Arkadaşlar, hepinize merhabalar. Ben Ayvalıktan Metin Koştumoğlu. Forumumuza yeni üye oldum. İklimlendirme-soğutma teknikeriyim. Yudum Gıda'da çalışıyorum. Aynı zamanda amatör drone pilotuyum. Elektrik, elektronik, mekanik bilgim var. FiatTR forumu sitemizden öğrendiğim bilgiler ile yeni aldığım(2016mayıs ayında) 2013 model 1.3 multijet active plus beyaz linea'ma Cruise Control (CC) taktım. Donanımı hazırladım yani. Hatta kontrol kolu olarak Alfa147'nin kolunu kullanmayıp, 1 adet switch(on/off) ve 3 adet buton(Res, +, -) ile kendim yaptım. Yurtdışı, özellikle Hindistan sitelerindeki Hintli kardeşler bu konuyu çok detaylı anlatmışlar.
Problem O ki; elimdeki, ELM327 OBD2 bluetooth eski aracım clio'ma uygum olmasına rağmen, lineaya uygun değil, çalışmıyor. Bozuldu mu? diye arkadaşın 206 da denedim, çalışıyor. Araştırmalarım sonucunda zaten bununla cc yi aktifleştiremeyeceğimi öğrendim.
Fiat servisine gittim, Examiner Emulator diye bir program kullanıyor, sanayi de tamircim Fazlı ustaya gittim, EcuScan veya MultiScan kullanmıyor. Delphi adında bir cihaz ve program kullanıyor. Ustanın bilgisayarına tanıtılmış, benim Pc'ye tanıtılamıyor.(sadece cihazı satan firma bu işi yapıyormuş.) Ustanın bilgisayara FiatEcuScan3.6.2yi kurdum, bu sefer, arabamın ecu suna bağlanamadım. İnternetten ELM327 alayım dedim, modifikasyon gerekiyor. Alayım, modifiye edeyim dedim, mavi boardlı lar için anlatılmış, yeni versiyon için(kırmızı board) için soru soran çok, bilen yok. Hangisinden geleceğini bilmediğim için satın almadım.
Yani, sizden ricam, Allah rızası için, cc aktifleştirmek için modifiye edilmiş bir ELM327'nizi karşı taraf ödemeli(yani ben) bana gönderirmisiniz? İşimi halledip, kargoyu ben ödeyip, size geri gönderirim. Yakın çevremde bizzat bu işi yapabilecek biri varsa bana yardımcı da olabilir.
Telefonum 05443426886 E-postam mekostumoglu@hotmail.com Adresim: Yudum gıda a.ş. Ayvalık fabrika 10400 Ayvalık/Balıkesir
Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.