Sayfa 1/3 123 SonSon
48 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Ses izolasyonu

Hasan Tahsin ACAR
    tombalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    48RL147
    Edilen teşekkür: 288

Standart Ses izolasyonu

arkadaşlar dün döşemecide ses izalasyonu için resimini eklediğim ziftli maddeyi buldum 2.5 metresini 10 tlye aldım kaltukları söküp alt döşemenin altına uygulamayı düşünüyorum sizce yol sesinde azalma olur mu? Asıl uygulamak istediğim davlumbaz üstüne sac olan bölüme ama oraya nasıl bir meteryal kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Aracın ses yalıtımı kötü değil ama ben daha fazlasını istiyorum.

https://img23.imageshack.us/img23/7757/dsc03072l.jpg
    https://img256.imageshack.us/img256/3364/dsc03075.jpg
    https://img256.imageshack.us/img256/2938/dsc03073.jpg
    https://img297.imageshack.us/img297/9355/dsc03074.jpg

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Engin Berk
    GrandePunto Fan EnginBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 43

önemli bir konu,
    aracın çıkardığı sesten bende hiç memnun degilim.

yönlendirme yapacak arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

o malzemeyi koltukların altına koymakla yol sesinin etkili şekilde azalacağını pek düşünmüyorum belki kapı içlerine ve kapı altlarına bir çeşit izolasyon yapılabilirse yol sesi için daha etkili olur.. davlumbaz içinse en etkili yöntem bence zift yada pütür kullanmak.. havalar ısınsın su çamur kalmasın ilk fırsatta kat kat pütür uygulatıcam.. davlumbazların araca oturduğu kısma da zift yada pütür uygulatmayı düşünüyorum.. aracın tüm altına da pütür uygulamasını araştırmaktayım..

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o malzemeyi koltukların altına koymakla yol sesinin etkili şekilde azalacağını pek düşünmüyorum belki kapı içlerine ve kapı altlarına bir çeşit izolasyon yapılabilirse yol sesi için daha etkili olur.. davlumbaz içinse en etkili yöntem bence zift yada pütür kullanmak.. havalar ısınsın su çamur kalmasın ilk fırsatta kat kat pütür uygulatıcam.. davlumbazların araca oturduğu kısma da zift yada pütür uygulatmayı düşünüyorum.. aracın tüm altına da pütür uygulamasını araştırmaktayım..
    aynen evet yağışlar felan gecsin bende aracın altına felan komple pütür attırmayı dusunuyorum. Bagaj kapagı davlumbaz içine pütür attım, sub-woffer bass vurunca sacın esnemesi baya bi azaldı...

6. 23/03/2009, 20:29

Hasan Tahsin ACAR
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    48RL147

Sıcak asfaltda arac ses almıyor ama bizim buradaki asfalt bildiğimiz 5 para etmeyeen her yağmur yağdığında mayın tarlası gibi olan cinsten bildiğimiz zift üzerine çakıl taşı yer yer taşların seyreldiği yerde araç sesi daha çok alıyor arkadaşlar bu pütür dediğiniz malzeme nedir nerede satılır ne kadardır?

Nafiz UYBAT
    SONAX ALSANCAK 4216059 Nafiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 247

hasan bu konuyla ilgili bi uygulamam vardı.orada resimlerle anlatmıştım yardımcı olur sanırım

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

llink verirseniz biz de okuyalım yazınızı.

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

bence koltukların altına ilk önce su depoları yapılırken uygulanan güneş kollektörleri var,hem ses hem ısıya faydalı ve 1 topu 18 m2 geliyor fiyatı 65 ytl...ve elinizdeki ürün benim kiremit altına kullanmak için sattıgım malzemeye benziyor...bunun 1,2,3 mm gibi farklı kalınlıkta olanları var.1mm olanlar yaklasık 20 m2 dir ve fiyatı 27 ile 37 arası degişir.2 mm olan ise 10 m2 dir.fiyatı 1 mm ile aynıdır...iki yüzündede ince film vardır bunun ikisini veya birini cıkarıp hafif alevle ısıttınızmı yapısır...
    benim aklıma gelen ise bu 20 m2 olandan 2 tane alıp 1 top da günes kollektörü alıp 1 mm ziftli kagıdı serip üstüne cam yünü(günes kollektörünü)serip tekrar üstüne ziftli kagıdı serilirse sandiviç gibi olur.(tabiri caizse)...
    elimizde 5 cm kalınlıgında üstü ve altı kapalı 18 m2 izalasyon elde ederiz.
    buna göre fiyatlar 2*30(desek)60+65=125/18m2=>7 ytle 2,5 m2 17 ytl olur ama harika bir yalıtım olur....ve bastırdıgınızda 3 cm kadar inip şişer ve yumusak oldugu için rahat bükülebilir...
    arka koltuk altına olabilir..resimleri;
    sarı olan cam yünü,,,digeri kiremit altı,,,
    tabi isteyen 1mm kiremit altı alıp(20m2)kullanabilir...35/20=1,75*3m2=>5,25 ytl(bu malzemeler insaat satıs firmalarında yada izalasyon şirketlerinde bulunur...)
    Konu batuhann80 tarafından (24/03/2009 Saat 12:57 ) değiştirilmiştir.

12. Bu mesajı için 2 kişi batuhann80'ye teşekkür etti:

Hasan Tahsin ACAR
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    48RL147

Bugün bir kaç yeri araştırdım ve sonunda artaç için üretilmiş keçe buldum bir tarafı ziftli diğer tarafı ise yünlü çokda kalın değil kendim bagajdan arka koltuğun arkasına kadar uygulamaya çalışacağım

Batuhan kiremit altı için kullanılan ziftli malzeme araç güneş altında kaldığı zaman koku yaparmı? Eğer yapmaz ise uygulanabilir önemli olan koku yapmasın ve sesi düşürsün..

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

Alıntı tombalak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün bir kaç yeri araştırdım ve sonunda artaç için üretilmiş keçe buldum bir tarafı ziftli diğer tarafı ise yünlü çokda kalın değil kendim bagajdan arka koltuğun arkasına kadar uygulamaya çalışacağım

Batuhan kiremit altı için kullanılan ziftli malzeme araç güneş altında kaldığı zaman koku yaparmı? Eğer yapmaz ise uygulanabilir önemli olan koku yapmasın ve sesi düşürsün..
    koku olarak pek bir fikrim yok ama mantık olarak aynı seyler..
    bu malzemenin ortasında ince bir karton var ve dışı ziftli...elinizdeki üründe zift kokusu verebilir...aklıma gelmişken farklı markaların zift yerine lastik gibi olan su membranları var ve bunlarda zift yok...(elimde numune var marka olarak ise penguen...ama her markada ziftsiz memranlar var.)izolasyon yada insaat firmasına ugrarsan görsel olarak daha akla yatıcı oldugunu ve fiyat daha uygun olacaktır...
    aslında dösemecilerle bizim sattıgımız ürünler aynıymış ögrendim...
    Konu batuhann80 tarafından (24/03/2009 Saat 15:44 ) değiştirilmiştir.

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

ses ten çok mağdurum.
    umarım etkili bi yöntem bulunur da burada paylaşılır.

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Alıntı Nafiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hasan bu konuyla ilgili bi uygulamam vardı.orada resimlerle anlatmıştım yardımcı olur sanırım
    Alıntı narkoz30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    llink verirseniz biz de okuyalım yazınızı.
    sanırım bu

https://forum.grandepuntotr.com/kend...zolasyonu.html

17. Bu mesajı için 2 kişi anvil'ye teşekkür etti:

A G
    ArcA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 37

arkadaşlar benim işim endüstriyel sünger.. yani otomotivde kullanılan bütün sünger tipleri elimin altında mevcut.. hatta dediğiniz gibi aracın koltuklarını söküp 3mmlik bir süngeri döşedim ancak pek bir faydası olmadı.. aracın içini parçaladığımda dikkatimi çeken şey aslında ön kısımda gayet güzel izolasyon yapıldığı.. ayaklarınızı dayadığınız yerin altında pvc ve bondex süngerler kullanılmış.. bunlar sesi gayet yutucudur..
    benim bu gördüklerimden anladığım kadarıyla esas ses gelen yer göğüs kısmının arkası.. ancak oraya müdehale etmek için bütün ön kısmı sökmek lazım o da çok profesyonel bi iş.. arka tarafta ise pek bi izolasyon yok.. çamurluk üstü ve koltukların altı boş.. amortisörlerin olduğu yeri açmadım ama orayada bi el atılması gerekli..
    ben düz yolda arabanın sesinden şikayetçi değilim. bozuk yollardaki ses çok rahatsız edici sanki arabanın bi tarafı kırılcakmış gibi takır tukur olduğundan kesinlikle amortisörlerin iç kısıma ses geçirmiyecek şekilde kaplanması gerek..
    şekilde göstermek gerekirse şöyle bi kaplama yapılması gerekiyor..

kendi aracımın yandan çekilmiş resmini bulamayınca resmi garajdan aldım.. paylaşan arkadaşa teşekkürler.

bu kısımlara kaplanıcak malzeme kesinlikle sesi yutacak bir malzeme olmalı.. tek başına zift sesi yutmaz.. bir tarafı zift kaplı poliüretan tarzı birşey olabilir.. ancak poliüretan kısmın kalınlığı en az 10mm olmalıdır.. yada yine 10-15mm kalınlığında pvc, bondex, polietilen tarzı süngerler kullanılabilir.. kısaca yol seslerinden kurtulmak için aracımızı ancak profesyonel kişiler izole edebilir..
    Mükemmel bileşenler; H&R 35mm yay, Bridgestone Turanza er300 195/60r15, H4 Philips Power2 gt 150 Far, H1 Osram All Season Sis, Mtec T10 Park..

19. Bu mesajı için 6 kişi ArcA'ye teşekkür etti:

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

ben en çok sesin kapılardan ve bagajdan geldiğini düşünüyorum. Ancak kapı içlerine yapılacak yalıtımın suya dayanıklı olması lazım. Bagajda yalıtım malzemesinin su görme ihtimali yok ama kapı içindeki yalıtımın suyla temas etme ihtimali var. Bu yüzden kapı içlerinde sünger kullanamayız
    GP in mirror is faster than they appear !

Hasan Tahsin ACAR
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    48RL147

biraz önce uygulamayı bitirdim arkadaşlar resim cekmedim ama bütün agaji boşalttım ve döşemecinin ses yalıtım keçesi diye sattığı bir tarafı ziftli olan malzemeyi arka koltuklrın bitimine kadar döşedim biraz uzun sürdü. test sürüşüne çıktım arkada meydana gelen uğultu biraz kısıldı yarın resimleri ceker eklerim. ama bence asıl gelen ses ön konsol altı ve davlumbaz içinden geldiğini düşünüyorum yakınlarda bu işle ilgilenen olmadığı için kendimce çözümler bulmaya çalışacağım.

A G
    ArcA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı Genius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben en çok sesin kapılardan ve bagajdan geldiğini düşünüyorum. Ancak kapı içlerine yapılacak yalıtımın suya dayanıklı olması lazım. Bagajda yalıtım malzemesinin su görme ihtimali yok ama kapı içindeki yalıtımın suyla temas etme ihtimali var. Bu yüzden kapı içlerinde sünger kullanamayız
    kapı içlerinde polietilen sünger kullanabilirsiniz su tutmaz.. zaten kapının içine o miktarda su girebileceğini zannetmiyorum araba çürür öyle bişi olsa bence.. geçenlerde kolonları değiştirmek için arka kapıları sökmüştüm içinde beyaz renkli çok ince polietilen cinsi bir sünger var.. tahmin edildiği gibi kapının orta kısmında değil iç kısmında.. onun üzerine ben 3mm epdm sünger yapıştırdım acelem olduğundan biraz baştan sağma oldu.. bişi farkettirdimi onuda anlayamadım açıkcası.. zaten dediğim gibi yol sesinden şikayetçi değilim.. önemli olan yoldaki bozukluklarda tak tuk seslerin gelmemesi.. onunda kapılarla alakası yok..
    Mükemmel bileşenler; H&R 35mm yay, Bridgestone Turanza er300 195/60r15, H4 Philips Power2 gt 150 Far, H1 Osram All Season Sis, Mtec T10 Park..

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

karahan k kaya
    Rolantide çalışıyor... kukart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Plaka
    55
    Edilen teşekkür: 350

Arca arkadaşımızın sesin geldiği yerle ilgili söylediklerine katılıyorum ...
    aracın motor sesini fabrika çıkısı motor kapagını kaldırınca ön torpido ile motor arsına yalıtım için halıfleks gbi bi malzeme yerleştirilmiş bu ve motor kaputunun iç yüzeyine yine yalıtım malzemesi kullanılmış (...< bazı modellerde bunlar olmaya bilir.) bence MOTOR SESİ ile ilgili yalıtım sorununu buralardan yola çıkarak çözebiliriz...
    Ancak benim asıl ses sıkıntısı olarak düşündüğüm aracın yol sesini içeri veriyo olması birde Arca nın dediği gibi amortisörlerden gelen seslerin verdiği rahatsızlık... bunlarıda Arca nın resim de gösterdiği yerler , özellikle arka koltuklar ve lastik çevrelerinde çözüm bulmak lazım...

o t o b i y o g r a f i :
    2006 Hyundai Getz 1.5CRDİ-90ps /
    2006 Grande Punto Dynamic 1.3multijet-75ps /
    2004 Alfa Romeo 147 Distinctive 120ps /
    2008 Grande Punto 1.3multijet-90ps dualogic /
    2010 Opel Astra Essentia cp 1.3 CDTi-113ps easytronic /
    2004 Volkswagen Golf 5 1.6Midline-102ps triptonic /
    2011 Peugeot 308 ComfortPack 1.6eHDİ-115psAuto6R /
    2009 Peugeot 308 ComfortPack 1.6HDİ-112psAuto6R /

█▌
    █ █ ▌▌▌║│

Hasan Tahsin ACAR
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    48RL147

arkadaşlar nette biraz araştırma yaptım ve bir firma buldum sanırım amerikan yalıtım malzemesi satıyor ama biraz pahalı işte linki isterseniz göz atın.

https://www.oliser-oto.com/asp/prd_l...6&Group_ID=D01
    https://www.oliser-oto.com/asp/show_...roduct_ID=Y001

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

ziebart ses yalıtımı yaptırsak?
    bozuk yoldaki yol sesi beni deli ediyooo...

eco prog
    ecoprog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Bu ses olayı benimde son zamnalarda canımı sıkmaya başladı. aracım suan 22000 de daha onceleri fazla takmıyodum kafama. yakın zamanlarda istanbula gittiğimde arka koltuktaki arkadaşlar özellikle çok yol sesi var abi diye damarıma bastılar. şimdi nasıl izole ederim diye araştırıyorum.Bu sırada izmir ziebart ile goruştum 370 tl ye yaparız diyorlar ama bilemiyorum tabiiki gerçekten işe yararmı?

Sayfa 1/3 123 SonSon