10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kişisel sorum var ?

zeyit tepeyurt
    zytpyrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34YB8238
    Edilen teşekkür: 13

Standart Kişisel sorum var ?

Merhaba;

Aracım 2011 evo 1,4 dynamic. 35 binde ilen aldım ve 42 binde bakımını kendı ustama yaptırdım sonraki bakımı 52 binde olacak suanda aracım 51 binde. arastırmalarım sonucu 50 bin bakımı yok bu arabanın. kendi ustam bana her 10 bin km de bakımı yaparız dediği için bır hafta sonra 52 bin bakımı yaptırıcam.

Her dün düzenli olarak 70 KM yol yapıyorum. Aracımda LPG yok. Ortalama tuketim 6.5 ile 7.0 arası değişiyor. Surekli shell den 100 TL lik Benzin alıyorum.

Bu sartlar altında ben her 10Bin KM de bir bakım yaptırmalımıyım ?

Yoksa standar olarak 20Binde bir bakım mı yaptırmalıyım ?

Siz olsanız Hangisini uygulardınız ?

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

Standart Cevap: Kişisel sorum var ?

Her 10 binde yağ,yağ filtresi ve hava filtresini ,her 20 binde de yağ,yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresi ve mazot filtresini değiştirmen gerekiyor..fren balatalarına kayışa ön-arka takıma,patlağa çatlağa ustayım diyen adamın zaten bakması gerekiyor..servislerden düzenli olarak 10-20-30-40-50....vs diye bakım oluyor.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı zytpyrt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba;

Aracım 2011 evo 1,4 dynamic. 35 binde ilen aldım ve 42 binde bakımını kendı ustama yaptırdım sonraki bakımı 52 binde olacak suanda aracım 51 binde. arastırmalarım sonucu 50 bin bakımı yok bu arabanın. kendi ustam bana her 10 bin km de bakımı yaparız dediği için bır hafta sonra 52 bin bakımı yaptırıcam.

Her dün düzenli olarak 70 KM yol yapıyorum. Aracımda LPG yok. Ortalama tuketim 6.5 ile 7.0 arası değişiyor. Surekli shell den 100 TL lik Benzin alıyorum.

Bu sartlar altında ben her 10Bin KM de bir bakım yaptırmalımıyım ?

Yoksa standar olarak 20Binde bir bakım mı yaptırmalıyım ?

Siz olsanız Hangisini uygulardınız ?
    Ben ortalama 10.000 km.'de bakımları yaptırıyorum. Eğer sürekli uzun yol yapıyorsanız yağ seviyesini belirli aralıklarda kontrol etmek ve eksildiğinde tamamlamak kaydıyla bakım aralığını 20.000 km'ye çıkarabileceğinizi düşünüyorum. Aracı uzun süre kullanmayı planlıyorsanız 10.000'de bakım yaptırırsananız ileriki km.'lerde daha az sorunla karşılaşırsınız. Erken yağ değişimi motor sağlığı açısından iyidir.

Mustafa Giresun
    mustafa28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 15

her 10 000 km bakım iyidir.yağ yağ filtresi hava filtresi polen filtresi falan değiştirirsin.bujiler ve benzin filtresini ise isteğine göre 20000 km değişim yapabilirsiniz
    zaten bu yaptığınız düzgün ve rutin bakımları ileride çıkacak sorunlar ve yakıttan çıkarırsınız
    ---Fiat Grande Punto 1.3 Multijet Dynamic---Opel Zafira B 1.6 Enjoy SP---Fiat Palio 1.2 MK1---

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Eğer kullandığınız yağ castrol ve mobil gibi kaliteli bir yağ ise 20000km benzinli bir arac için normal sayılır ama kaliteli yakıt şart. Her zaman bilindik istasyon olması lazım. Ayrıca 15000 km yağ dan az bisi çektirip yagin kalitesi ne bakmak lazım.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Türkiye de 10 bin. Avrupa da ülke ülke değişir. bende Opel Astra var. bizim bakımlarımız 15 binde. Almanya da benim arabamın aynısı 30 binde

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye de 10 bin. Avrupa da ülke ülke değişir. bende Opel Astra var. bizim bakımlarımız 15 binde. Almanya da benim arabamın aynısı 30 binde
    Türkiyede bu neden böyle. Hava ve yol şartları bana pek makul bir gerekçe gibi gelmiyor. Hadi diyelim öyle avrupada 30.000 ise bizde 25.000 olsun yada 20.000. Tam yarı yarıya nedir yahu

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

araç satışlarında bayii ler pek para kazanmaz. esas para serviste döner. inanılmaz işçilikler ve inanılmaz parça fiyatları.. yol şartları da mutlaka etkendir. özellikle Türk insanının sürüş tarzı bence sert ve arabayı hırpalayıcı. ana yollar ve otoban dışında özellikle kırsal kesim ve ara yollarımızın da pek iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz..

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araç satışlarında bayii ler pek para kazanmaz. esas para serviste döner. inanılmaz işçilikler ve inanılmaz parça fiyatları.. yol şartları da mutlaka etkendir. özellikle Türk insanının sürüş tarzı bence sert ve arabayı hırpalayıcı. ana yollar ve otoban dışında özellikle kırsal kesim ve ara yollarımızın da pek iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz..
    Avrupalılarda çok hırpalıyor aracı bence. özellikle almanyada. bir araç sürekli dip gaz kullanılıyor otobanda bunu hayal edin ve bu kullanım tarzına rağmen 30.000 km.leri bulan bakım aralıkları. Bu durum da oldukça düşündürücü bence. tamam yol şartları iyi ama sürekli dip gaz gidiyor adam ama longlife yağ ile 30.000 km. gitsin deniyor. 3 yıl 60.000 km.dir ben de 1.4 fire 77 hp aracımın yağını 10.000 km.'de bir değiştirdim. ama bunları düşününce de sıkıştırmadığım ve özellikle bu yaz özelinde %90'ını uzun yolda yaptığım 10.000 km.'ye rağmen değişim erken mi olur sorusu zihnimin bir köşesini kurcalamakta. eksildikçe tamamlayıp 15.000'e kadar kullanacağım galiba bu sefer.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

bence 10 bini tamamlamakta önemli değil 1 yıl doluncada bakıma götürmeniz gerekir yetkili olmayan servislerde ben her yıl ağır bakımmış gibi bakım yaptırırım kaldırtırım lifte ustayla beraber dalarız arabanın altına beğenmediğimiz şeylere müdahale ederiz
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic