Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Blue&Me araçlarda aux problemi. Herkes Toplansın !!

Yasin ATASEVEN
    dicleliyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Gülen Yüz Blue&Me araçlarda aux problemi. Herkes Toplansın !!

Evet arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler dilerim.Öncelikle aracım 2010 otomatik Evo 1.4 dynamic.(Blue&Me'li).Arkadaşlar bir haftadır yaşadığım sıkıntıları anlatayım.Aracıma tablet uygulaması yapmaya karar verdim.Elimde İpad mini 2 vardı ve amazondan sipariş ettiğim aux kabloları ve bluetooth music recever vs malzemeler geçen hafta elime ulaşır ulaşmaz işe girişmek istedim.İnternet araştırmalarım sonucu aslında teypten aux çıkartmak kolaydı.Benim teypte de aux menüsü çıkmıyordu.Onu çıkartmakta kolaydı D-in D-out köprü atarak çözeceğimi düşünmüştüm sonuçta elim yatkın bu işlere ..Neyse teybi söktüm çıkarttım.Bir baktım ki aux kablosunu lehimleyeceğim bölgede takılı bir soket var(Sonradan öğrendiğim Blue&Me soketiymiş)..Neyse cahilliğimle onun aux ön hazırlığı olabileceğini düşünüp Onu da çıkarttım...Forumda yazılanlar gibi d-in d-out yapmadan Media tuşuna basmamla aux menü çıktı. Garipti!! Neyse aux kablomun bağlantılarımı yaptım (AFL-AFR) ama ses alamadım.Deneme yanılmayla blue me soketinin oldugu pinlere bağlantı yaparak sesi aldım.Ama nasıl seviniyorum....)) Müziği açtım baya ses kalitesi filan güzeldi..Hemen lehimleri yaptım ve işlem tamam..Neyse teybi yerine takmadan önce son test edeyim dedim..Sonuç harikaydı..Hemen o heyecanla aşağı inip bir sigara yaktım..Kapılarım açık oldugundan ses fazla duyulmasın diye arka kapıyı kapattım kapatmamla ses gitti teyp auxtan çıkmıştı.Bi gariplik vardı!..Anlam veremedim..Ön koltuğa geçtim tekrar aux moda geçtim müzik açıkken bu olayı bir daha denemek istedim ve yine aynı olay..auxtan çıkıyordu..Bu sefer aracı çalıştırarak denemek istedim..Sonuç araç kontağı çevirmemle yine aynı..Orayı kurcaladım burayı kurcaladım yapamadım..olacak gibi değildi..Sonuçta herkesin kolayca yaptıgı şeydi aux almak..Ama nedense hiç duymadıgım bir sorundu bu benim için ve işin içinden çıkamayacagımı anlamamla birlikte doğruca işin uzmanına gittim..Bursa da Ayhan Elektronik Oto Teyp tamircisi var solugu onun yanında aldım..Durumu anlattım kendisine birlikte araca gittik " Abi dedim bak teybi söktüğümde arkadan bu soket takılıydı ben onu çıkarttım burayada aux kablomu bağladım araç stop halinde aux moda geçiyor ses geliyor sıkıntı yok ama çalıştırdığımda ne ses kalıyo nede aux " dedim..tamam dedi..hallederiz..benim lehimlediğim kabloyu da söktü ) Neyse kendi alet edevatını alıp geldi "D-in D-out kısa devresiyle menüyü açamadı.."BU tepyten kaç tanesine aux yaptım böyle bir sorun görmedim dedi normalde bu kısa devre auxu aktif eder" dedi..O gün çok yogun oldugundan ertesi güne kaldı..Ertesi gün gittim tekrar..Tekrardan baktı etti ama çözemedi.Sonra senin araçta bluetooth var mı dedi."Var abi dedim"."tamam senin aracındaki o çıkarttıgın kablo soketi senin aracının bluetoth sistemi yani blue&me"Teybin aux'u ona entegreli..Normalde teybinde aux yok ama teybin içini açıp sana aux çıkartma şansımız var " dedi.."İyi abi öyle bi imkan varsa yapalım" dedim.Bugun olmaz en az 3 saaat aracında burda olması lazım araçta teybin içinde data dolaşımına bakmamız lazım dedi yani bugun olmaz"..))))
    Uzatmayım fazla... sıkıldınız farkındayım ama benim başıma gelenler belki birilerine yardımcı olur diye bu kadar detaylı anlatıyorum...
    Neyse aracı 3.kez götürdüm..teybin içini söktü elinde bi cihaz ve kabloyla teyp açıkken ses almaya çalıştı lehimli yerlere filan dokunuyordu..Pek anlamıyorum..Kısaca 1-2 saat uğraştı bana dediği şu elektronikçiler iyi bilir " Yasin dedi normalde Teybin AM tuşunu iptal edecektim ordan auxa geçecektin AM de data var dedi..Sonra CD çaların devre karından ses almayı istedim çünkü ses kalitersi daha iyi olur dedi onda da Data var dedi olmuyo..En son PHONE diye bişeylerden bahsetti eğer onu tespit edersem ondan olur dedi ancak ses seviyen normalde radyodan müzik dinlerken ses seviyen 15 ise auxa geçtiğinde o ses seviyeyi ancak 20 lerde görürsün ama kalitede sıkıntı olmaz dedi..
    Tamam dedim yap abi..
    Uzatmıyorum bu sefer..Sağolsun çok ilgili inanın başka birisi olsa beni olmuyo diye postalardı gönderirdi..Neyse sistemi yaptı güzel teybi taktık sonra bana dediki tableti tak test et kendin..Araca bindin o da başka müşterilerle ilgileniyordu..Müzikleri açtım ses seviyesinde bi sıkıntı yok ama ses kalitesi içimi açmadı..Acayip tiz bas hiç yok gibi bişey..Abi dedim bu nolcak böyle pek beni tatmin etmedi..Valla dedi Phone oldugu için bu kadar oluyo ama biraz daha ses kaliteni yükseltebiliriz dedi ..Ama sonra şimdi yapamam artık dedi..
    Ok dedim çıktım eve geldim..İyi hoş hiç olmamasından iyidir ama insanı kesmiyo..Dün tekrar gittim..Sabah erkenden işlerim çok yogun dedi.Ayrıca senin arabada USB var mı dedi var dedim ...Belki dedi ordan aux alabilriz dedi.Ben araştırayım biraz seni arayacam dedi..Allah razı olsun daha 5 kuruş para almadı ..Taki sen ne zamanki gönlüne yatarsa ses o zaman hesaplaşırız dedi..İyi niyetinden şüphem yok ama arabadan soğudum valla..İşte Arkadaşlar durum bundan ibaret...

Şimdi benim gibi Blue me li araca sahip olupta aux alan oldumu ?
    Aklıma iki seçenek geliyo son çözüm..
    1- Servisin yolunu tutup onlardan bi medet ummak..
    2-Bu music changerlar var üstünde usb aux onlar bizim işi çözer mi acaba

Valla bu yazıyı okuyan ufakta olsa başka türlü bilgi vermek isteyen varsa cevaplarınızı acilen bekliyorum..Herkese Saygı ve Selamlarımla..

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Standart Cevap: Blue&Me araçlarda aux problemi. Herkes Toplansın !!

Kafama tam oturmadığı için soruyorum.sanırım sizin blue&me eski tiplerden,aux girişi olmayanından...eğer öyleyse şu aparatı

serviste blue&me nize entegre ettirebilirseniz sorun çözülür.

ipadi bluetoothla blue&me ye neden bağlamıyosunuz?hem auxla hem de bt receiverla uğraşmassınız.

Sent from my iPhone using

Yasin ATASEVEN
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Arenas hocam benim aracın blue&me usb girişi aşağıdaki gibi eski tipten kastınız bu sanırım evet aux girişi malesef yok
    -fiat_punto_evo_003.jpg
    Sizin fotoğrafta aux girişli modeli taktırdığımda sorun çözülür mü acaba evet bunu hem yabancı hem bizim forumlarda görmüştüm..
    Diğer konu ipadi bluetothla eşleştirsem sesi alabilirmiyim bilmiyorum denemedim..bluetootlu herhangi bir cihazdan müzik dinlenebiliyorsa ipaddende dinlenebilir..denemedim denemek lazım ..Teşekkürler ilginiz ve güzel fikirleriniz için.
    Konu dicleliyasin tarafından (16/05/2016 Saat 11:23 ) değiştirilmiştir.

Deniz Hamamcioglu
    denizhamamcioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..
    Edilen teşekkür: 114

Merhaba,
    Sizin yasadiklarinizi birebir ayni sekilde yasamis bulunmaktayim. Arastirmalarim ve kurcalamalarim sonucunda ulastigim bilgileri buradan yazayim. Umarim biraz aydinlatici olur.

1) yukarida gosterilen aux girisli soket alinip takildiginda da aux girisiniz olmuyor. Yetkili servisten o soketi satin aldim, sahsen denedim.

2) teybin aux girisine sizin de soylediginiz gibi blue&me bagli. Aux menusu pinlere kisa devre yapilsa da yapilmasa da ancak blue&me devreden ciktiktan sonra aktif oluyor. Yani kontak kapatilip, anahtar kontaktan alinip 10-15 saniye bekledikten sonra teyp acilirsa auxa erisim mevcut oluyor. Blue&me devreye girdigi anda bu menuye erisim soz konusu degil.

3) telefonun bluetooth undan muzik stream edilemiyor. Cunku garip bir sekilde telefondan baglanti kurulup gorusme yapilabilirken, bluetooth uzerinden A2dp yani stereo audio stream protokolu desteklenmiyor.

Arastirmalarim ve dusunmem sonucu buldugum cozumler ise sunlar:

1) telefonunuz android ise btmono gibi appler ile muzigi telefonla konusur gibi mono olarak aktarabilirsiniz. Ancak bu sekilde dinlediginiz muzigin kalitesi muazzam duzeyde kotu olacaktir. Fakat en basit, kolay ve ucretsiz olan cozum bu.

2) audio changer ismi verilen ve cd changer soketinden baglanan aparatlara yonelebilirsiniz. Ancak bunlari da deneyip almada fayda var. Bizim araclara oluyor mu bilmiyorum. Yarin deneyecegim. Olursa buradan tekrar yazarim

3) eger audio changer riskine girmek istemiyorsaniz yurtdisinda bu sorunu genelde blue&me soketine gelen kablolari soyup aux ses kablosunu uygun sekilde bu kablolara ek yapip (yandan lehimliyorlar genelde) araca takili olan usb bellege ise 2 saatlik sessiz bir mp3 attiktan sonra telefonu aux tan baglayarak cozuyorlar. Bu sekilde arac aslinda usb bellekten sessiz olan sarkiyi calarken bunun uzerine aux tan bagli cihazin verdigi ses bindiriliyor ve yine yuksek kalite ile muzik dinlenebiliyor.

4) cakmaktan guc alarak calisan ve aux girisi saglayan fm transmitter lar kullanilabilir. Ancak bunlarda da ses kalitesi nispeten dusuk oluyor.

Gene bu forumda gordugum af pinleriyle ilgili olan bir islemi yarim saat sonra aracimda deneyecegim. Eger olmaz ise yarin audio changer aparatini almayi planliyorum. Her sekilde sonuclari buradan yazmaya calisacagim.

Sent from my LG-D802 using
    Konu denizhamamcioglu tarafından (17/05/2016 Saat 00:09 ) değiştirilmiştir.

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Bu islemi muzik dinlemek icin mi yapmaya calisiyorsunuz? Usb ye bluethoot takmayi denediniz mi?

Deniz Hamamcioglu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..

Usb girisine hem iphone hem android telefon baglayarak denedim. Ancak sadece sarj oluyor, data aktarimi yok

Bluetooth uzerinden aldigi ses datasini usb uzerinden araca aktaran bir cihaz var mi? Varsa isime yarar sanirim
    Konu denizhamamcioglu tarafından (17/05/2016 Saat 00:11 ) değiştirilmiştir.

HALİL h@lil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

USB to 3.5MM Jack | eBay
    Bu urunler isinize yarar heralde

Deniz Hamamcioglu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..

Bu saate kadar arabanın içindeydim ve neredeyse her yerini kurcaladım. Anladım ki Blue&Me sistemi şu şekilde çalışıyor. USB belleğin takıldığı porttan teybe doğrudan bir bağlantı yok. USB portundan Blue&Me'nin Windows CE tabanlı çalışan ayrı bir donanımına bağlantı mevcut. Bu donanımdan ise ses dijital sinyalden analog sinyale çevrilerek baya bildiğimiz aux girişinden 3 kablo ile teybe geliyor. Yani takılan USB bellek uygun dosya sistemine sahipse Windows tarafından gerekli dosya referansları yaratıldıktan sonra, bildiğimiz pc media player mantığı ile ses analog sinyale çevrildikten sonra teybe geliyor. Bu durum eğer takılan USB belleğin içerisindeki dosya sayısı fazla ise indexlemenin uzun sürmesi ve bazı referansların yanlış yapılmasından (A şarkısını seçtiğinizde B şarkısının çalması gibi) da anlaşılabilir ki bu sürekli başıma gelen bir durum.

Bu durumda arabadan eve dönerken benim de düşündüğüm, sizin de örneğini verdiğiniz bu tarz adaptörler çok büyük ihtimalle işe yaramayacaktır. Çünkü bu şekilde bir bağlantı ile doğrudan analog bir şekilde stream edilen sesin aktarılabileceğini düşünüyorum.

Ancak adaptörler 10 TL ve Ankara'da satışını yapan bir yer buldum. Yarın audio system denilen bıdıyı almadan önce bu tarz bir adaptörü deneyeceğim. Olmazsa audio system aparatı, o da olmazsa şimdilik blue&me'den teybin arkasına gelen kablolarına ek bir aux kablosu bağlamayı düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda da boş vakit buldukça blue&me donanımını kurcalamaktan veya Evo lara uyumlu olan ekranlı teypleri almaktan başka çare yok sanırım.

HALİL h@lil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Blue&me olmadigi icin hic kullanmadim arastirmadimda. Dediklerinize gore usb nin 3,5 jack cikislisi calisir. Cunku muzigi baska bir cihaz tek bir ses olarak usb ye vercek usb ye iletilen ses blue&me nin kendi yontemiyle teybe gitcek. Dosyayla dolu bir usb takildiginda dediginiz karisikliklar olabilir. Bu sistemde muzik dosyalarini yoneten ve sarkiyi calan baska bir cihaz. Usb sadece sesi iletecek diye dusunuyorum. Sinucu merakta ediyorum.

Yasin ATASEVEN
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Merhaba,
    Sizin yasadiklarinizi birebir ayni sekilde yasamis bulunmaktayim. Arastirmalarim ve kurcalamalarim sonucunda ulastigim bilgileri buradan yazayim. Umarim biraz aydinlatici olur.

1) yukarida gosterilen aux girisli soket alinip takildiginda da aux girisiniz olmuyor. Yetkili servisten o soketi satin aldim, sahsen denedim.

2) teybin aux girisine sizin de soylediginiz gibi blue&me bagli. Aux menusu pinlere kisa devre yapilsa da yapilmasa da ancak blue&me devreden ciktiktan sonra aktif oluyor. Yani kontak kapatilip, anahtar kontaktan alinip 10-15 saniye bekledikten sonra teyp acilirsa auxa erisim mevcut oluyor. Blue&me devreye girdigi anda bu menuye erisim soz konusu degil.

3) telefonun bluetooth undan muzik stream edilemiyor. Cunku garip bir sekilde telefondan baglanti kurulup gorusme yapilabilirken, bluetooth uzerinden A2dp yani stereo audio stream protokolu desteklenmiyor.

Arastirmalarim ve dusunmem sonucu buldugum cozumler ise sunlar:

1) telefonunuz android ise btmono gibi appler ile muzigi telefonla konusur gibi mono olarak aktarabilirsiniz. Ancak bu sekilde dinlediginiz muzigin kalitesi muazzam duzeyde kotu olacaktir. Fakat en basit, kolay ve ucretsiz olan cozum bu.

2) audio changer ismi verilen ve cd changer soketinden baglanan aparatlara yonelebilirsiniz. Ancak bunlari da deneyip almada fayda var. Bizim araclara oluyor mu bilmiyorum. Yarin deneyecegim. Olursa buradan tekrar yazarim

3) eger audio changer riskine girmek istemiyorsaniz yurtdisinda bu sorunu genelde blue&me soketine gelen kablolari soyup aux ses kablosunu uygun sekilde bu kablolara ek yapip (yandan lehimliyorlar genelde) araca takili olan usb bellege ise 2 saatlik sessiz bir mp3 attiktan sonra telefonu aux tan baglayarak cozuyorlar. Bu sekilde arac aslinda usb bellekten sessiz olan sarkiyi calarken bunun uzerine aux tan bagli cihazin verdigi ses bindiriliyor ve yine yuksek kalite ile muzik dinlenebiliyor.

4) cakmaktan guc alarak calisan ve aux girisi saglayan fm transmitter lar kullanilabilir. Ancak bunlarda da ses kalitesi nispeten dusuk oluyor.

Gene bu forumda gordugum af pinleriyle ilgili olan bir islemi yarim saat sonra aracimda deneyecegim. Eger olmaz ise yarin audio changer aparatini almayi planliyorum. Her sekilde sonuclari buradan yazmaya calisacagim.

--------------------------- Alıntı-------------------

Hocam gayet güzel bilgiler eline sağlık.Yüksek kalitede müzik dinlemek için sizinde söylediğiniz 2-3 numaralı seçenekler kalıyo geriye..Sonuçlarınızı merakla bekliyorum..Blue me kablolarından palelel hat çekmeyi video veya resimli anlatımı olsa en azından ustayı o şekilde yönlendirirdik..Teşekkürler..
    Konu dicleliyasin tarafından (20/05/2016 Saat 08:42 ) değiştirilmiştir.

Yasin ATASEVEN
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Alıntı halilimo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu islemi muzik dinlemek icin mi yapmaya calisiyorsunuz? Usb ye bluethoot takmayi denediniz mi?
    hocam amaç tabletten mp3 video ve navigasyondan gelen tüm seslerin araç hoparlöründen dinlenebilmesi..Sadece mp3 olsa yine iyi.Ama audio music changerlar büyük bir umut sanırım..

Yasin ATASEVEN
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Alıntı denizhamamcioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu saate kadar arabanın içindeydim ve neredeyse her yerini kurcaladım. Anladım ki Blue&Me sistemi şu şekilde çalışıyor. USB belleğin takıldığı porttan teybe doğrudan bir bağlantı yok. USB portundan Blue&Me'nin Windows CE tabanlı çalışan ayrı bir donanımına bağlantı mevcut. Bu donanımdan ise ses dijital sinyalden analog sinyale çevrilerek baya bildiğimiz aux girişinden 3 kablo ile teybe geliyor. Yani takılan USB bellek uygun dosya sistemine sahipse Windows tarafından gerekli dosya referansları yaratıldıktan sonra, bildiğimiz pc media player mantığı ile ses analog sinyale çevrildikten sonra teybe geliyor. Bu durum eğer takılan USB belleğin içerisindeki dosya sayısı fazla ise indexlemenin uzun sürmesi ve bazı referansların yanlış yapılmasından (A şarkısını seçtiğinizde B şarkısının çalması gibi) da anlaşılabilir ki bu sürekli başıma gelen bir durum.

Bu durumda arabadan eve dönerken benim de düşündüğüm, sizin de örneğini verdiğiniz bu tarz adaptörler çok büyük ihtimalle işe yaramayacaktır. Çünkü bu şekilde bir bağlantı ile doğrudan analog bir şekilde stream edilen sesin aktarılabileceğini düşünüyorum.

Ancak adaptörler 10 TL ve Ankara'da satışını yapan bir yer buldum. Yarın audio system denilen bıdıyı almadan önce bu tarz bir adaptörü deneyeceğim. Olmazsa audio system aparatı, o da olmazsa şimdilik blue&me'den teybin arkasına gelen kablolarına ek bir aux kablosu bağlamayı düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda da boş vakit buldukça blue&me donanımını kurcalamaktan veya Evo lara uyumlu olan ekranlı teypleri almaktan başka çare yok sanırım.
    Hocam sonuçlarınızı bekliyoruzz

Yasin ATASEVEN
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

İlk mesajımda belirttiğim gibi ben sesi araç hoparlöründen şu an alıyorum ama istediğim kalitede değil..Olmasa akşam video çekeyim sizlerde görmüş ve duymuş olursunuz

Deniz Hamamcioglu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..

Gec de olsa simdi cevap verebiliyorum. Araca aux bagladim. Blue&me den ek alarak yaptim. Yalniz adi bir kablo bagladim idareten. Daha iyisini baglarken fotograflari cekip detayli bir sekilde adim adim yazacagim.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasin ATASEVEN
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Gec de olsa simdi cevap verebiliyorum. Araca aux bagladim. Blue&me den ek alarak yaptim. Yalniz adi bir kablo bagladim idareten. Daha iyisini baglarken fotograflari cekip detayli bir sekilde adim adim yazacagim.

hocam resimli anlatım bekliyoruz ayrıyeten sonucu merak ediyoruz..

Deniz Hamamcioglu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..

Tekrardan merhaba,

Bugün daha kaliteli olan kabloyu da bağladım. İş güç derken yeni fırsat oldu ne yazık ki. Tüm aşamanın detaylı adımları ise şu şekilde:

Herşeyden önce üzerinde çalıştığımız teybin marka modeli Delphi F199FL EUR. Blaupunkt teyplerle uğraşmadım. Soket girişleri aynı mı bilmiyorum. O yüzden referans alırken lütfen bu marka modeli alın.

1) İlk önce teybi söküyoruz. Bu işlem için teybin üzerinde bulunan 4 adet deliğe sivri cisimler saplıyoruz. Ben 3mm lik örgü şişi, eski bir tencerenin kapağı ve Jagermeister eşantiyonu kullandım. 3 mm çapında ve 10 cm civarındaki her sivri cismi kullanabilirsiniz. Deliklere bu cisimleri sapladıktan sonra (bastırmaya gerek yok sadece deliklere girse yeterli) dikkatli bir şekilde kart ya da çakı benzeri (çakının plastik trime zarar verme ihtimali olduğundan ekstra dikkat edilmeli) bir aparatla teybi yuvasından çıkartıyoruz.

2) Teyp söküldükten sonra teybin arkasında bulunan ve AUX çıkışına takılı olan gri renkli Blue&Me soketini buluyoruz. Aşağıdaki resimde sol üst köşede görülebilir.

Bu gri sokete 3 adet kablo giriyor olmalı. Bu kablolar daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi basit ses kabloları. Yani sol ses kanalı, sağ ses kanalı ve toprak hattı. Teybin üzerindeki bağlantı şemasına baktığımızda da bu soketin teybe Aux R, Aux Toprak ve Aux L pinlerinden bağlandığını görebiliriz.

3) Sonradan bağlayacağımız aux kablosunun izolasyonunu soyup sol kanal, sağ kanal ve toprak kablolarını açığa çıkartıyoruz. Bu kablolar genelde kırmızı -> sağ kanal, beyaz -> sol kanal, siyah -> toprak olarak renklendiriliyorlar. Ancak daha önceden aldığım Belkin marka kablolarda mavi, yeşil ve kırmızı renkli kablolar vardı. Yani evrensel olarak uyulan bir renk standardı söz konusu değil. En kötü deneme yanılma metoduyla tespit yapılabilir.

4) Bu aşamada karşımıza 2 seçenek çıkıyor. Ya sonradan bağlanacak olan aux kablosunu teybe giren soketin kablolarını soyarak birbirine bağlıyoruz ya da benim uyguladığım gibi gri sokete bağlı olan kabloların yanından soketin deliklerine sokuyoruz. Bu yöntem aşağıdaki resimden daha rahat anlaşılabilir. 1 haftadır bu şekilde geziyorum, henüz titreşim vs nedeniyle herhangi bir sorun yaşamadım. Bu şekilde de herhangi bir kablo kesmemiş oldum.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken husus, soyulan aux kablosundaki 3 kablonun bağımsız izolasyona sahip olması. Yani resimde gördüğünüz gibi bakır kabloların her birinde farklı plastik izolasyonların olması gerekiyor. Aksi taktirde ne kadar dikkat etseniz de kablolar birbiriyle temas edeceğinden ses alınamıyor.

5) Bağlayacağımız aux kablosunu soketteki uygun deliklere soktuktan sonra izolasyon bantıyla sağlam şekilde sabitliyoruz. Daha sonra soketi teybe geri takıyoruz.

6) Bağladığımız aux kablosunun jacklı olan diğer ucunu torpido taraflarından dışarıya vermemiz gerekiyor. Bu iş için direk kabloyla uğraşmak yerine teybi sökmekte kullandığım örgü şişine kablonun diğer ucunu bantlayıp torpido tarafından çıkarttım. Bu şekilde teyp yuvasından kolunuzu sokup torpido taraflarında boşluk aramak yerine, 5 saniye gibi bir sürede şişle beraber kabloyu rahatça çıkartabiliyorsunuz.

Bağladığımız aux kablosunun diğer ucunu dilediğiniz yerden çıkartıp kullanıma hazır hale getirdikten sonra geriye bir usb belleğe sessiz mp3 dosyası atmak kalıyor. Bu iş için ise aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

1) Download | Audacity® adresine girip işletim sistemimize uygun Audacity programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Bu program ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir program.

2) Programı kurduktan sonra "Tracks" sekmesinden "Add New" ve daha sonra "Stereo Track" seçeneğini tıklıyoruz.

3) Bu adımdan sonra "Generate" sekmesinden "Silence" seçeneğini tıklıyoruz.

4) Dilediğiniz süreyi açılan kutucuğa yazıp "OK" butonuna basıyoruz. Ben 4 saat yaptım ancak daha kısa süreler de yapılabilir. Bir sorun olmuyor.

5) Daha sonra "File" sekmesinden "Export Audio" seçeneğine tıklıyoruz.

6) Açılan penceredeki ayarları aşağıdaki resimde görüldüğü gibi belirleyip bir isim verdikten sonra "Save" butonuna basıp sessiz MP3'ümüzü kaydediyoruz.

Yarattığımız sessiz MP3 dosyasını bir USB belleğe kaydediyoruz. Bu USB bellek FAT32 formatına göre formatlanmış olmalı. NTFS dosya sistemini garip bir şekilde Blue&Me görmüyor. Bu bellekte başka şarkılar da olabilir. Sadece sessiz MP3 e has bir USB belleğinizin olması gerekmiyor. Sadece AUX bağlantısından şarkı açacağınızda USB'ye kaydettiğimiz sessiz MP3'ün çalıyor olması gerekiyor.

Daha sonra bu belleği Blue&Me sistemindeki USB soketine bağlayıp yarattığımız sessiz MP3'ü çalmaya başlıyoruz. Bu esnada AUX'tan bağladığımız cihazdan müzik açabiliyoruz.

Eğer aux kablosunun bağlantı aşamasında sol kanal ve sağ kanalı doğru yere bağlayıp bağlamadığınızdan emin olmak istiyorsanız aşağıdaki linkten kontrol yapabilirsiniz. Bu kontrolü teybi yerine takmadan yaparsanız bir yanlış durumunda daha az uğraşmış olursunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=M05w0gIDQVM

Bu yöntem ile AUX bağlantısından USB'deki gibi kaliteli ses alabiliyorsunuz ve maliyeti kullandığınız kabloya göre maksimum 30 TL oluyor.

Gecikme için lütfen kusura bakmayın. Umarım faydalı olmuştur.
    Konu denizhamamcioglu tarafından (30/05/2016 Saat 04:58 ) değiştirilmiştir.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasin ATASEVEN
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Tekrardan merhaba,

Bugün daha kaliteli olan kabloyu da bağladım. İş güç derken yeni fırsat oldu ne yazık ki. Tüm aşamanın detaylı adımları ise şu şekilde:

Herşeyden önce üzerinde çalıştığımız teybin marka modeli Delphi F199FL EUR. Blaupunkt teyplerle uğraşmadım. Soket girişleri aynı mı bilmiyorum. O yüzden referans alırken lütfen bu marka modeli alın.

1) İlk önce teybi söküyoruz. Bu işlem için teybin üzerinde bulunan 4 adet deliğe sivri cisimler saplıyoruz. Ben 3mm lik örgü şişi, eski bir tencerenin kapağı ve Jagermeister eşantiyonu kullandım. 3 mm çapında ve 10 cm civarındaki her sivri cismi kullanabilirsiniz. Deliklere bu cisimleri sapladıktan sonra (bastırmaya gerek yok sadece deliklere girse yeterli) dikkatli bir şekilde kart ya da çakı benzeri (çakının plastik trime zarar verme ihtimali olduğundan ekstra dikkat edilmeli) bir aparatla teybi yuvasından çıkartıyoruz.

2) Teyp söküldükten sonra teybin arkasında bulunan ve AUX çıkışına takılı olan gri renkli Blue&Me soketini buluyoruz. Aşağıdaki resimde sol üst köşede görülebilir.

Bu gri sokete 3 adet kablo giriyor olmalı. Bu kablolar daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi basit ses kabloları. Yani sol ses kanalı, sağ ses kanalı ve toprak hattı. Teybin üzerindeki bağlantı şemasına baktığımızda da bu soketin teybe Aux R, Aux Toprak ve Aux L pinlerinden bağlandığını görebiliriz.

3) Sonradan bağlayacağımız aux kablosunun izolasyonunu soyup sol kanal, sağ kanal ve toprak kablolarını açığa çıkartıyoruz. Bu kablolar genelde kırmızı -> sağ kanal, beyaz -> sol kanal, siyah -> toprak olarak renklendiriliyorlar. Ancak daha önceden aldığım Belkin marka kablolarda mavi, yeşil ve kırmızı renkli kablolar vardı. Yani evrensel olarak uyulan bir renk standardı söz konusu değil. En kötü deneme yanılma metoduyla tespit yapılabilir.

4) Bu aşamada karşımıza 2 seçenek çıkıyor. Ya sonradan bağlanacak olan aux kablosunu teybe giren soketin kablolarını soyarak birbirine bağlıyoruz ya da benim uyguladığım gibi gri sokete bağlı olan kabloların yanından soketin deliklerine sokuyoruz. Bu yöntem aşağıdaki resimden daha rahat anlaşılabilir. 1 haftadır bu şekilde geziyorum, henüz titreşim vs nedeniyle herhangi bir sorun yaşamadım. Bu şekilde de herhangi bir kablo kesmemiş oldum.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken husus, soyulan aux kablosundaki 3 kablonun bağımsız izolasyona sahip olması. Yani resimde gördüğünüz gibi bakır kabloların her birinde farklı plastik izolasyonların olması gerekiyor. Aksi taktirde ne kadar dikkat etseniz de kablolar birbiriyle temas edeceğinden ses alınamıyor.

5) Bağlayacağımız aux kablosunu soketteki uygun deliklere soktuktan sonra izolasyon bantıyla sağlam şekilde sabitliyoruz. Daha sonra soketi teybe geri takıyoruz.

6) Bağladığımız aux kablosunun jacklı olan diğer ucunu torpido taraflarından dışarıya vermemiz gerekiyor. Bu iş için direk kabloyla uğraşmak yerine teybi sökmekte kullandığım örgü şişine kablonun diğer ucunu bantlayıp torpido tarafından çıkarttım. Bu şekilde teyp yuvasından kolunuzu sokup torpido taraflarında boşluk aramak yerine, 5 saniye gibi bir sürede şişle beraber kabloyu rahatça çıkartabiliyorsunuz.

Bağladığımız aux kablosunun diğer ucunu dilediğiniz yerden çıkartıp kullanıma hazır hale getirdikten sonra geriye bir usb belleğe sessiz mp3 dosyası atmak kalıyor. Bu iş için ise aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

1) Download | Audacity® adresine girip işletim sistemimize uygun Audacity programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Bu program ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir program.

2) Programı kurduktan sonra "Tracks" sekmesinden "Add New" ve daha sonra "Stereo Track" seçeneğini tıklıyoruz.

3) Bu adımdan sonra "Generate" sekmesinden "Silence" seçeneğini tıklıyoruz.

4) Dilediğiniz süreyi açılan kutucuğa yazıp "OK" butonuna basıyoruz. Ben 4 saat yaptım ancak daha kısa süreler de yapılabilir. Bir sorun olmuyor.

5) Daha sonra "File" sekmesinden "Export Audio" seçeneğine tıklıyoruz.

6) Açılan penceredeki ayarları aşağıdaki resimde görüldüğü gibi belirleyip bir isim verdikten sonra "Save" butonuna basıp sessiz MP3'ümüzü kaydediyoruz.

Yarattığımız sessiz MP3 dosyasını bir USB belleğe kaydediyoruz. Bu USB bellek FAT32 formatına göre formatlanmış olmalı. NTFS dosya sistemini garip bir şekilde Blue&Me görmüyor. Bu bellekte başka şarkılar da olabilir. Sadece sessiz MP3 e has bir USB belleğinizin olması gerekmiyor. Sadece AUX bağlantısından şarkı açacağınızda USB'ye kaydettiğimiz sessiz MP3'ün çalıyor olması gerekiyor.

Daha sonra bu belleği Blue&Me sistemindeki USB soketine bağlayıp yarattığımız sessiz MP3'ü çalmaya başlıyoruz. Bu esnada AUX'tan bağladığımız cihazdan müzik açabiliyoruz.

Eğer aux kablosunun bağlantı aşamasında sol kanal ve sağ kanalı doğru yere bağlayıp bağlamadığınızdan emin olmak istiyorsanız aşağıdaki linkten kontrol yapabilirsiniz. Bu kontrolü teybi yerine takmadan yaparsanız bir yanlış durumunda daha az uğraşmış olursunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=M05w0gIDQVM

Bu yöntem ile AUX bağlantısından USB'deki gibi kaliteli ses alabiliyorsunuz ve maliyeti kullandığınız kabloya göre maksimum 30 TL oluyor.

Gecikme için lütfen kusura bakmayın. Umarım faydalı olmuştur.
    ÇOk faydalı ve detaylı bir anlatım olmuş aslında çok kolaymış.Hemen denemek istiyorum .Teşekkürler hocam

Deniz Hamamcioglu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..

Rica ederim hocam, kolay gelsin.

zafer gök
    lord21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

2011 punto evo aldım bu vitesin altındaki boşlukta montajlı ne işe yarar acaba? mp3 usb si taktm çalışmadı.
    çalışmazmı?

Atakan Y.
    pozitifdeger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 ED 0488
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı lord21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2011 punto evo aldım bu vitesin altındaki boşlukta montajlı ne işe yarar acaba? mp3 usb si taktm çalışmadı.
    çalışmazmı?
    Aracın orjinal parçası ise mp3 için çalışması gerekli... aracın orjinal teybi yerine başka bir Multimedya takıldı ise çalışmayabilir.
    Vw passat b6 1.6 fsı comfortline gece mavisi.

Sayfa 1/2 12 SonSon