Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: uzun yol tecrübesi ve benzin

erk ııııı
    motor delisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 152

Soru uzun yol tecrübesi ve benzin

Merhaba arkadaşlar bu cuma bursaya gidicem sizden yardım istiyorum

1- İstanbul bursa vapur ile yaklaşık 150 km ye geliyor depoyu fullesem 40lt koysam gidip gelebilimiyim yoksa sadece gidermiyim araç 400 km de ( araç punto evo 1.4 77 hp dualogıc )

2- yola cuma akşam 6 7 saatlerinde istanbul dudulludan çıkıp gideceğim yani bursaya giderken hava karanlık olacak uzun yolda karanlıkta nelere dikkat etmeliyim.

3- ortalama hızım ne olmalı acemiyim yaklaşık 3 aydır falan araba kullanıyorum yada kullanmıyorum toplam baksanız 500 600 km yol tecrübem var

4- uzun yolda olduda araç sollayacağız malum bursa yolu kamyon tır otobüs vs bunları sollarken özellikle dikkat edeceğim birşeyler varmıdır.

Saygılar
    Konu motor delisi tarafından (05/02/2012 Saat 10:06 ) değiştirilmiştir.

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

Yakıtın yeter de, bence sollamaya kalkışma. İlla sollayacağım diyorsan da, aracı sollamaya başladığın andan itibaren sollaman bitene kadar vitesle oynama.

Umut G.
    The End - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 46

Bence kesinlikle TEK uzun yola çıkma. Yanında mutlaka biri olsun. Yakıtı falan boşver zaten aracın az yakıyor sen kendi can güvenliğini ilk plana al gerisi hikaye. İyi yolculuklar kardeşim. Stepnenide bir kontrol et

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Sollayacağın yol yok zaten tüm yol duble hemen hemen.

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Alıntı motor delisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar bu cuma bursaya gidicem sizden yardım istiyorum

1- İstanbul bursa vapur ile yaklaşık 150 km ye geliyor depoyu fullesem 40lt koysam gidip gelebilimiyim yoksa sadece gidermiyim araç 400 km de ( araç punto evo 1.4 77 hp dualogıc )

2- yola cuma akşam 6 7 saatlerinde istanbul dudulludan çıkıp gideceğim yani bursaya giderken hava karanlık olacak uzun yolda karanlıkta nelere dikkat etmeliyim.

3- ortalama hızım ne olmalı acemiyim yaklaşık 3 aydır falan araba kullanıyorum yada kullanmıyorum toplam baksanız 500 600 km yol tecrübem var

4- uzun yolda olduda araç sollayacağız malum bursa yolu kamyon tır otobüs vs bunları sollarken özellikle dikkat edeceğim birşeyler varmıdır.

Saygılar
    Kaç kere uzun yola çıktım tek başıma daha cuma günü istanbuldan memlekete geldim memleket 480 km git-gel 1000 km aşağı yukarı..

1- 40 lt yakıt ile gider gelirsin daha birsürü yakıtın artar cuma günü öğlen çıktım depoyu fulledim gösterge daha yarıya geldiğinde tamı tamına 420 km yapmıştım (sakin kullanım ile tabi ort 90 km sürat) tam vardığımda ise yolda adapazarında oyalandım vs derken total 500 km olmuştu ve yarının biraz altındaydı gerisini sen düşün artık..

2-Uzun yolda karanlıkta özellikle kış günlerinde yolda gizli buzlanma olabilir bu nedenle çok güvenemediğin yerlerde süratli gitme, gündüz aydınlık olduğundan heryer görüş alanındadır ancak gece sadece farının aydınlattığı kadar görürsün.. Kış ayındayız ön camın yolda kirlenebilir cam suyunu tamamla hatta gerekirse küçük bir şişe cam suyu bagajında bulundur..

3-Ortalama hızın 90 km (acemiyim diyorsun) hem güvenliğin hemde yakıtın için en ideal sürat olur..

4-Sollamada (o yolu bilmiyorum duble değilse eğer ona göre yazıyorum) karşıdan gelen aracı iyi kontrol et, eğer ki teredütte kalıyorsan sakın sollamaya çıkma bekle biraz beklemekle birşey kaybetmezsin. Takip sırasında aracın tam devrinde olsun ki gaza yüklendiğinde iyi devirlensin ki çabuk sollayasın.. Benim t-jet ile nasıl soladığımı anlamıyorum bile çünkü sollarken fırlıyor adeta

Kazasız gidip gelirsin inşallah, 150 km kısa bir yol, hayırlı yolculuklar..
    Konu effect1903 tarafından (05/02/2012 Saat 11:01 ) değiştirilmiştir.

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Ben de bir acemi şoför olarak sana tavsiyem sollamaya kalkışma. Aracın dualogic gördüğüm kadarıyla. Duallogic araçlarda auto modda vites geçişine araç karar veriyor. Gaza yeterli düzeyde basmassan vitesi yüksekte bırakabilir ve sollaman yarıda kalır.
    Sollamalarda vitesi manuele alıp 3. viteste sollaman lazım. İlla auto modda kullanıcam diyorsan eco modunu açma ve ağır seyreden kamyonları dip gaz yaparak rahatlıkla sollarsın ama dikkat et her zaman risk alma...
    Punto dualogic fire motorla uzun yolda sol şeritte gidemessin. Araç da yeni üstelik . Düz yolda maksimum 140-150 yapabilirsin yol yetmez. Sen sakin sakin dedikleri gibi 90-100 civarı risk almadan yol al.
    Konu reddragon tarafından (05/02/2012 Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Araç sollamadan önce duruma göre 1-2 vites düşersen iyi olur Hızına ve duruma göre kaç vites düşmen gerektiği değişir. Yer olur vites bile düşürmezsin

Vites düşüşünü sollamaya çıkmadan yapmalısın ki çıkınca apışıp kalma

Bir de şu nokta var:
    Vites düşürdün, sola çıktın gidiyosun, dualogic bu çıt diye vites yükseltir kalakalırsın orda
    Sola çıkınca ya manuel kullanacaksın ya da dip gazı bırakmayacaksın

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı krm1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sollayacağın yol yok zaten tüm yol duble hemen hemen.
    Tabi bir de bu olay var

Boşuna yazdık onca şeyi
    Yukarda yazdıklarıma bölünmemiş yollarda dikkat etmek lazım.

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

Coşkun abiden tüyoları aldım konu açıcaktım ama fırsat olmadı en yakın zamanda ekliyeceğim..
    TSİ Jetta.

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

yahu 150 km yi günlük gidip geliyorum ben ne uzunu

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Söylenenler bir not ta ben düşeyim,Bursa içinde çok sık radar uygulaması var,50 kilometreyi geçmeden şehir içinde kullan aracını...

FIRAT TUNA DENİZ
    ESH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 86

YANLIZ BASINIZA GITMEYI TAVSIYE ETMEM ,bır gun gec gıdın ama gunduz gozuyle gıdın derım cam suyunuzu ve stepnenızı kontrol edın yaınızda yedek su bulundurum sollama yapmaya gelıncede hafıf sollamaya yanastıgınızda yolu net olarak goruyorsanız ve yol bossa cıkın artı sollama bıtene kadar sınyalınızı sondurmeyın uzun yollarda sınyal kullanmak selektor kullanmak onemlıdır ve sollamaya cıkmadan once her ıhtımale karsılık aracı bır vıtes dusurun o anda belkı anı harekete ıhtıyacınız olabılır ve hız olarakda 80 ıle 90 km hızı gecmemenızı tavsıye ederım hem yakıt hemde tecrubeslık soz konusu yanlıs anlamayın ,sımdıden hayrlı yolculuklar

erk ııııı
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı USTA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylenenler bir not ta ben düşeyim,Bursa içinde çok sık radar uygulaması var,50 kilometreyi geçmeden şehir içinde kullan aracını...
    Benim araçta 5" multımedıa ve navigasyon aletim var 1 km ye kadar yoldaki radarları söyliyor yasak bir alet biliyorum fakat yolun hız sınırınıda söyluyor yol hız sınırı aşıldığında uyarı veriyor bende bu uyarıları dikkate alarak hızımı ayarlayacağım birde en fazla 120 yaparım zaten 150 ye çıkmam bile
    Alıntı ESH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YANLIZ BASINIZA GITMEYI TAVSIYE ETMEM ,bır gun gec gıdın ama gunduz gozuyle gıdın derım cam suyunuzu ve stepnenızı kontrol edın yaınızda yedek su bulundurum sollama yapmaya gelıncede hafıf sollamaya yanastıgınızda yolu net olarak goruyorsanız ve yol bossa cıkın artı sollama bıtene kadar sınyalınızı sondurmeyın uzun yollarda sınyal kullanmak selektor kullanmak onemlıdır ve sollamaya cıkmadan once her ıhtımale karsılık aracı bır vıtes dusurun o anda belkı anı harekete ıhtıyacınız olabılır ve hız olarakda 80 ıle 90 km hızı gecmemenızı tavsıye ederım hem yakıt hemde tecrubeslık soz konusu yanlıs anlamayın ,sımdıden hayrlı yolculuklar
    Tek başıma gideceğim gemlikten alıcam birini sadece gemliğe kadar tek başıma fakat zaten gebzeden sonra vapura binip yalovaya geçeceğim karadan gitmeyeceğim, bu kusurumu mahsur görün cam suyunu biliyorumda stepn ne oluyor onu anlayamadım

Arkadaşlar birde şu topcular-eskihisar vapur ücreti nekadar arabayla hiç geçmedim bursaya motosiklet ile 2 defa gidip geldim 8 tl ödemiştim vapura araba nekadar acaba ?
    Konu motor delisi tarafından (05/02/2012 Saat 13:47 ) değiştirilmiştir.

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Alıntı motor delisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tek başıma gideceğim gemlikten alıcam birini sadece gemliğe kadar tek başıma fakat zaten gebzeden sonra vapura binip yalovaya geçeceğim karadan gitmeyeceğim, bu kusurumu mahsur görün cam suyunu biliyorumda stepn ne oluyor onu anlayamadım

Yedek lastiğin demek oluyor Berk. Hayırlı yolculuklar bu arada.

Serhat Karadağ
    srkaradag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 120

[QUOTE=aykut_1914;636203]yahu 150 km yi günlük gidip geliyorum ben ne uzunu [/QUO
    Bencede 150km uzun yol değil,ama ilk uzun yola çıktığımda bende çok heyecanlanmıştım, bu arada dualogic vitesle gayette güzel sollarsın gazı kökle vites düşer araç yağ gibi akar gider(bizim 95likler öyle enazından).Yalova bursa yol geniş, rampalar var giderken biraz yakar dönüşte telafi edersin, dönüş yolunda özellikle haftasonları çok çevirme oluyor, topçular eskihisar küçük araçlar 45tl,büyükler 55tl idi enson.
    Bugün ılgaza çıktım, milli parkın içinde bi 300metrelik karlı hafif rampa var vatandaşlar sağa çekmiş zincir takıyorlardı, evomla 2. vites sakiiince geçtik yanlarından çok mutlu oldum.
    Konu srkaradag tarafından (05/02/2012 Saat 17:12 ) değiştirilmiştir.

erk ııııı
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı JASMINE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yedek lastiğin demek oluyor Berk. Hayırlı yolculuklar bu arada.
    öğrendiğim iyi oldu teşekkür ederim
    [QUOTE=srkaradag;636250]
    Alıntı aykut_1914 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yahu 150 km yi günlük gidip geliyorum ben ne uzunu [/QUO
    Bencede 150km uzun yol değil,ama ilk uzun yola çıktığımda bende çok heyecanlanmıştım, bu arada dualogic vitesle gayette güzel sollarsın gazı kökle vites düşer araç yağ gibi akar gider(bizim 95likler öyle enazından).Yalova bursa yol geniş, rampalar var giderken biraz yakar dönüşte telafi edersin, dönüş yolunda özellikle haftasonları çok çevirme oluyor, topçular eskihisar küçük araçlar 45tl,büyükler 55tl idi enson.
    Bugün ılgaza çıktım, milli parkın içinde bi 300metrelik karlı hafif rampa var vatandaşlar sağa çekmiş zincir takıyorlardı, evomla 2. vites sakiiince geçtik yanlarından çok mutlu oldum.
    teşekkürler, radar çevirmeleri bilmemde radar problem olmaz radarı gösteren bilgi ekranım var

Ali Can
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. rbcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    07AAL45
    Edilen teşekkür: 421

radar gelmeden önce yol kenarında uyarı var zaten onları kaçırmazsan radara yakalanmazsın

erk ııııı
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

çok soru sordum fakat radara yakalandık diyelim nasıl bir cezası var

Günay Karakaş
    gunaykarakas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    16 LBN 50
    Edilen teşekkür: 19

Yakalandığında detaylı şekilde açıklıyorlar o konuda rahat ol

Mehmet Çamcı
    mehmetvyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 BA ....
    Edilen teşekkür: 67

En tehlikeli zaman, "ben araba kullanmayı öğrendim artık" dediğiniz zamandır, bunu dediğiniz zaman daha dikkatli olmalısınız, bir de şehir dışı yolculuk bittikten sonra şehir içine girdiğinizde daha dikkatli olmalısınız, insan şehir içinde de şehir dışındaki gibi süratle gitmek isteyebiliyor, hayırlı yolculuklar

Sayfa 1/2 12 SonSon