Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yetkili servis dışında yapılan bakımlar

Muharrem AYTÜRK
    fraust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

Standart Yetkili servis dışında yapılan bakımlar

Merhabalar...

2009 GP aracımın 20,000 bakım zamanı yaklaşıyor.
    Yetkili servislerden bu konuda fiyat istediğimde 250-350 TL fiyat veriyorlar. Ancak dışarıda (Sanayi...vb) yerlerde aynı işlemler için 100-150 TL fiyat veriyorlar.

Benim sizlere sormak istediğim;

Yetkili servis dışında yaptıracağımız bakım, tamir,...vb garantiyi etkiler mi?

Etkiliyorsa ne gibi sıkıntıları olabilir bana?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

Erkan Karakan
    SpyHunter33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 732

Yetkili servislerde bakım yapılmadığında her hangi bir teknik arızanız söz konusu olunca hemmmmen işi oraya getiriyorlar " efeniz siz yetkili serviste bakım yaptırmamışsınız" garantiye alamam vs vs.
    Artık Fiorinolu

Muharrem AYTÜRK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı

Alıntı SpyHunter33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yetkili servislerde bakım yapılmadığında her hangi bir teknik arızanız söz konusu olunca hemmmmen işi oraya getiriyorlar " efeniz siz yetkili serviste bakım yaptırmamışsınız" garantiye alamam vs vs.

Fiat n kullandığı herşeyi kullansalar da mı yapıyorlar?
    Yanin onların kullandığı yağı, filitreleri, yedek parçaları falan kullansalar da mı yapıyorlar?

Erkan Karakan
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Aynen.... Yetkili servis dışında yaptırdığınız her bakım her ürün ( yağ,yakıt,hava filtresi vs ) yan sanayi ürün statüsüne giriyor...
    Artık Fiorinolu

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

yetkili serviste yaptırmanızda fayda garantiyi bozmak doğru değil..

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Garantı devam ederken yapacak bısey yok elınız mahkum servislere..
    Garantı bıtınce hemen bı usta bulucaksınız devamlı herseyı ona yaptırıcaksınız balkınız Ben
    I ' m c a p u l i n g . . .

Erkan Karakan
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Birde bir örnek vereyim. Aracımın city modunda bir sorun çıkmıştı. Aracım garanti dışı kalalı çok olmuş. Hiç bir dayanağım güvencesi yok serviste sorulan ilk soru aracın bakımları yetkili serviste yapıldı mı??? Yapılmadı - e o zaman nasıl garanti dahilinde değiştirelim!!! bu tepkiyi alıyorsunuz...
    Artık Fiorinolu

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

bildiğim kadarı ile yağ bakımını artık istediğiniz yerde yaptırabiliyorsunuz.
    ancak mekanik bakım için servise gitmek mecburi

ümit Fındıklı
    GP ÜMİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 132

Alıntı cemal arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bildiğim kadarı ile yağ bakımını artık istediğiniz yerde yaptırabiliyorsunuz.
    ancak mekanik bakım için servise gitmek mecburi
    öyle değil yağ değişimi dahil her şey serviste yapman isteniyor.öyle kaymaganı yemeden sallarlar mı seni.dışarda 100 tl yapılan yağ değişimini serviste 250 tl yapıyorlar seni dışarıya niye yollasınlar.

Muharrem AYTÜRK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı

internette sörf yaparken şöyle birşey ile karşılaştım;

Blok Muhafiyet Yasası

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEKİ YAPISAL DEĞİŞİKLİKLER VE BU DEĞİŞİKLİKLERİN BAĞIMSIZ SERVİSLERE GETİRİLERİ

01.01.2007 Tarihinde yüyürlüğe giren 2005/4 Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar ve Uyumlu Eylemlere İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği, otomobil distribütörlüğü ve yetkili servis anlaşmaları alanında yeni hukuki çerçeveyi oluşturmaktadır. Satış sonrası faaliyetlerine ilişkin önemli hükümlerde içermekte olan bu yeni uygulamanın aacı satış sonrası servis işlemlerinde daha fazla rekabet yaratmak ve bunu otomobil yedek parça tedarik piyasasına yansıtmaktır. Yasa böylelikle otomobil sahiplerinin otomobillerini istedikleri tamircide ve rekabete tabi fiyatlarla bakım ve tamir hakkını korumayı amaçlamaktadır.

Soru: Peki ama bu durumda garantiler ne olacak?

Cevap: Temel ilkeye göre kim zarar verirse zararı o tazmin eder. Bu bir ürün veya hizmet için bir genel sorumluluk ilkesidir. Satıcı veya imalatçı bir aracın müşteriye satıldığı an o araçta mevcut olan kusurlardan sorumludurlar. Bir bağımsız servis iyi yapmadığı bir işten ve satış sonrası hizmetleri kapsamında kullanılan yedek parçalardan sorumludur.

Soru: Bagımsız sevislerin aracın normal garanti dönemi içersinde bakım yapma ve tamir etme hakları varmıdır?

Cevap: Araç üreticilerinin, yasalara aykırı olarak, araç sahibinin garanti haklarının verilmesini bakım ve tamir işlerininin sadece kendi yetkili servisleri tarafından yapılması veya sadece araç üreticisinin markasını taşıyan yedek parçalar kullanma şartına bağlama hakkına sahip değillerdir. Dolayısı ile araç sahipleri diledikleri bağımsız servislerde bu işlemlerini yaptırma hakkına sahiptirler.

Soru: Tüketici arcını bağımsız bir servise bırakırsa garanti hakkını kaybetme tehlikesi ile karşılaşılabilirmi?

Cevap: 2005/4 Grup muafiyeti tebliği aracın noral bir bakımını veya tamirini bağımsız bir servise yaptırdığı için tüketicinin araç üreticisine karşı garanti hakkını kaybetmeyeceğini belirtmektedir. Örneğin ; aracın yağının bağımsız bir serviste değiştiilmesi nedeniyle araç üreticisi genel olarak garantiyi reddedemez. Bozuk role veya otomatik kapı camı değişimi buna öenek olabilir. Buna karşın, zarar bağımsız servisin bozuk parça kullanması veya ihmalkar çalışmasından kaynaklanıyor ise, durumun sorumlusu bağımsız servistir ve işi yapan kişinin ürüne ilişkin yasal sorumluluları üstlenmesi gerekir.

Soru: Bir araç üreticisinin yasal garanti yükümlülüklerini veya diğer garanti haklarını sadece kendi yetkili servis ağında kendisinin tedarik ettiği yedek parçaları kullanarak bakım ve tamir koşuluna bağlama hakkı varmıdır?

Cevap: Araç üreticileri verecekeri garantileri, verilen servis hizmetlerinin sadece kendi yetkili servisleri tarafından verilmiş olması veya sadece kendi yedek parçaları ile yapılmış olmasına bağlayamazlar. Aksi takdirde, araç sahiplerinin araçlarını istedikleri servislerde tamir ettirme özgürlüklerini zedelemiş olurlar.

. : : : . SOYLU USTA

11. Bu mesajı için 3 kişi fraust'ye teşekkür etti:

ümit Fındıklı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

arkadaşlar ne kanun olursa olsun tofaş servislerinin dediği.bir yıl veya 20.000km bakımı bana yaptırmazsan 2. yıl için garantin iptal olur diyor.bana aynen bu söylendi.benim aracım 2008 yani o bahsedilen yasadan sonra götürmüşüm.

volkan volkan
    ZV 007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 118

yasa gayet basarılı bır sekılde acıklamıs ıste.ee daha ne o zman.bızı baglayan nedır.konu bence cok onemlıdı arkadaslar fıkrı olan varsa paylassın lutfen.aksı bır yasa mı var acaba.neden o zman bakımı farklı bır yee yaptırdıgımızda garantı bozulur dıye hepımız bılıyoruz?ezbere mı konusuyoruz?acıkcası boyle bır yasa oldugundan da haberım yoktu.

volkan volkan
    ZV 007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 118

kanunen boyle bırsey soleme hakkı yoksa soleyemez.yasa gayet acık.neye dayanarak soyluyorlar onu sormak lazım aslında

ümit Fındıklı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı ZV 007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanunen boyle bırsey soleme hakkı yoksa soleyemez.yasa gayet acık.neye dayanarak soyluyorlar onu sormak lazım aslında
    aracında bir arıza oldugu zaman ugraştırıyorlar.aracın arızalı onu yaptıramıyacaksın.kanuni yoldan hak arayacaksın.kanunlarımızda çok yavaş ilerliyor,mahkeme falan 2 sene sonra haklı olsanda madur sen olacaksın.bizde türkiyenin yasalarını ve mahkemelerin durumunu bildigimiz için ses çıkarmıyoruz.anında bir yaptırım yok yani kanunlarımızda.

gkn rncber
    novemberpasali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 18

Garantin bitene kadar servise git diyim sana.garantin bittince git normal servise ben öyle yaptım hepyağını felan değiş başka yerde sorun olmaz ama mekanik olayda sakın garanti dışında bir yere yaptırma büyük sorun yaşarsın.

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

işte yasa budur...özgürsünüz

ümit Fındıklı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

benim aracın garantisi varken servise gittim.garantisi 15 nisanda bitti bakımını kendi tamircime yaptırdım hemde en kaliteli yağı koydurdum.serviste verecegim paranın yarısını verdim.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

servislerdeki yağlrın dışında kendimiz yağımızı alıp gitsek acaba koyarlar mı? en son opet koymuşlar memmun kalmadım.. mobil1 tam sentetik düşünüyoum.. servise yağını kendi alıp giden var mı?

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    servislerdeki yağlrın dışında kendimiz yağımızı alıp gitsek acaba koyarlar mı? en son opet koymuşlar memmun kalmadım.. mobil1 tam sentetik düşünüyoum.. servise yağını kendi alıp giden var mı?

bende mobil1 tam sentetik kullanmak istiyorum sen bu konuda bi araştırma yaptınmı bana kalırsa mobil1 5w 30 kullanmka istiorum zaten deneyde kullanılan üründe buydu mobil1 5w 30

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Şakir D.
    siyahinci83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 347

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende en son 10bin bakımı için gittiğimde Opet yağ koycaz dediler ben kabul etmedim dışardan castrol edge 5w/40 yağ getirdim onu koydular birmot'ta fakat servis kağıdına" müşterinin kendi getirdiği castrol yağ konmuştur" yazı yazdı ve imzalattı
    P U N T O F O R U M - forum.grandepuntotr.com
    2009 G.P 1.3 Mutj Egzotik Kırmızı
    2011 Evo S&S Euro 5 1.3 Mutj Evo Grisi Asist Kit+Safety Plus Kit

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon