8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Ön göğüs şişmesi ( Değişim Onaylandı ) Teşekkürler Fiat

Teo' s
    teo53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 116

Standart Ön göğüs şişmesi ( Değişim Onaylandı ) Teşekkürler Fiat

Herkese merhaba,

2007 model 201.000 km deki aracımın ön göğüsünde şişme meydan geldi, birmot servise uğradım durumu izah ettim kontrol edildi fotoğrafları çekildi önce İtalyaya gönderildi İtalya reddetti. Tofaş ise 1 hafta sonra itirazsız bir şekilde değişimi onayladı şimdi parça sipariş edildi onu bekliyorum. Takdirimi kazandı, akşama doğru airbag fotoğrafını paylaşacağım sizlerle.

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

Standart Cevap: Ön göğüs şişmesi ( Değişim Onaylandı ) Teşekkürler Fiat

Çok güzel haber, hayırlı olsun

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

bb dd
    bdeyirmenci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Hocam senin fotolari paylasirsan cok sevinirim. Bugun bende servise ugradim airbagler icin bekliyorum

Teo' s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Bugün servisten aradılar ön göğüs gelmiş, büyük bir heves ile gittim ancak göğüs rengi yanlış. Aracım Emotion donanım ve iç rengi sarı torpidoya sahip gelen torpido ise siyah. Durumu izah ettiğimde, artık bu konsoldan üretilmediği ve yapacak birşey olmadığı yönündeydi. Hatta eski konsoldaki sarı rengi yeni konsola aktarabilmek için ustalar baya üzerinde vakit harcadılar sağolsun Birmot yetkilileri mağdur etmemek adına elinden geleni yaptı. Ancak kanun gereği 10 yıl yedek parça sağlamakla yükümlü olduklarını, aracımın 9 yıl 9 ay olduğunu ısrarla bildirdim Tofaşa tekrardan yazı yazdılar bakalım hiç ümidim yok ve inanılmaz derecede keyfim kaçık. Aracımı severek kullanıyorum, ve sırf şu sorundan dolayı gözüm gibi baktığım aracımın orjinaliğini bozmak istemiyorum.

Teo' s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar herkese merhaba, ön göğüs şişmesinden dolayı değişim onaylanmıştı ancak fiat üretimi durdum diyerek sarı renk göğüs yollamayı reddedip siyah renk göndermişti. Ancak yasalar bu durumda biz tüketicilerin yanında benzer olaylar ile karşılaşan olur ise kolaylık olması adına ilgili yasayı sizinle paylaşıyorum. Eğer istediğim cevap gelmez ve sarı rengi fiat tarafıma tedarik edemezse hukuksal boyuta işi kesin taşıyacağım.

Öncelikle servise gittim, sarı renk göğüs istediğimi belirttim ve gelen göğüs siyah işte kanun bu durumda diyor ki;

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası : 6502
    Kabul Tarihi : 7/11/2013
    Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 28/11/2013 Sayı : 28835
    Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 54

Ayıplı mal
    MADDE 8- (1) Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.
    Gelen göğüs emotion modeline uygun değil ve taraflarca sarı renk olduğunu karalaştırdığımız halde siyah göğüs geldi yani gelen ürün aracıma göre zaten ayıplı mal !
    (2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.

Peki böyle bir durumda yasa nediyor?

Tüketicinin seçimlik hakları
    MADDE 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
    a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
    b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
    c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
    ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
    seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
    Ben C şıkkını tercih ediyorum İmkân varsa böyle bir durumda fiat diyor ki imkan yok üretimi durdum. Bu arada benim aracım şuan 9 yıl 9 aylık. 10 yılının dolmasına 3 ay var devam edelim kanun böyle bir durumda derki.

Satış sonrası hizmetler
    MADDE 58- (1) Üretici veya ithalatçılar, ürettikleri veya ithal ettikleri mallar için Bakanlıkça belirlenen kullanım ömrü süresince, satış sonrası bakım ve onarım hizmetlerini sağlamak zorundadır.
    Peki bakanlığın otomobiller için belirlenen kullanım ömrü
    TAŞITLAR

10.1 Kullanım Ömrü Servis Süresi
    BİNEK OTOMOBİLLER 10 YIL 30 İŞ GÜNÜ

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
    https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6502.doc,
    Konu teo53 tarafından (06/02/2017 Saat 00:34 ) değiştirilmiştir.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Teo' s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Bugün Emotion donanım aracımın göğüs rengi ile ilgili haber geldi malesef red.... Sundukları renk seçeneklerine razı gelmekten başka seçenek malesef kalmıyor. Keyfimin kaçtığına mı yanayım, aracımın orjinalliği bozulacağına mı yanayım bazen öyle bir oluyor ki böyle benzin döküp yakasım geliyor arabayı :/

ahmet sağır
    ahmetsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 3

selam arkadaşlar bu şişme dediğiniz sağ ön airbağ üstünde çatlama var benim araçta aynı şeydenmi bahsediyoruz torpidonun üstünde ..yani 10 cm e yakın bi çatlak

Teo' s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar herkese tekrardan merhaba,

2,5 aylık uzun bir süreç sonunda ön göğüs garanti kapsamında değişti.
    Aracım emotion donanım olduğundan ön göğüs ve çakmaklık ünitesinin yan tarafları hafif krem rengindeydi. Gelen göğüs siyahtı ve bu durumdan memnun olmadığımı dile getirdiğimden dolayı çakmaklık ünitesinide siyah rengi ile garantiden değiştirdiler.
    Birmot yetkililerini biraz uğraştırdım sabırlarından ötürü Zincirlikuyu Birmota tekrardan teşekkür ediyorum. Şuanda aracım eskisinden daha iyi oldu diyebilirim. 10 yaşında ki bir araca ön göğüs değişmesinden dolayı Fiata olan güvenim tazelendi. İşçilik konusunda ise Birmot Zincirlikuyu gerçekten başarılı çok tecrübeli bir ekibi mevcut aracınızı güvenle emanet edebilirsiniz. Göğüs değişimim ve yağ bakımım yapıldı aynı gün aracımı teslim aldım. İşlem fotoğrafları aşağıda mevcut.

11. Bu mesajı için 2 kişi teo53'ye teşekkür etti: