Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yeni GP 1.3Mjet 75 beygir Fun Devir + Turbo Sorunu ?

İlkan Çelik
    aderae - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Standart Yeni GP 1.3Mjet 75 beygir Fun Devir + Turbo Sorunu ?

Merhaba. 0 GP'mi yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. Aracım 170km'de şöyle bir sıkıntım var. Araç özellikle 3. vitese geçtiğinde performansını biraz kaybediyor. Devir 3000 civarında 2. vitesten 3. vitese geçiriyorum ancak gazı köklesem bile ivlemenmesi çok yavaş oluyor. Turbo normalde 2000 devirde devreye girmesi gerekirken benim aracımda 2500 deviri biraz geçince devreye giriyor. Daha öncede bir çok farklı dizel araç kullandım ancak çoğunda turbonun devreye girme deviri 1700-2000 arasında. Acaba benim aracımda mı bir problem var, benmi yanlış kullanıyorum veya bu olay tamamen normalmidir ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Foruma hoşgeldiniz. Önce kendinizi bir tanıtsaydınız. Ayrıca size nasıl hitap edeceğiz? Değiştirirseniz sevinirim.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İlkan Çelik
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Heyecanımı mazur görün Aslında forumu çok uzun zamandır takip ediyorum daha önce puntom olmadığı için yazı yazmadım, o kadar sık ziyaret ediyorumki kendimi tanıttığımı bile düşünüyordum. Adım İlkan Çelik egzotik kırmızı 1.3 multijet fun GP sahibiyim Sanırım şimdi oldu

5. Bu mesajı için 2 kişi aderae'ye teşekkür etti:

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Aramıza hoşgeldiniz. Aracınız hayırlı olsun.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hortumunuz yırtılmış veya çıkmış olabilir. Bi bakmanızda ya da baktırmanızda fayda var.

İlkan Çelik
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Bu turbo hortumu arabanın tam olarak neresinde bulunur ? Sanırım bu hortum sadece hava beslemek için kullanılılıyor buradaki (varsa) yırtığı kendim tespit edebilirmiyim ? Şimdi bunun için servise götürsem kim bilir kaç gün araç serviste kalıcak.

NOT: Az önce servisle telefonda görüştüm. Araçta turbo 2700 devirde devreye girer dediler bu doğrumudur ? 2700 devirde devreye giren bir turbo için benim bütün yokuşları neredeyse 1. viteste çıkmam gerekiyor. Hala anlayamadım ya ben arabaya çok yabancıyım yada araçta bir problem var

Teşekkürler.
    Konu aderae tarafından (29/05/2009 Saat 17:42 ) değiştirilmiştir.

Yiğit Tuncer
    z_ygt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06az3970
    Edilen teşekkür: 11

Turboyu 1750 de açıyo diye biliyorum.

Serhat GEDİK
    Yarasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 54

Turbonun açılıp kapanması gibi bir durum olamaz. Turbo herzaman devrededir.
    Ancak kendisini 1750 devirde hissettirir.
    Turboda, arabanın devri ile değil gaza ne kadar bastığınızla alakalı olarak dolar ya da boşalır.
    Yalnışım varsa düzeltirseniz sevinirim.
    2006 Grande Punto 1.3 Multijet 90Bg 6ileri 195/55 R16 + (SP) Hi-fi Ses -> 26 EsEs

İlkan Çelik
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Öncelikle cevaplar için teşekkürler. Ben bu hissetme olayını tam olarak 2700-3000 devirde hissediyorum. Bir yokuş çıkarken mesela 2000 devirde iken 2. viteste araba çıkamıyor, 1. vitese geçip 3500+ devirden 2. vitese alıp 2. viteste 2700+ devire ayarladığım zaman ancak çıkabiliyorum hani böyle 90 derece yokuşlardan da bahsetmiyorum bildiğiniz ankara sokak yokuşları. Dolayısıyla yakıt sarfiyatı + ciddi bir performans sorunu gerçekleşiyor arabayı normal sakin olarak kullanmaya çalışsamda vites değiştirdiğimde ufak bir eğim bile olsa 2700 devirin altında ise araba gitmekte zorlanıyor, inanın 93 model lada vardı lpg li aracın bu halinden çok daha performanslı çıkıyordu. Sanırım bir sorun var burası anlaşıldı, yarın sabah ilk iş aracı servise götüreceğim ancak eminim ben sorunumu anlattığımda bişey yok normal diyecekler, onların anlayacakları nasıl bir dilden anlatabilirim bu durumu ?

Teşekkürler.

salih kokmen
    ozel_egt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 20

anlarlar mutlaka ser vıstekıler cunku 1750devırden sonra sahlanıyo bızım arbalarımız bu farkedılmıycek bırsey değil bakalım ne dıycek servs sorunun hallolur een kısazamanda insalla...

Doğu Cengiz
    Arrow_hit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Hayırlı olsun diyorum. kazasız belasız. Ben de yeni Active aldım.

Yarı makinacı olduğum için benim bildiğim kadar turbo yu anlatayım kafanda problem kalmayacaktır.

Öncelikle paintte çizdiğim şu resmi veriyorum.

ImageShack - Image Hosting :: turbo.png

Motor 1000 devir civarlarında yeteri kadar oksiyen alabilir. Acak devir 3 kat arttığı zaman motor aynı zaman dilimi içinde 3 kat daha hızlı hareket yapacak. 5 noktasındaki kapakçığa açıl emrini beyin verecek, burdaki kapak açılıp turbonun içindeki kanatlar egzost dumanı tarafından çevirilecek, 1 tarafından da dönen kanatçılar sayesinde emiş olacaktır. Böylece 2 noktasında bir vakum etkisi oluşacak basınçlı hava emme manifoldunda fazlalaşacaktır. Sonuç itibariyle pistonlara daha fazla O2 li ve basınçlı hava girecektir. Buna göre de beyin daha fazla yakıt temin edecektir.

Güçte %15 e kadar artım söz konusu olabilir. Daha detayı konu dışına çıkar

Umarım anlatabilmişimdir.

Teşekkürler

Ziyaretçi047

Kesin hortum gibi duruyor. Kaputu açın. Motorun ön tarafından aşağı bakın. Turboyu görün. Turbonun üstünde siyah bir hortum olacak. Bu hortumun bir ucu turbo çıkışına diğer ucu wg girişine bağlıdır. Bu hortumun amacı belli bir basınçta wg nin açılıp turbonun yüksek basınçlar basmamasıdır. Hortumunuz yerinden çıkarsa veya kaçak olursa bastığınız hava dışarı gidecektir. Bu da turbonun geç dolmasına sebep olacaktır. Turbonuz küçük olduğundan (orjinal) fark daha bariz olacaktır. Büyük turbo sahibi olsaydınız yine geç dolardı ama dolmada kesilme olmazdı 1,6 1,7 barları görürdünüz. Araba güvenli moda girerdi.

Geçen hafta hortum yırttım oradan biliyorum.

Sorun bu gibi duruyor bu değilse turboda ayrı bir problem olabilir. Aracınız arıza modunda da olabilir.

h. mutlu
    rodopian16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 64

1 haftalık arabada ne hortum çıkması yırtması olsun. Benim arabada 2500 dd den sonra hızlanma yapıyor oraya gelene kadar kağnı mübarek inip arkadan itsem mi? diye düşünüyorum. Yokuş yukarı kamyon sollayayım dedim 2. vites allahtan karşıdan araba gelmedi kaplumbağa olsa daha kısa sürerdi sollama. Birde dizel arabyı patinajla kaldıran var mı? hiç denemedim ama kalkmaz sanırım.

İLKER Ç.
    ocean_1919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı rodopian16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 haftalık arabada ne hortum çıkması yırtması olsun. Benim arabada 2500 dd den sonra hızlanma yapıyor oraya gelene kadar kağnı mübarek inip arkadan itsem mi? diye düşünüyorum. Yokuş yukarı kamyon sollayayım dedim 2. vites allahtan karşıdan araba gelmedi kaplumbağa olsa daha kısa sürerdi sollama. Birde dizel arabyı patinajla kaldıran var mı? hiç denemedim ama kalkmaz sanırım.
    1 haftalık araba olması önemli değil ki. Montajda bir hata olmuşda olabilir. Servise görünmesi bencede gerekli.

Ziyaretçi047

Arkadaşım kendin bir şeyler yaşamışsın çok güzel de bunu herkese mal etmesen.

Sıfır arabada hortum çıkmaz demişsin. Sıfır arabanın lastiği de çıkar takla da atar yolda durup yanmaya da başlar.

Bahsettiğim hortum çok rahat çıkan bir hortum. 1,3 barlara maruz kalan bir hortum. Azıcık gevşese nasıl fırlayıp çıktığını görmeni isterdim. Yırtılması da söz konusu. Bunu bire-bir yaşamış olarak yazıyorum sağdan soldan duyma şeylerle değil.

2500 devirde turboyu hissediyorsan ve doğru kullandığını savunuyorsan seni de servise davet edeceğim.

Turbo 2000 devirden hissedilmeye başlar 2500 de tam dolum gerçekleşir. 2500 de başlıyorsa sorun vardır.

Ayrıca patinaj olayını sormuşsun. Sen getir bana arabanı ben 3. viteste patinajla kaldıracağım. Bak büyük konuşuyorum.

Sonra Cihan sinirlisin Cihan gerginsin oluyor!

h. mutlu
    rodopian16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 64

Hocam kızma ya ben olmaz demedim olurda bu normal değildir. Servise bende gidicem anlaşılan tabi tarif ettiğin hortuma önce bakayım. Patinaja gelince 4 aylık arabam zorlamadım zorlamamda ister yapsın ister yapmasın benim arabanın performansı hakkındaki görüşümdü daha önce kullandığım benzinli astra hafif hızlı kaldır debriyajı ön tekerleklrden ses gelmeye başlardı böyle bişey yaşamadım puntoda bunu belirtmek istedim sadece..

Ziyaretçi047

Turboyu doldurup kalkarsan ne olduğunu göreceksindir.

Doğu Cengiz
    Arrow_hit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

2500 devir al çek ayağını debriyajdan mı diyorsun ?

Ziyaretçi047

Doldur çek de kaçta çekiyorsan çek.

onur poyraz
    TıRSıK FaRe :) poyraz_o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    26 TZ 855
    Edilen teşekkür: 73

ya arkadaşlar ebnde bir soru sorayım!
    dün akşam saat 7 itibari ile GP FUN ımı aldım. şu anbda 400 km de..
    gaza fazla yüklendiğimiz zaman motorun kesmesi gerekiyor ya devir artışını..
    bu devir kaç bilen varmı. benimki mjt 75 bg. 5500rpm gördüm ama kesmedi.
    ibreyide en sona dayamak istemedim. bilen varmı?

Sayfa 1/2 12 SonSon