Sayfa 1/3 123 SonSon
50 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Motor neden yağ eksiltir?

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Standart Motor neden yağ eksiltir?

Içten yanmalı motorlarda yağın temel görevi motordaki toplam sürtünmeyi azaltmak ve sürtünen parçaları aşınmaya karşı korumaktır. Pistonlar, segmanlar ve motor bloğu arasında sürekli olarak bulunan bir miktar yağ motordaki her bir patlamada az bir miktarda yanar ve yanmış yağlar egzoz gazları ile birlikte motordan uzaklaştırılır. Bundan dolayı içten yanmalı motorların hepsi bir miktar yağ eksiltmektedir.

Değişik çalışma koşulları için her bir patlamada yanma odasına ulaşacak yağın miktarı motor üretimi sırasında tasarlanır. Dolayısıyla bir motorun ideal yağ eksiltme miktarı ancak motor üreticisi firma tarafından açıklanabilir.

Bununla birlikte birçok benzinli ve dizel motor için yağ eksiltme miktarının üst limiti 1 lt/1.000 km olarak kabul edilmektedir.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

2. Bu mesajı için 6 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Içten yanmalı motorlarda yağın temel görevi motordaki toplam sürtünmeyi azaltmak ve sürtünen parçaları aşınmaya karşı korumaktır. Pistonlar, segmanlar ve motor bloğu arasında sürekli olarak bulunan bir miktar yağ motordaki her bir patlamada az bir miktarda yanar ve yanmış yağlar egzoz gazları ile birlikte motordan uzaklaştırılır. Bundan dolayı içten yanmalı motorların hepsi bir miktar yağ eksiltmektedir.

Değişik çalışma koşulları için her bir patlamada yanma odasına ulaşacak yağın miktarı motor üretimi sırasında tasarlanır. Dolayısıyla bir motorun ideal yağ eksiltme miktarı ancak motor üreticisi firma tarafından açıklanabilir.

Bununla birlikte birçok benzinli ve dizel motor için yağ eksiltme miktarının üst limiti 1 lt/1.000 km olarak kabul edilmektedir.
    Benzinli motorlarda 20000 km de zorunlu bakımı var. yani 15-20 lt arasında mı puntoların karteri

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

uğur bey
    açılan konuları ve mesajları daha dikkatli okursak hem boş muhabbet yapmamış hemde anlattığımız şeyi bir daha anlatmaya çalışmayız
    yorum yaptığınız mesajda üst limit ibaresi var
    yani motor üreticileri 1000 / 1 lt maximum baz alırlar
    grande punto 1000 km 1 litre eksiltir demiyor mesaj
    bilmem anlatabildimmi
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

cengiz toksoz
    punto elx2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yaprak Yeşil
    Plaka
    C 906 BO 52
    Edilen teşekkür: 65

piston segmanlaridan dolayi eksiltebilir, siboplardaki duman lastikleri eskidiginden ve islevini yitirdiginden dolayi eksiltebilirki, pek cok arac tamircisi bu duman lastiklerini degistirerek motora segman attik deyip daha fazla ucret alirlar.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat bildir
    MURAT_41_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 118

yag eksılten motor ıyıdır ıyı tuketıcıde aynısını söler fazlası olmadıgı surece

8. Bu mesajı için 2 kişi MURAT_41_41'ye teşekkür etti:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uğur bey
    açılan konuları ve mesajları daha dikkatli okursak hem boş muhabbet yapmamış hemde anlattığımız şeyi bir daha anlatmaya çalışmayız
    yorum yaptığınız mesajda üst limit ibaresi var
    yani motor üreticileri 1000 / 1 lt maximum baz alırlar
    grande punto 1000 km 1 litre eksiltir demiyor mesaj
    bilmem anlatabildimmi
    saygılar
    Ümit bey , kusura bakmayın olayın ciddiyetini bozmak istemezdim. Amacım ufak bir espiri idi.

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Alıntı MURAT_41_41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yag eksılten motor ıyıdır ıyı tuketıcıde aynısını söler fazlası olmadıgı surece
    evet katılıyorum çekiş artar
    ama fiatın yağ tüketimi fazla renault lara göre

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cem *
    Realtime xnode - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 268

Yararlı bir konu olmuş. Birçok kimse motorunun bir sonraki bakıma kadar 1-1.5 lt yağ eksiltmesini çok büyük bir problem olarak görürler. Aracın bir miktar yağ eksiltmesi tam tersine motorunun randımanlı ve düzenli çalışmasının göstergelerinden biridir. Fakat konuda da belirtildiği gibi bunun limitleri üretici tarafından belirlenmiştir, aracın yaşına göre alt-üst limit değişiklikleri olabiliyor. Bu limitler geçilmişse ve sürekli yağ eklenmek zorunda kalınıyorsa ihmal edilmemeli, çünkü motoru bir organizma kabul edersek; YAĞ MOTORUN KANIDIR...

Saygılar.
    Beneficium accipere libertatem est vendere

Hasan *
    Elektronik Otomasyon asukasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 195

çok faydalı bir konu olmuş, emeğiniz sağlık.
    Punto Evo 1.4 Dynamic S&S Dualogic
    FG Monster 4x4 1/6 Off-Road
    Revo 3.3 4X4 1/8 Off-Road

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

hazır konu devam ederken biraz daha detaya inelim
    kamikaze nickli üyemiz orhan da bu konuda bilgi talep etmiş

her motor yağ eksiltir bir miktar ama her yağ eksilten motor iyidir diyemeyiz
    motorun durumu ve kalan ömrü ilede ilgili yağ eksiltme bize referans bilgiler verir
    aşınma ne kadar artarsa yağ eksiltmede o kadar fazla olur limitlerin üzerinde yağ eksiltme gözleniyorsa motorda aşınma artıyor ömrü bitiyor demektir
    piston gömleğinin etrafındaki aşınma ve sekmanladaki aşınmadan dolayı yanma odasını devamlı yağ kaçağı olur motordaki patlama sırasında bu yağın bir kısmı yanar
    bir kısmı eksoz manifolduna gönderilmek suretiyle def olur
    yanma odasındaki basınç kaçağından dolayı motorun kompresyonu düşer bujilerin üzeride yağ tabakası oluşur ateşleme düzensiz gerçekleşir
    yağ eksiltme sadece motordaki aşınmadan dolayıda olmayabilir bunun için değişik faktörlerde vardır
    mesala motorun keçelerinde veya contalarında yırtılma aşınma yada deformasyon yada karter contasında yada tapasında kaçak veya çoğu turbo araç kullanıcısının bilmediği neden turbo yüzünde yağ eksiltebilir araç turbo ihtiyaç duyduğu yağlamayı motor yağından karşılar turbo eskiyip ömrü azaldıkça yağ verme diye tabir edilen durum meydana gelmeye başlar ve turbo yağ eksiltmeye neden olur
    halk arasında yağ yakan araç çok gider diye bir kanı vardır bu çok doğrudur motorun gücü düşer ama düzde yağ yakan arabaya yetişemezsiniz
    Konu GP COSKUN tarafından (27/05/2011 Saat 13:26 ) değiştirilmiştir.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER özalp
    ömer özalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41RA147
    Edilen teşekkür: 0

merhaba bende grande punto aldım 2009 model 5k active modeli daha alalı bir ay olmadı bakım kmsi 65500 yazıyo şu an aracım 64500 de ama dün yağ çubuğuna baktığımda aracımda hiç yağ olmadığını gördüm olduğum yerde yakınlarda hiç bir sanayi sitesi olmadıgından yol üzerindeki bir petrolden 1lt yağ alıp ekledik daha bakımı gelmeden neden acaba yağı kalmamış olabilir aracımın acaba yağmı eksiltiyor yada yağmı yakıyor verilicek cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

ömer yağını tamamlayıp bundan sonra ne kadar eksiltecek onu gözlemek lazım
    ayrıca 10_40 kullan magnetec koy durumu gözleyelim
    eski sahibi en son ne zaman bakmış yağına bir bilgimiz yok
    sen bir litre eklediğinde yağ normal seviyeye geldiyse yağ değişiminden bu yana yaptığı kilometre ye göre normaldir
    castrol magnatec 10-40 kullanırsan eksiltme pek yapmaz ben 15 bin kilometrede hiç eksiltmedim araç 65binde bilgin olsun

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Valla bende pek eksiltme olmuyor.Yağ değişimi sırasında çubuğu çekildiğinde ne kadar konmuşsa o kadar yağ var.Daha çok performanslı araçlarda eksiltme daha fazla oluyor diye biliyorum.

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

tamam yağ eksilten motor iyi gider de o yağın yanıcılığının daha kuvvetli olduğundan kaynaklanmaz mı? bence yağ eksilten motora heleki mavi duman var ise o kadar da iyi bakmamak lazım..

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

üstten egzantrikli motorların bir miktar yağ eksiltmesi normaldir arkadaşlar
    kaldıki multijet üstten çift egzantrikli bir motor bu motorun doğasında var yağ eksiltmek ama tabi normal sınırlar içinde hani nasıl diyorlar üreticinin belirlediği değerler çerçevesinde buda 1000 km de 80 gram multijet motor için

Gürcan ÖZPENPECİ
    scarrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 102

Hazır konusu açılmışken ben de sormak isterim. Geçtiğimiz ay yola çıkmadan önce aracın yağını Oto'da kardeşimle tamamlamıştık. Toplam 1450 km. yol yaptıktan sonra İzmir'e döndüm. Yaklaşım 200-250 km. de İzmir'de şehiriçinde kullanılmış olsa 1650-1700 km. sonunda aracın 1,5 lt. kadar yağ eksilttiğini fark ettik. Aracım LPG'li, trigeri yeni değişti ve 65.000 km.'de. Isınan havalarla birlikte LPG'nin kuru bir yakıt olmasının yağ azaltma üzerinde olumsuz etkisi var mıdır? Yoksa daha başka nasıl bir sebep olabilir?

A CL
    muhammedçelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 37

Eski 2004 puntomu 170bin km de sattım ve satana kadar hiç yağ eksiltmemişti tabi bakımlara enaz 1000km önce giderdim Evomda da aynını yapmayı planlıyorum.Birde madem yağ yakan tabi aşırı olmamak kaydı ile araç hem performans hem motor ömrü açısından iyiyse 1 depo mazota 50-100ml yağ koysak aynı işi görmezmi?

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

"halk arasında yağ yakan araç çok gider diye bir kanı vardır bu çok doğrudur motorun gücü düşer ama düzde yağ yakan arabaya yetişemezsiniz"

burada bir çelişki yok mu ?
    hem motorun gücü düşer hemde arabaya yetişemezsiniz...motor gücü düşen araba nasıl olurda daha hızlı gider...adı üzerinde motor gücü düşmüş...kompresyon azalmış...

sanırım olay şu...segmanlar ve pistonlar aşındığı için yağ yakıyor. segmanlar pistonlar aşındığı için sürtünme daha az oluyor ve bu yüzden motor daha rahat çalışıyor...

yağ yakma araca yağ tipine sürüş şartlarına göre değişir.

agresif süren birisinde yağ daha çabuk eksilir yada uygun olmayan yağ konulduğunda...
    yada motor çok yıpranmışsa...

mobil 10-60 yağ var....yağ yakan araçlar için
    tavsiye ederim...ancak aracınız 100 bin km üzerinde ise...
    kesinlikle yağ yakma azalıyor duman azalıyor
    ama o kadar kalınki...küçük hacimli motorlarda rampa yukarı çıkarken gücünü düşürebiliyor ...

2001 passat 1900 tdi 130hp tiptronic aracım varken...200km hızla gittiğimde 2500 kmde 1 kg yağ eksiltiyordu
    100 km ile gittiğimde 5 bin km de 1 kg yağ eksiltiyordu...

ancak ne tuhaftır ki...castrol magnatec 10 40 kullandığımda yağ eksiltmiyordu...

volkan volkan
    ZV 007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 118

Alıntı scarrow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hazır konusu açılmışken ben de sormak isterim. Geçtiğimiz ay yola çıkmadan önce aracın yağını Oto'da kardeşimle tamamlamıştık. Toplam 1450 km. yol yaptıktan sonra İzmir'e döndüm. Yaklaşım 200-250 km. de İzmir'de şehiriçinde kullanılmış olsa 1650-1700 km. sonunda aracın 1,5 lt. kadar yağ eksilttiğini fark ettik. Aracım LPG'li, trigeri yeni değişti ve 65.000 km.'de. Isınan havalarla birlikte LPG'nin kuru bir yakıt olmasının yağ azaltma üzerinde olumsuz etkisi var mıdır? Yoksa daha başka nasıl bir sebep olabilir?
    Benim araçta lpgli 43 bine dayandı haftasonu izmire gittim geldim.1100 km oldu yaklaşık sanırım bende de gözle görülür bir eksilme oldu.bu konuya değinebilir miyiz?Ayrıca serviste 5-40 selenıa koyuyorlar çoskun abi 10-40magnetec önermiş?LPG li araçlar daha fazla mı yağ yakar acaba?teşekkürler

Cihan GÜNDOĞDU
    Bolu_Beyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    14 KB 120
    Edilen teşekkür: 197

Peki Coşkun abi ben Castrol 5/40 magnetech kullandım bu seferki değişimde. Şu ana kadar herhangi bir eksilme olmadı 10/40 ile 5/40 arasında negatif veya pozitif bir fark varmıdır? şimdiden teşekkürler...

Tipo 1.6 SLXie MPI & Grande Punto 1.4 Fire & Bravo T-Jet Dynamic

Sayfa 1/3 123 SonSon