Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Grande Punto 1.4 dynamic 2007 direksiyon arıza ışığı yanıyor ne yapabilirim?

ADA CAN
    maksimus99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uşak
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

Konu Grande Punto 1.4 dynamic 2007 direksiyon arıza ışığı yanıyor ne yapabilirim?

merhaba bana yardımcı olabılcek bırılerii varmı...arabayı bınıp kontagımı cevırdıgımde kırmızı renkte bır dıreksıyon ışığı yanıyor ve gosterge panelımde ıngılızce olarak " have power steering checked see handbook " yazıyor vıtre dıreksıyon agırlasıp sağa sola donmuyor...bır ıkı kere kontagı acıp kapattıgımda ısık yanmayıp arız vermedıgınde calısıyor eskısı gıbı...yalnız bu sefer dıreksıyonumu sağa dondururken ağırlasıyor ve tıtreme yapıyorrr...servıse goturdugumde 2000 tl cıvarında masraf ıstedıler bunun baska bır cozum yolunu bılen arkadaslarımın yardımı ıstıyorummm

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

malesef kötü haber
    cıty motor arızası meydana gelmiş
    grande puntoların bilinen en kronik arızası bu
    aracınızın garantisi yoksa işiniz biraz zorlaşıyor ama
    baskı yapıp diretip fiat müşt hizmetleriyle görüşen bazı arkadaşlarımız aracları garantide olmadığı halde garantiden değiştirdiler
    sizde bu yola başvurabilirsiniz en son ihtimal 2000 tl yiödeyip değiştireceksiniz
    cıty motoru değiştirilmeden arızanın giderilme şansı üzülerek söylüyorumki yok
    çok geçmiş olsun
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

bahri cincioğlu
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. GPS2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 399

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...lariniz-6.html iyi okumalısın...geçmiş olsun...aslında tamiri var ama uğraşacak adam lazım...ince işler elektronik ve tecrübe işi...bu işe el atan ustalar ileride iyi para kazanacaklar...o kesin...araştırmalarıma göre en çok arıza yapan şu resimde gördüğünüz röleler sağ ve sol siyah kübik *ler...kerameti 3-5 lira cinsinden ...ama ne hikmetse komple değişime gidiliyor...pire için deve gidiyor arkadaşlar...ve sakın gerekmedikçe sürekli city* yi açık kullanmayalım (benim fikrim) çünkü CİTY açıkken röleler daha büyük bir gerlim altındadır normale göre ve daha çabuk yıpranma arızalanma durumu ortaya çıkıyor...diye düşünüyorum...
    Konu GPS2 tarafından (22/11/2009 Saat 23:25 ) değiştirilmiştir.

ADA CAN
    Nereden
    Uşak
    Rengi
    Titanyum Gri

tşk edrım verdıgın bılgılerın ıcın.....cok saol ama burda servıse mı dıretıcezzz bunu garantıden czelım dıyeee.yada musterı hızmetlerınden mı cozucezzz...nasıl halledıcezzz

ADA CAN
    Nereden
    Uşak
    Rengi
    Titanyum Gri

pekii bu arızayı halledınce bır daha yapma sansı var mı aracın ??????

cihangir şengezer
    chngrrrrrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    10 AEZ 07
    Edilen teşekkür: 215

malesef var

bahri cincioğlu
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. GPS2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 399

başlıkları iyi okursan forumda birkaç tane daha konu var bu arızayla ilgili ...umarım cevap bulabilirsin...

ADA CAN
    Nereden
    Uşak
    Rengi
    Titanyum Gri

boyle sıkıntıyla bır daha karsılasmamak ıcın aracı yaptırıp elden cıkarmak mı gerekıyor o zaman...ne yanii fiatt iyi araba üretemıyor demek oluyor bu

BULUT KARTAL
    kırmızı turbo bulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 432

Aslinda bende ayni kanidayim.ciyt arizasi benimde basima geldi. Ve yemin ederim aracima gönül rahatligiyla binemiyorum. Acaba yine bozulurmu diye. Paranoyak oldum. Aractan gelen sesleri denlemeye basladim sürekli.ilk arizayi garanti kapsamindan yaptik. Ama garanti bitii. Işte korkularim şimdi basladi

ADA CAN
    Nereden
    Uşak
    Rengi
    Titanyum Gri

direksiyon ışıgını yanması bu anlamamı geıyor......cıty arızası mı demek yaniii....soyle bır sey var bırde her defasında arıza vernıyor araç...ama eskıden nadır yapıyordu sımdı ıse kontagı 3-4 kere acıp kapatmadan gecmyor...bana yolda gıderken her hangıbır arıza cıkarır mıı??

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

valla siz ne kadar inanmak istemesenizde kendinizi avutmaya çalışsanızda bu bir cıty arızası bunu kabullenmeniz gerek
    maalesefki değişimden başka yapacak bir şey yok
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı GPS2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://forum.grandepuntotr.com/tekn...lariniz-6.html iyi okumalısın...geçmiş olsun...aslında tamiri var ama uğraşacak adam lazım...ince işler elektronik ve tecrübe işi...bu işe el atan ustalar ileride iyi para kazanacaklar...o kesin...araştırmalarıma göre en çok arıza yapan şu resimde gördüğünüz röleler sağ ve sol siyah kübik *ler...kerameti 3-5 lira cinsinden ...ama ne hikmetse komple değişime gidiliyor...pire için deve gidiyor arkadaşlar...ve sakın gerekmedikçe sürekli city* yi açık kullanmayalım (benim fikrim) çünkü CİTY açıkken röleler daha büyük bir gerlim altındadır normale göre ve daha çabuk yıpranma arızalanma durumu ortaya çıkıyor...diye düşünüyorum...
    Daha evvel o konularada yazmıştım. Bir çok kişi bu konuda bilgili kişilerde aynı şeyi söylüyor. sistem aynı. Gösterdiğiniz açı sensörünün devresidir. birde onun sensör kısmı var. Esas bozulan kısım sensör kısmı 6 tane (sanırım) birbirine sürtünen platin olması muhtmel uclar var. Altısıda direksiyonun açısına göre okuduğu değeri devre kartına gönderiyor. Devre kartıda bu değerleri işliyor. ona göre servo motora akım gönderiyor. kart işlemcisinde kayıtlı programa göre açı değerini işleyerek mesela aracın hızına göre direksiyonun sertleşmesi gibi programındaki şekilde işleyerek servo motora gönderir. Bu bozulması zor. Esas bozulan kısım acı sensöründeki platin ayaklar. 1. ve en sık arıza acı sensörüdür. Türkiye yollarında ki titreşimler direksiyon ve tekerlere gelen darbeler azda olsa orayıda etkiliyor. buda zamanla yıpranmasına sebeb oluyor. 2. sorun sebebide gelen akım değerine göre servo motorun dönüşü. Eğer tekeri mesela park yaparken kaldırıma yakın durdunuz direksiyonu cevirmeye kalktınız ama teker dönmüyor. bu durumda kartın gönderidiği akım servo motorun ısımasına sebep olur. akım ve sıcaklık bir seviyeye geldiğinde devre korumaya alır kendini ve açıp kapanmaya başlar.(mesela dedğim örnekte karşılaşmış kişiler hala tekerin takıldıgını anlamayıp ısrar ederlerse kısa süre sonra direksiyondan tireşim ve ses gelir sebebi korumadır.) diğer bir örnekte yolda cukurların tekerlere verdiği döndürme darbeleridir.

Sonucta citynin bu olaylarda etkisi yoktur. Bu olaylar hepsi olur. City nin tek zararı diyebiliceğim şey yukarda verdiğim örnekte oldugu gibi tekerin takıldıgını hissetmemenizden gelen etkidir. Çünkü city açık ken direksiyon çok yumşadıgından özelikle park halinde tekerin takıldıgını hissetmek zorlaşır. Ama zarar miktarı değişmez. Bu nedenle direksiyon arızası için tekşey, mümkün olduğu kadar çukur ve darbelerden korumak, aracı park ederken dikkat etmek. Ve mümkün ise tam sağda ve tam sola dönük halde direksiyonu bırakmamak.

Açı sönsürü ve devreyi içeren kutunun maliyetinin 150-200 tl geceğini sanmam ama servo motor lar pahalıdır. direksiyondaki gibi bir servo motor rahat 1000 tl vardır. Fiat ın hatası toyota gibi açı sensörü ve devre kutusu ile servo motoru ayırması gerekli idi. En azından en sık arıza yapan açı sensörünü 300-400 tl gibi fiyatlar ile değiştirirdik.

cengiz toksoz
    punto elx2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yaprak Yeşil
    Plaka
    C 906 BO 52
    Edilen teşekkür: 65

tam bir bucuk yildir gostergedeki o kirmizi direksiyon ile yasiyorum, yaptirmadim yaptirmayacagim, su an bir sorunum yok (alisincada direksiyon normal geliyor) direksiyonun agir olmasindan baska bir sorun yok.

ADA CAN
    Nereden
    Uşak
    Rengi
    Titanyum Gri

Tmm iyi guzelde ben yaşamak isterim ama kontagi her cevirdigim de hata verip yaniyor ve direksiyon donmiyor saha sola bir kac denemeden sonra vermiyor hata.sizde nasil oluyorrr..yolda giderken de ariza verir saga sola donmezse pekiii

cengiz toksoz
    punto elx2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yaprak Yeşil
    Plaka
    C 906 BO 52
    Edilen teşekkür: 65

benim direksiyon ariza isigi devamli online yaniyor, direksiyonda saga sola donuyor

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

benim araç garantili 5 sene boyunca city i kapatmıyacam bakalım bir sıkıntı olucakmı ?

HALİL SEDAT KILIÇ
    ÇANAKKALE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 3

Standart direksiyon arızası lambası

aynı sorun bendede başladı ışık yanmaya ve yol bilgisayarında ikaz ediyor.çalıştırıp ilerlediğimde ikazlar sönüyor.sadece sensörlerinmi değişmesi lazım yoksa direksiyon ünitesinin komplemi.yardımsı olursanız sevinirim.yol bilgisayarına türkçe menü yüklenebiliyormu

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı ÇANAKKALE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı sorun bendede başladı ışık yanmaya ve yol bilgisayarında ikaz ediyor.çalıştırıp ilerlediğimde ikazlar sönüyor.sadece sensörlerinmi değişmesi lazım yoksa direksiyon ünitesinin komplemi.yardımsı olursanız sevinirim.yol bilgisayarına türkçe menü yüklenebiliyormu

servise gidip göstermeniz gerek

mustafa can
    kronik gp cann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    41DP782
    Edilen teşekkür: 657

arkadaşlar bu sorunun asıl kaynağı fiat ın kendisidir,kendinizi boşuna strese de sokmayın aracınızın garantisi dolmuş bile olsa serviste ısrarcı olun,benimde garantim bittiği halde garantiden yaptırdım.
    İNSAN YAŞADIKÇA DEĞİL,YAŞAMADIKÇA YAŞLANIR..

Çağıl B.
    monster_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 19

dün servisteydim ve ustayla muhabbet ederken bu city motoruyla ilgili de konuştuk ve ustanın sölediği şunlar oldu.. eskiden çok sorunlar yaşadık bu konuda ama şimdi fiat direksiyon motorlarına ömür boyu garanti getirdi.. yani hiç korkma bi sorun olduğunda garanti olmasa bile değişim yapılıyor.. ama tabi birazda servisine göre değişir dedi. ama sonuç olarak ömür boyu garanti geldiğini söyledi. ben ustanın yalancısıyım tabi ama durum böyle=)

Sayfa 1/2 12 SonSon