18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Klima Kullanımı

MEHMET ÖZDEMİR
    mehmet orcun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

Standart Klima Kullanımı

malum yaz ayı klimayı devreye soktuğumda tork diye bir ses geliyor motordan başta nedeni ne olabilir sizce

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Mehmet muhtemelen klima kompresörünün devreye girme sesidir...

h. mutlu
    rodopian16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 64

bende de oluyor yüksek hızlarda devreye sokmaya çalışıyorum ozaman ses duyulmuyor. ama çözümdeğil bence....servise ilettiğimde böyle bi şikayetle karşılaşmadıklarını söylediler. sesi duymaya çalıştıklarında tabi ben onca yolu klimayla geldikten sonra sesmes gelmedi. bir kaç gün kullanmayınca ilk çalıştırmada 1-2. vitesteyken geliyor şimdilik idare ediyoruz ama garinti dolmadan müsait bir zamanda servise o sesi duyduracağım...

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Sanırım ilk devre girerken aşırı bir yüklenme oluyor. onedenle düşük devir ve hızlarda düşük viteste gercekten hisettiriyor kendini. Epey gürültü yapıyor birde devir düşürüyor. Gecen otoparkta park halinde idim parktan cıkarken bayında 2 viteste normal giderken klimayı actım bir kütürtü sesiyle birlikte aractan epey bir güç çekti. utanmasa stop etcekti araba. vitesi 1 e almak zorunda kaldım.

can ese
    argilman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

kilima devreye girdiği zaman enterasan sesler bedede olyor.çekiştendede hissedilir sekilde düşüyor araç.bizim motor haçımleriyle alakalı bir sey sanıtrım.güç kaybı ve ses değişmesi normal olsa gerek...

yasin duzenli
    SeaMaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34 TN 6268
    Edilen teşekkür: 54

motor kucuk oldugundan klima gercektende performansı etkiliyor. rampadayken ben klimayı kapatıyorum.

BAHRI GONUL
    bhrgnl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Merhaba Arkadaşlar,
    Konu klima ile ilgiliyken sormak istedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.1.2 Dynamic 16V almak istiyorum. fakat aklıma takılan iki şey var.Bu araçlarda klima çalıştığı zaman performansı çok fazla etikliyormu? Diğeri ise rampada araç geri kaçıyormu??
    eğer 1.2 kullanan yada kullanmış olan arkadaşlar varsa fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim....

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

kaliteli kompresorler kullansalar bu şekilde sorunlar olmazdı bence..

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı bhrgnl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,
    Konu klima ile ilgiliyken sormak istedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.1.2 Dynamic 16V almak istiyorum. fakat aklıma takılan iki şey var.Bu araçlarda klima çalıştığı zaman performansı çok fazla etikliyormu? Diğeri ise rampada araç geri kaçıyormu??
    eğer 1.2 kullanan yada kullanmış olan arkadaşlar varsa fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim....
    Sanırım 1.4 16v lik dynamic modelini kastettiniz.Tr de 1.2 lik motor yok çünkü.Şahsi fikrim GP da klimanın performansı çok fazla etkilemediği yönünde.Zaten tam gaz kullanım esnasında kompresör devreden çıkmakta.

Rampa da geri kaçırmamak için:

1)Güvenlik paketi almak (hillholder özelliği içeren) ya da
    2)Rampada aracı geri kaçırmadan aracı kaldırabilmek gerekli (klima açık ya da kapalı)

sertaç şimşek
    sertaç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 15

bence de ASK paketi ilave ettirmelisiniz araca. Hillholder özelliği gerçekten mükemmel. Olmaz derseniz tabiki klima açıkken yokuşta kalkmak içiin herzamankinden fazla gaza yüklenmeniz gerekir ama o kadar da abrtılı bir şekilde değil. Ben 1.4 fire motorlarda klimanın çekişi abartılcak kadar etkilemediğini düşünüyorum.
    sertaç şimşek...

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Bende 1.4 fire active var, klima açıksa performansı etkiliyor. Araba boşsa çok hissettirmiyor belki ama doluysa performanstaki azalma kendini daha da çok hissettiriyor.

Dualogic vites almıştım, araba active bile olsa dualogic ile birlikte hillholder standart geliyor, kesinlikle çok kullanışlı, klima açık + araba bagaj dahil full dolu olsa bile geri kaçmıyor.

Hillholder olmasa bile zamanla alışabileceğinizi düşünüyorum.

alper aslan
    alpimmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1091

bende böyle bi ses yok şu an için, aynı şekilde diğer arkadaşlarda da olduğu gibi klima kullanınca çekişte doğal olarak bir düşüş meydana geliyor. bu arada eski aracımda klima arızası meydana gelmişti, 400 tl civarı ödemek zorunda kalmıştım. Servis ustası yüksek hızdayken klima açacaksanız arabayı kesinlikle boş vitese alıp çalıştırmamız gerektiğini söyledi. Ben artık hep böyle yapıyorum, sizinde aklınızda olsun..

ismail DEMİRCİ
    Bravo07 style07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 ACY 50
    Edilen teşekkür: 188

Aynı ses bendede var ancak klimanın çekişi diğer araçların aksine çok daha az etkilediğini düşünüyorum aracımın en sevdiğim özellıklerinden biri de bu

Mehmet K.
    memox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 70

Bu devreye girme sesi bendede çıkıyor. Ayrıca Linea 1.3 'dede çıktığını duydum. Manyetik kavrama devreye girerken bir ses çıkarıyor. Bence herkeste olduğuna göre dert edilecek birşey yok. Çıkmasa daha iyi tabi ama problem yaratmıyorsa önemli değil.

Klima 1.3 multijet'lerde çekişte farkedilir bir fark yaratmıyor. Bu çok güzel tabi. Hatta 4 kişi ve araba tamamen valizler ile doluyken klimada açıkken 170-180km/s hıza çıkabildik. Arabada sadece 2 kişi varkende bu max hız aynı.. hemen hiç bişey etkilemiyor bu motoru )

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı alpimmm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ........... Servis ustası yüksek hızdayken klima açacaksanız arabayı kesinlikle boş vitese alıp çalıştırmamız gerektiğini söyledi. Ben artık hep böyle yapıyorum, sizinde aklınızda olsun..
    Haklısın Alper, yüksek devirde klima kompresörünü çalıştırmak sıkıntı yaratabilmekte...

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mete tanergüçlü
    no_fear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 125

Arabaya biner binmez hemen klimayı açmayınız!
    Arabanıza bindikten sonra lütfen camlarınzı açınız ve hemen klimayı açmayınız.Yapılan bir araştırmaya göre,arabanın gösterge paneli, koltuğu,Benzen yayan hava temizleyicileri (araba kokuları),Kansere rebep olan bir zehirdir (kanserojen-arabanız içinde ısınmış plastiklerin solunması olarak not alınmıştır). Kanser sebebine ilave olarak, kemiklerinizi zehirler,kansızlığa ve lösemiye sebep olur.Kanser riskinin artması ayrıca hamile bayanlarda düşüğe de neden olabilir.

İç mekanlarda (kapalı ortamda) kabul edilebilir Benzen seviyesi her (0,093m2) sq.ft'de 50mg dır. Pencereleri kapalı park etmiş bir arabanın içinde 400-800mg Benzen içermektedir.Fakat 60 F (15,5 C derece) derece üzerinde bir sıcaklıkla güneşin altında park ettiyse Benzen seviyesi 2000-4000 mg üzerine çıkar.Bu da kabul edilebilir seviyenin 40 katıdır.Ve araba içine giren insanlar bu aşırı miktardaki zehiri çaresiz bir şekilde içine çekerler.
    Arabanın içine girmeden önce camları açmanızı ve içerdeki havanın dışarıya çıkmasına zaman verilmesi önerilir.Benzen böbrek ve karaciğerinizi etkileyen bir zehirdir ve bu zehirli maddenin vücudunuz tarafından dışarı atılması çok zordur.

klıma baslıgını gorunce paylasmak ıstedım
    Konu OzzY tarafından (09/09/2009 Saat 00:44 ) değiştirilmiştir.

18. Bu mesajı için 4 kişi no_fear'ye teşekkür etti:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı memox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu devreye girme sesi bendede çıkıyor. Ayrıca Linea 1.3 'dede çıktığını duydum. Manyetik kavrama devreye girerken bir ses çıkarıyor. Bence herkeste olduğuna göre dert edilecek birşey yok. Çıkmasa daha iyi tabi ama problem yaratmıyorsa önemli değil.

Klima 1.3 multijet'lerde çekişte farkedilir bir fark yaratmıyor. Bu çok güzel tabi. Hatta 4 kişi ve araba tamamen valizler ile doluyken klimada açıkken 170-180km/s hıza çıkabildik. Arabada sadece 2 kişi varkende bu max hız aynı.. hemen hiç bişey etkilemiyor bu motoru )
    Hoş geldin özlettin kendini

Klima yüksek devirde ve hızda etkilemiyor. Yani ilk çalıştırma anında düşük hız veya devirde iseniz bariz hissettiriyor. Yada düşük devirde bayır cıkarken acarsanız durcak gibi oluyor.

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı xcruelx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hoş geldin özlettin kendini

Klima yüksek devirde ve hızda etkilemiyor. Yani ilk çalıştırma anında düşük hız veya devirde iseniz bariz hissettiriyor. Yada düşük devirde bayır cıkarken acarsanız durcak gibi oluyor.
    Kesinlikle katılıyorum. Düşük devirde klimanın devrede olması bariz bir şekilde hissediliyor. Ben yazın dahi klimayı çok sık kullanmam ama ne zaman kullanacak olsam kırmızı ışıkta kaldırırken stop ettiriyorum. Çünkü araba normal gazla kesinlikle kalkamıyor. Motor devirlendikten sonra ise fazla fark yaratmıyor.