Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yağ Eksiltme ?

Aykut Arslan
    aykuting - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    67 TR 482
    Edilen teşekkür: 35

Standart Yağ Eksiltme ?

Araçım yağ değişimine Bin Km kala yaklaşık 1 Lt yağ eksiltmiş sizce nedeni ne olabilir yada normal mi, yağ çubugunu cektim, yağ seviyesi cubugun tam dibinde azıcık bişi değiyo yağ çubuğa ve yağ lanbası her hangi bi işarette vermedi...

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

1 litre eksiltmesi normal ayrıca yağ lambası yağ eksilmesinin tehlike sınırına dayandığında yanar aracın km si kaç keşke onuda yazsaydın puntolarda ilk 20 -30 bine kadar 10.000 km de 1 litreye kadar eksiltme problemi var ama bu sorun ilerleyen km lerde ortadan kalkacaktır

Aykut Arslan
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    67 TR 482

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 litre eksiltmesi normal ayrıca yağ lambası yağ eksilmesinin tehlike sınırına dayandığında yanar aracın km si kaç keşke onuda yazsaydın puntolarda ilk 20 -30 bine kadar 10.000 km de 1 litreye kadar eksiltme problemi var ama bu sorun ilerleyen km lerde ortadan kalkacaktır
    Araç 29 bin de bin km sonra yağ değişecez yağı tamamladım ne olur ne olmaz, yağ eksilmesi normal mi yani...

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

inanrımsınız bu arabayı aldıgımdan beri ne yagını ne suyunu kontrol ettim hep servise goturuyrm diye ilgilenmedim serviste bana bişey demedi acaba bi sorun olurmuki

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

toplam motorun yag hacmi zaten 3 litre... 1 litre bana biraz fazla geldi..
    ben arada bir kontrol ediyorum bu kadar eksiltme yok..
    Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı büyük bir ihanet olur. Atalarımız, bizlere geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâli de emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla vazifeli bulunduğumuz bütün bu emanetleri, adi bir ömür uğruna fedâ edemeyiz. Hepimizin bildiği gibi savaşta Cengaverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak. Çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır.
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Yağ lambası yağ miktarı yağ çubuğun çok altına inerse yanar.İki çentik arasında ve bunun üzerinde uyarı vermez.1lt lik miktarın tamamlanması iyi olur.Periyodik bakımdan bakıma bir miktar eksiltme normal bence...

ibrahim odabaşı
    ..:aranan adam:.. imdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BA -7-7
    Edilen teşekkür: 473

Tabi eksiltmesi normal bir durum sonuçta sıvı bir madde ısınınca zamanla

buharlaşıp eksozdan tahliye oluyor. 1Lt. eksiltmesi de normal

araç çok yüksek devirlerde kullanılmış olması lazım.

suat taner
    lionT-JET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 233

merhaba yag eksıltmesı normal benım dobloda 5000kmde yag cubugunda hıc bır sey yoktu saka gıbı geldı.servıse goturdugumuzde normal oldugunu soyledıler.1lt yag ekledıler.su an aracım 28000kmde yag cubugunun ucunda yag goruyorum,sıkıntım yok.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

10bin hariç 20bin ve 30bin bakımlarında hep çubuğun alt çizgisininde altındaydı.. multijet içinm 3000-3500 devir üzerinde saatlerce uzun yol yapanlarda daha çok eksiltme yapıyor olmalı.. arkadaşın lineası da hep uzun yol dip gaz onda da eksiltme aynı şekilde..

Aykut Arslan
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    67 TR 482

evet bende uzun yol çok yaptım yüksek devirde demek bu yüzden eksiltti.

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

bilmiyorum bana yine cok geldi...
    yagın egzodan gitmesi için sekmandan patlama odasına geçip yanması lazım...yag pistonun etrafındaki sekmanın diger tarafındadır.
    hee en baslarda olur...ilk zamanlar sekmanın gömlegi çizmesiyle,,,zamanla parcalar uyum saglar ve olusan kurumlar tıkar...
    Konu batuhann80 tarafından (16/09/2009 Saat 14:41 ) değiştirilmiştir.
    Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı büyük bir ihanet olur. Atalarımız, bizlere geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâli de emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla vazifeli bulunduğumuz bütün bu emanetleri, adi bir ömür uğruna fedâ edemeyiz. Hepimizin bildiği gibi savaşta Cengaverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak. Çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır.
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

benım aracta 30.000 bakımda dahıl hıcbır perıyodık bakımda bu kadar yag eksıltmemıstı.Nadır Abı bılır ayda bır kontrol ederdık, eksılme yok denecek kadar az olurdu...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

ERDEM TULUNAY
    erdta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 40

Arkadaşlar,

Yağ eksiltme ilk alışma aşamasında olur ancak daha sonra pek fazla olmaması beklenir. Kapasitenin 1/3ü kadar yağ yakması motor için pek normal olmamalı, diğer bir konuda servis normaldir demelerinin iki anlamı var motor tasarlanırken bir yağ değişimi periyodunda 1 litreye kadar yağ yakması hesaplanmış yada motorda br yağ yakma sorunu var ve herhes bunu biliyor henüz bir çözümü yok demek olabilir. Ancak multijet motorda yağ yakma problemi olduğunu düşünmüyorum motor tasarlanırken 1 litre yakmasına müsade edilmiş demektir bu ki bu sebep ile yağ değişim periyoduna yakın zamanlar değer 1 litreye ulaşıyor.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Aykut Arslan
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    67 TR 482

Alıntı erdta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar,

Yağ eksiltme ilk alışma aşamasında olur ancak daha sonra pek fazla olmaması beklenir. Kapasitenin 1/3ü kadar yağ yakması motor için pek normal olmamalı, diğer bir konuda servis normaldir demelerinin iki anlamı var motor tasarlanırken bir yağ değişimi periyodunda 1 litreye kadar yağ yakması hesaplanmış yada motorda br yağ yakma sorunu var ve herhes bunu biliyor henüz bir çözümü yok demek olabilir. Ancak multijet motorda yağ yakma problemi olduğunu düşünmüyorum motor tasarlanırken 1 litre yakmasına müsade edilmiş demektir bu ki bu sebep ile yağ değişim periyoduna yakın zamanlar değer 1 litreye ulaşıyor.
    O zaman yağ değşimine 1000(bin) km kala yağ değşimi yapmaması gerekiyor

erdi acar
    ERDİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 43

Benim aracımdada 1700 de eksiltme yapmıştı servise götürdüm baktılar normal dediler servise gitmişken başka şeyleride yaptırdım araç çıkarken tekrardan herşeyi kontrol ettiler serviste bulunduğum 2 saat içinde çubuktaki yağ göstergesinde azalma vardı orda biraz eklediler gönderdiler zaten bu araçları ilk aldığımızdada motor alışana kadar baya yağ yiyor demekki motorun alışma süreci baya sürüyor
    GRANDE PUNTO 1.4 FİRE ACTİVE 77 BG 3K

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Tabi şuna da dikkat etmek gerekiyor: sıfır araç alırken ya da yağ değişiminde kapasitenin sonuna kadar yağ konmamış olması da mümkün

Özellikle yeni araç alırken sıvılar minimum seviyede ya da bunun hemen üzerinde olabiliyor.Buna bir de yeni motorun daha çok yağ eksiltmesini eklersek ilk değişimde büyük miktarlarda eksilmeyle de karşılaşılabilir...

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

konu tam denk gelmiş bende bununla ilgili birşey yazacaktım aslında.

aracımın en son yağ ve yağ filtresi değişimi 30 bin km.de yaptırdım.şu an araç 37000 km.de. sürekli yağ seviyesini kontrol ederdim. son 1,5 aydır hiç bakmamıştım ( tatilden sonra yani). bugün kontrol ettiğimde 1/5 oranında yağ eksildiğini gördüm. çok şaşırdım.

sizce bu durum normal mi?

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı bankaci61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konu tam denk gelmiş bende bununla ilgili birşey yazacaktım aslında.

aracımın en son yağ ve yağ filtresi değişimi 30 bin km.de yaptırdım.şu an araç 37000 km.de. sürekli yağ seviyesini kontrol ederdim. son 1,5 aydır hiç bakmamıştım ( tatilden sonra yani). bugün kontrol ettiğimde 1/5 oranında yağ eksildiğini gördüm. çok şaşırdım.

sizce bu durum normal mi?
    Yaklaşık yarım litrelik bir eksilme sözkonusu, hata payı da var tabi.Bence normal bir eksilme.40000 bakımı yaklaşmış zaten, periyodik bakım esnasında değişim yapılır...

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Aracim ilk 10 bin km diliminde, 0,5 lt kadar yag eksiltmesi yapti. Devaminda boyle bir durum bir daha tekrarlamadi. 100 bin km geride kaldi, ancak her zaman en kaliteli tam sentetik yag kullaniyorum, motorun ilk gunku performansi ile hala devam ediyor. Kullanma stilim %80 TEM otoyolu.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

ekleme yapmam gerekli değil sanırım ?

Sayfa 1/2 12 SonSon