15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Önce yazılımmı lpg mi ?

Çetin Aksoy
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. zCoke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Standart Önce yazılımmı lpg mi ?

İyi geceler. Aracıma lpg taktırmayı düşünüyorum aynı zamanda chipte yaptıracam. Ancak önce lpg sonra chipmi yoksa önce chip sonra lpgmi daha doğru olur. İlk lpg yaparsak sonra chip yapınca lpg ayarları bozulmasın ? Yada tam tersi ?

ömer bedir
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. omer06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 767

aracınız dizel gözüküyo Lpg taktırmak istediğinize eminmisiniz?
    yazılım derseniz aracınız dizelse çok güzel olur

Çetin Aksoy
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. zCoke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı omer06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınız dizel gözüküyo Lpg taktırmak istediğinize eminmisiniz?
    yazılım derseniz aracınız dizelse çok güzel olur
    evet şimdi farkettim yanlış seçmişim aracım dizel değil benzinlidir

eko mode
    miskofalez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 102

Amacın hem performans artsın hemde az yaksın gibi gözüküyo lpg li araca bu tarz işlemler ters tepebilir diyorum,chipli aracada lpg takarlar mı? oda ayrı bir muamma
    BABANA SOR ÇOCUK, VATAN ELDEN GİTTİKTEN SONRA EVLADIN NE ÖNEMİ KALIR?
    ATATÜRK

PİONNER 8450BT
    KİCKER KS65.2 16 CM
    KİCKER KS5.2 13 CM
    REAUDİO SRX 12 SUB
    SOUNDMAGUS VS 800.1
    MACOUSTİC MSX 700.5

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

araca önce chip sonra lpg takılması gerekiyor forumda cemal abi var chip işi yapan onun bi cevabında görmüştüm lpg den sonra chip atıldığından lpg ayarları bozuluyormuş. en sağlıklısı önce chip sonra lpg

M.OğuzhaN ÇELİK
    eexelanss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06BY8509
    Edilen teşekkür: 460

Çetin meraba.
    Aracına hem lpg hem yazılım yaptırmak istiyorsan önce yazılımı attırıp daha sonra lpg yi taktırmanı tavsiye ederim.. Aracın gücüne göre montaj yaparlar.
    Aslında lpg den sonrada yazılım yapılabilir ama tekrar ayar yaptırman gerekir hatta ayarlada kalmayıp lpg enjektörleri yada pg regülatörünün değişmesi felan gerekebilir(her markada değiştirmek gerekmesede bazılarında bu saydıklarımın değişmesi gerekiyor) O yüzden sana ek maliyeti olur. En güzeli önce yazılım sonra lpg.
    BY Turbo SPORT 150 HP

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çetin Aksoy
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı eexelanss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çetin meraba.
    Aracına hem lpg hem yazılım yaptırmak istiyorsan önce yazılımı attırıp daha sonra lpg yi taktırmanı tavsiye ederim.. Aracın gücüne göre montaj yaparlar.
    Aslında lpg den sonrada yazılım yapılabilir ama tekrar ayar yaptırman gerekir hatta ayarlada kalmayıp lpg enjektörleri yada pg regülatörünün değişmesi felan gerekebilir(her markada değiştirmek gerekmesede bazılarında bu saydıklarımın değişmesi gerekiyor) O yüzden sana ek maliyeti olur. En güzeli önce yazılım sonra lpg.
    Lpg takarken araç gücüne göremi montaj yapılıyor ? Nasıl anlıcaklarki aracımın +20+30 hp fazla olduğunu dynomu sokuyolar yapmadan ?

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Alıntı zCoke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpg takarken araç gücüne göremi montaj yapılıyor ? Nasıl anlıcaklarki aracımın +20+30 hp fazla olduğunu dynomu sokuyolar yapmadan ?

Aracını bilgisayara bağlayıp, canlı diagnostic verilerine göre ayarlıyorlar LPG'yi. Zaten Turbo Kit'li bir LPG takmak zorundasın aracın turbo olduğu için. Daha sonra da canlı olarak veriler incelenip, aracın performansına göre lpg'nin tuning denilen ince ayarları yapılacak.

Diğer türlü tekleme sarsıntı vs bir sürü şey çıkar aracında. TJET Motor için LPG sistemleri başlıklı bir konu var. İncelemeni tavsiye ederim.
    Oz Büyücüsü

Ziyaretçi051
    Ziyaretçi Ziyaretçi051 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

çetin meraba.
    Aslında lpg den sonrada yazılım yapılabilir ama tekrar ayar yaptırman gerekir hatta ayarlada kalmayıp lpg enjektörleri yada pg regülatörünün değişmesi felan gerekebilir(her markada değiştirmek gerekmesede bazılarında bu saydıklarımın değişmesi gerekiyor) o yüzden sana ek maliyeti olur. En güzeli önce yazılım sonra lpg.
    :ç +1000

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M.OğuzhaN ÇELİK
    eexelanss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06BY8509
    Edilen teşekkür: 460

Alıntı zCoke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabiki dyno ya çıkarmıyorlar Atıyorum araban chipli 160hp orjinalde de120hp ruhsattada öyle yazıyor. Sen lpg takılırken adamlaraarabanın aslında 160 hp olduğunu söylemezsen onlar 120 hplik bir gücün karşılayabileceği reglatörü yada enjektörü(enjektör uçlarının çapları vardır) kullanabilirler.
    Ondan sonrada montaj yaptırdığın yere gider durursun nerden taktırdım ben bu lpgyi diye adamlara söversin sürekli

Çetin kendimden örnek vereyim..
    Benim araçta prins takılı ve prinste aracın gücüne göre enjektör takıyorlar. mesela 100-150hp arasındaki araçlara turuncu enjektör takılıyor 150-200 hp gücündeki araclara sarı enjektör takılıyor. enjektör özellikleri aynı ama açılış ve kapanış milisniyeleri renklerine göre farklı oluyor. benim araç 150 hp chip yaptırmam için öce lpg enjektörlerimi sarıya çevirmem lazım..Çünkü araç 180-185 hp civarına ulaşcak ve turuncu enjektörler verimli çalışmayacak..
    Bir ikinci konu ise lpg regülatör. yine prinsten örnek vereyim 50hp den 300 hpye kadar olan tüm araçlarda reglatör basıncı karşılayabiliyor o yüzden değiştirmeye gerek kalmıyor. Ama bir atiker yada ne biliyim bir zavoli taktırdığında aracın gücüne göre regülatör takılıyor. Yani reglatörlerin karşıladığı basınç değerleri farklı o yüzden atıyorum 100 bg lik bir araçtaki basınç ile 150 bg lik bir araçtaki basınç değeri bir olmadığı için bazı markaların regülatörleri o gücün değerini karşılayamıyor o zamanda daha büyük bir reglatörle değiştirmek gerekiyor...
    İşte bu nedenlerden dolayı önce chip sonra lpg..
    Bir arkadaş opel opc sinde zavoli takılıydı yanlış hatırlamıyorsam. chip egsoz vs birtakım modifiyelerden sonra bir hayli güç artışı sağlamıştı ve aracı lpg li idi. Ne yazıkki lpg enjektörleri değişti reglatörü büyütüldü. Yani sadece chipe verdiği parayla kalmadı bir sürüde para harcamak zorunda kaldı lpg parçalarına..
    Yapacağını yap ondan sonra lpg taktır.
    Tabi şuda var bazı lpg markalarında mesela brcyi biliyorum hatta forumumuzda tanıdığım bazı arkadaşlar var chipten sonra sadece gaz ayarıyla yola devam ediyorlar problemsiz bir şekilde..
    100-150hp arası güçlerde pek değişikliğe gerek kalmadan sadece ayarla sorunsuz binilebilir kanatindeyim ama 150-200 hp ve daha fazlası güçlere ulaşıldığında malesef değişiklikler gerekebiliyor lpg de o yüzden en sağlıklısı önce chip..
    Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Konu eexelanss tarafından (15/11/2012 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.
    BY Turbo SPORT 150 HP

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ömer bedir
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. omer06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 767

Çetin meraba.
    oğuzhan abim doğru diyor sıralama budur

alper demir
    alperd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 84

Önce yazılımı yaptır ve bir süre o şekilde kullan sorun var mı yok mu custom ayarlar vs. bitsin tam istediğin gibi olsun ondan sonra LPG taktır. LPG'nin de ayarları aynı şekilde yapılınca işlem tamam.

Yok eğer yazılım atıp ertesi gün de LPG taktırırsan araç sorun çıkarttığında LPG'ci chipten der, chipçi de LPG'den der arada halin harap olur...
    Alper DEMİR

2005 model Honda Civic HB AT 1.6 ies (Aralık 2012...)
    2009 model GP 1.3 mjet Active (1 yıl)

2006 model Meriva OPC (2 yıl)
    1995 model Vectra GT (2 buçuk yıl)

O Ç
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretçi049 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90
    Edilen teşekkür: 265

Ben aracıma önce LPG taktırttım şimdide Chip attırtmak istiyorum ama sıkıntılı bir durum.
    Hali hazırda 2000 devirde araç tekleme yapıyor zaten.

Sen sen ol önce yazılım sonrada LPG taktırt.

Ben Lovato Smart Kit taktırttım beğenmedim BRC MY-11 büyük regülatörlü olanını taktırt bence

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

çetin meraba.
    Aslında lpg den sonrada yazılım yapılabilir ama tekrar ayar yaptırman gerekir hatta ayarlada kalmayıp lpg enjektörleri yada pg regülatörünün değişmesi felan gerekebilir(her markada değiştirmek gerekmesede bazılarında bu saydıklarımın değişmesi gerekiyor) o yüzden sana ek maliyeti olur. En güzeli önce yazılım sonra lpg.
    cevap bu...

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çetin Aksoy
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Tabiki dyno ya çıkarmıyorlar Atıyorum araban chipli 160hp orjinalde de120hp ruhsattada öyle yazıyor. Sen lpg takılırken adamlaraarabanın aslında 160 hp olduğunu söylemezsen onlar 120 hplik bir gücün karşılayabileceği reglatörü yada enjektörü(enjektör uçlarının çapları vardır) kullanabilirler.
    Ondan sonrada montaj yaptırdığın yere gider durursun nerden taktırdım ben bu lpgyi diye adamlara söversin sürekli

Çetin kendimden örnek vereyim..
    Benim araçta prins takılı ve prinste aracın gücüne göre enjektör takıyorlar. mesela 100-150hp arasındaki araçlara turuncu enjektör takılıyor 150-200 hp gücündeki araclara sarı enjektör takılıyor. enjektör özellikleri aynı ama açılış ve kapanış milisniyeleri renklerine göre farklı oluyor. benim araç 150 hp chip yaptırmam için öce lpg enjektörlerimi sarıya çevirmem lazım..Çünkü araç 180-185 hp civarına ulaşcak ve turuncu enjektörler verimli çalışmayacak..
    Bir ikinci konu ise lpg regülatör. yine prinsten örnek vereyim 50hp den 300 hpye kadar olan tüm araçlarda reglatör basıncı karşılayabiliyor o yüzden değiştirmeye gerek kalmıyor. Ama bir atiker yada ne biliyim bir zavoli taktırdığında aracın gücüne göre regülatör takılıyor. Yani reglatörlerin karşıladığı basınç değerleri farklı o yüzden atıyorum 100 bg lik bir araçtaki basınç ile 150 bg lik bir araçtaki basınç değeri bir olmadığı için bazı markaların regülatörleri o gücün değerini karşılayamıyor o zamanda daha büyük bir reglatörle değiştirmek gerekiyor...
    İşte bu nedenlerden dolayı önce chip sonra lpg..
    Bir arkadaş opel opc sinde zavoli takılıydı yanlış hatırlamıyorsam. chip egsoz vs birtakım modifiyelerden sonra bir hayli güç artışı sağlamıştı ve aracı lpg li idi. Ne yazıkki lpg enjektörleri değişti reglatörü büyütüldü. Yani sadece chipe verdiği parayla kalmadı bir sürüde para harcamak zorunda kaldı lpg parçalarına..
    Yapacağını yap ondan sonra lpg taktır.
    Tabi şuda var bazı lpg markalarında mesela brcyi biliyorum hatta forumumuzda tanıdığım bazı arkadaşlar var chipten sonra sadece gaz ayarıyla yola devam ediyorlar problemsiz bir şekilde..
    100-150hp arası güçlerde pek değişikliğe gerek kalmadan sadece ayarla sorunsuz binilebilir kanatindeyim ama 150-200 hp ve daha fazlası güçlere ulaşıldığında malesef değişiklikler gerekebiliyor lpg de o yüzden en sağlıklısı önce chip..
    Umarım açıklayıcı olmuştur.
    hepinize yardım için teşekkürler arkadaşlar o zaman önce chip attırcam sonra lpgyi takıcam