Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Tüm araçların yakıt tüketimi hk

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Tüm araçların yakıt tüketimi hk

arkadaşlar benim anlamadğım skoda octavia passat s 40 volvo dizel modellerine bakıyorum yakıt tüketimleri benim araçtan düşük nasıl oluyor gerçekten doğrumu o kadar ağır araba 4.5 yakıyor o zaman aklıma şu geliyor bizim araçlar yeterince tasarruflu değilmiş!!!

bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

bizim dizel gp lerin fabrika verilerinde ş.dışı tüketim 3.5 olması lazım, ancak bunu yapan var mı? saydığın araçlarda da aynı mantık işte, fabrika bu kadar yakar diyor ama biz asla o kadar yakamıyoruz

Misafir047

Alıntı Punto_Can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim dizel gp lerin fabrika verilerinde ş.dışı tüketim 3.5 olması lazım, ancak bunu yapan var mı? saydığın araçlarda da aynı mantık işte, fabrika bu kadar yakar diyor ama biz asla o kadar yakamıyoruz
    olurmu hiç oyle sonuçta opel corsa ortalama 3.5 yakıyor fabrika verilerine göre bizimkisi 4.6 tabiki biz 5.5 yakarız opel corsa 4.5 yakar sonuçta resmi değerler

Özgür TÜRKOĞLU
    ozay06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 148

Her marka yakıt tüketimini belirtirken belli şartlar altında hesap yaparlar Aracın normal ağırlığı+sürücü(75kg)+21 derece hava sıcaklığı düz yol vb.. Bir firmayı diğer firma ile karşılaştırıken bu bilgileride edinmek gerekir Örnek olarak verdiğim değerler ile bir firma kataloğuna 100km deki yakıt tüketimini yazıyor Biz arabaya 4 kişi biniyoruz bagajı dolduruyoruz kendi sürüş tekniğimizle sürüyoruz sonuç fabrika değerleriyle doğal olarak tutmuyor Sakin kullanan bir sürücü ile sert kullanan bir sürücü arasında %10-15 tüketim farkı oluşuyor ya da benim şehiriçi kullanımımla başka birisinin kullanımı bir değil Ben işyerime gidip gelirken Kızılay trafiğinden geçiyorum başka bir arkadaş genellikle akıcı yolları kullanıyor doğal olarak benim tüketimim fazla çıkıyor
    Tüketimi bire bir karşılaştırmak neredeyse imkansız

Caner Atasever
    swimmer_tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 26

ona bakarsanız bmw 5.20d nin yakıt tüketimi 5.2lt ortalama test şartlarının dışında evet 5.20d nin motoru daha verimli tabi ki o kadar yatırım yapıyor ar-ge ye ama bunun karşılığında da alıyor binlerce euro yu arabamız verimli derken en verimli bizimki demiyorum ben ancak orta sınıf araçlar içinde en verimli araç bizimki emin olabilirsiniz. bir de corsa zaten o da aynı motoru kullanıyor

Misafir047

arkadaşlar ben neden fabrika verileri tutmuyor demiyorum ki tabiiki tutmaz zaten kimse beklemiyor herkes fabrika verilerine ulaşılmayacağını bilir 1.5 ton 1.6 motor arabanın yakıt tüketimi 4.6 nasıl oluyor bizimkisi 4.6 diyorum

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

otomobil firmaları sadece sürücü koltuğu,175\65\14 jantayna yok anten yok her tarafı batlı depo 10 lt yakıt yani bütün gereksiz ağırlıkları yok edilmiş araba 2.2 yakmadığına dua edin.çünkü yakıtları bile farklı oluyor.bizim arabalarımız tabiki o kadar yakamaz araç üstündeki bir sürtünme bile 100 km çok şey deyiştirmez ama birden çok etken bir araya geldiğinde olay deyişir.birde türkiyedeki petrol kalitesi düşük.bir çok etken var.ben doğru doğru yazmış firma görmedim.opel bire bir 1.3 m jet 90 lık motor kullanıyo 3.5 yakarsa punto 3 yakması lazım aynı motora sahip ilginç geliyor....

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

Serdar Kürkçü
    SRDR KRKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    50 ES - 05 ES
    Edilen teşekkür: 630

Ben Bu Yaz Puntoda 4.0 Gördüm Paso Arkadaşımda Passat Var Daha Hiç 7 Nin Altına İnmedi Rampada 14 ü Gördüğünü Gördüm Anlık Yakıtta

Fatih AKBIYIK
    TORnADO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 156

Benim 95 bg Fiorino şehiriçi 7.5 Lt'den aşağı düşmüyor hiç ben de anlamadım. 9400 km oldu ama düşme filan yok malesef. Halaoğlumun 530 d arabası bile şehiriçi 6 Lt'lerde dolaşıyor ya!

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

1.6 dıesel 128 ps aracımın 11000 kmde , yakıt tuketım degerı hıc az yakacagım dıye ugrasmadan, ve maxımum 5 dakıkalık calıstırmalar halındeyken 6.9 lıtre sehır ıcı ve bu son 5 depodur aynı... 90 km sabıt hızla 100 km de 5.2 lıtre yaktı. ama yol engebelı ve en kral surtunme katsayısına sahıp mıcır asvaltta... sıcak asvaltta verıler neredeyse yarım lıtre asagıda cıkıyor.....

Fatih AKBIYIK
    TORnADO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 156

Beygir ne kadar fazla olursa olsun motor hacmi çok önemli.Büyük motorlu araçlar genelde daha az yakıyor.

ümit başaran
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok

Alıntı TORnADO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beygir ne kadar fazla olursa olsun motor hacmi çok önemli.Büyük motorlu araçlar genelde daha az yakıyor.
    evet haklsın.. ben aslında yakıt tuketımıme az demıyorum ama benım kullanım tarzımla 7 lıtre gercekten az

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

ben 260 km yolu ankara-zonguldak arası 3.5 ortalamayla gitmiştim...yani tasarruf yapmak için kasmak gerekiyor...ancak ş.içi 5.8 ortalama yakıyor... keşke ş.dışı 2,ş.içi 3 litre yakabilseydi arabalarımız tabi

Misafir047

Alıntı TORnADO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer büyük motorlı araçlar daha az yakıyorsa demek doğrudur ama aklım almıyor uyuk motorl araçların daha az yakması

ümit başaran
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok

Alıntı safakakbiyik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer büyük motorlı araçlar daha az yakıyorsa demek doğrudur ama aklım almıyor uyuk motorl araçların daha az yakması
    75 bg fiorino ıle 750 devırde hafıf yokusta ayagımı hıc gaza basmadan debrıyajdan kaldırdıgımda arac stop edıyordu. sımdı sankı gaz verıyormusum gıbı kalkıyor aynı sekılde. aslında az yakmak degıl olay. ben 90 km hıza ulasabılmek ıcın cok daha az gaza yuklenıyorum aslında.1500 devırde turbo acılıyor 1800 devırde vıtes attıgımda hıc bayılmıyor ust vıteste . boylece az yakıyor gıbı gorunuyor ama yuksek hacımlı motorlarda da gaz meretıne yuklendıkce yuklenıyor ınsan...o zamanda cok yakıyorum ama kucuk hacımlı motorlarda yuksek hıza ulasmak ıcın bunu gaz pedalına cok basarak saglıyoruz fark burada.... ama bu az yakma olayını 1.3 multıjet 90 km hıza vardıktan sonra en ıyı sekılde gerceklestırıyor. asıl tasarruf burda baslıyor.
    Konu uzuncocuk tarafından (01/09/2011 Saat 12:48 ) değiştirilmiştir.

cihan kesen
    speedy_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Bravo Hayal Mavisi
    Plaka
    16 ** 022
    Edilen teşekkür: 179

Alıntı swimmer_tr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ona bakarsanız bmw 5.20d nin yakıt tüketimi 5.2lt ortalama test şartlarının dışında evet 5.20d nin motoru daha verimli tabi ki o kadar yatırım yapıyor ar-ge ye ama bunun karşılığında da alıyor binlerce euro yu arabamız verimli derken en verimli bizimki demiyorum ben ancak orta sınıf araçlar içinde en verimli araç bizimki emin olabilirsiniz. bir de corsa zaten o da aynı motoru kullanıyor
    yeni 320d kullnmıştım gerçekten az yakıyor ondan öncede era 1,5 crdi kullndım sehir içi karışık era 5,2 bmw 5,9 yakmıştı 184 hp bir aracın 1,5 eraya çok yakın yakması çok güzel sehir dışı 90 hız sabitleyici ile giderseniz 4,5 4,7 gibi rakamlar çok rahat görülüo

Özgür TÜRKOĞLU
    ozay06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 148

Tabi bu arada firmaların yaptığı çalışmalarda var Yeni nesil motorlarda hem hacim küçüldü hemde güç arttı
    Örneğin vw 1,6 102bg motoru şehiriçi ortalama 9,7lt yakarken 1,4 tsi 122bg 8,2lt 1,2 tsi 105bg ise 7,1 lt yakıt tüketiyor Bu oranlar vitesin otomatik olması durumunda yarım lt daha aşağı yakıyor Ama ford, honda, toyota uzun yıllardır aynı motorları kullanıyor ve otomatik vitesi manuel e göre daha fazla tüketim yapıyor Başka bir örnek ise Vw Passat Aracın dizel versiyonunun boş ağırlığı 1500 kg Yakıt tüketimi ise şehiriçi 5,2lt şehirdışı ise 3,8lt
    Punto da az yakan araçların başında geliyor ama 1,3 multijet çıktığı yıldan bu tarafa kayda değer bir güncelleme veya çalışma yapılıp değerler daha aşağı çekilmeye çalışılmadı

ümit başaran
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok

Alıntı ozay06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi bu arada firmaların yaptığı çalışmalarda var Yeni nesil motorlarda hem hacim küçüldü hemde güç arttı
    Örneğin vw 1,6 102bg motoru şehiriçi ortalama 9,7lt yakarken 1,4 tsi 122bg 8,2lt 1,2 tsi 105bg ise 7,1 lt yakıt tüketiyor Bu oranlar vitesin otomatik olması durumunda yarım lt daha aşağı yakıyor Ama ford, honda, toyota uzun yıllardır aynı motorları kullanıyor ve otomatik vitesi manuel e göre daha fazla tüketim yapıyor Başka bir örnek ise Vw Passat Aracın dizel versiyonunun boş ağırlığı 1500 kg Yakıt tüketimi ise şehiriçi 5,2lt şehirdışı ise 3,8lt
    Punto da az yakan araçların başında geliyor ama 1,3 multijet çıktığı yıldan bu tarafa kayda değer bir güncelleme veya çalışma yapılıp değerler daha aşağı çekilmeye çalışılmadı
    1.3 dıesel cıtf turbo 3 sılındır 145 bg bmw motoru kapımıza gelmek uzere

Misafir047

Alıntı ozay06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işte anlatmak istediğim olay bu nasıl oluyorda bu koca araç bizden az yakıyor

Caner Atasever
    swimmer_tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 26

Alıntı safakakbiyik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işte anlatmak istediğim olay bu nasıl oluyorda bu koca araç bizden az yakıyor
    nasıl oluyor da insanlar o araçlara binlerce lira veriyorsa öyle oluyor teknoloji deniyor bu olaya geliştikçe gelişiyor ama bi yandan da pahalılaşıyor. hal böyle olunca lüks araçlar teknolojiyi orta sınıftan daha önden takip ediyor.

bir de yukarıda uzuncocuk arkadaşımız şöyle bir mesaj yazmıştı:

75 bg fiorino ıle 750 devırde hafıf yokusta ayagımı hıc gaza basmadan debrıyajdan kaldırdıgımda arac stop edıyordu. sımdı sankı gaz verıyormusum gıbı kalkıyor aynı sekılde. aslında az yakmak degıl olay. ben 90 km hıza ulasabılmek ıcın cok daha az gaza yuklenıyorum aslında.1500 devırde turbo acılıyor 1800 devırde vıtes attıgımda hıc bayılmıyor ust vıteste . boylece az yakıyor gıbı gorunuyor ama yuksek hacımlı motorlarda da gaz meretıne yuklendıkce yuklenıyor ınsan...o zamanda cok yakıyorum ama kucuk hacımlı motorlarda yuksek hıza ulasmak ıcın bunu gaz pedalına cok basarak saglıyoruz fark burada.... ama bu az yakma olayını 1.3 multıjet 90 km hıza vardıktan sonra en ıyı sekılde gerceklestırıyor. asıl tasarruf burda baslıyor.

bu da bir sebep

Sayfa 1/2 12 SonSon