Sayfa 1/5 12345 SonSon
85 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Müzik sistemleri ile ilgili herşey...

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

Standart Müzik sistemleri ile ilgili herşey...

arkadaşlar
    kablolama
    ızolasyon
    hoperlor
    kabın
    amfı
    ve her turlu ekıpman ıcın yardımcı olabılrım
    pıyasadan cok daha uygun fıyatlara...

kabın hesapları
    port hesapları
    ohm hesapları
    araba akustıgı, montaj mantıgı

KENDINIZ KABIN YAPMAK ISTERSENIZ HOPERLORE GORE KABIN OLCULERINI
    KESTIRILECEK MDF EBATLARINI ICINE KONUCAK MALZEMELERI SIZE HAZIRLAYABILIRIM ...
    hakkında danısabılırsınız...

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

vadi izoLasyon konusunda tavsiyeLerin nedir?

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

sesın ıcerıde kalması ve sac parcaların rezonans yapmaması ıcın
    50x50 bır tarafı yapsıkanlı dıger tarafı zıft malzeme var
    kapı ıclerı tavan bagaj zemını camurluk ustlerı ve bagaj kapısı kaplanıyor

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

mtk nın arabasında var vadinin bahsettiği uygulama gayet güzel sonuç vermiş.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

5. 11/02/2007, 20:06

Rengi
    Yok

ne için fiat istemiştin ???

7. 12/02/2007, 00:16

Mehmet Taner Kadak
    mTk's Grande mTk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915
    Edilen teşekkür: 12

Peki usta bi sorum olacak
    Bizim teyplerde rca çıkışı yok. Bunun için benim anfimde direkt teyp çıkışlarını bağlayacağın biryer var. Şuan bunu kullanıyorum Hiçbirşikayetim yok.
    Sence bunu kullanmaya devammı etmeliyim, yoksa teyp çıkışlarına rca çıkış bağlayan yerler var orada rca çıkışımı yaptırmalıyım.

Rengi
    Yok

ya boyle kullan yada.
    pre processor al 9 volt yap rca cıkıslarını super olsun

Mehmet Taner Kadak
    mTk's Grande mTk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .
    pre processor al 9 volt yap rca cıkıslarını super olsun
    One yaw Ben köyden yarın geldimde pek anlamadım :baris:

enes durak
    medxr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    10EC972
    Edilen teşekkür: 13

benim gbi aracın ses kalitesinden memnun olmayanlar vardır sanırm.ben sadece ses kalitesini gelistirmek istıorum.yanı anfi,bagaj dolusu ıvır zıvır falan istemiorum.yani sadece hoparlorleri degiştirsek istediigm sonucu alabilri miim.ses yukseklıgi cok onemli dgl ama sadece sesin netligi cok ii olsun istıorum.kaliteli ses konusunda hassasım ve bu konuda ii bi şeler istıorum aracımda da en azından evimdeki gbi olsun net ve kaliteli bi sistem için neler gerekli.neler yapabilirm.nsl ve nerde yapabilirm.garanti dısı kalır mı.ve maliyet nsl olur.oncelikle bu bahsetigim sorun için 200-300 ytl yeterli gelir mi..bilgilerinize ihtiyacım var.(baska bi baslık altında acmak istemedim konuyu...)
    enes..

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Bu iş için 200-300 ytl hiçbirşeydir maalesef. İyi bir ana ünite+iyi bir amfi+iyi hoparlörler. İyi ses için bu 3'ü şart. Bunların toplam maliyeti ise; 1000 ytl.yi rahatlıkla aşar.

Ama kısa vadeli çözüm için; en basit ve en az maliyetli yöntem, hoparlörleri değiştirmek. Bazen sadece iyi bir komponent takımı ile neler yapılabildiğine şaşıyor insan.

enes durak
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    10EC972

cem senın araban emotion.cok fark var mı senın aracla.active e hiç bindin mi bilmıorum ama hakikaten cok rahatsızım ses kalıtesınden hep boguk gelior ses hiç bi netlik duyamıorum artık sıkılmaya basladım bu durumdan.bi de işin aslı ben sımdılık ana unıteyı cıkarmıcam cunku goruntu cok bozuk gelior gozume aksi halde.forumda bı arkds yapmıstı onda gordum ve hosuma gitmedi.(ana unıte ısıne yakın bı zmn da girmicem en azından cnku ılerde 7 'monıtorlu tv lı dvd li navıgasyonlu indas bı se dusunebilirm belki.ki o da cok fonksıyonlu oldugu ıcın orjınallıgını bozmaya deger yanı.ama sadece ses için bozmak istemıorum orjınallıgnı)benım kafama asıl takılan konu blaupunkt ıı bı marka.her ne kdr forumdakı arkdslar bugune kdr cıkardıgı en dandık unıte deseler de mutlaka bi kalitesi vardır dıe dusunuorum.yanı ne biliim 300 ytl lik bi sony den pek bı farkı yoktur gbime gelioo.simdi ben acıkası anfının ne ıse yaradıgnı bılmıorum yanı ne gerek var ona.woofer falan da ıstemıorum.demek istediigm sesin siddeti dgl sesin netligi kalitesi(yanı arabam dum dum dıe ses cıkarmasın ama gzl temız ses cıkarsın ıstıorum).bunun için de tahminlerime gore sadece hoparlorlerı degistrmek yeterli gelir mi.bunun maliyeti nedir ortalama.ve fikirlerime katılıor musunuz.bunun ıcın anfı de sart mıdır yada daa baska seler.
    enes..

14. 12/02/2007, 19:16

Deniz K
    uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

elbette sesin kalitesi,bütün frekansların oluşmasıyla pekişir ki mevcutları modifiye etmekle tiz sesleri,orta sesleri en fazla mid-basları iyileştirirsin,ya baslar,onun için de bir anfi ve SW şart gözüküyor.

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı medxr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cem senın araban emotion.cok fark var mı senın aracla.active e hiç bindin mi bilmıorum ama hakikaten cok rahatsızım ses kalıtesınden hep boguk gelior ses hiç bi netlik duyamıorum artık sıkılmaya basladım bu durumdan..
    bildiğim kadarıyla donanım seviyelerinde ses kalitesinde değişim yok..
    boğuktan kastın cd çalarsa orta şiddeette hiç boğuk ses vermiyor...eğer mp3 leri cd track'a çeviriyosan mp3 kalitesine dikkat et..yada orjinal cd ler dinlee boğuk ses vermemesi gerek...
    300ytl lik sony bizim araçtakinden çok üstünler...bana kalırsa anfi+woofer yanii setli arabalar özellikle düşük ses seviyesinde çok hoş oluyor ...bu yüzden kalite arıyorsan bu işlere bulaşman gerek...Ses sistemi olan bir arabya bin kaliteyi görürsün

Cem Cebeci
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Amfi çok daha az distorsiyonla daha iyi ve daha güçlü ses çıkmasına yardımcı olur. Ana ünite ile amfinin arasındaki bağlantı ön çıkışlar aracılığı ile yapılır ve bunun avantajları vardır. Normal bir ana ünitenin, THD (Total Harmonic Distortion) diye tabir edilen istenmeyen ses bozulmalarını yaratma seviyesi %5'ler civarında iken, iyi bir amfininki %1'in altındadır. Hatta günümüzün kaliteli amfileri %0,01 seviyelerine rahatlıkla inebiliyor. Düşük değer iyidir.

Ayrıca S/N (Signal to Noise) oranı dediğimiz bir değer daha var. Bunun ayrıntısına girmeyeceğim. Kısaca ve kabaca, 1W güç verildiği zaman kaç desibel şiddetinde ses alacağını anlatır. Bu değer genelde ana ünitelerde 90-95 dB arasıdır. Amfilerde ise 100-105 dB'in üzerine kolayca çıkar. Yüksek değer iyidir.

Ayrıca normal bir ana ünitenin ses çıkışları genelde 50-15000 Hz arasını düzgün bir şekilde üretebiliyor. Amfilerde ise 20-20000 Hz arası standart değerdir. Geniş aralık daha iyidir.

Her ne kadar şu anda piyasada MOSFET çıkışlı ve kaliteli ana üniteler olsa da, sadece ses sinyallerini yükseltip hoparlörlere vermek amacı ile tasarlanmış olan amfiler ile kıyaslanamazlar.

Daha basit şekilde anlatmaya çalışayım:
    Ana ünitenin ses ayarı 40'a kadar çıkıyor diyelim. Şimdi bir ana ünitenin vereceği maksimum güç günümüz şartlarında 27, bilemedin 30Wrms'tir. Sen bu güce ulaşabilmek için volume ayarını rahatça 30-35 seviyelerine çıkartırsın. Bu da sesin bozulmasına yol açar. Neden? THD'miz ve S/N oranımız iyi değil.

Ama aynı ana üniteyi, onunla aynı güç seviyelerinde bir amfiye bağlasan bile (4x30Wrms gibi mesela), volume ayarı 15-20'de iken çok daha güçlü ve çok daha temiz ve daha geniş frekans aralığına sahip bir sesi rahatça alman mümkündür. Sebeplerini yukarıda kısaca ve kabaca anlatmaya çalıştım.
    Konu civcivx tarafından (12/02/2007 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir.

enes durak
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    10EC972

yorumlar ıcın tsk ederım arkdslar ama oto muzık sıstemlerınde gercekten cok bilgisizim.yardımlarınıza cok ihtiyacım var.simdi bizim kolonlar ii midir dediklerinize gore yanı geliştirmekte fayda yok mudur.benım derdım bas sesler dgl hatta pek sevmem bas ları ama sonucta woofer ın sadece bas dgl de sesın de kalıtesıne katkı sagladıgını da okudum brz evvel bi yerde.sımdı benim fikrim su yondeydi bizim kolonlar sankı boguluor sankı yetersz kalıor gbıme geliodu yanı ana unıteye ayak uyduramıomus gbı dusundum.o yuzden ole bi yorum yaptım.teybın sesını 10 un uzerıne cıkarınca hakıkaten ses ınanılmas bozuluo sankı evde zor ceken bı radyoyla bogusuormusum gbı...abımde focus ghia var onla kıyaslıorum gercekten cok fark var arada ki o tamamen orjınal hıc bı ıslem yapmadı bunun ıcın.benım derdım de cok ıddalı olmasın ama o duzeylerde olsun ıstıorum.peki meseala asagıdakı linkteki hoparlorleri alsam heralde bi faydası olcaktır dgl mi.bi de kac tane hoparlor almam gerekıo bunun gbı.bi kutudan bi tane mı cıkıoo.
    https://www.hepsiburada.com/departme...egoryID=253575
    biri bana su sıteden sunları sunları almalısın dıebilir mi ve bunların ne işe yaradıklarını kısaca anlatabılır mı.orta halli bi sistem gerekleri olarak.ve bahsettıgm sorunumu cozecek sekilde onem sırasına gore hangılerini once almamı tavsıye edersınız.mesela herseyden once kolonları degıstrmelısın bunun ıcınde sunu tavsıye ederım.sora woofer alırsan daa ıı olur.bunun ıcn de sunu tavsıye ederım.son oalrak da amfı yı de aldın mı tmm dır gbilerinden bı yorumda bulunabilr misiniz.yada senı sadece su ıdare eder baska bi şeye gerek yok gbisinden bi yorum olursa cok sevınrım..
    tekrar tsk ederım yardmlarınz için...
    enes..

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

sesin 10'un üzerine çıkınca yani çeyrek seste bozuLması normaL degiL. hoparLorLerinin patLak, yerinden oynamamış, şaşe yok vs. gibi düşünerekten, sesin boguLuyorsa; teyibin bass-tiz ayarLarını biraz degiştirmeni öneririm. sonucunda kapıLardaki hoparLorLer mid takımı yada woofer degiL, fazLa bass'a geLmiyorLar. teyibin Audio tuşuna basıp bass LeveL 'ini düşürüp -1-2 gibi tiz LeveLini + konumLara aLmanı tavsiye ederim.

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

enes durak
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    10EC972

ben msgımı yazarken cvplar gelmıs ztn.cok tsk ederım arkdslar paylasım ıcın..sımdı ali haklsıın ben henuz orjınal bı track cd dinlemedım arabamda belki de bu yuzden dir dedigin gbi..
    cem abi senın dedigne gore de ana unıtemı degiştirmesem de tatmin olabilcegim sesi elde ederim dıosun.amfi sart bunun ıcın.peki hangı amfi uyar bzımkıne sole cok paalı olmayanlarından.yukarıdakı siteden ornek verebilrsen sevınrım.kolonları ilk etapta degiştrmesem de olur mu en azından sımdılık.amfi kayde deger bi degişiklik yapacaktır demek istedın heralde.doru mu anladım..
    enes..

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

enes durak
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    10EC972

Alıntı erdiyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sesin 10'un üzerine çıkınca yani çeyrek seste bozuLması normaL degiL. hoparLorLerinin patLak, yerinden oynamamış, şaşe yok vs. gibi düşünerekten, sesin boguLuyorsa; teyibin bass-tiz ayarLarını biraz degiştirmeni öneririm. sonucunda kapıLardaki hoparLorLer mid takımı yada woofer degiL, fazLa bass'a geLmiyorLar. teyibin Audio tuşuna basıp bass LeveL 'ini düşürüp -1-2 gibi tiz LeveLini + konumLara aLmanı tavsiye ederim.
    bu onerını denıcem yarın..tsk ederm..
    enes..

Cem Cebeci
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Amfi bağlayacaksan hoparlörleri değiştirmen şart. Bu hoparlörler ile amfi kombinasyonu pek bir işe yaramaz. En basit çözüm olarak hoparlörleri değiştirebilirsin. Bu bile sesin biraz daha iyileşmesine katkı sağlar.

Bu arada, yukarıda da yazıldığı gibi ana ünitenin bas-tiz ve EQ ayarlarını biraz kurcala derim. Ayarları uygun değilse kötü ses alman sürpriz değil. Ben bazı denemeler sonucu gayet iyi olduğunu düşündüğüm (en azından bu ses sistemi için sınır diyebilirim) bir kombinasyon yaptım ve şu an bu şekilde kullanmaktan memnunum. Ki ben de amfi+sub falan düşkünü bir insanım ama bu şekilde kullanmak ta bana şimdilik yeterli geliyor. Yalnız kısmetse ana üniteyi değiştirmeyi kafaya koydum. Konsol çerçevem bile hazır

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı medxr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben msgımı yazarken cvplar gelmıs ztn.cok tsk ederım arkdslar paylasım ıcın..sımdı ali haklsıın ben henuz orjınal bı track cd dinlemedım arabamda belki de bu yuzden dir dedigin gbi..
    cem abi senın dedigne gore de ana unıtemı degiştirmesem de tatmin olabilcegim sesi elde ederim dıosun.amfi sart bunun ıcın.peki hangı amfi uyar bzımkıne sole cok paalı olmayanlarından.yukarıdakı siteden ornek verebilrsen sevınrım.kolonları ilk etapta degiştrmesem de olur mu en azından sımdılık.amfi kayde deger bi degişiklik yapacaktır demek istedın heralde.doru mu anladım..
    Kardeş dediğinden teknik olarak cd çalarında yada hoparlöründe bir sorun yoksa sen bas ayarını sonuna getirmiş olabilirsin bu yüzden de 10 seviyesinde sesler bozulmuş olabilir...Arkadaşın dediği gibi Bas ayarını 0 veya daha alt seviyelere getirmeyi dene...(Benim ayarım Bas:2 Tiz:3 şeklinde) EQ ayarıda yapabilirsin...ortlama bir otomobil severi tatmin edecek ses veriirrr grandemizz...yok hala boğuksa bir sorun vardır...ama dediğim gibi bilgisayarına mp3 indirirken(lime wire v.s gibi dosya paylaşım programlarıyla) mp3 lerin kalitesine dikkat et 190kbit/saniye ve üstü değerdeki mp3leri Track yap o zamanda kalite artar...

Sayfa 1/5 12345 SonSon