Sayfa 3/8 İlkİlk 1234567 ... SonSon
160 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: İdeal Yağ Değişimi Km ve İdeal Yağ

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Standart Cevap: İdeal Yağ Değişimi Km ve İdeal Yağ

Alıntı ibrahim0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben yetkili servis(kavaklıdere) ne zaman cagirdiysa o zaman gittim. Yani kitapçıkta ne yazıyorsa o. Şuan egeam var. Bundan önce 2011de sıfır aldığım albea 1.4 fire vardı. Günde en az 20-30 km yaptım. Tam 101 bin sattım. 1 yıl dolmadan zaten 20 bin yapıyorum. Tüm bakımlara 20 binde girdi. 45binden itibaren lpg takıldığı halde bile. Sattigimdada saat gibiydi. Zaten 2 saat içinde sattım. Tam sentetik yağ konulduğu müddetçe 20 bin çok rahat. 7 binlerde yağ değiştirmek çok erken şayet 1 yıl dolmadıysa. Bu erken yağ değişimi işi sanayicilerin sayesinde. Onlara kalsa 1000 km sonra gel abi derler.

ASUS_Z00UD cihazımdan gönderildi
    Kilavuzda yag icin ayri bir ibare vardir. Her 10 binde degistirilmelidir diye yazar. Hatta iki yildiz seklinde bir uyari daha gecer agir sartlarda kullaniliyorsa 10 binden once degistiriniz diye. Bulamazsaniz goruntuyu atarim. 20 binlik bakimlar genel bakimdir. Yag icin onerilen degil. Egea niz hayirli olsun lakin sifir alinan araclar yag eksiltir. 100 bin kullaniyorsaniz bir araci 20 binde yag degistirmeniz bir soruna neden olmaz. Motorun omrunu azaltir. 600 bin gitcekse 300 bin gider.

ibrahim Kars
    ibrahim0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İbrahim bey benim araç dizel,her yağ değişiminde araçtan çıkan zift şeklindeki yağı görseniz değil 7-8 bini belki 5 binde değiştirirdiniz.Yağ bence ne kadar temiz olursa o kadar iyi işlevini yerine getirir diye düşünüyorum.Dizel ve benzinli motorların çalışma prensipleri artı şıkıştırma oranları arasında çok büyük farklar var...Bilmem yanlış mı düşünüyorum.Saygılar...Bu arada EGENİZ hayırlı olsun...
    Tesekkur ederim. Yağın o şekilde çıkması normal. Helede dizellerde. Yağı değiştirin 1000 km sonra gene değişin öyle çıkar. Aynı dizel motoru opel de kıllanıyor. 15 binde çağırıyorlar. Bizdeki yağ değişimleri zaten avrupada km olarak yarısı. Bir de biz kendimiz onu yarıya düşürüyoruz. Bu arada benim eegea 4000 kmye yaklaştı . Yol bilgisayarinda yağ değişimine 35bin km var yazıyor. Muhtemelen tr için ayarlamayı unuttular. İlk bakımda günceller ler.

ibrahim Kars
    ibrahim0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

1.3lerde tabi ki 10 bin bu arada. Servis ve kitapçık ne diyosa o. Ayrıca kendi arabamda (benzinli)17 binde 1 yıl dolmadan gidince birazda samimiyete dayanarak 20 nin dolsun hocam gerek yok denerek 20 nin beklendi

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Yasin bey ben Adana'nın sıcakları için 5w40 kullanıyorum.Yalnız kullanım kitapçığı 5w30 önermiş.Bundan önce hangi marka yağ kullandınız bilemiyorum fakat magnetec kullandıktan sonra kesinlikle aradaki farkı hissedecekseniz.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Alıntı occupyist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.3 multijet dizelde en iyi performans 5w 30'dur. Ayrıca bu bakım yetkili serviste yaptıracağım için ben Selenia 5w 30 koyacaklar. Benden önceki sahibi yine bir başka yetkili servis tarafından konulan Shell 5w 30 kullanmış hep. Bakalım Selenia nasıl olacak... Tabi gönlümden geçen Mobil 1 5w 30 ESP koymak ama

Yasin bey , artık servislerde selenia yağ koymuyorlar. opar 5w30 koyuyorlar yaklaşık 1 yıldır. Bu yağları test eden bir kurum yok mu acaba? 1,3 dizelde en iyisi, hangisi?

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

arkadaşlar şimdi castrol'un sitesinde baktım 1,3 dizel punto 55kw Euro5 motor taksiye etti yağ Castrol MAGNATEC Professional C2 5W-30

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin bey , artık servislerde selenia yağ koymuyorlar. opar 5w30 koyuyorlar yaklaşık 1 yıldır. Bu yağları test eden bir kurum yok mu acaba? 1,3 dizelde en iyisi, hangisi?
    Ali Bey, Akpınar Otomotiv ile görüştüm bu konuyu dediğim gibi "OPAR da kullanıyoruz ama Selenia tercih etmenizi öneririz. Her ikisi de var." dediler. Zaten, multijet serisinde servislerin ilk kullandığı yağ Selenia idi biliyorsunuz. Demek ki bu yağı halen kullanan servisler de var.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Ali Bey, Akpınar Otomotiv ile görüştüm bu konuyu dediğim gibi "OPAR da kullanıyoruz ama Selenia tercih etmenizi öneririz. Her ikisi de var." dediler. Zaten, multijet serisinde servislerin ilk kullandığı yağ Selenia idi biliyorsunuz. Demek ki bu yağı halen kullanan servisler de var.
    ben hep selenia tercih ediyorum. zaten ilk ve orijinal yağı. ama ben haliç otoya sorduğumda artık selenia gelmediğini söylediler. Bakımlarda opar yağ kullanıldığını söylediler. diğer servislerin daha önceden ellerinde kalmış yağları kullanabildiklerini söylediler.galiba bundan sonra opar yağ kullanan servis görürseniz şaşırmayın...

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

ben hep selenia tercih ediyorum. zaten ilk ve orijinal yağı. ama ben haliç otoya sorduğumda artık selenia gelmediğini söylediler. Bakımlarda opar yağ kullanıldığını söylediler. diğer servislerin daha önceden ellerinde kalmış yağları kullanabildiklerini söylediler.galiba bundan sonra opar yağ kullanan servis görürseniz şaşırmayın...
    Nasıl peki Selenia'dan memnun musunuz? Motor sesi olsun, yakıt tüketimine etkisi olsun vs.?

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Nasıl peki Selenia'dan memnun musunuz? Motor sesi olsun, yakıt tüketimine etkisi olsun vs.?
    en son gittiğimde yağ opar koydular artık seleina gelmeyecek dediler. selenia opar'dan daha rahat ve saha sessiz çalışıyor. Şimdiki kullandıkları opar yağdan selenia daha kaliteli bence.Fiat'ta sadece selenia ve opar kullandım ama bana kalsa ben 5w30 castrol magnetec kullanırdım.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

arkadaşlar, hepsi.... malum sitede, mobil 1 esp formula 5w30 4lt dpf araçlara uygun benzinli dizel motor yağı 94 TL satışa sunulmuş. bu yağın gerçek değeri nedir. birde orijinal midir acaba. nasıl anlaya biliriz.1,3 multijetlerde yağ karşılama rakamları nedir. Neye bakınca bizim araçlara uygun olgunu anlamamız gerek.
    Konu ORS15 tarafından (26/02/2016 Saat 11:13 ) değiştirilmiştir.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Piyasada bulunan ve yaygın olarak tercih edilen yağların puntolarımızın motorlarını nasıl etkilediğini inceleyen objektif gözlemlere dayalı bir testin sonuçları forumda yayımlanmıştı. Üzerinde benim için çok verimli olan bir sohbet yapılmıştı. Hangi yağ? sorusunu en iyi şekilde cevaplandırabilecek paylaşımları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/gene...il-1-5w40.html

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Piyasada bulunan ve yaygın olarak tercih edilen yağların puntolarımızın motorlarını nasıl etkilediğini inceleyen objektif gözlemlere dayalı bir testin sonuçları forumda yayımlanmıştı. Üzerinde benim için çok verimli olan bir sohbet yapılmıştı. Hangi yağ? sorusunu en iyi şekilde cevaplandırabilecek paylaşımları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/gene...il-1-5w40.html

Feyzullah bey ilginize teşekkür ederim, ancak benim sorduğum soruların net cevapları yok bu konuda.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

o testten net bir sonuc cikarmak yanlis olur... eger motor sesi oncelikli ise degerlendirilebilir..
    en basiti 100 derecedeki viskositesi %30 40 farkli yaglar... , yaglarin teknik ozelliklerindeki testlerde farkli kriterler var...
    en azindan testte motor sicakligi, yag sicakligi da belirtilse iyi olurdu..

sahte yagi almadan, acmadan anlamak zor...
    kimisi sahte ambalaj, ici de sahte, kimisi de orjinal ambalajinda ama sonradan doldurulmus yag olabilir.... orjinal ambalaji temi etmek te kolay artik..
    burada mesela mobil, castrol vs yetkili bayilerine, internet sitelerine sertifika verip bu yerlerden almamizi tavsiye ediyor..

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

t tt
    arpadan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 32

hocam yazın kalın yağ kışın ince yağ iyidir.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

arkadaşlar, hepsi.... malum sitede, mobil 1 esp formula 5w30 4lt dpf araçlara uygun benzinli dizel motor yağı 94 TL satışa sunulmuş. bu yağın gerçek değeri nedir. birde orijinal midir acaba. nasıl anlaya biliriz.1,3 multijetlerde yağ karşılama rakamları nedir. Neye bakınca bizim araçlara uygun olgunu anlamamız gerek.
    Mobil 1 Esp 5w 30 için; 125 TL. yetkili bayi fiyatı var. Bilginize Ali Bey. Yağ konusu bence hassas bir konu. O yüzden ben, internetten sipariş vererek yağ almayı asla tercih etmem.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Ali bey sitedeki kullanıcı el kitabından;2011 punto evo;

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Teşekkürler arkadaşlar

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Feyzullah bey ilginize teşekkür ederim, ancak benim sorduğum soruların net cevapları yok bu konuda.
    Rica ederim. Yağ seçimi konusunda kararsızlık olmuş en azından fikir olması için genele açık paylaşımda bulunmuştum.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Mobil 1 yağ ınternetten 95 tl ye aldım. Şu sahte yağ olayınıda anlamak güç. Gidipte uyduruk marka yağ almıyorsunuz. Zaten yağı alacağınız firmalarıda siz seçiyorsunuz. Ben 3 defa yağ aldım hepside internetten ve hiç bir zaman sorun cıkarmadı.

Mobil1 ESP 5-30 tek gecerim . Verdiği performanas motorun sessizliği bambaşka. Castrolun de EDGE tıtanyum 5-30 çok iyidir. Ama sanayiyey gidin ustalar magnateech derler. Ama ben edge diyorum.

Bu arada kullandığımız araçlar off road aracı değil onun için bu kadarda ince mühendisli ayrıtılarına takılmak sadece kafa yormaktan ibaret olur. Yani şurdan düşünün servis bile opar-selenıa gibi sıradan bir yağı buaraca koyuyor.

Sayfa 3/8 İlkİlk 1234567 ... SonSon