Sayfa 1/2 12 SonSon
33 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Starjet araçlar için bir soru

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Standart Starjet araçlar için bir soru

Arkadaşlar daha evvel de aracı yedi aldıgımda başka bir başlıkta lafını etmiştim. ama iyice sorun oalrka kafama takılmaya başladı.

Bende şöyle bişi oluyor. mesela birde gazı verdim kalktım 2 ye atarken ayağım yarım veya tam gazda tutarken devrajı bırakmama rağmen araç hemen hızlanmıyor. Veya viteste iken gaza abandım diyelim araç ciddi bir yavaşlıkla hızlanıyor. ben ayağımı gazda sabit tumama rağmen verdiğim gezın devrine gelene kadar vakit geçiyor. bu durumu özeliklle bayırda daha fazla hissediyorum. Mesela mudanya bayırını tırmanırken hızı ve yüksek viteste sorun yok ama önce yavas duran birisi için yavaşladıgımda mecburen vites kucuktuyorum. adam önümden cekildiğinde 3 viteste bile gazı köklememe rağmen o kadar yavaş hızlanıyorki. En cok şeyde bozuldum. Bayırda ömündeki adam yüzünden 3 vitese düştüm. arkamda beni yakın olarak brodway takip ediyordu. Önümdeki adam çekildi bende gaza abandım yok hızlanmadı 2 düşrüp tekrar abandım biraz biraz hızlandım sonra 3 atım verdim gazı baktım arkamdaki brodway yanımdan geçiti gitti. benden iyi hızlandı adam. Bu böylemi bende mi sorun var çözemedim. Aracı kullanan arkadaşlardan fikir istiyorum. Araç yeni ondanmı dır? gerçi 1050km oldu ama.
    Teşekkürler ilginiz için.

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

Devir kaçlarda oluyor, o ara varolan hızınız neydi? Bu tür bigileri verirseniz daha somut yorum yapilabilir. Açıkcası ben hızlanmasından memnunum, kitapçıkta yazan degerleri 0-100 hizlanma surelerini yakalamışığımda var. Yüksek devirlerde performansi beni tatmin ediyor.

Aklınızda soru işaretleri varsa bir servise ugrayin isterseniz, aracinizin yeni oldugundan kaynakandigini sanmiyorum. Dizel devirlerinde starjeti sürmeye calisinca, starjet hantal geliyor insana : )

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

Çağıl B.
    monster_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 19

benim araç fire motor. fakat aynı durum bende de var. aracı almadan önce iki test aracı kullandım. biri fire diğeri starjetti. ikisi de 1000 küsür km.lerdeydi. aynı sorunlar onlarda da vardı. bende aracı aldığımda onlarda da olduğunu görünce önemsemedim. ancak eski aracımı o konuda arıyorum gerçekten. vites değiştirip ayağımı debriyajdan çekince, araç 1-2 sn. sağır kalıyor. sonra birden kaldığı yerden devam. sanki tekleme gibi ama tam diil(tarif edebilsem bide!) benim araçta 1700lerde şuanda. belki gittikçe motor açılır ve sorun gider bilmiyorum ama şuanda böyle benimkide. yalnız şunu da söyleyeyim motor açma olayı gerçekten var bence. aracın açıldığını gerçekten hissetmeye başladım. psikolojik değil çünkü iki araç kullanıyorum ve aradaki farkı her geçen gün görmeye başladım. umarım bizim durum da böyledir.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aracınız rahat hava alamıyor veya veremiyor gibi görünüyor. Hava filtrenizin durumunu ve ardından katalitik konvektor durumunuzu kontrol edin derim.

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

bizim araclarda tork çok düşük , starjet ile fire yaklaşık aynı düşük torka sahipler biri 125 digeri 115 sanirim. devri kaybederseniz tekrar hizlanmaniz zaman ve sabir ister. performans gereken yerlerde deviri yüksek tutmaya calisin.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

starjet yüksek deviri seven bir motor ben bunu anladım. aynı durum bütün starjetlerde var. fire nasıl bilmiyorum ama starjetten üstün olmadığı aşikar. rampalarda bende aynen sizin gibi çok takıldım.

kısacası , bu araçlar ekonomi temeliyle üretildiği için ara viteslerde atak değiller. şehirdışı gerçekten mükemmel gidiyor. şehirdışı giderken 120 yi nasıl geçtiğimi anlamıyorum bile.mükemmel hızlanıyor ama şehiriçinde vasat bu arabalar ,cansız,ölü gibi. 6.viteste rampa çıkıyorum ben bu araçla şehirdışı bana mısın demiyor.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı bankaci61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    starjet yüksek deviri seven bir motor ben bunu anladım. aynı durum bütün starjetlerde var. fire nasıl bilmiyorum ama starjetten üstün olmadığı aşikar. rampalarda bende aynen sizin gibi çok takıldım.

kısacası , bu araçlar ekonomi temeliyle üretildiği için ara viteslerde atak değiller. şehirdışı gerçekten mükemmel gidiyor. şehirdışı giderken 120 yi nasıl geçtiğimi anlamıyorum bile.mükemmel hızlanıyor ama şehiriçinde vasat bu arabalar ,cansız,ölü gibi. 6.viteste rampa çıkıyorum ben bu araçla şehirdışı bana mısın demiyor.
    Evet haklısın 6 vitesle rampa cıkıyorum. Banamısın demiyor. Ama rampda ara viteslere düşünce devir yükselmiyor bile. Dediğim gibi yüksek vitesle cıkarken sorun yok ama biri yüzünden yavaşlayınca devir düştüğünden vitesi küçültmek zorunda kalıyorum. İşte ozaman bozuluyor durum. Vites i 3 atıyorum tam gaz veriyorum arac 3000 devirde çakılı kalıyor hızlanmıyor. 2 atıp 4000 üstüne cıkartıp iyice nerdese 5000 seviyelerine dayıyorum. öyle atıyorum 3 e 2500 lerden 3000 gelmesi bile yine vakit alıyor epey. Söylediklerinize bakılırsa bir çok kişi bundan muzdarip gibi galiba.

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı
    Aracınız rahat hava alamıyor veya veremiyor gibi görünüyor. Hava filtrenizin durumunu ve ardından katalitik konvektor durumunuzu kontrol edin derim.
    Lakiin Cihan arkadaşım neden öyle dedi anlamadım. Sizce sorunlumudur yeni araç. 1 ay olmadı daha hemen hava filitresi tıkanmış olabilirmi? Açıkçası konvektor yerini bile bilmiyorum bu motorun.

Kadir K.
    kadoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178
    Edilen teşekkür: 436

Alıntı xcruelx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet haklısın 6 vitesle rampa cıkıyorum. Banamısın demiyor. Ama rampda ara viteslere düşünce devir yükselmiyor bile. Dediğim gibi yüksek vitesle cıkarken sorun yok ama biri yüzünden yavaşlayınca devir düştüğünden vitesi küçültmek zorunda kalıyorum. İşte ozaman bozuluyor durum. Vites i 3 atıyorum tam gaz veriyorum arac 3000 devirde çakılı kalıyor hızlanmıyor. 2 atıp 4000 üstüne cıkartıp iyice nerdese 5000 seviyelerine dayıyorum. öyle atıyorum 3 e 2500 lerden 3000 gelmesi bile yine vakit alıyor epey. Söylediklerinize bakılırsa bir çok kişi bundan muzdarip gibi galiba.

Lakiin Cihan arkadaşım neden öyle dedi anlamadım. Sizce sorunlumudur yeni araç. 1 ay olmadı daha hemen hava filitresi tıkanmış olabilirmi? Açıkçası konvektor yerini bile bilmiyorum bu motorun.
    Yaklaşık 3 yıldır Starjet kullanan birisi olarak öncelikle bu durum gayet normal maalesef araçlarımız rampalarda biraz hantal kalabiliyor, boş yere aracınızı servise götürüp orasını burasını elletmeyin derim daha 1 aylık araçta filtreler tıkanmaz, uzun dik rampaları tırmanmaya başlarken mümkün olduğunca hızlanarak gelmeye çalışın tırmanma esnasındada mümkün olduğunca deviri düşürmemeye dikkat edin hızlanamaz isenizde bırakın yanınızdan geçen geçsin zamanla aracınıza alıştıkça ve onu tanımaya başlayınca daha az sıkıntı yaşayacağınızı tahmin ediyorum. Ama kafanızda tereddütleriniz var ise yinede bir servise gidin derim.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Okan ERKOÇ
    Anestezist okan-erkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    60AN **
    Edilen teşekkür: 10

ben arabayı ilk aldığımda yani 0 ken aynen bu şekildeydi ama şimdi 800km de ve performansı git gide artıyor... motor açıldıkça artar performans diyorlar ama bende tam bilmiyorum...şu an daha maksimum 160km ye çıkıyor onuda sordum oda 200km ye kadar artar diye duydum...
    FIAT BRAVO
    MULTİJET 1.6 16V 105HP
    ***EMOTİON***
    2008
    LAV KIRMIZI

Mehmet K.
    memox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 70

Merhaba Uğur,

Starjet motor için tork eğrisi baktım bulamadım.. ama wikipedia'da bulduğum bu değerler yeterince açıklayıcı gibi..

1.4 8V Fire / 77 PS (76 hp/57 kW) @6000 rpm / 115 N·m (85 lb·ft) @3000 rpm
    1.4 16V StarJet / 95 PS (94 hp/70 kW) @6000 rpm / 125 N·m (92 lb·ft) @4500 rpm
    1.4 16V T-Jet / 120 PS (118 hp/88 kW) @5000 rpm / 206 N·m (152 lb·ft) @2000 rpm

Burda çok net görünüyor.. Starjet motor Maksimum torka 4500 devirde ulaşıyor.. 3000 devirlerde ölü olması normal bu şekilde. 3000 devirde Fire motor Starjet'den daha ataktır muhtemelen..

Bu motorun böyle bir dezavantajı var malesef.. bu durum turbo ile düzeliyor ama.. 1.4 Starjet ile T-jet motorlar aynı gövdeye sahip bildiğim kadarı ile.. Turbo eklenince maksimum tork çok ön devirlere çekiliyor..

Fiat Grande Punto - Wikipedia, the free encyclopedia

Eklediğim fotoğraflar:
    1. Starjet motor resmi
    2. Fire motor tork eğrisi
    Konu memox tarafından (03/06/2009 Saat 18:12 ) değiştirilmiştir.

BARIS ATABEY
    predator_ant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 BHA 87
    Edilen teşekkür: 77

bence de sorun,torkun yüksek devirlerde ortaya çıkmasından kaynaklı.
    1.4 16V StarJet / 95 PS (94 hp/70 kW) @6000 rpm / 125 N·m (92 lb·ft) @4500 rpm
    4500 devir oldukça fazla.

gökhan s.
    qwertasdf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çankırı
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    .
    Edilen teşekkür: 20

aynı sorun bende de var.ben aracımı yeni aldım.daha yeni test ettim.2. viteste çok zor topluyor.bazen yokuşlarda öyle bir bayılıyor ki arabayı itsen daha hızlı gidecek.ama 3. vitesten sonra açılıyor.sanki bir kesici var arabada ve bu 3.vitesten sonra kendini bırakıyor.servis motor açılır dedi.açıkçası performansından pek memnun kalmadım aracın.

uğur kamçı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Anladıgım kararı ile motor yüksek devrin motoru düşük devirlerde atak düşük. Artık bayırda gerekirse üşenmicez 1 e kadar düşcez benim ev bayırda birazda

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

en son birmot servisinde bir motor ustasıyla starjeti sürdüğümde kendisi de aynı şeylerden bahsetmişti bana. çok düşük devirde aracı kullandığımı bu şekilde tam performans alamayacağımı motorun aslında çok kuvvetli olduğunu ama böyle sürersem bunu anlayamayacağımı vs söylemişti. işte durum zaten işi bilende ortaya çıkıyor. sanırım biz bu aracı daha tanıyamadık. usta 3000 -4000 devir yapıyor ve en az 3000 rpm.de vites değiştiriyordu.

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

4500 de 125 newtonmetre tork veren motor belki 3000 devirde fire motor devri olan 115 newtonmetre veriyor olabilir grafikleri karşılaştırmak lazım. Basınca gidiyo arkadaşlar ama fire de 3000 devirden sonra gaza sonuna kadar da bassanız birşey değişmeyecek.

Ziyaretçi047

Aracınızın 1 aylık olduğunu bilmiyordum. Öyle bir yazmışsınız ki sanki araç yürümüyor gibi aklıma başka bir şey gelmedi. Madem araç 1 aylık tekrar söyleyim o zaman.

Aracınızda yüksek tork yok. Hele ki düşük devirde hiç yok. O yüzden düşük devirlerden hızlanmaya çalışmayın boşuna. Vites küçültüp bağırtmaktan başka şansınız yok o az olan torku da elde edebilmek için. Aracınızın torku yüksek devirlerde o yüzden üst devirlerde iş yapacaksınız. Alt devirlerden basınca çok yavaş hızlanması veya yokuş çıkmaması normal. Dizel değil turbolu değil.

uğur kamçı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracınızın 1 aylık olduğunu bilmiyordum. Öyle bir yazmışsınız ki sanki araç yürümüyor gibi aklıma başka bir şey gelmedi. Madem araç 1 aylık tekrar söyleyim o zaman.

Aracınızda yüksek tork yok. Hele ki düşük devirde hiç yok. O yüzden düşük devirlerden hızlanmaya çalışmayın boşuna. Vites küçültüp bağırtmaktan başka şansınız yok o az olan torku da elde edebilmek için. Aracınızın torku yüksek devirlerde o yüzden üst devirlerde iş yapacaksınız. Alt devirlerden basınca çok yavaş hızlanması veya yokuş çıkmaması normal. Dizel değil turbolu değil.
    saolasın. Valla inananın bayırda hiç gitmiyor gibi oluyor. daha evvel alıştıklarıma göre öyle hissediyorum her hal. Bilgiler için sağ olun. artık yüksek devirde vites atmaya özen göstericem.

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

Anlattıkların bana gayet normal geliyor Uğur. Biraz da durum araca alışmak ve iyi tanımakla alakalı. Zamanla nerede, ne yapman gerektiğini daha iyi anlayacaksındır. Benim şu anda performans konusunda hiç bir şikayetim yok. Güç istiyorsan, muhakkak devri yüksek tutacaksın, başka yolu yok...

Özellikle 3. vitesin performansına bayılıyorum. 2500-3000 d/d'dan itibaren, devir kesiciye kadar (-ki bu yaklaşık 130 km/h'a ulaştığın anlamına gelir) her türlü güç gösterisine müsaade ediyor.
    Konu Linos tarafından (04/06/2009 Saat 20:13 ) değiştirilmiştir.

uğur kamçı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Linos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlattıkların bana gayet normal geliyor Uğur. Biraz da durum araca alışmak ve iyi tanımakla alakalı. Zamanla nerede, ne yapman gerektiğini daha iyi anlayacaksındır. Benim şu anda performans konusunda hiç bir şikayetim yok. Güç istiyorsan, muhakkak devri yüksek tutacaksın, başka yolu yok...

Özellikle 3. vitesin performansına bayılıyorum. 2500-3000 d/d'dan itibaren, devir kesiciye kadar (-ki bu yaklaşık 130 km/h'a ulaştığın anlamına gelir) her türlü güç gösterisine müsaade ediyor.
    EVet bende bayılıyorum. 3 vites te 100 gördüm. korktum zorlamaya.
    Zaten 4 ü kullanamıyorum bile bazen. şimdi 1-2-3 yaparken hızlansın diye devri yükselterek atıyorum ya tabi 3 te de aynı şekilde yüksek devirde 4 e atınca sanki gereksiz gibi geliyor direk 5 at daha iyi

DEdiğin gibi ilk sıfır arabam kullandıkca alışacagım. inş. bende beğeniyorum arabamı.
    Burda bazı arkadaşlar diyordu da inanmıyordum. Okadarda değil diyordum ama, Aracımı evin önünde park edip eve girince sanki sevgilimden ayrılıyor gibiyim bir parçam orda kalıyor gibi hissetmeye başladım.

Çok kötü bağımlılık yapıyor.

Ziyaretçi047

Ben dizelle 3 de 120 yapıyorum çok abartmamak lazım

Sayfa 1/2 12 SonSon