Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Xenon olan arkadaşlar dikkat

ALPAY KILIÇKAYA
    zetalpzet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 35

Standart Xenon olan arkadaşlar dikkat

5 ay önce taktırdığım zenonda hiç bi sıkıntı olmadan kullanıyordum taki geçen hafta sağa sola sinyal verirken zenonların kendiliğinden açılıp kapandığını görene kadar.sinyal kolundaki temassızlık diye tahmin ederek servise götürdüm.kolu söktüklerinde gördük ki koldaki akımı ileten metal parça erimiş,zenonlar 35 w olduğu için akım fazla geldiğinden metal parçayı eritmiş yeni bi sinyal kolu sipariş ettik bi de çok sevmeme rağmen zenonlarımı sökmek zorunda kalıcam aynı sıkıntıyı yaşamamanız için sizleri bilgilendirmek istedim

2. Bu mesajı için 5 kişi zetalpzet'ye teşekkür etti:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Merhaba alpay

Zanedersem seni yanıltmışlar adı üstünde 35 w diyorsun bizim araçların üstünden orj çıkan ampuller 55w/60 dır bunlar eritmiorda xenonların çektiği 35 w mi eritiyor.. bence onda bir sorun varmış ve sana öyle söylenmiş hiç bir xenon saatlercede yaksan bir sorun açmaz 2006 yılından beridir aracımda xenon var ve halada var

4. Bu mesajı için 3 kişi femoli'ye teşekkür etti:

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba alpay

Zanedersem seni yanıltmışlar adı üstünde 35 w diyorsun bizim araçların üstünden orj çıkan ampuller 55w/60 dır bunlar eritmiorda xenonların çektiği 35 w mi eritiyor.. bence onda bir sorun varmış ve sana öyle söylenmiş hiç bir xenon saatlercede yaksan bir sorun açmaz 2006 yılından beridir aracımda xenon var ve halada var
    kesınlıkle katılıyorum abı.bende uzun sure xenon kullandım.hıcbır sıkıntı yaratmadı.bence, montajda yada baska bır parcada olan agrızadan dolayı boyle bır problem olmustur...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

7. 08/09/2009, 14:40

ALPAY KILIÇKAYA
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah

bugün ararcı götürücem parçayı değiştiricekler umarım sorun tekrar etmezz

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Ben sana sadece şunu söyleyeyim xenon sitstemi kesinlikle böyle bir sorun açmaz, o işte başka bir iş var

ALPAY KILIÇKAYA
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah

Ben sana sadece şunu söyleyeyim xenon sitstemi kesinlikle böyle bir sorun açmaz, o işte başka bir iş var

ciddi bi sıkıntı çünki far kolundan farları kapattığım anda arabanın içindeki bütün lambalar klima düymesi,gösterge ışıkları teybin ışıkları salistre zamanında açılıp kapanıyor

Volkan Kaban
    Delidavsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Xenon arastirirken bu soruna sebep olabilecek seyleri de gormustum. Xenon kitinizin 35/55 w olup olmadigindan emin olun. Daha yuksek watt xenon kit'ler var piyasada (ornegin 90/100) ve farlara giden akim dediginiz gibi sinyal kolundan geciyor. Xenon'un sinyal kolunda hasar cikarmamasi, erimeye sebep olmamasi icin ya 35/55 xenon kit kullanmaniz gerekiyor ya da xenon kit montaji sirasinda akim duzenleyici role kullanmaniz gerekiyor. Muhtemelen xenon kitiniz yuksek watt ve montaji yapan kisi role kullanmamis. Tahmin ettigim gibi 90/100 gibi yuksek watta bir xenon kit kullaniyorsani ayni sorunu yine yasayacaksiniz. Xenon kitinizden vazgecmek yerine, kucuk bir role ekleyerek kurtulabilirsiniz bu sorundan.

Yeni xenon kit taktiracak kisilere de bilgi olmasi acisindan, farlara giden akim sinyal kolundan saglanir ve 35/55w degerinde bir akimla sorunsuz calisir. Alacaginiz xenon kit bu degerlerde olsun, eger daha fazla isik icin daha yuksek akimda bir xenon kit taktirmayi dusunuyorsaniz mutlaka xenon kitin onune bir role taktirin. Aksi taktirde sonuc aracinizda yangin cikmasi dahi olabilir.

Ayni sey halojen ampullerde de gecerli. Daha fazla isik saglayan fakat daha yuksek watt'a sahip ampuller var piyasada. Bu ampuller yerine araciniza uygun watt'a sahip fakat daha kaliteli ampuller kullanmanizi tavsiye ederim. (Ornegin Osram breaker ya a Philips xtreme power oldukca kaliteli ve guzel isik veren ampullerdir).
    Konu Delidavsan tarafından (09/09/2009 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir.

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Alıntı Delidavsan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Xenon arastirirken bu soruna sebep olabilecek seyleri de gormustum. Xenon kitinizin 35/55 w olup olmadigindan emin olun. Daha yuksek watt xenon kit'ler var piyasada (ornegin 90/100) ve farlara giden akim dediginiz gibi sinyal kolundan geciyor. Xenon'un sinyal kolunda hasar cikarmamasi, erimeye sebep olmamasi icin ya 35/55 xenon kit kullanmaniz gerekiyor ya da xenon kit montaji sirasinda akim duzenleyici role kullanmaniz gerekiyor. Muhtemelen xenon kitiniz yuksek watt ve montaji yapan kisi role kullanmamis. Tahmin ettigim gibi 90/100 gibi yuksek watta bir xenon kit kullaniyorsani ayni sorunu yine yasayacaksiniz. Xenon kitinizden vazgecmek yerine, kucuk bir role ekleyerek kurtulabilirsiniz bu sorundan.

Yeni xenon kit taktiracak kisilere de bilgi olmasi acisindan, farlara giden akim sinyal kolundan saglanir ve 35/55w degerinde bir akimla sorunsuz calisir. Alacaginiz xenon kit bu degerlerde olsun, eger daha fazla isik icin daha yuksek akimda bir xenon kit taktirmayi dusunuyorsaniz mutlaka xenon kitin onune bir role taktirin. Aksi taktirde sonuc aracinizda yangin cikmasi dahi olabilir.

Ayni sey halojen ampullerde de gecerli. Daha fazla isik saglayan fakat daha yuksek watt'a sahip ampuller var piyasada. Bu ampuller yerine araciniza uygun watt'a sahip fakat daha kaliteli ampuller kullanmanizi tavsiye ederim. (Ornegin Osram breaker ya a Philips xtreme power oldukca kaliteli ve guzel isik veren ampullerdir).
    sevgili delidavsan yazdıkların nereden öğrendin çok merak ettim açıkcası

xenonda 35/55w diye bir şey yoktur bu sadece halogen ampullerde 60/55, 90/100, 80/90 vardır ..

h4 xenonlarda 35 w yada 50 w cift hüzmeli xenon vardır ..

50 w piyasada fazla bulunma piyasadaki çoğu xenon 35 w tır bunlarda asla aracın sinyal koluna zarar vermez aksine faydalıdır bunlara röle diye tabir ettiğin yükseltici takılmaz hiç bir xenon kullanıcısı röle kullanmaz..

Yani yukarıda yazdığın değerlerde xenon bulunmaz hatta ve hatta 90/100 diye bir xenon tarihte yoktur sakın yanlış anlama tam olarak bilmiyor olabilirsinde ben sadece çok iyi bildiğim bir konuda sizlere doğru bildiğiniz yanlışları hatırlatmak

Bir kes daha yazıyorum kolda tesisatta yada atom fişinde xenondan kaynaklı (kısadevre vs vs olmadığı müddetce) hiç bir şekilde zarar görülmez erime görülmez muhakka senin sorunun başka bişiden kaynaklanıyor olabilir...

13. Bu mesajı için 3 kişi femoli'ye teşekkür etti:

murat küçük
    murat53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 15

aynı şey bendede oldu sellektör yapmıyor. sellektör kolu baktırdım. sonuç kol bozulmuş fiyatını bilmiyorum nekadar değiştircem. benim bi hacı muratım vardı 20 senede bile far kolu bozulmadı gel görelim 2- 3 yaşındaki puntonun far kolu bozuluyo

Göktuğ YILMAZ
    Alfa 156 1.6 TS turkishstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Plaka
    08 DE 067
    Edilen teşekkür: 33

xenon dedinzde benim akü bitmiş acaba xenonların bunda bir etkisi varmıdır? yoksa havalar çok soğuktu ondan dolayı mı akü boşalmıştır? bilginize başvurmak istedim. bide aküm aracı sıfır aldığım için 2 yıl garantiliymiş. ama garantiden değiştirmek için kullanıcı hatasından mı akü boşalmış yoksa kendisinden kaynaklanan bi sorun mu ona göre garantiye girip girmeyeceğine karar vereceklermiş. cumartesi öğlen trabzondan randevu aldım bakalım ne olacak
    Konu turkishstar tarafından (28/01/2010 Saat 23:30 ) değiştirilmiştir.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

akünün bitmesinin xenon la bir alakası yok

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

17. Bu mesajı için 2 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

xenonla alakası olmaz senin şansızlığın içindeki köprüler var belki çukura girdin sert koptu ya da başka tür sorun oldu

salih kokmen
    ozel_egt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 20

akude problem vardır garantıden geğiştir 2 yolın dolmadıysa ...

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Ya demeyin xneon falan zaten bitmiş birinin elinde xneon falan ufff

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Xenon felan bitmedi len angel far kalmadı sadece

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

ya ama olmazki ya ben siyahını felan istiodum uff mehmet abiye baskı yapın bi 300 tane daha angel çeksin

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Xenon başa bela oldum olası hiç sevmedim trafikte şahinlerde doğanlarda görünce zaten hepten kusasım geliyor sarı ışık olsun benim olsun.

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

olm sana ayırdım diyorum sen hala bul diyorsun peki sen bilirsin

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

olm sana ayırdım diyorum sen hala bul diyorsun peki sen bilirsin
    Tamam tamam abi gelecem hatta önce göndericem sonra gelicem

ege altay
    egealtay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Xneon

Selamlar,
    Xneonlar ile ilgili herkesin problem yaşadıkları doğrudur ancak Xneonlar ile ilgili biraz açıklama yapayım istedim,

Xenon farlar son dönemde orta-üst sınıf otomobillerde sıkça rastlanmaya başlayan bir aksesuar ise de, XENON tipi aydınlatma esasen otomobil sektörüne girmeden önce de çok uzun yıllardır değişik sektörlerde kullanılan bir aydınlatma türüdür.
    Bu aydınlatma türüne ismini veren XENON esas itibariyle renksiz, kokusuz, ağır ve gaz formunda bir kimyasal elementtir (Atomik numarası 52, sembolü Xe). 1898′de keşfedilen Xenon gazının, aydınlatma amaçlı ilk kullanımı 1930′lara rastlamaktadır. Bu aydınlatma sisteminin Otomobil sektörüne girişi ise 1990′larda olmuş ve kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.
    Xenon aydınlatmanın özelliklerinden biri kısa mesafelerde yoğun bir ışık sağlaması olduğundan otomobillerde kullanımı giderek artmaktadır. Ayrıca Xenon farların normal farlara göre %15 oranında gün ışığına daha yakın bir ışıması mevcuttur ve bu nedenle xenon farlar standart farlara kıyasla sürücü için daha iyi ve net bir aydınlatma sağlamaktadır. Öte yandan xenon farlarda yansıma oranı standart farlara göre daha yüksek olduğundan, xenon fara sahip araçlar karşıdan gelen araçların sürücülerinin daha fazla gözünü aldığı söylenmektedir.

Her Lamba veya Xneonlar İlk Çalışmada yani çalıştırdıgınızda çektigi Akım hemen hemen 2-2.5 katına Fırlar buda normal bir şeydir Sonra bu Akım yerine oturmaya başlar ,Örnek vermek gerekirse Aarbaların ilk çalışmasında nasıl Yakıtı fazla yakıyorsa buda aynen böyledir,

Xneonlarda da durum aynıdır fazla Akım çekmesinden dolayı Beyin diye Tabir ettiginiz Elektronik devrede Arızalar olur,

bunu önlemek için ek bir devre yapılması gerekir bunu yapınca bütün bu olayaların hepisi bitecekitr, bunuda ben yapabilirim tabikki istek olursa,

şimdi biraz hesap yaplım Arkadaşlarımızdan bazıları Wat olmaz demiş ancak her elektirik ile çalışan her türlü Cihazın Watı vardır Wat Sizlerinde bildigi gibi Güç birimidir,

Formüller isek
    W/V=I verir

yani buda şu demktir ,

35Wat/12Volt=2.92Amperdir,

eger bu ilk çalışmada 2katına çıkıyorsa 6Amper yakın bir akım çeker,
    ama dedigim gibi bu 2-4 sn sonra 2.92Amperde Sabit olarak kalır,

Elektronik Konusunda Sorusu olan Arkadaşlara Sorabilirler yardımcı olurum,

Saygılarımla
    Ege

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon