8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Fiat servis 80 bin bakımı

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Standart Fiat servis 80 bin bakımı

Aracım Punto Evo 1.4 active 77 hp
    Aracımı yeni aldım 78 bin km'de, daha önce hiç servise girmemiş büyük bakımları yapılıp yapılmadığıda bilinmiyor.

Aracımı bugün servise götürdüm, standart 80 bin bakımı listesi çıkardılar.

80 bin km periyodik bakım 121,62 tl
    Karbon temizleme 55 tl
    Mekanik vites kutusu yağı 0.4 lt 71,11 tl
    Fren sıvısı hava alma 0.5 lt 71,11 tl

Hava filtresi 8,37 tl
    Yağ filtresi 11,32 tl
    Buji 4 adet 76,08 tl
    Opar 5w-40 yağ 3 lt 114,51 tl
    Cam suyu 250 ml 2,79 tl
    Polen filtresi 13,18 tl
    Cam suyu 250 ml 2,79 tl
    Loctıte multi sprey 200 ml 11,86 tl
    Opar olıo s 75w-80 2 lt 62,02 tl
    Opar olıo dot-4 0,5 lt 11,28 tl

toplam 554,82 tl
    kdv 99,87 tl
    G.Toplam 654,69 tl
    İskonto 219,95 tl
    Toplam 434,74 tl

Bunlar standart araba daha expertze girmedi ekstradan birşey çıkarsa bu fiyata ilave edilecek ki muhtemelen ufak tefek birçok şeyide çıkacak, artı dün direksiyondaki tuşlar çalışmamaya başladı ve ekranda airbag arıza uyarısı vermeye başladı. Bunun için sanırım direksiyondaki bir parça komple değişecekmiş onun içinde 500 tl istediler. Yani aşağı yukarı 1.000 1.500 tl arası bi fiyat çıkacak.

Servise dedimki bu parçalar ve malzemeler mutlaka değişecekmi sağlam ve kullanılabilir parçaları değiştirmeyin değişmesi gerekenleri değiştirin hemen yaptırayım dedim, onlarda hayır hepsini mutlaka değiştirmemiz gerek dediler. Hatta 2 gün önce 5 lt cam suyu aldım doldurdum o da mı değişecek dedim, sisteme 80 bin bakımı yapıldı diye girebilmemiz için değişmesi gerek dediler. 250 ml cam suyu için 3 tl verecem yani.

Bende kalsın dedim yaptırmadan çıktım doğru daha önceki aracımın yağını filtresini değiştirttiğim sanayide ki yağcıya gittim kendi yapması gerekenlere 90 tl fiyat çıkardı. Birde sadece fiat araçlarının tamir ve bakımını yapan tam teçhizatlı bir bi fiat servisi var orayı aradım yağı filtreleri bujileri 80 bin bakımı herşey dahil extra birşey çıkmazsa 200 250 tl ye yaparım dedi, yarın sabah oraya götüreceğim.

Bilmiyorum iyimi yaptım kötümü yaptım.

Mehmet Aşkın
    Moderatör elbruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 458

Servise giden araç her zaman satarken daha avantajlıdır her şeyi kayıt altında ve garantilidir, imkanınız varsa yetkili servise gidin pazarlık yapın indirim isteyin ben öyle yapıyorum...

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Haklısın servise giden araç satarken her zaman avantajlıdır ancak ben aracı alırken avantajlı aldım ve servise hiç gitmemiş o yüzden satarken yaşayacağım dezavantajı alırken sağladığım avantaja sayacağım.

Tabiki servise yaptırmak en iyisi, servisteki yetkili personelin birçoğunuda tanıyorum 654 tl den 220 tl indirim yaptırdım daha aşağı patronun oğlu gelse yapamayız dediler. 1000 tl fatura çıksa belki 350 400 tl indirimde yaptırırım ancak benim kızdığım nokta benim cam suyum iyiyse değiştirmeyin, yağ filtrem iyiyse değiştirmeyin kardeşim. İllaki para kazancaz diye tertemiz malzemeyi israf etmeyin, zaten dışarda litresi 25 tl olan aynı yağa 45 tl fiyat yazıyorlar.

Ali Tandogan
    Castell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34
    Edilen teşekkür: 213

Yetkili servis bakımları özel bakımlara göre her zaman biraz daha pahalıdır ancak daha güvenirlirdir bir sorun çıkarsa muhatap bulması kolaydır ve şikayet avantajınız da var...... Sanayi özel servis bakımları ucuz olduğu için tercih ediliyor, bazen neredeyse 4'de 1 fiyatına bütün işlemler yaptırılabiliyor.........

sencer deniz
    tirit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 35

Şikayetinizin cevabını alabiliyorsanız dediğiniz doğru tabi ama ondan da sonuç alınamadığı için yetkili servise gitmeye gerek yok. İlk servisinde aracımın kapısını çizmişler bir de üstüne su bazlı boyanın üstüne mat solventli boya ile rötuş yapmışlar. Servis kabul etmedi, merkezi aradım aracın kapısını boyamak istemişler siz kabul etmemişsiniz dedi. Bana böyle bir şey söylenmedi ama araçta oluşan değer kaybını ödeyecek misiniz diye sorduğuma cevap bile veremediler. Araç daha 1 yaşında başıma gelen iş bu. Bir daha koç yetkili servisleri mi? ASLA!!!

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Aracım dün akşam sanayiden çıktı, tüm genel bakımları yapıldı bujiler değişti 4 teker sökülüp temizlendi (pislikten dolayı sıkıştırma yapıyormuş), balataların tamamı değişti toplam 200 tl masraf çıktı.

Sanayinin servise göre eksisi
    karbon temizleme yapmadı (55tl+kdv fiyatı var,kendim 10 20 tl arası bir maddeyi alıp depoya boşaltarak yapabiliyormuşum)
    cam sularını değişmedi (zaten 2 gün önce 5 lt cam suyu alıp fulledim 250 ml cam suyuna 3 5 tl verecek değilim )
    birde multi sprey diye birşey o yapılmadı (tamircim gülerek bunlar gereksiz para tuzağı dedi bilmiyorum artık ne işe yaradığını)

Sanayinin servise göre artısı ise tüm bunlara 654 tl isteyen güç bela 434 tl indirebildiğim servis fiyatı yerine sadece 200 tl vermem

Ha birde triger seti değişecek 200 tl ye malolacak, serviste ne kadar malolur tahminen 2 katına.

Amacım servisleri kötülemek değil, tabiki sanayiye göre çok artıları vardır ancak her zaman verdiğiniz ücretin karşılığını tam olarak alamıyorsunuz. Eşimin aile şirketi var şirkette de yıllardır doblo fiorino gibi araçlar kullanılır kendim bizzat şahidim büyük bakıma girip 1000 tl masraf edilip 3 gün sonra bakımsızlıktan kaynaklanan 550 tl lik masraf çıktığını, 2000 km uzunca bi yol yapcaz diye araca komple bi bakım yaptırıldığında herşey yapıldı bakıldı denilip 2000 km dönüşünde tesadüfen tekerlerde bilinmeyen bir sebepten dolayı ön lastiklerin iç yanaklarının aşırı derecede aşındığı hatta bazı tellerinin göründüğü ve biz bu lastiklerle Allah'a emanet gidip geldiğimizi biliyorum. Güzergah denizli kastamonu, araçta 5 kişiyiz araç doblo 1.9 yolda yeri geldi 140 150 bastık yeri geldi ılgazı tırmandık geçtik bilen bilir ılgaz dağını büyük ve ağır araçlar için çıkmakta inmekte çok zordur. Biz oradan sağsağlim döndüysek mucize oldu Allah'a binlerce kez şükürler olsun. Eee servisin garantisi var bi sorun çıkarsa gidip muhatap bulabiliyorsun hesap sorabiliyorsun peki başımıza birşey gelseydi neyin garantisinde bahsedebilecektik. Bunlar sadece aklıma gelen servisle alakalı yaşadığımız sorunların bazıları.

Bu bahsettiğim bizim buradaki servis, heryer aynı olacak diye birşey yok, sizin servisleriniz 10 numara iş yapıyorladır belki.

Kısacası arabam servise gitti diye arabam dört dörtlük, sorunsuz kesinlikle arıza çıkartmaz bi araç olmuyor sadece psikolojik olarak servise gitti ya sorun yaşamam hissi uyandırıyor.

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Arabaniz bakimliysa guzel kullanilmissa kasasinda degisen boyanan parca yoksa km si emsallerine göre normalse olay bitmiştir satilir araç alirken türkiyede herkes kasasina boya degisen durumuna kmsine temizligine bakiyorlar serviste bir bakima 600 700 tl vermek veya sanayiye gore2 3 katı para vermek aracınızı satarken cok fazla degerini artirtmaz expertize gitttiginizde hatasizsa olay bitmiştir guzel kullanmissaniz zamaninda tamir ve bakımını yaptiysaniz tamamdir

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Teşekkürler bey, benim uzun uzun açıklamaya çalıştığım şeyi siz kısa ve öz şekilde anlattınız.

Misal ben aracı 77.000 km de aldım almadan öncede serviste tanıdıklarımız vardı onları motor şase plaka nolarını verip bilgi istedim, araç Türkiye genelinde hiç bir yerde servise gitmemiş, ayrıca 2011 model araç daha 3 yılını yeni dolduruyor ama 77.000 km yapmış bu biraz normal üstü buna rağmen araba benim hoşuma gitti götürdüm sanayiye motorcu, boyacı kaportacı, özel fiat servçisi hepsine baktırttım hepside araba fiyat ve temizlik olarak çok harika kesinlikle kaçırma al dediler bende düşünmeden aldım. Hatta dün sanayiden aracı alırken fiat özel servisci yine demiş aracınızda hiçbir sorun yok uzun yıllar tertemiz binersiniz değerini iyi bilin demiş.

Şimdi benim servis takıntım olsa bu aracı almazdım ve muhtemelen aynı özelliklerdeki başka bir araca servis bakımlı diye 3 4 bin lira daha fazla para öderdim arabanın bu kadar temiz çıkıp çıkmayacağıda meçhul.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler: