilmaz fark etti şu an 136 kuruş civarinda
    Peki arkadaşım bu lastik basınçlarındaki uygun değer nedir önlerle arkaların değerlerinin ne olması gerekir.???
    Artık Fiorinolu

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı SpyHunter33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki arkadaşım bu lastik basınçlarındaki uygun değer nedir önlerle arkaların değerlerinin ne olması gerekir.???
    175 65 15'' için önler 35, arkalar 30psi (orijinal değerler)

Ferhat A.
    Feas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Eğer daha önceki dönemlerde az yakıp da şimdilerde çok yakmaya başladıysa ilk aklıma gelen şey mazot filtresi. Daha önce Pejo 307 arabam vardı ve böyle bir sorun yaşamıştım. Filtre değişince hayli farketti. Lastiklerin havası ve yakıt aldığınız yerde de farkedebiliyor. Bunları incelemenizi öneririm.
    Fiyatların her gün zam yemesi bu anlamda zaten başlı başına bir sorun...

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Ben en fazla rampada 2 ye düşerse eger cok dik olursa 25 lt ye kadar cıkıyo zaten baskada ılerısı yok
    Filtremı degıstırıcem c.tesı ayrıca belkı bılmek ıstersınız servis 200 tl dedı ben 33.50 tl filtre 10 tl işçilik 43.50 tl ye halledıcem ...
    I ' m c a p u l i n g . . .

suat taner
    lionT-JET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 233

fıltrelerınıze baktırmanızda fayda var.maalesef kucuk hacımlı motorlarda yakıt tuketımı bıraz fazla oluyor.benım t-jet 8.5-9 lt yakıyorken babamın 2.0fsı otomatık arabası max 10lt yakıyor..130 kurus yakan arkadslar arabayı ıterekmı kullanıyorlar yada hıc mı sıkısık trafıge gırmıyorlar?benım 1.3 75 multıjet sırket aracı ne kadar dıkkatlıde kullansam bu ara 20 kurus'un ve 6.3 lt ortalamanın altına ınmıyor??

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Alıntı lionT-JET Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fıltrelerınıze baktırmanızda fayda var.maalesef kucuk hacımlı motorlarda yakıt tuketımı bıraz fazla oluyor.benım t-jet 8.5-9 lt yakıyorken babamın 2.0fsı otomatık arabası max 10lt yakıyor..130 kurus yakan arkadslar arabayı ıterekmı kullanıyorlar yada hıc mı sıkısık trafıge gırmıyorlar?benım 1.3 75 multıjet sırket aracı ne kadar dıkkatlıde kullansam bu ara 20 kurus'un ve 6.3 lt ortalamanın altına ınmıyor??
    Sorun sanirim sizin kullanim stilinizle ilgili mecidiyekoy-bakirkoy arasi max 5.0 -5.5 lt arasi 135-140 kurus yakiyorum km de...
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

suat taner
    lionT-JET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 233

vallahı sıkısık trafık,kısa mesafelerde ve otobanda kullanıyorum ama aracı uzun yolda dahı kullansam bu 165 kurusun altına dusmuyor.bırde otobanda dahı 80 veya 90 km ıle gıdıp kendımı arac az yakacak dıye kasmayı sevmıyorum.120 ıle bıle zaten arac 6.5 ın altına dusmuyorsonuc olarak en son fulledıgımde 690 km yolu 49 lt mazot ıle gıttıgımdır.buda 6.9 lt 21.5 kurus yapıyorkı bu da bana gore yuksek bır deger.eskı aracım focus tdcı ıdı onunla bıle 750-800 un altına dusmuyordum.gıdısıde cabasıydı..
    Konu lionT-JET tarafından (23/02/2010 Saat 22:25 ) değiştirilmiştir.

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Degerleriniz gercekten cok fazla heleki multijet icin asiri fazla, onerim serviste ayarlariniza baktirmak olacaktir.
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon