13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: JBL Kompanent ve amfi

VOLKAN ÇOBAN
    PERSEUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34VG8155
    Edilen teşekkür: 81

Standart JBL Kompanent ve amfi

Arkadaşlar sonunda ses sistemine birşeyler ekledim.

Orjinal mp3 çalara amfi dönüştürücü takıldı. Kablolama ve sigorta işlemlerinden sonra arkaya blaupunkt amfi takıldı. Ön kapılara da 16cm Jbl GTO serisi kompanent takıldı. Çıkan kolonları görseniz kağıttan ince çin malı felaket bir sistemdi. Arka kolonlarda şu an orjinaller var.

Sonuç: arka kolonlara çok yüklenilmediği sürece çok net temiz bir ses alınıyor. Bu ses bangır bangır ses değil tabiki. Ama bana yeten temiz bir ses alıyorum. Araba da tek eksik bas oluyor. Bunu henüz çözemedim. Kutu ve Mdf olayına giremiyorum. Arabanın bagajı bana çok lazım oluyor. Kolonları takan ustayla arka kapılara bas takmak hakkında konustuk ama verim veremeyeceğine karar verdik.

Şimdi size 2 sorum olacak:

1. Arka kapılara da 13cm kompanent taksam acaba nasıl olur?
    2. Bas konusunda napıcam arka kapılara 3 yollu kolon sığar mı acaba?

Teşekkürler.

Cem Fişek
    Cole Trickle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 BK 0081
    Edilen teşekkür: 7

Merhaba,

Benim de senin gibi bir problemim vardı bagaj kullanımıyla ilgili. Subwoofer kutusunu anfiye takılıp sökülebilen bir fişle bağladık. Bagaj lazım olduğunda subwoofer kutusunu çıkarıyordum. Lazım değilken tekrar takıyordum. Oldukça pratik ve işlevsel bir çözüm tavsiye ederim. Eğer "bagaj devamlı lazım sök çıkar uğraşamam" diyorsan, o zaman arka koltuğun arkasına pandizot (mdf) takıp onun üzerine 3 yollu bir component takım bağlarsan oda çok tatmin edici bir çözüm olabilir.

Svg.

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Her ne kadar çözüm gibi olsada compenant subwoofer'ın yerini asla tutamaz. 10 inch yada 8 inch subwoofer'lar var. Biraz daha az yer kaplarlar
    GP in mirror is faster than they appear !

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Ben 12 inçlik sub.ı yanlamasına duran ve katalog ölçülerine sadık kalarak tasarladığım kapalı bir kutuya koydurdum. Bagajın sol tarafında yanlamasına duruyor, sub.ın önü bagajın sağ tarafına bakıyor. En azından bagajın 2/3'ünü kullanabiliyorum. Zevkle müzik dinlemek önemli ise, bazı şeyler gözardı edilebiliyor.

Arka kapılara konulacak 13.lük comp.lar ise önde oturanların duyduğu müziğin kalitesine pek fayda sağlamaycaktır. Sadece arkada oturan yolcular, bagajda sub. varsa onun üreteceği yoğun bastan boğulmazlar.
    Konu civcivx tarafından (16/04/2008 Saat 12:56 ) değiştirilmiştir.

VOLKAN ÇOBAN
    PERSEUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34VG8155
    Edilen teşekkür: 81

Aslında durum şöyle arabanın bagajında devamlı bebeğin puseti duruyor. O yüzden bagaja sola sağa yada kutulu subwoofer koyamam. Benim deridm arka kapılara koyacağım kolonlarla işi çözmek. Ben bangır bangır bas istemiyorum. Arka kapılara bas-mid kolon takmayı düşünüyorum aslında. Bunun az da olsa ses kalitesini yükselteceğine inanıyorm. Çünkü arka kapıdakiler ses kalitesini bozuyor.

Cem Fişek
    Cole Trickle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 BK 0081
    Edilen teşekkür: 7

Bas-mid derken ne kastettin? 3 yollu bir sistem mi yoksa başka bir şey mi? 3 yollu koyacaksan fiber çalışma yaptırman lazım o zaman da madem böyle bir çalışma yapacaksın ön tarafa yaptır derim. Yok sadece iyi bir çift component daha bağlıyayım diyorsan yine senin sorununu çözmez. Çünkü componentlerle birlikte gelen crossoverlar zaten componenetlere sadece tiz ve mid ses frekanslarını ayırıp yollayabilmek için tasarlanmışlardır. Dolayısıyla istediğin kadar iyi bir component bağlasanda crossoverlar olduğu sürece yine bas sesi alamayacaksın. Ha, crossoverları devre dışı bırakmak sorununu çözer mi işte bu sorunun cevabı beni aşar.
    Ama bence yine de en iyi çözüm eğer bagajı kullanma şansın hiç yoksa, arka pandizota 3 yollu bir component kurmak. Mesela İnfinity Kappa gibi. Gerçi oda biraz tuzludur ama mükemmel bir sonuç elde edersin...

Emrah Ertemiz
    on the way... EmraH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 BL 698*
    Edilen teşekkür: 0

Standart Subwoofer

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 12 inçlik sub.ı yanlamasına duran ve katalog ölçülerine sadık kalarak tasarladığım kapalı bir kutuya koydurdum. Bagajın sol tarafında yanlamasına duruyor, sub.ın önü bagajın sağ tarafına bakıyor. En azından bagajın 2/3'ünü kullanabiliyorum.
    Merhaba Civcivx,

Bagaj resmin varmıdır görebileceğim ben de böyle birşey düşünüyorum bu aralar.. Fikir edinmiş olurum...

Teşekkürler...
    Multijet Active 1.3 16V 75Bg.

8. 09/05/2008, 17:10

Sebep
    tekrar gönderildi

Orhan .
    Summanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 28

Bence kutulu bas yerine mdf kestirip woofer ı üstüne monte ettirebilirsin.Hem kutulu bas kadar güçlü ses vermez (Lt olayından ötürü etkin bi şekilde kullanamazsın hemde aracın hiçbiyeri zangırdamaz vidaları gevşemez. Fişli yaptırırsan da dilediğin gibi çıkarıp takarsın ve kutulu baslar kadar agırda olmaz.(8 mm kalınlık yeter),Böylece bagajıda kullanabilirsin. Hiçbir komponent sub wooferın yerini tutmaz çünkü mid bass lar orta ses ve tiz verir. Bas vurmadığı için de seste titreme yapmaz. Zaten kulağa gelmesinin sebebi budur. Coaxial taktırma derim. Öne komponent takıpta arka kapılara coaxial (yani bass orta ses ve tiz tek hoparlör =3 yol) takarsan öndeki komponentleri de araya vermiş olursun. Ses yogunlugunu öne verip arka hoparlörlerden az ses alıp bide küçük bi woofer (800 w mesela) la tamamlarsan hem arabandaki yeni seslerden rahatsız olmazsın hemde kaliteli bi ses dinlersin. Tabiki keyif senin.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

aykut çelik
    guru_dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

dostumm bence kabin şartt bass diyosan diğer türlü arka kapılara mid bass koysann zıng zıng diye ses alırsın hoşuna gitmez bencee sen bilirsin gerçii bende 35 lik jbl kabini var bagaj iptal gerçide sen bilirsin yinede

OSMAN YILMAZ
    ozz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Standart pioneer

Beyler selam,
    Valla ben çok madur oldum. Öne daha önceden izolasyon yapmıştım.
    Dedim şu hoperlörleri pionerr component ile değiştireyim.
    Sol kapıya hoperlörün birini yerleştirdim. Kapattım, o da ne eski çin malı hoperlör çok daha iyi bas veriyor moral sıfır. ikinci hoperlörü takamadım bile.
    Zannederim pionerr bizim ön kapı hacmi ile rezonanstan çok uzakta çalışıyor. Verim çok düşük. gerçekten önkapıda ben şunu taktım eskisinden çok daha iyi diyen varmı?

Sony iyi sonuç veriyor ama arkadaşa satmıştım. Yardım kütfen tekrar gereksiz yere masraf etmek işstemiyorum Bu sefer ne alacaksam işe yarasın

cevabınızı bekliyorum mümkünse hoperlör kodunu markasını da verir misiniz?

mehmet çelik
    coolsnake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 5

arka kapiya 13 luk mid takimi taktim ama inan werim yok.13 cm mid ler performans gostermiyo hele arkada alt tarafta duran kolonlar hic sese etki etmiyo simdi onlari sokup 16 cm yaptiricam

çağlar mavuk
    grandecaglar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 ZEH 81
    Edilen teşekkür: 116

Alıntı ozz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler selam,

Valla ben çok madur oldum. Öne daha önceden izolasyon yapmıştım.
    Dedim şu hoperlörleri pionerr component ile değiştireyim.
    Sol kapıya hoperlörün birini yerleştirdim. Kapattım, o da ne eski çin malı hoperlör çok daha iyi bas veriyor moral sıfır. ikinci hoperlörü takamadım bile.
    Zannederim pionerr bizim ön kapı hacmi ile rezonanstan çok uzakta çalışıyor. Verim çok düşük. gerçekten önkapıda ben şunu taktım eskisinden çok daha iyi diyen varmı?

Sony iyi sonuç veriyor ama arkadaşa satmıştım. Yardım kütfen tekrar gereksiz yere masraf etmek işstemiyorum Bu sefer ne alacaksam işe yarasın

cevabınızı bekliyorum mümkünse hoperlör kodunu markasını da verir misiniz?
    component leri amfiyle beslemen gerekir yoksa verim alamazsın

OSMAN YILMAZ
    ozz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Dediğim gibi komponent için ya hacim yüksek olacak ya da amfi lazım.
    Bunun yerine öne eski hoperlörü taktım. Öndeki dandik plastikleri söktüm ve kauçuktan esnek olmayan fakat şekle gelir bir malzeme ile izolasyon yaptım.

Panzotun altında kalan metal yüzeydeki tüm delikler kaplanmış oldu.

Farkı tarif etmem imkansız. Çok ses istemiyordum. Ama düzgün olmalı idi.
    gerçekten benim için yeterli oldu. Çok memnunum. O pioneer kompınentleri de satacağım.

görüşmek üzere