Arkadaşlar merhaba.
4 ay önce ben de 67.000 kmde 2012 model puntoyla aranıza katıldım. Bu benim ilk aracım ve 2.el olduğu için haliyle masraflar biraz erken başlıyor.)
Öncelikle gelenek olduğunu öğrendiğim alır almaz yağ filtre antifriz değişim işini hallettim sonra da halen üzerindeki orijinal lastikleri ve aküyü yeniledim.
Ancak en az bu değişimler kadar mühim olan başka bir şeyin Forum ve çevremdeki araç sahiplerinden triger kayışı olduğunun farkına vardım. Motor aksamında kaldığı için birçok kullanıcı yetkili serviste değişimini tavsiye ediyor , multiair motor da sadece 2010 2011 2012 (2013te var mı emin değilim) puntolarda var, multijet ya da fire motorlar kadar yaygın değil bu yüzden hiç riske girmeden yetkili servisin yolunu tuttum, sanayiye hiç gitmedim fiyat almadım. Çoğu kullanıcı triger kayışı değişiminde devirdaim pompasının da değiştirilmesini tavsiye etmiş ancak gittiğim iki ayrı yetkili servis de kayış değişimi esnasında kayış ve rulmanın değiştirildiğini, pompaya bakıldığını sağlamsa değişiminin gereksiz olduğunu söyledi. Açıkçası ben de değiştirilmesi taraftarı değildim ve değiştirtmedim gerekli görülürse haber vermeye gerek yok değiştirilsin dedim. Ve nitekim sağlam olduğundan değiştirilmemiş.
Kılavuzdan bildiğimiz gibi kayışlarda öngörülen değişim süresi 5 yıl ya da 120.000 km hangisi önce dolarsa. Ben yıldan dolayı değiştirttim tabi 6. Yılını doldurmuştu daha fazla şansımızı zorlamayalım dedim Çıkan triger kayışı oldukça sağlam görünüyor sadece biraz katlandığında dış kısımda kılcal çatlaklar beliriyor ama işte naparsın dışarıdan kontrolü mümkün değil ki bu zamazingonun) korkutuyor adamı böyle olduğunu bilsem herhalde kullanmaya devam ederdim. Yine de direksiyona oturulduğunda verdiği iç rahatlığı giden paraya değer.)
Triger kayışı değişimi konusunda benim gibi ne yapacağını düşünen arkadaşlara özellikle multiair punto sahiplerine duyurulur. Kazasız belasız ve ekstra masrafsız sürüşler herkese...