Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 40.000 Bakimi Ve Carbon Clean

ismet arısal
    ismetarisal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 11

Standart 40.000 Bakimi Ve Carbon Clean

merhaba arkadaşlar cumartesi günü grande puntomu 40000 bakımına götüreceğim sizlerden eğer mümkünse dikkat etmemiz gereken konular hakkında yardım istiyorum.servis ile konuştum ve 40000 bakımında yağ,yağ filtresi,hava filtresi,rot balans ve fren balatalarına bakılacağı söylendi.sizce yapılması gereken farklı işlemler var mı.bir de karbon clean konusu kafamı karıştırdı biraz.sizce 40binde carbon clean yapılmalı mı ya da yapıldığında gerçekten faydasını görür müyüm? hafta sonu servis çıkışında tüm parça ve işçilik fiyatlarını da sizlerle paylaşacağım şimdiden teşekkürler...

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Benzinli arabada gerek yok carbon clean e 40.000 km de. 60 bin bakımında enjektörlerini söktürüp ultrasonla temizletirsin çok daha güzel olur.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

İsmet, dizeller yapıları gereği kurumlanmaya daha çok meğillidirler.O yüzden mjtd lerde düzenli olarak carbonclean yaptırmak gerekiyor.Ancak benzinlilerde kurumlanma dizellere göre çok daha az oluyor.Bu yüzden 40000km de carbonclean e gerek yok bence...

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

nihat yeşilyurt
    nyesilyurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 .........
    Edilen teşekkür: 35

bildiğim kadarıyla fiat "Carbon Cleani 40000km de zorunlu yapılması gerekenler" listesine almış. tabiki karar zizin..

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Bence yaptırmak gereklı türkiyedeki dizel yakıt kalitesi belli Servise 3-5 kuruş ucuz ödemek için bu uygulamadan vazgeçmeyin.
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

ismet arısal
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Rock Siyah

arkadasım sanırım yanlış anladı benim aracım benzinli o yüzden kararsız kaldım. yoksa dediğin gibi mazotumuzun kalitesi yerlerde.

vahap türkkal
    buzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 5

carbon clean yaptırmak istemediğin zaman sizden yaptırmak istemediğinize dair bir imza alacaklardır, yaptırmadığın zaman örneğin 55.000 km de enjektörün bozuldu bu enjektörü garantiye almıyacaklardır. ancak yaptırırsan garantiye alırlar. benim size tavsiyem carbon clean yaptırmanızdır çünkü aracınızın yakıt tasarrufu ve hatta çekişi artacaktır yararını kendi aracımda gördüm.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

AYDIN OTO AYDIN OTO
    AYDIN OTO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 2

Dikkat

Alıntı buzman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    carbon clean yaptırmak istemediğin zaman sizden yaptırmak istemediğinize dair bir imza alacaklardır, yaptırmadığın zaman örneğin 55.000 km de enjektörün bozuldu bu enjektörü garantiye almıyacaklardır. ancak yaptırırsan garantiye alırlar. benim size tavsiyem carbon clean yaptırmanızdır çünkü aracınızın yakıt tasarrufu ve hatta çekişi artacaktır yararını kendi aracımda gördüm.

evet arkadaşlar eğer aracınız garanti kapsamında ise, mutlaka ve mutlaka yakıt sistem temizliği yapılması gereklidir. benzinli dizel farketmez. Yakıt sistemi ile ilgili herhangi bir problem olursa garanti kapsamında değerlendirilmez. yani nasıl her 10 000 km de yağ değişimi zorunlu ise her 40 000 km de yakıt sistem temizliği yapılmalıdır.

rakamda çok fahiş değil zaten 38 lira + kdv

11. Bu mesajı için 2 kişi AYDIN OTO'ye teşekkür etti:

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

ya kusura bakmayında bılmedıgımden soruyorum.bu carbon clean dedıgınız sey bıraz sacma bı benzetme ama elektrık supurgesı hortumuna benzeyen, aracın arkasında egzoza bagladıkları seymı oluyor??..
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

ismet arısal
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Rock Siyah

ben de tam bilmiyorum ama arkadasım cumartesigünü serviste yaptırdım ve gercekten faydası olduğunu düşünüyorum benzin enjektöreleri temizlendikten sonra aracın çekişi daha iyileşti gibi ayrıca bir miktar daha az yakmaya başladı

Cem ışık
    ADvocate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Karbon clean, aracın benzin yerine özel temizleme solüsyonu ile çalıştırılması esasına dayanır. Motorun benzin deposundan gelen girişine c.c. makinesi bağlanır ve 45 dak. kadar o şekilde çalıştırılır. (C.C. makinesine konan sıvı bitene kadar) sonuçta motorda biriken kurumlar temizlenir. Bu işin iki handikapı var, ilki motorda biriken ve faydalı olan karbon oluşumunu da temizler, ikincisi ise katalitik konvertör'ü tıkadığı yolunda bir rivayet vardır. Ama her halükarda faydası zararından fazladır. Dizellerde mutlaka 30.000'de bir şarttır.

15. Bu mesajı için 3 kişi ADvocate'ye teşekkür etti:

MEHMET NADİR DAYI
    DAYI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 179

Carbon clean işlemi konusundaki yorumlarınızı okudum kısaca bilgi yazma ihtiyacı duydum ;yapılan uygulama tamamiyle zararsız aksine getirisi fazla olan bir işlemdir.Şuan kullanmakta olduğumuz euro disel yakıt halen avrupa sandartlarında değil malesef bu nedenle gerek ejektör ağızlarında gerekse sbop kenarlarında kurum oluşumuna neden olmaktadır bu kurumlar zamanında temizlenmediğinde enjektörlere zarar vermektedir,kaldıki yakıt ile muhatap parçaların garantisi bulunmamaktadır.Enjektör ve yüksek basınç pompa garantisini bosh servisleri 60.000 km sınırı ile vermektedir.Bu km den sonra oluşan arızalara onarım malesef ücretli olmaktadır.YGS sisteminde ise opet yakıt numunesi alarak onarım işlemine onay vermektedir.Bu nedenle temizleme işini ihmal etmeden yaptırmanızı tavsiye ederim.Bu arada carbon clain işlemi kurallarına uygun şekilde kesinlikle yağ değişimi öncesi yapılmalıdır.Zira carbon partikülleri karter içerisine inerek yeni konan yağın özelliğine zarar verebiliyor işlemi yapacak arkadaşları bu konuda uyarınız.Saygılarımla..

17. Bu mesajı için 5 kişi DAYI'ye teşekkür etti:

t b
    TunFeB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 331

arkadaşlar bişey sormak istiyorum. lpg li bir araç için carbon clean yapmak ne kadar anlamlıdır? ya da gereklimidir?

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

araclarda karbon birikimi
    Karbon birikimi içten yanmalı benzinli ve dizel motorlarda bir HC bileşiği olan yakıtın yanma odasında hava ile yakılması sonucunda meydana gelen kurum adını verdiğimiz karbon depozitlerinin birikmesi ile zaman içinde supap yüzeylerinde, piston yüzeylerinde, yanma odası çeperlerinde ve segmanlar etrafında oluşur. Bu birikimler motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer.
    Silindir kompresyonlarının düşmesi,motor gücünde azalma,fazla yakıt tüketimi,egzoz emisyonlarında artış,bozuk rölanti,hızlanma kabiliyetinde azalma,soğuk havalarda zor çalışma ve motorun silkeleyerek çalışması gibi arızalar meydana gelir bu arızaları giderilmesi için Carbon Clean mutlaka yapılmalıdır.

Karbon Temizleme Nedir
    Karbon temizleme içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri, piston yüzeyleri, yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir.

Karbon Temizliğinin Yararları Nelerdir
    Çok kirli motorlarda %15'e kadar sağlanan yakıt tasarrufu, ortalama olarak %3-5 civarındadır.
    Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40'ın üzerinde, dizel motorlarda ise %75'e ulaşan değerlerde tespit edilmiştir. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30'un üzerindedir.
    Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-bazı ölçümlerde %30-artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu, tekleme, düşük devirde sert çalışma ve benzeri şikayetler ortadan kalkar.
    Karbon temizleme işlemi düzenli olarak yapıldığında motorun ömrü uzar.

Neden Karbon Temizleme
    Günümüz benzin ve dizel motorlarının kalbi yakıt püskürtme sistemidir. Enjektörler, yakıtı çok ince bir sprey halinde ve konik biçimde püskürtürler. Zamanla ısı, yakıt kirliliği ve kullanım sonucu sistem kirlenmektedir. Enjektörlerin yakıt püskürtme deliklerinin 0,5 mm veya daha küçük çapta olduğunu düşünürsek en ufak kirlenmede tıkanmaları doğaldır. Ayrıca dizel veya benzin motorlarında yanma hücrelerinin, pistonların, valf ve yuvalarının, kısaca yanma dolayısıyla zor şartlarda çalışan parçaların kirlenmeye açık olduğu unutulmamalıdır. Karbon Temizleme işlemi yakıt sistemini temizleyerek motoru yenilemekte, ayrıca yanma yüzeylerini yumuşak karbon birikimlerinden arındırmaktadır.
    Konu Yalın tarafından (19/10/2008 Saat 05:24 ) değiştirilmiştir.

20. Bu mesajı için 2 kişi Yalın'ye teşekkür etti:

Oktay Can Eren
    defeat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 44

Alıntı ismetarisal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de tam bilmiyorum ama arkadasım cumartesigünü serviste yaptırdım ve gercekten faydası olduğunu düşünüyorum benzin enjektöreleri temizlendikten sonra aracın çekişi daha iyileşti gibi ayrıca bir miktar daha az yakmaya başladı
    Carbon clean'le enjektör temizlemeyi birbirinden ayırmalısınız.Carbon clean direkt olarak enjektörlere yönelik bir uygulama değildir.Enjektör temizlemede,enjektör ya da enjektörler yerlerinden çıkarılır ve ultrasonik ses yayılımlı bir havuzcuklu cihazda yaklaşık 30dk. temizlenirler.Sattığım RSİ'ımın 3. enjektörü diğerlerine göre daha az işiyordu,işlem sonrası hepsinin debisi aynı seviyeye geldi.RSİ makinası benzinli olmasına rağmen ben 30k'da bir yaptırıyordum.Aracı 175k boyunca makinada yakıt sebepli bir arıza olmadan kullandım.Tercih sizin bence.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

vahap türkkal
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Beyaz

...:::OTO ŞEN:::...

Arkadaşlar karbon temizleme ile ilgili tanıtım video'su var yararlı olacağına inanıyorum

ismail güler
    istugu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    35 HDD 04
    Edilen teşekkür: 34

Dikkat Yardim

Arkadaşlar, ben gp mi garantisi bittiği için servise götürmüyorum. Benim gp de kilometre 50.000 e dayandı. Karbon clean ve enjektör temizliği yapmak istiyorum. İzmirde önereceğiniz bir yer varmı ve yaptırıpta fiyat verebilecek varsa çok sevinirim.

vahap türkkal
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Beyaz

yaklaşık bir fiyat verir olursak 50-70 arası birşey tutuyor değişmesinin nedeni bakım içi ve bakım dışı olması...

tunc tt
    tunc35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Yakıt sistemini temizleyen benzin katkıları var.Onlardan kullanmak enjektörlerin temizlenmesine yardımcı olur mu acaba? Fikri olan arkadaş varsa sevinirim.

vahap türkkal
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Beyaz

Karbon temizleme kadar etkili olacağini zannetmiyorum ama azda olsa etkisi vardir.

Sayfa 1/2 12 SonSon