Sayfa 1/2 12 SonSon
33 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: GP Ön Kapı Hoparlör Değişimi Yardım

Gökhan YAĞCI
    paraddoxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 41

Standart GP Ön Kapı Hoparlör Değişimi Yardım

Arkadaşlar Gp'mun ön kapılarındaki hoparlörleri değiştirmek istiyorum. Elimdeki oldukça iyi compenant takımı var. Boşta yatıyorlar. Araçtaki orjinallerinde 1i patlak. Değiştirme işini kendim yapmak istiyorum. Okuduğum konularda ön kapı hoparlörlerinin perçinli olduğu ifade edilmiş. Bu ne kadar sağlam birşeydir. Sökmesi çok mu zordur.
    Bir de söktük diyelim, mid takımının hoparlör, tweeter ve bir de elektronik devresi var. Bu devre kapılarda mevcutsa söker elimdekini takarım ancak mevcut değilse bağlantı şeması nasıl olmalı.
    Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın fikirlerini bekliyorum...

Fiat - Grande Punto 1.4 Fire Dynamic

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Perçinli ama açılıyor perçinler sıkıntı yok.

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

3mm lik matkap ucu ile patlata bilirsin perçinleri.

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

Gökhan YAĞCI
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

hmm tmm o zaman sıkıntı yok onda.
    Peki bağlantı olayı hakkında bilgisi olan var mı?

Tayfun AKTÜRK
    Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 140

perçinler kolayca açılır, devre olarak arabanın soketinden artı ve eksi geliyor bunları crossoverı giriceksin crossoverda mid-tize dağıtıyor zaten..

çok iyi bir mid takımı demissin altina bir mdf bilezik kestirirsen hem daha iyi ses alırsın hemde kolonun mıknatısının cana değmesi gibi bir problem çıkabilir bunun önüne geçersi...

Gökhan YAĞCI
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

çok iyi derken iyinin sınırı yok çok iddialı olmuş o cümlem
    ama fena da değil yani gayet güzel ses çıkışı var

Gökhan YAĞCI
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Tayfun-E30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    perçinler kolayca açılır, devre olarak arabanın soketinden artı ve eksi geliyor bunları crossoverı giriceksin crossoverda mid-tize dağıtıyor zaten..

çok iyi bir mid takımı demissin altina bir mdf bilezik kestirirsen hem daha iyi ses alırsın hemde kolonun mıknatısının cana değmesi gibi bir problem çıkabilir bunun önüne geçersi...
    gayet açıklayıcı olmuş. Şu an hava kararmak üzere. yarın hallederim inşallah. Fotoğraf çekersem buraya eklerim bundan sonra yapmak isteyenler için de kaynak olur.
    Bu arada "çok iyi" demekle fazla iddialı davranmışım iyi kavramının sonu yok ama fena bi component'de değil yani, gayet güzel ses çıkışı var.

Gurcan Ozmen
    gurcan45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 29

hoparlorlern altına flans koymak zorundasın on bır hazırlık yapmadan kapıları sökme derım sonra acık kalır kapılar hoparloru oturttugun zaman cam tamamen acıkken dayanma yapıyor o yuzden 18 mm lık mdf flans ısını gorur.Percınlerıde maktap ucuzla uzerınden del kafaları dusuyor sonra hoparloru cıkartıp percınlerı ıce dogru ezersın olur bıter kolay gelsın..

Gökhan YAĞCI
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Evet önce marangoz arkadaştan bi flans kestirmek lazım. Ondan sonra herhalde bu iş hallolur. Birde şu coaxial hoparlör nasıl arka kapılara. 45-2200 hz aralığı olması dikkatimi çekti. Fiyatıda uygun. siz nedersiniz. Bunun f,yatına yakın coaxial tavsiyeniz var mıdır ?
    Sound Magus SM-553 13cm Coaxial Hoparlör - eliftuning

Gurcan Ozmen
    gurcan45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 29

arka kapıya component ugrastırıyo acıkcası bıraz cunku ondekı gıbı tız yuvaları yok tızler ıcın yer bulman lazım 13cm hoparlorden pek bır verım elde edemezsın sadece orta ses alacaksın zaten coaxcialler işini görür rahatlıkla

e ko
    shellcininabisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 277

Alıntı paraddoxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Gp'mun ön kapılarındaki hoparlörleri değiştirmek istiyorum. Elimdeki oldukça iyi compenant takımı var. Boşta yatıyorlar. Araçtaki orjinallerinde 1i patlak. Değiştirme işini kendim yapmak istiyorum. Okuduğum konularda ön kapı hoparlörlerinin perçinli olduğu ifade edilmiş. Bu ne kadar sağlam birşeydir. Sökmesi çok mu zordur.
    Bir de söktük diyelim, mid takımının hoparlör, tweeter ve bir de elektronik devresi var. Bu devre kapılarda mevcutsa söker elimdekini takarım ancak mevcut değilse bağlantı şeması nasıl olmalı.
    Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın fikirlerini bekliyorum...
    hocam güzel bir konu açmışsın. benim de ön sağ taraf patlak. ama ne alacağıma karar veremedim. acaba bu mid takımlarını amfisiz mi kullanacaksınız? bir de değişim yaparken fotoğraf falan çekebilirseniz baya yardımcı olacaktır ben ve benim gibilere.
    Hangi içki sarhoş eder hayat kadar?

Gökhan YAĞCI
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı shellcininabisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam güzel bir konu açmışsın. benim de ön sağ taraf patlak. ama ne alacağıma karar veremedim. acaba bu mid takımlarını amfisiz mi kullanacaksınız? bir de değişim yaparken fotoğraf falan çekebilirseniz baya yardımcı olacaktır ben ve benim gibilere.
    Evet ben amfisiz kullanacağım. Orjinal Blaupunkt'un çıkışı fena değil. Fotoğraf çekmeye çalışırım. Yardımcı olabilirsem ne mutlu.

Tutku Aydin
    tutkuaydin41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41**200
    Edilen teşekkür: 270

orjınal punto teyıbıyle guzel werım alamayacaksınız sanırım . ben pıoneer taktım orjınalden kotu ses werdı . suan sony teyp taktım arka kapılar pıoner canlandı ses önler orjınal sesı kesti. anfı sart olabilr size comp ıcın
    Hadi Abisi .)

Gökhan YAĞCI
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Ben çok yüksek ses arayan biri değilim kaliteli ses almak amacım. Daha önce HERZ-Online Alışveriş şu Jameson marka teyple kullanmıştım komponentleri fena değildi. Bizim orjinal Blaupunkt bundan kötü müdür acaba. Ses olayı çok karmaşık bir olay o nedenle bazı şeyler birbirine giriyor. Fikirleriniz gerçekten önemli.
    Bu arada Compt RMS:80W ilave olarak da bir çift coaxial(Full Range) almak istiyorum. Biraz daha genişletmek için frekans aralığını.
    Ayrıca elimde belki 10 senelik bir Aciku amfi var. 2 ucu körelmiş. 2 ucu sağlam. İleri de bunu da bağlatabilirim. Montaj masrafını ayarlamam lazım. Siz bunu kullanmamı önerir misiniz?
    Konu paraddoxx tarafından (02/01/2012 Saat 11:40 ) değiştirilmiştir.

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Orjinal teybin çıkışı aciko dan hem daha güçlü hemde daha kalitelidir. Bence hiç bulaştırma 150-200 lira civarı 4x60 vatt amfi tak kaliteli ilerde küçük bas koyar keyifle dinlersin.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Kapıların nasıl söküldüğü forumda yazılmıştı araştırın çok zor değil sökmesi...
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

Gökhan YAĞCI
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı blackhawk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Orjinal teybin çıkışı aciko dan hem daha güçlü hemde daha kalitelidir. Bence hiç bulaştırma 150-200 lira civarı 4x60 vatt amfi tak kaliteli ilerde küçük bas koyar keyifle dinlersin.
    Dediğim gibi bilmeyen için çok karışık bir olay bu Söylediklerinizi mantıklı. Bir süre orjinalle kullanır daha sonra da uygun bir amfi alırım. Son olarak da bagajda yer kaplamayacak bir bas bulduk mu benim için olay budur O zaman ben bu kapılara dalarım

Gökhan YAĞCI
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Bugün bir cesaret giriştim kapılara. Sol ön kapıdan başladım. O hoparlörden hiç ses gelmiyor çünkü ne tweeter'dan ne de mid'den. (Bunda başka bir problem var mıdır bilmiyorum.Ben hoparlörü değiştirmenin sorunu çözeceğini düşündüm.)
    İç döşemeyi söktüm. Yalan yok biraz zorlandım. İlk defa sökmeye çalıştığım birşeydi. Tam olarak nerede ne var bilmediğim için temkinli davrandım. Biraz ter biraz tozdan sonra açıldı. soketleri söktüm döşemeyi bir kenara bıraktım.
    Perçinleri açmak için uğraşırken 3mm uç kırıldı. Elimde başkada yoktu. Sonra babam acele gel dedi falan tekrar toplamak zorunda kaldım. Ancak geldiğim noktada sonuca çok yakınım. Önümde 3 tane perçin kaldı
    Bu arada hoparlörede tweeter'a da gelen kablolar mevcut. Crossover'a giriş olarak hangisini yapmam gerekiyor. Bilen varsa şimdiden teşekkür ederim.

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

ikisinin bağlantısının ayrı olması gerekiyor.bu arada kompenantlar ne marka.onu söylersen crossoverın modelinden yardımcı olayım.normal şartlarda kapının içindeki kablo yolundan gelen kabloları crossover a takman gerekir.crossoverdan çıkanlarıda hoparlörlere ki,tiz ve mid ayrılsın.crossover tweeter lar yanmasın diye var zaten.
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

Hmd Gnc
    hamdi1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 22

bu arada perçinin arkasına yani hoparlörün plastik yeriyle perçinin arasına - uçlu tornavida sokup çevirdiğinizde hem perçini kırmamış oluyorsunuz hem de daha kolay.ön kapılardakini tuningçi değiştirmişte matkapla içim sızlamıştı arka kapıları kendim böyle bişey düşünerek söktüm ve başardım elimde kalan 6 perçinde kar satarken geri takarım "buzzerları" şey hoparlörleri banane bu arada amfisiz coaxial i kaldırmıyor bizim mavi noktalar.gel gelelim componenetse amfisiz pioneer teyp kaldırmaz.bu arada jameson teyp mavi noktadan daha iyidir neden dicekseniz bende 60 tl lik kamasonic vardı orjinal kolonlarla arabaya binen ses sistemi yaptırdığımı sanıyordu abartmıyorum gerçi bas adına pek bişey yoktu ama patlak sesli distorsiyonda yoktu yani.

bence de amfide acele etme.teypten besle şimdilik ilerde güzelinden bi amfi + kıyak bi sub atarsın bagaja ki burda esas kilit sub. o olmadan tam anlamıyla bas sağlayamıyosun.o yüzden bekle 3-5 kuruş daha verip sub. ı ve comp. ları besleyen amfi al olayı bitir

Sayfa 1/2 12 SonSon