18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Grande Punto yol bilgisayarı yakıt menzili

Tarkan coruh
    real - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 FE 1512
    Edilen teşekkür: 52

Standart Grande Punto yol bilgisayarı yakıt menzili

slm arkadaşlar.Bravo Hgt mi satıp 2007 model Grande punto 75 bg.dynamic 3 k aldım yalnız bazı sorunlarım var çözümleyebilirsek sevinirim.bugün depoyu fulledim fullforce dizel koydum 120 tl ye doldu içerde daha yol bilgisayarı 50 km gösteriyordu.fulledikten sonra sıfırladım ve range değeri 778 km.gösterdi bu normal mi sizce bana az gibi geldi.daha uzun mesafe gidebirmi yoksa dahamı az yol yaparım acaba? birde araç 150 km geçince ön tarafta sallama yapıyor nedeni ne olabilir rot balans yaptırdım sorun yok sanki motorla alakalı bir olay yardımcı olursanız sevinirim

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Real, forumumuza hoşgeldin, aracın hayırlı olsun,

Menzili, ortalama tüketim miktarı tetiklemekte.Yakıt aldıktan sonra sürekli eğimde gidilirse menzil 1000km yi rahatlıkla geçebilir.Bu eğimde yukarı doğru çıkılırsa 200-300km ye kadar düşebilir.Bence 45 litre ile 800km gidiliyorsa 5-6lt/100km lik bir tüketim olur ki bu da en azından şehir içi için güzel bir değer,

Titremenin kaynağı ise lastiklerden ya da yine ön düzenden kaynaklanıyordur, bence başka bir yere daha gösterin,

Keyifli forumlar...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Aramıza hoşgeldiniz. Aracınız hayırlı olsun.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

CENK COR
    boss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

benimki benzinli 800 km gösteriyo fulleyince ama yalan 100 km fark ediyo 700 km gidiyo bilgisayar bi garip

Çağatay Güldalı
    ExTReMe_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 127

Öncelikle Hoşgeldiniz aramıza..

Bende şöyle yorumumu dile getiriyim .. Sizin Araç kullanım tarzınızdan da yakıt tüketimi artar veya azalır.Bu da otomatikman gidilecek Olan km/menzil gösterimini etkiler.Sizin 5 veya 5.5 lt gibi yakıt tüketiminiz varsa 100 km'de bir depoyla 800 km Şehir içi çok iyi bir değer.Ancak uzun yola çıktığınızda Lt. tüketiminizde Aracı en ekonomik şekilde kullandığınız takdir de Bu Yol bilgisayarındaki Menzil değeri artacaktır.4.5 Lt. veya 5 lt. gibi bir değere düştüğünüzde Yol bilgisayarı 900km hatta daha aza düştüğünüzde ise 1000km Bulacaktır.

Ön taraftaki sallamayıda arkadaşların dediği gibi başka yerlere daha gösterin Lastiklerden de olma ihtimali yüksek.

İyi forumlar dilerim ...

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı real Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm arkadaşlar.Bravo Hgt mi satıp 2007 model Grande punto 75 bg.dynamic 3 k aldım yalnız bazı sorunlarım var çözümleyebilirsek sevinirim.bugün depoyu fulledim fullforce dizel koydum 120 tl ye doldu içerde daha yol bilgisayarı 50 km gösteriyordu.fulledikten sonra sıfırladım ve range değeri 778 km.gösterdi bu normal mi sizce bana az gibi geldi.daha uzun mesafe gidebirmi yoksa dahamı az yol yaparım acaba? birde araç 150 km geçince ön tarafta sallama yapıyor nedeni ne olabilir rot balans yaptırdım sorun yok sanki motorla alakalı bir olay yardımcı olursanız sevinirim

kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin
    bende de bravo hgt vardı 99 model bende stıp 2007 gp aldım çok memnun kaldım sende çok seveceksin hele hele yakıt konusunda
    şimdi gelelim sorduğun sorulara
    aracın yol bilgisayarı aracın her 30 saniyede bir o anki anlık yakıt tüketimini ve depodaki yakıt miktarını göz önünde bulundurarak bir hesap yapar ve ne kadar yol gideceği bilgisini ekrana aktarır
    arda kardeşiminde belirttiği gibi dik bir eğimden inersen değerleri yüksek rampa çıkarken değerler düşük gösterilir ama bunu tam olarak sağlıklı bir şekilde ölçmek istiyorsan her zaman kullandığın gibi kullanırken yola çıktıktan aşağı yukarı 10 km falan sonra aracın gösterdiği değer tam olarak yapabileceği yolu gösteriyor
    diğer sorduğun soruya gelince
    senin anlattıını dikkate alırsak 150 km hıza ulaştıktan sonra titreme başlıyorsa aracın lastiklerinin birinde balans var
    eğer sarsıntı ve titreme önden geliyorsa ön lastiklerin birinde titreme arkadan hissediliyorsa arka tekerleklerin birinde balans var
    balansın sebebine gelince ya jantlardan birinde bir eğiklik veya yamukluk yada lastiklerin birinde balon diye tabir edilen tek kırığı mevcut olabilir düşük bir ihtamalin biride daha önce balans yapılmış olup mevcut olan janta monte edilmiş olan balans ağırlığının düşmüş olması
    herhangi bir rotbalansçıya gidip balans ayarı yaptırırsanız sorununuz ortadan kalkacaktır
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tarkan coruh
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 FE 1512

Arkadaşlar çok teşekkürler cevaplarınız için

berkeraaa
    Ziyaretçi berkeraaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

arkadaşlar benimde bu konuda sıkıntım var.... B ortalama değerim yüksek olduğu için başlarda 800 km olan Menzil göstergem şu günlerde 600 den fazla göstermiyor depo full olmasına rağmen

12. 29/11/2009, 14:06

Tarkan coruh
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 FE 1512

Mesaj da yazmış olduğum sorunları çözmüş bulunuyorum sayenizde ilk önce yakıt olayından başlıyalım dün depoyu doldurduğumda range değeri 747 km gösterirken bugun yokuşta beklerken bakıyım dedim ve inanamadım gözlerime 947 km.gösteriyordu. sakin bir kullanımdan sonra garaja girdiğimde 910 km.yazıyordu.entersan güvenmemek lazım bu yol bilgisayarına önden gelen titreme ve sarsıntı olayıda ön jantta eğilme varmış sabah kalktığımda baktımki lastik inmiş lastikçiye gittim orda sökünce lastiği jantta bayağı bir eğilme vardı içerden.aslında güvendiğimiz rot balans çıya götürüp balans yaptırmıştım.hesabını sorucam tabi salı günü nasıl yapmış eğik janta balansı bu arada Gp ile ilk hız denememde 180 km.çıktım 200 görmez sanırım.bravo ile 4.viteste 200 km.çok rahat görüyordum tşk.yardımlarınız için

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

real, dediğimiz gibi menzin tüketim miktarına göre güncellendiği için farklı değerler çıkabilir bu normalYani yol bilgisayarına güvenebilirsin,

Kazasız sürüşler...

Akın Uğur ÖZCAN
    amanyoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34FA0750
    Edilen teşekkür: 0

Arkadaşlar ben 15 gün önce 2007 model bir gp multijet(75) alarak aranıza katıldım araç yaklaşık 56000 km de,sorum şu olacak yol bilgisyarında anlık tüketime baktığımda hzılandığımda 50 lt /100 km den 4. vitese kadar aşağı doğru düşmeye başlıyor 13-14 lere geriliyor ama bir türlü 11 altına düşüremedim normal hızlarda, 5.vitesten sonra 130-140 km hızlara çıkarıp denediğimde 8 lere düştüğünü görüyorum,bugün biraz trafikte 6.5 lara falan indiğini gördüm 1. 2. viteste ama normal kullanımda indiremedim araç 51000 kmde servisten çıktı,ortalama yakıt şu anda 13 lt'lerde,100 tl lik yakıt aldım 440 km civarında sarı ışık yanmaya başladı böyle birşeyle karşılaşan oldumu eksik ve yanlış yaptığım ne olabilir ? yoksa birdaha servise uğrasammı. teşekkürler Akın.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı amanyoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben 15 gün önce 2007 model bir gp multijet(75) alarak aranıza katıldım araç yaklaşık 56000 km de,sorum şu olacak yol bilgisyarında anlık tüketime baktığımda hzılandığımda 50 lt /100 km den 4. vitese kadar aşağı doğru düşmeye başlıyor 13-14 lere geriliyor ama bir türlü 11 altına düşüremedim normal hızlarda, 5.vitesten sonra 130-140 km hızlara çıkarıp denediğimde 8 lere düştüğünü görüyorum,bugün biraz trafikte 6.5 lara falan indiğini gördüm 1. 2. viteste ama normal kullanımda indiremedim araç 51000 kmde servisten çıktı,ortalama yakıt şu anda 13 lt'lerde,100 tl lik yakıt aldım 440 km civarında sarı ışık yanmaya başladı böyle birşeyle karşılaşan oldumu eksik ve yanlış yaptığım ne olabilir ? yoksa birdaha servise uğrasammı. teşekkürler Akın.

akın doğru şekilde baktığına eminmisin
    50 lt olamaz araçta bir sorun olabilir ki bahsettiğimiz araç gp nin en az yakan araçlarından biri
    100 tl lik yakıtla 440 çok garip imkansızı başarıyorsun demek
    sen servise muhakkak bir daha git bence

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Anlık tüketim miktarı, özellikle küçük viteslerde ani gaz hareketlerine bağlı olarak çok yüksek miktarlara çıkabilir bu normal bence ama gp larda anlık tüketim miktarı tavanının 25lt/100km olması gerekiyor.Yani bu değerden fazla tüketim olsa bile ekranda görünün miktar 25lt/100km olmalı,

Soğuk motorla, kısa mesafelerde ve trafikte yapılan yolculuklarda tüketim miktarı çok fazla olabilir.Eğerki teknik bir problem yoksa, sakin trafikte ve sakin kullanımda tekrar ölçüm yapmak daha mantıklı.Bir de dizelin nasıl kullanıldığı da önemli.Araca alışıldıkça da tüketim miktarı aşağıya inecektir kesin.Öncelikle servise göstermekte fayda var tabi...

Akın Uğur ÖZCAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34FA0750

İlginiz için çok teşekkürler,gp nin tavan yakıtı bende 50/100 gösteriyor,küçük viteste anlık tüketim çok az ama tam tersine vites yükselttiğimde tersine gitmeye devam ediyor (herkez gider mersine biz gideriz tersine misali ) aldığım son 100 tl'lik yakıtı o sarı ışığında ısrarla kullanmaya devam ediyorum 470 lere çıktım ama ortalamam hala 13,en yakın zamanda servise uğrayıp tekrar kontrol ettiricem.teşekkür ederim

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

arkadaşlar ortalama yakıtın 2 farklı seçeneği var. birisi hepimizin bildiği lt/100km, diğeri ise km/lt. eğer yol bilgisayarında bu ikinci seçenek seçilmiş ise tüketim miktarlarınız bence gayet normal bence yol bilgisayarınızdan bu ayrıntıyı bir kontrol edin derim, aracı ilk aldığımda bende bu ayrıntıyı çok sonra farkettim. eğer vites küçültmenize rağmen bu oran artıyorsa yol bilgisayarı değeriniz kesinlikle km/lt demektir
    hatta şu an bulamadım ama böyle bir konu daha önce forumumuzda açıklanmıştı
    Konu Punto_Can tarafından (03/12/2009 Saat 21:39 ) değiştirilmiştir.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Akın Uğur ÖZCAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34FA0750

Alıntı Punto_Can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ortalama yakıtın 2 farklı seçeneği var. birisi hepimizin bildiği lt/100km, diğeri ise km/lt. eğer yol bilgisayarında bu ikinci seçenek seçilmiş ise tüketim miktarlarınız bence gayet normal bence yol bilgisayarınızdan bu ayrıntıyı bir kontrol edin derim, aracı ilk aldığımda bende bu ayrıntıyı çok sonra farkettim. eğer vites küçültmenize rağmen bu oran artıyorsa yol bilgisayarı değeriniz kesinlikle km/lt demektir
    hatta şu an bulamadım ama böyle bir konu daha önce forumumuzda açıklanmıştı
    teşekürler aynen dediğiniz gibi çıktı tamamen o ayardan kaynaklanıyormuş,değiştirdim ve ortalamam 5,5 e düştü

Tarkan coruh
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 FE 1512

bu akşm itibariyle geçen hafta aldığım mazotu yarım depo ya indirdim 450 km yol yaptım.bakalım bir 450 daha gidermi ama hiç sanmıyorum 300 km gitse tamam diycem

Tarkan coruh
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 FE 1512

sonunda 2 hafta önce aldığım yakıtı bitirdim ve tekrar 42 lt.mazot aldım.700 km.yol yaptım ve 50 km daha yol bilgisayarı yakıt gösteriyordu. ortalamam 100 km 6.1 bu mesafeyi trafikte yaptım.etilerden karşıya altunizdeye sizce yakıt tüketimi nasıl makul ölçülerdemi.kardeşimde c2 dizel var o rahat 850 km.yapıyor trafikte ona da saatırıp arcını punto aldırmayı düşünüyorum