Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon
89 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Lpgli araçlarımız 15.01.2010 itibariyle ne kadar yakıyor?

Hasan Murat SONER
    ssss2292 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok
    Plaka
    10 GMS 07
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı chngrrrrrr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok iyi değerler yaaaaaaaa
    ben 30-35 kr.yakıyorum
    benzinle
    cihangir kardeşim lpg ye geçme zamanı gelmiştir o zaman

Hasan Murat SONER
    ssss2292 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok
    Plaka
    10 GMS 07
    Edilen teşekkür: 28

Benim lpg kiti atiker. benimde 7.4 civarı bir değer veriyor uzunyolda

cantekin keçeli
    cantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

brc marka tüp kullanıyorum ama bu değerleri 80-90 km hızla elde ettim yüksüz.yani en uygun en alt değerler ben bu değerleri iyi bulmuyorum çünki forumda 6.8 litre lpg tükettiğini söyleyen arkadaşlar var.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EREN YALÇIN
    axi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    45 EY 700
    Edilen teşekkür: 247

Atiker lpg ile şehir dışı kasmadan ( yer yer 110- 120) 100 km de 8 litre lpg
    şehir içi 100 km de 10 litreden fazla.. benim değerler böyle
    _NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
    Ben bir Türküm!!!
    Ben;
    Orta Asyadan Türeyen,
    Anadoluda Büyüyen, Avrupa iclerine Yürüyen TÜRK´üm.
    Ben;
    Atillayi, Yavuzu, Fatihi var eden, krallari, imparatorlari kendisine Yar eden, Düsmanina dünyasini dar eden TÜRKüm.
    Ben;
    Damarlarinda asil kanin aktigi irkim, Benden bahseder destanim,Agitim,TÜRKüm,ben TÜRKüm,
    taa iliklerime kadar MUSTAFA KEMAL ATATÜRK`üm!!!
    Ya Siz Kimsiniz ???......____

6. Bu mesajı için 2 kişi axi'ye teşekkür etti:

hayri öztürk
    opn21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 15

istanbulda şehir içi 1 depo ile 60 tlye doluyor , 32o km yol yapıyorum ama full trafik. her sabah 6,5 km yi 3o dk da gidiyorum . 187.50 - 190 kuruşa geliyor neredeyse.
    kışın daha da arttı tüketim. bakalım bundan fazlada artmaz heralde.
    lt=1.95 tl / shell gas
    GP

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

hiçbirimiz surekli eklediğimiz benzini hesaba katmıyoruz. Araçlarımız benzinle çalışıyor ve en fazla yaktığı anlarda (motor soğuk iken) benzin harcaması yapılıyor ayrıca genelde depolarda çok az bulunduruyoruz, buharlaşmada çok yuksek oluyor. 60 tl lik gazın yanında ortalama 10 tl benzin yakıyoruz, buda 15 kuruşluk hesapladığımız bir yakıt maliyeti aslında yaklaşık 17 kuruşa geliyor. Bilgilerinize kendimizi kandırmayalım

10. Bu mesajı için 2 kişi ugurozer'ye teşekkür etti:

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Teknik Konu

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hiçbirimiz surekli eklediğimiz benzini hesaba katmıyoruz. Araçlarımız benzinle çalışıyor ve en fazla yaktığı anlarda (motor soğuk iken) benzin harcaması yapılıyor ayrıca genelde depolarda çok az bulunduruyoruz, buharlaşmada çok yuksek oluyor. 60 tl lik gazın yanında ortalama 10 tl benzin yakıyoruz, buda 15 kuruşluk hesapladığımız bir yakıt maliyeti aslında yaklaşık 17 kuruşa geliyor. Bilgilerinize kendimizi kandırmayalım
    Uğur ben ayda nerdeyse 4 depo (bazen 3) lpg alıyorum deposu 70 liradan 280 lira eder

bunun yanında ayda sadece 20 liralık benzin alıyorum ve bana yetiyor

yani ayda ortalama 1700 km yaptığımı hesaba katarsak eğer toplamda aldığım 20 liralık benzinle birlikte 280 lpg + 20 benzin 300 liraya gelmiş oluyor

300 lirayla da 1700 km (hatta bazen 1800 km bile) yapıyorum dolayısıyla yine km.de 16-17 kuruş yakmış oluyorum...Yaz aylarında 15 kuruş olarak hesapladığım oluyor..

(ki bu da kış ayları hesabı olarak) dolayısıyla kendimi kandırdığımı düşünmüyorum çünkü 4 depo lpg yanında sadece 20 lira benzin...(1 ayda)

Dip not olarak yazıyım araba ilk çalıştırıldığında benzinle çalışıyor fakat benzinde arabayı çok fazla yürütmüyorum , önce araba 1200 devirde jiklede çalışmaya başlıyor sonra kendiliğinden 1000 devire düşene kadar aracın içinde 3-4 dk. oturuyorum sonra 1000 devirdeyken hareket ediyorum zaten bilemedin 100-200 metre sonra lpg ye geçmiş oluyorum...(yazın zaten hemen geçiyor hiç gerek yok) hatta bazen aylık 20 tl ye aldığım benzini bitiremiyorum bile öyle söyliyim..

Arabaya lpg taktırdığımda 2008 nisan ayı 9.000 km.deydi şu anda 51.000 km oldu yani 42.000 km yapmışım toplam 21 ayda...Aslında bu da ayda tam 2.000 km yaptığımı gösteriyor -ki bence aylık 20-30 liralık benzin bu kadar fazla yol yapmaya kesinlikle koymayacaktır lpg en mantıklı seçim..

Hayırlı sürüşler...
    Konu tempesty tarafından (18/01/2010 Saat 21:25 ) değiştirilmiştir.

12. Bu mesajı için 4 kişi tempesty'ye teşekkür etti:

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Arkadaşlar altınızdaki makinanın ağırlığı (yükleme yolcu vs dahil)+ lpg için kullanılan kit ve ecu ayarları + hava şartları ve gidilen yol durumu trafik vs bir de kullandığınız gazın kalitesi yaktığınız bedeli belirler.

Bu bedel normal şartlarda ortalama yakıtın 1 litre üstü ile 1 litre altı arasındadır. Bazen benzinde çok yakabilirsiniz lpg de az bu sanal bir aldatmacadır. gerçek veriler uzun yolda belli olur.

Mesela benim aracımdan bahsedeyim. Aracım sabah 6.45 de ortalama +5 derece (kış günleri) soğuklukta 1.2km yol katettiğimde lpg nin devreye girmesi için gerekli olan +45 dereceye geliyor motor sıcaklığı ve her bir kontak kapama açmada 5 sn benzin ile çalışıyor. yani siz isteseniz de lpg ile aracı çalıştıramazsınız. Aracın içinde muhakkak benzin olmalı ve bir miktar benzin sarfiyatı da oluyor elbette mesela ben günde ortalama 100 km yapıyorum 3 depoda bir depo benzin ışığım yanıyor 20 lira ilave ettiğimde benzin seviyesi 3 depo önceye dönüyor. Şu halde 3 depo yakıt ortalama 35 litre ile yaklaşık 215 lira olduğunu varsayarsak ve 20 liralıkda motor ısıtma benzinini havuza eklersek mevcut rakam 235 lira eder.
    Benim aracım 340 km ile 1 depoyu bitiriyor ortalama (uzun yol) 340*3=1020 km eder.
    1020 km yi 235 liraya malediyorum bu rakam şehir içi trafiğinde ise yaklaşık bir 50 lira kadar farkedebiliyor.
    Ben sadece deneyimimi yazdım umarım tepki çekmeyiz
    Konu narkoz30 tarafından (19/01/2010 Saat 09:16 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesajı için 3 kişi narkoz30'ye teşekkür etti:

EREN YALÇIN
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    45 EY 700

abi naptın yaa...! hesaba bak süper payklaşım için teşekkürler
    _NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
    Ben bir Türküm!!!
    Ben;
    Orta Asyadan Türeyen,
    Ben;
    Atillayi, Yavuzu, Fatihi var eden, krallari, imparatorlari kendisine Yar eden, Düsmanina dünyasini dar eden TÜRKüm.
    Ben;
    Damarlarinda asil kanin aktigi irkim, Benden bahseder destanim,Agitim,TÜRKüm,ben TÜRKüm,

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Hakan ve bora ikinizede katılıyorum Ancak Yanlış anlaşılmak istemem tabiki bende lpg kullanıyorum ve bu kadar gelişmiş bir lpg teknolojisi varken kullanmamakda ısrar edenlere karşıyım lpg ye kesinlikle karşı değilim. Yeterki bunu verimli kullanack kit ve ayarlar yapılı olsun. Ancak benim anlatmak istediğim lpg nin yanına benzin sarfiyatınıda eklemeyi unutmamalıyızdı. Kendimizi kandırmayalım derken sedece lpg sarfiyatı yapmamalıyız demek istemişyim Ayrıca kesinlikle kullanım şartına gore değişir. Mesela uzun bir yola çıksak 5 depo lpg harcasak araç sadece sabahki marşta bir-iki dakika benzin harcamış olacak oda 14 kuruş lpg sarfiyatı olsa 14,1 kuruş benzinle birlikte ya tutar ya tutmaz. Fakat gun içinde motoru soguyan ve birkaç kez marş yapan bir kişinin 14, lpg sarfiyatı varsa bu deger 17 lere dahi çıkacaktır. Bora ayrıca söylemeden edemeyeceğim araının içinde 3-4 dakika beklemen şuanki teknolojide çok gereksiz inanki 30 saniye beklemen yeterli olcaktır. Üşüme ve hasta olabilme hesabı yaparsan motorunun milyarda bir aşınma masrafından çok daha yuksek rakamlar çıkar haberin olsun hesap adamı ) Şaka yapıyorum inşallah kızmıyorsundur bana.

17. Bu mesajı için 2 kişi ugurozer'ye teşekkür etti:

tolga kaya
    toggykaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 BP XXXX
    Edilen teşekkür: 22

lpg fiyatı : 2.05 ortalama tüketim 16.3 krş.. ama bunda arabamın bakımının yaklaşması(36000 km) büyük ölçüde etkiliyor. bakımdan sonra 150 civarına düşeceğini tahmin ediyorum. bu arada benim arabada benzinden gazza geçiş sıcaklığı 28 derece. bundan daha yüksek olanlar için benzin sarfiyatı artacaktır.. servislerle görüşülmesini tavsiye ederim...

EREN YALÇIN
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    45 EY 700

bugun 40.000 bakımı için aydına gideceğim... giderken ne kadar yaktığını gelirken ne kadar yaktığını buraya yazacağım. çünkü tolga abinin dediği gibi, bakım çok etkiliyor ne kadar etkilediğini hep beraber göreceğiz.
    _NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
    Ben bir Türküm!!!
    Ben;
    Orta Asyadan Türeyen,
    Ben;
    Ben;

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

diesel arabada hissedilir etkiler ancak benzinli araclarda hissedilir bir etkisi olacağını sanmıyorum arkadaşlar bakımın.

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Benzinli araçlar her zaman diesel araçlardan bakım konusunda üstün olmakl birlikte yükselen diesel teknolojisi artık nerede ise bakımın sadece diesel filtresini değiştirmek kadar kolaylaştığını yani tek farkın 80 liralık bir diesel filtresi olduğunu söyleye biliriz.
    LPG li arçlar 20.000km de bir lpg filtresi değişiminin haricinde bakımları aynı benzinli araçlardaki gibidir ancak yağ ömürü lpg de kullanıldığı için daha uzun ömürlüdür. Yani her bakımda motor yağ filtresini değiştirmek gerekmez bunun yerine 2 bakımda bir motor yağ filtresi değişir ancak motor yağı servis kuralları gereği değişimi şarttır. Zaten fiat araçlarımızı motor bakımından garanti kapsamı dışında tutuyor yarın birgün enjecsiyon problemimiz çıksa en fazla lpg enjecsiyonu sıkıntı yaratır bu arada aman aracınızın benzin ışığı yanmasın araç lpg de çalışıyor diye benzin ışığı yanık gezen arkadaşlar bilsinler ki bir gün benzin pompaları ellerinde servis yolunu arabayı sırtayarak gidebilirler
    Turbolu araçlara özel ilgi şarttır yukarıda yazdıklarıma sizler turboyu da ilave edin zaten dieseller standart turbolu araçlar T-Jet de turbolu olduğu için kesinlikle turbo kit yeni nesil sıralı lpg takılmalıdır.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

diesel arabada hissedilir etkiler ancak benzinli araclarda hissedilir bir etkisi olacağını sanmıyorum arkadaşlar bakımın.

her motorda bakım önemlidir
    benzinlisi dizeli fark etmez eğer bakım zamanı geçtiyse yakıt sarfiyatıda artacaktır
    hatta hava filtresi kirlenmiş bujileri randımansız çalışan bir benzinli aynı km lerde bakım yaptırmamış dizele göre daha çok yakıt tüketir

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

EREN YALÇIN
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    45 EY 700

şu an aydındayım manisa aydın 140 km aydına girdiğimde 1.97tl den tam 25 tl lpg ile aracı fulledim.buda km de 18krş lpg yapar aracı hemen hemen hiç sıkıştırmadım otobandan geldim ortalama 90-100 km süratlerde kullandım. yarın sabah bakım yaptıracağım. akşam manisaya döndüğümde aynı kullanımda sonucu buraya yazacağım
    Konu axi tarafından (20/01/2010 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.
    _NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
    Ben bir Türküm!!!
    Ben;
    Orta Asyadan Türeyen,
    Ben;
    Ben;

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Teknik Konu

Bora ayrıca söylemeden edemeyeceğim araının içinde 3-4 dakika beklemen şuanki teknolojide çok gereksiz inanki 30 saniye beklemen yeterli olcaktır. Üşüme ve hasta olabilme hesabı yaparsan motorunun milyarda bir aşınma masrafından çok daha yuksek rakamlar çıkar haberin olsun hesap adamı ) Şaka yapıyorum inşallah kızmıyorsundur bana.
    Kardeşim niye kızıyım estafurullah bilgi paylaşımı yapıyoruz herkesin hatası bilmedikleri olabilir elbet benim de var az önceki mesajımda bir konuyu atlamışım senin beni uyarman iyi oldu..ben belki her gün arabayı kullanıyorsam eğer arabanın marşına bastığım andan itibaren (evimin-işlerimizin konumu gereği) her gün yüzde 80 ihtimalle marştan sonra en az 20 km yapıyorum dolayısıyla aracı kısa mesafelerde pek kullanmıyorum o yüzden de benim benzin sarfiyatım yok denecek kadar az yani ayda 20 tl benzin hakkatende bana yetiyor..Diğer konuya gelince aracın marşına basar basmaz hareket edersem eğer tecrübelerim doğrultusunda benzin daha çabuk eksiliyor yani araç o zaman 1-2 km yaptıktan sonra lpg ye geçmiş oluyor fakat aracı çalıştırıp 3-4 dakika bekledikten sonra deviri 1000'e düşürüp ısıyıda 30 dereceye getirdiğimde 100 bilemedin 200 metre sonra lpg ye geçiyor ve benzin neredeyse hiç eksilmiyor..Ayrıca sen benden daha iyi bilirsin ki soğuk motorla yol almak yeni teknoloji olsa bile bence çok zararlıdır motor ömrü açısından..

Alıntı narkoz30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG li arçlar 20.000km de bir lpg filtresi değişiminin haricinde bakımları aynı benzinli araçlardaki gibidir ancak yağ ömürü lpg de kullanıldığı için daha uzun ömürlüdür. Yani her bakımda motor yağ filtresini değiştirmek gerekmez bunun yerine 2 bakımda bir motor yağ filtresi değişir ancak motor yağı servis kuralları gereği değişimi bu arada aman aracınızın benzin ışığı yanmasın araç lpg de çalışıyor diye benzin ışığı yanık gezen arkadaşlar bilsinler ki bir gün benzin pompaları ellerinde servis yolunu arabayı sırtayarak gidebilirler
    .
    Dostum burada bir yanlışın var tamam lpg benzine oranla daha temiz oktanı daha yüksek ve verimli bir yakıt olmasına rağmen aynı zamanda benzinin motoru temizleyici ve yağlayıcı özelliğini içermez yani lpg kuru bir yakıttır ve benzine oranla silindirde daha yüksek sıcaklıklar yaratır..Hatta bazen aracı devamlı lpg de kullanmamayı benzinlede bir süre yol yapılması gerektiğini söylerler..Bu yüzden aslında diğer araçlara göre bizim bakım aralıklarımızın kendi fikrimce daha kısa olması gerekiyor -ki fiat servisindeki ustalar da bu konuda benimle hem fikirler...Dolayısıyla ben aracımı 20.000 km.de bir yerine 15.000 km.de bir bakıma sokmayı tercih ediyorum (Ayrıca yağ değişiminden yaklaşık 8000 km sonra double up'ın lpg li araçlar için ürettiği yağ katkısından kullanıyorum verim aldığımı söyleyebilirim hem de yağ eksilmesinin önüne geçmiş oluyorum bir yerde) ve daha verim aldığımı düşünüyorum..(bakımdan kastım elbette motor yağ ve filtresi) tercih meselesi tabii..

Diğer konuya gelince benim aracımda kırmızı ışık yandığında depoda daha 7 litre daha benzin kalmış oluyor -ki bence 7 litre küçümsenecek bir rakam değil ibreyi kırmızıdan sonra çok fazla düşürmediğimiz sürece benzin pompasına zarar verebileceğimizi düşünmüyorum açıkcası..7 litre pompa için yeterli benzini sağlıcaktır...Fakat yine servis ustalarını da bu konuda olduça fazla gıcık ettiğimi söyleyebilirim yani her servise gidişimde beni uyarırlar şu arabayı kırmızı ışığa getirme diye bende her defasında daha 7 litre var bişey olmaz derim onlar inat ben onlardan daha inat anlıcağın..

(Daha önce benzin bitirip bir yolda kalma gafletinde bulundum ve kırmızıdan sonra tam 90 km gittim sonra yolda kaldım)

Herkese keyifli sürüşler...
    Konu tempesty tarafından (20/01/2010 Saat 00:31 ) değiştirilmiştir.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gökhan akkan
    gakkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    35 F 5602
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı smartmavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dağıtmadan küçük bir soru, LPG de yol bilgisayarı devre dısı mı kalıyor?
    Hayır devre dışı kalmıyor ama ölçümler benzine göre.Ben de merak etmiştim ve daha yeni bir hesap yapmıştım.Yol bilgisayarı gaz ölçümünde %10 luk bir hata yapıyor.Yani bilgisayarın verdiği yakıt değerine gaz hesabı yaparken
    yaklaşık %10 eklemek gerekiyor.
    yani 100 km deki değeri 7.5 gösteriyorsa,gaz tüketimi yaklaşık:

7.5 +0.75= 8.25 gibi oluyor

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Bora kardeşim ben yinede 30 saniye bekledikten sonra dusuk devir ile ilerlemenin daha ekonomik olacağını iddia ediyorum 3-4 dakikada aracın relantide harcayacağı benzinle bence hatrı sayılır miktarda yol yapılır

Hakan kardeşim benzin ışığı konusunda neden bu kadar katı konuştun ben tam olarak anlayamadım. Araçlarda ortalama 7,5 L benzin kaldığında ışık yanıyor, ayrıca ben birçok kez benzini iyice bitirdim ve yine bitik olan lpg ye alıp yavaş yavaş benzinliğe kadar gitmişimdir şuana kadar hiçbir problemle karşılaşmadım civic de, puntolardada bunun onlemi alınmıştır büyük bir ihtimalle.

tolga kaya
    toggykaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 BP XXXX
    Edilen teşekkür: 22

lpg li araçlarımızın ne kadar yaktığını tam olarak ölçebilmemiz için sürekli aynı istasyondan yakıt almamız gerekiyor. farklı istasyonların lpg basınçlarıda farklı oluyor buda depomuzun aldığı gaz miktarını ciddi oranda değiştiriyor..

Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon