Sayfa 1/25 1234521 ... SonSon
491 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Aux girişi hakkında bilgi, ses kalitesi, kullanımı vs. (ilk mesajda detaylı anlatım)

Kubilay HALAT
    Qubee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    00
    Edilen teşekkür: 26

Standart Aux girişi hakkında bilgi, ses kalitesi, kullanımı vs. (ilk mesajda detaylı anlatım)

S-Line Marka Aux Kablosu: https://www.kemaloto.com/blaupunkt-t...-kablosu-pmu17

1. AUX nedir ne işe yarar?

AUX harici bir ses kaynağının(mp3-mp4 player,telefon) halihazırdaki ses sistemine verilmesidir. Yani mp3 çalarınızı aracın ses sisteminden dinlebilirsiniz. Önemli olan nokta AUX a direk ses verilmelidir USB üzerinden vs ses sağlanamaz. Genellikle dinlemek istediğiniz cihazın kulaklık girişinden ses alınır.

2. Teybimde aux varmı?

teypte cd yokken cd tuşuna bastığınızda (cd varken 2. basışta) ekranda AUX yazıyorsa var yoksa yok

3. Ses Kalitesinde problem olurmu?

Sesi verdiğiniz cihazın(mp3-mp4 player,telefon) verdiği ses kalitesini aynen alırsınız. Dikkat edilmesi gereken nokta kabloların sağlam olması sokette temassızlık olmaması.

4. Nasıl kullanabilirim?

Öncelikle teybi sökme işleminden bahsedelim. Teybin üzerinden 4 adet delik vardır bunların içi boş diyebiliriz bu deliklere herhangi bir şey(tel-şiş-çivi) yerleştirdiğinizde (4 deliğe aynı anda) teybi yerinde tutan klipsler açılmakta ve teyp ser kalmaktadır. Bu aşamadan sonra eğer kullandığınız şey teybi tutuyorsa onları çekerseniz veya teybin kenarlarından tutarak kendinize çekerseniz rakatlıkla çıkıcaktır.

Ne yazıkki araçlarımızdaki teypler standart değil bu yüzden standart bir yol yok ancak iyiki teybin üzerine şemayı koymuşlar.
    örneğin :
    bu sanırım sadece bende çıktı tek fark (A.AF lerin dizilimi farklı)
    sonradan gelen bilgi:
    geçenlerde farkettim ki seste bi gariplik var neden bu kadar uzun süre sonra farkettim bilmiyorum ama aslında benim pinlerin dizilimide diğer şemada gösterildiği gibi tekrardan bağlantı yaptım sorun düzeldi

yapılması gereken şema üzerinde A.AF, A.AF+, A.AF- olan pinleri bulup elimizdeki üç kabloyu bu pinlere bağlamak(eğer şemanızın fotoğrafını foruma gönderirseniz büyük ihtimalle ne şekilde bir bağlantı yapmanız gerektiğini daha net biçimde belirtebiliriz)

bunun için bana göre en basit yöntem aşşağıdaki resimdeki sarı soketi ve yanındaki pinleri bulmak(Blaupunkt servisinde vardır diye düşünüyorum)

Diğer bir yöntem(forumda çok kullanıldı)

Aşşağıdaki resimde görülen orjinal Blaupunkt olan ve Blaupunkt servislerinden temin edilebilen(katalog kodu: 7607897093) mavi soketli kablo. Ancak benim aracım ve bir kaç kişinin aracında bu kablonun girdiği soketten ses alamadık. Ancak hafif bir düzeltme ile A.AF pinlerinin olduğu kısma uydurulabiliyor(resimde detaylar mevcut)(Ancak teyp şemanız yukardaki örneklerin ilkindeki gibi ise soket üzerinde kablo dizilimini değiştirmenizde fayda var)

Aşşağıdaki resimde ise bizim kullandığımız soketteki pinler eksik burdan AUX olmadığı sonucuna varabiliriz ancak teypte AUX yazısını görebiliyorsanız şema üzerinden kontrol edilip uygun pinler bulunabilir.

Alıntı Shellci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar.

kardeşimin resimdeki puntosuna haftasonu aux ile mp3 player bağladık bunu anlatmak istedim.

öncelikle 2 ucu stereo olan bir kablo alınır. ve bu kablo istediğiniz uzunlukta 2 ye bölünür. daha sonra bu kablo sıyrılır

burada dikkat !!! sıyırma işlemi esnasında kablonun üzerindeki siyah plastiğe zarar vermeden çıkarmaya çalışınız. çünkü sıyırdığımız bu siyah plastiği PİM yapacağız. sıyırdığımız kablo içinden 3 adet kablo (beyaz kırmızı ve sarı renkte ) çıkmakta. bunları da sıyırıyoruz.

ve bu sıyırdığımız renkli kabloların uçlarına ana kablodan sıyırdığımız kablodan pim yapıyoruz. ( eklerde 1 nolu resimde var araya ekleyemedim kusura bakmayın)

daha sonra çıkarmış olduğumuz teybimizin arkasında a. af ye beyaz , a.afl ve a.afr ye de sarı ve kırmızıları ince uçlu bir pense yada kargaburundu galba herneyse onla bu plastik pimli kablolarımıız skıca geçiriyoruz ve işte hazır. resimler ektedir.

sonuçta cd kalitesine çok yakın bir ses aldık. hmm biz burada kablodan pim yaptık ama sanırım bu hoparlörlere takılan hani 2 uç vardır ya biri geniş diğeri dar eğer 3 tane o dar olan plastik kaplı pimden bulabilirseniz daha sağlam olabilir. (teyibi sökmek için inanılması güç hatta komik ama 4 tane çöp şiş ve 2 kişi yeterli oldu )

Yukardaki anlatımı; konu çok uzun olduğundan, konudaki mesajları derleyerek oluşturdum. Konuya katkıda bulunan herkeze teşekkür ederim.

OzzY

Konuyu açan Qubee'nin mesajı:
    mp3 çalarlı teyplerde (normal versiyonunda var mı bilmiyom) aux modu var bide. benim bildiğim kadarıyla aux ses girişi demek. acaba buna usb flash disk girişli bi player (var mı aslında öyle bişi bilmiyom ) takıp, zırt bırt cd yazma derdinden kurtulabilir miyiz?

veya bu aux modunu neler için kullanabiliriz?
    Konu Moderatör tarafından (27/03/2012 Saat 14:28 ) değiştirilmiştir.

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

kullanabilirsin ama ses kalitesi konusunda garanti veremem

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

aux ses girişi için.
    yani usb vs olmaz direk ses vermelisin
    seste bir kayıp olmayacaktır.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

usb takmayacak zaten. usb takılabilen player takacakmış

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

bu urunu tavsıye ederım yavas yavas Turkıyeye satısı sunulmaya baslanıcak..
    ben dun baladım gayet mukemmel...

https://www.blaupunkt.com/uk/7607545500_main.asp

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı anvil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kullanabilirsin ama ses kalitesi konusunda garanti veremem
    kalitede değiişen birşey olmaz diye biliyorum??

Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Alıntı alialgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kalitede değiişen birşey olmaz diye biliyorum??
    mp3 çalarının çıkış seviyesi (genlik) , walkmen den daha düşük olduğu için (alıntıdır) diye yazıyo bi forumda

Oruç Yılmaz
    (diğer bir) 2 teker üye unik06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 342

ben, aux'dan mp3 player'ımı bağladım.

blaupunkt servisinde arkasından soket yaptırmak suretiyle :ok:

en ufak bir ses kaybı yok, mp3 ün kalitesi ne ise aynısını veriyor.

enes durak
    medxr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    10EC972
    Edilen teşekkür: 13

oruc senın teyp ilk cıkan modellerden mı.hani arada ufak bi fark var die bahsediorlardı ya ondan soruorum.bu fark da sanrım aux girişi olmasıydı.yanı her teypte varmı bu cıkıs..
    enes..

TOOD TOOD
    yücesoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

ben mp4 kullanıyorum büyük ekran süper ses var aux çıkışına bi kablo iş bitti

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

bende oruç gibi mp3 playerı aux çıkışına taktırdım ama nedense sesten pek memnun değilim arkadaşlar hafif bir cızırtı var anlayamadım..

a t.
    alperylm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 41

bizim teyplerde aux çıkışı var mı bende anfi falan bağlamak için kablo kestiler

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı tempesty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende oruç gibi mp3 playerı aux çıkışına taktırdım ama nedense sesten pek memnun değilim arkadaşlar hafif bir cızırtı var anlayamadım..
    abi mp3 playeri nereye koydunuz..bende düşünüyorum ama şu direksiyondan değiştirmeme işi düşündürüyor

bora turan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308

Dikkat

Alıntı alialgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi mp3 playeri nereye koydunuz..bende düşünüyorum ama şu direksiyondan değiştirmeme işi düşündürüyor
    ben vitesin önünde yer alan boşluğa koydum değiştirmek biraz sıkıntılı tabi ama başka elverişli bir yer yok maalesef..

Çağrı Cihanoğlu
    KeL_BLaDe CaGRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 364

peki bizmkilere ipod bağlanırmı ya. bağlanırsa teyp ten şarkı değiştirilebilirmiki:s

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

baglanır sarkı degıstırılır sorun olmaz adaptor yeterlı bunun ıcın ...

Oruç Yılmaz
    (diğer bir) 2 teker üye unik06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 342

Alıntı medxr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oruc senın teyp ilk cıkan modellerden mı.hani arada ufak bi fark var die bahsediorlardı ya ondan soruorum.bu fark da sanrım aux girişi olmasıydı.yanı her teypte varmı bu cıkıs..
    evet, üstünde garip harf grupları olmayandan

aux girişi diye ayrı bir yer yok yaw, pek de anlamam ama..cd tuşuna 2 kez basınca aux moduna geçiyor ve önceki mesajımda da belirttiğim gibi.. teybi çıkarıp arkasından yapılan bir soket ile (soket kablosunu teybin olduğu sütunun en altındaki boşluktan uzatmak suretiyle) mp3 player'ın kulakluk girişine takıyorum.

Alıntı tempesty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bora bea..o cızırtı şarkının kalitesinden olmasın sakın?
    bendekini dinletmiştim sana galiba??

bora turan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308

abi şarkıdan değil bütün şarkılarda aynısı var sanırım ben yanlış bi yere taktırdım doğru düzgün olmadı ya bir ara senin dediğin yere baktırıcam..

Boran Tolga Demir
    matrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Mango Turuncu
    Edilen teşekkür: 23

bora kardeş sorun sana bağlayan arkadaş sase vermeyi unutmuş butun o cızırtı sase ile alakalı
    yada yapılan jak dandik

ben bakarım bir ara
    1.3 Multijet 90 hp ve turruncuuu
    Tolga

Kemal Özen
    youcq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 BG 0118
    Edilen teşekkür: 1

Arakadaşalr bu işlemi istanbulda nerede yaptırabiliriz, ben yaptırdım acıbadem taraflarında , servisteki elektrik ustası götürdü beni ama sürekli cızırtı var 50 ytl . de para aldılar, ama cızırtıyı çözemediler, bu arada sanırım bendeki teyp grundig marka ama aux girişi mevcut arkasında,
    saygılar
    rengi değil gözlerin, bakışıdır mest eden

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/25 1234521 ... SonSon