Sayfa 1/2 12 SonSon
37 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yıllık bakım fiyatlandırması çarpıklığı...

e.yavuz e.yavuz
    e.yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 14

Standart Yıllık bakım fiyatlandırması çarpıklığı...

Selamlar arkadaşlar,

Aracım dün 1.yılını doldurdu...Yaşadığım şehir itibariyle tek bir yetkili servis olduğu için,yıllık bakım yaptırmak niyetiyle 2 kez telefon 1 kez de yüzyüze araç kabulden sorumlu olan birkaç arkadaşla ayrı ayrı görüştüm...

Herhalde herbiriyle ayrı ayrı görüşmemden olacak,üçünde de farklı fiyatlarla (330 tl,300 tl,380tl) karşılaştım...
    en son aldığım 380 tl'lik rakamın içinde; Motor yağı 148 tl ,125 tl de işçilik varmış.Diğerleri zaten hepimizin bildiği filtreler...

Anladığım kadarı ile burada tek yetkili servis olmaları,bizim gibi garanti peşinde koşan kişileri yolunacak ördek olarak görmelerini sağlıyor...

Bu işin daha doğrusu fiat genel merkezin standart olarak belirlediği bir fiyatlandırma prosedürü yokmu?..

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

1.Yılını doldurdu tahmını km 10 bın falandır ya yaklastı,yada hafıften gectı dıyebılırım .
    Arkadasım ılındekı tum servıslerı arayıp fıyat al cok fazla demısler yuh yanı genelde 10 bın bakımı 140-200 tl arası forumda 210 odeyen olmamıstır herhalde galıba bulundugun sehırde fazla servıs yokkı bukadar abrtmıslar gidebılıyorsan istanbula gıt valalhı
    Motoryagı :85 tl ıdı gecen sene olmadı Tekırdagdakı arkadaslara sor onlardan servıs onerısı al derım
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

enriko alibertide 380TL dedi 40000km bakımı için, yağ-hava-polen filtreleri + selenia yarısentetik yağ... ben bosch car service'e götürdüm. shell helix 5w-30 tam sentetik yağ, yukarda saydığım 3 filtre ve würth sprey ile motor yıkamaya 165TL ödedim çıktım.
    demek istediğim tekel olmakla alakası yok bu fiat servislerinin müşteriyi yolma politikası...

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zynl krcn
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34

Bosch Car servısler cok ıyıdır garantılı yaparlar ışlerını fakat bızım gp lerden anlıyorlarmıkı ?
    Ecuya baglanıp verılen hataları gorup cozum uretebılıyormı kı acaba ?
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ç T
    ITALIAN STALLION LeoN48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1011

Motor yağı 148 TL nedir, jüpiterden mi getiriyorlar bu yağları, biz de şu motor yağı işin mi girsek ne! 80 TL'ye Castrol Edge 5W 30 ya da 40 alın, sıkıntısız kullanın.
    2020... Fiat 500L
    2014... Alfa Romeo MiTo
    2012... Lancia Delta
    2009... Fiat G.Punto

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hakan CAN
    taneren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 190

ilk yıllık bakımda 150 tl ödedim.
    selenia yağ, filtreler ve rutin kontrol-ayarlar.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hasan al
    yenievocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 33

nisan 2011 de aracımın 10000 bakımını yaptırdım, fiyatlar aşağıdadır...
    -3 lt selenia 5W-40 yağ=92 tl
    -yağ filtresi= 5,07 tl
    -motor iç temizleyici=16,53 tl
    -hava filtresi=6,33 tl
    toplam= 119,93 tl.
    yanlız tofaşa şikayet ettiğim bir durum var dikkat edilmesi gereken,benim araca 2 lt ve 1 lt olmak üzere toplam 3 lt yağ koymalarına rağmen 2lt yağın fiyatı=58,66 tl iken 1lt yağın fiyatı=34,29 tl faturalandırılıyor.yani 2 lt yağ daha avantajlı ben bunu sonradan farkettim ve 20000 bakımda bu konuya eğileceğim...

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zynl krcn
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34

Alıntı yenievocu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nisan 2011 de aracımın 10000 bakımını yaptırdım, fiyatlar aşağıdadır...
    -3 lt selenia 5W-40 yağ=92 tl
    -yağ filtresi= 5,07 tl
    -motor iç temizleyici=16,53 tl
    -hava filtresi=6,33 tl
    toplam= 119,93 tl.
    yanlız tofaşa şikayet ettiğim bir durum var dikkat edilmesi gereken,benim araca 2 lt ve 1 lt olmak üzere toplam 3 lt yağ koymalarına rağmen 2lt yağın fiyatı=58,66 tl iken 1lt yağın fiyatı=34,29 tl faturalandırılıyor.yani 2 lt yağ daha avantajlı ben bunu sonradan farkettim ve 20000 bakımda bu konuya eğileceğim...
    İşçilik almamıslar galıba
    Zeynel KARACAN

Emrah Y
    Chameleon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ağrı
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06
    Edilen teşekkür: 8

80,000 bakımını 2 gün önce yaptırdım kapanmak üzere olan fiat servisinde. Yağ ve filtreler değişti, genel kontroller yapıldı. Pazarlıkla 320 TL. İmkanım olsa 100 liraya alır kendim değiştiririm o yağı ve filtreleri Eskiden şahin vardı alıp değiştiriyoduk da bunda bir sürü sensör bilgisayar vırt zırt var. Bosch servisini öğrendiğim iyi oldu. Burada var mı bakayım.

fikret gümüş
    fiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34 GH 55
    Edilen teşekkür: 447

Alıntı e.yavuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar arkadaşlar,

Aracım dün 1.yılını doldurdu...Yaşadığım şehir itibariyle tek bir yetkili servis olduğu için,yıllık bakım yaptırmak niyetiyle 2 kez telefon 1 kez de yüzyüze araç kabulden sorumlu olan birkaç arkadaşla ayrı ayrı görüştüm...

Herhalde herbiriyle ayrı ayrı görüşmemden olacak,üçünde de farklı fiyatlarla (330 tl,300 tl,380tl) karşılaştım...
    en son aldığım 380 tl'lik rakamın içinde; Motor yağı 148 tl ,125 tl de işçilik varmış.Diğerleri zaten hepimizin bildiği filtreler...

Anladığım kadarı ile burada tek yetkili servis olmaları,bizim gibi garanti peşinde koşan kişileri yolunacak ördek olarak görmelerini sağlıyor...

Bu işin daha doğrusu fiat genel merkezin standart olarak belirlediği bir fiyatlandırma prosedürü yokmu?..
    fiatın genel politikası araç bakım km si 30.000 binde diyor bizde her 10.000 de servise 3 bakım parası alıyor visite gibi hiç bir şey yapmadan 115tl alıyor bence aracı özel kullanıyorsanız çok km yapmıyorsanız arkadaşın dediği gibi dışarıda suyunu yağını değiştirin...ayrıca garantiden değişecek bir parça için olmadık sebebler öne sürüp işi yokuşa sürüyorlar.satarken bazı arkadaşlar yetkili servis bakımlı yazıyorlar.yetkili servis olunca fazla parayamı gidiyor anlamadım....
    fiko
    “Böcek olmayı kabul ediyorsanız ezildiğinizde AĞLAMAYACAKSINIZ

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Alıntı ZAK1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bosch Car servısler cok ıyıdır garantılı yaparlar ışlerını fakat bızım gp lerden anlıyorlarmıkı ?
    Ecuya baglanıp verılen hataları gorup cozum uretebılıyormı kı acaba ?
    hocam onu sormadım ancak bir cihazları var (enjektörlerimiz bosch) ona bağlayıp enjektörlerin zamanlamasına kadar sıfırlıyorlar fabrika verilerine. 90000km'de yapılmasını önerdiler. yakıt tüketimi ve performansı daha iyi oluyormuş. ECU için ne yaparlar bilemem. Ben 5 litre shell tam sentetik yağa 110TL verdim. Ancak motor 4litreden biraz fazla yağ aldı burda konuşulanın aksine.

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Alıntı fiko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fiatın genel politikası araç bakım km si 30.000 binde diyor bizde her 10.000 de servise 3 bakım parası alıyor visite gibi hiç bir şey yapmadan 115tl alıyor bence aracı özel kullanıyorsanız çok km yapmıyorsanız arkadaşın dediği gibi dışarıda suyunu yağını değiştirin...ayrıca garantiden değişecek bir parça için olmadık sebebler öne sürüp işi yokuşa sürüyorlar.satarken bazı arkadaşlar yetkili servis bakımlı yazıyorlar.yetkili servis olunca fazla parayamı gidiyor anlamadım....
    yetkili servis olunca alan kişi biraz daha güveniyor neden bilmiyorum muhtemelen yetkili serviste bakım yaptıran biri titiz diye düşünüyoruz. psikolojik bir hal. bir de km'sinin kontrol edilebilirliği yüzünden tercih ediliyor.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hasan al
    yenievocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 33

zeynel kardeşim...aracı aldığım yere götürmüştüm ve ilk bakımın işçiliği size ait demiştim, zaten iki dakikalık bir iş, onlarda nasılsa kırmadılarartık 20000 de acısını çıkarırlar mı bilmiyorum.

e.yavuz e.yavuz
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Granit Gri

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim...

Benim anlamadığım tamam her 10000 km'de bir bizi/bizleri servislere çağırıyorsunuz...Teknik bilgimiz çokta fazla olmadığı için sömürüyorsunuz... Bari bu bakım fiyatlandırmasına bir standart getirin. Burada istenen rakam 380 tl, 100 km ötede istenen rakam 200 tl (!) 200km daha gitsem 150 tl bu nedir yahu.

Fikret abinin de yazdığı gibi en mantıklısı,yemişim garantisini diyerek malzemeleri alıp dışarıda yaptırmak sanırım...

Zynl krcn
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34

arkadaslar garantıden dolayı ınsanlar servısler gıdıryor 10 bın bakımında yapılanlar
    1-Motor yagı degısır 5W40
    2-Yağ Filtresi değişir
    3-Hava fıltresı degısır
    4-Klıma polen fıltresı yapılan ıslemler bunlar bırde arac ecuya baglanır elektrık sıstemı ,arac hata vermısmı bakılır,yol bılgısayarı hata vermısse zaten sızde gorursunun 10 bın bakım hatırlatması sılınır

Herhangı bır benzınlıge gıdılıp Castro edge 5W40 ,hava fıltresı,yag fıltresı alınır zaten sız yag aldıgınızdan dolayı benzınlıkte bunları degıstıren bır personel vardır genelde ucretsız degısım yapar benzınlık sırf benden alısverıs yapsın dıye degıstıren elemanada bır 20 tl bahsıs verırsenız ok dır.Klıma polen fıltresınıde sanayıden alabılırsınız onuda aldıgınız elemana sana zahmet bı tak dersınız ucrette vermezsınız yada kendınızde takarsınız bu ıslemler ıcın cok buyuk usta olmaya gerek yoktur.
    10 bın bakımı agır bır bakım degıl zaten baskı balata,kayıslar,frendısklerı kontrol edılmez sız soylemedıkce bır 40 bın bakımına servıs 300 tl derse evet denılebılr bıraz agırdır ama bu kadar hafıf bakımdada mılletı yolarsanız bırdaha ugramaz kımse sıze.
    Yag :5W40 70-100 arası
    y.fılıtrsı:7-8 tl
    h.fılıtrsı:8-10
    polen fılıtresı :5-7 arası zaten sanayıde servısın kullandıgı marka OPAR marka zaten sanayıde bunların aynısını satan yerler var sanayıdekı toptancıdan alır servıs fabrıkadan alır .Araclarınmızın elektronık olmasından dolayı olay bıraz karmasık gıbı gozukuyor ama yapılan edılen bunlar.
    Ertugrul senın olayınada yorum yapayım senın ılınde servıs azdır veya tektır bunlar zaten bırbırını tanırlar ederler bırbırının fıyatınıda bılırler hepsıde 3 asagı 5 yukarı aynı fıyatları tutarlar 1.servıs 200 derse 2.servıs 380 derse elbette 2.sı ıs yapamaz senın oradakı servıs sayın az adamda nasıl olsa gelecek der fıyatını yukseltır.
    Not:
    Ertugrul parcaları dısarıdan kendın alıp servıste taktırabılıyorsun artık ama servıse sadece ıscılık oduyorsun dıye bır yazı vardı bıryerlerde okumustum
    Konu ZAK1980 tarafından (02/10/2011 Saat 23:39 ) değiştirilmiştir.
    Zeynel KARACAN

Mustafa KIZIL
    mustafakizil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Selam,
    Aracım 9.000 km 'de ve 1 yılı doldu yıllık bakım için Edirne'deki servise gittim 430 TL gibi bir fiyat verdiler. Motor yağının ve yağ-hava-polen filtrelerinin değişeceği söylendi. Fiyat yüksek geldiği için Çorludaki servise fiyat sordum onlarda tahmini 200-220 TL tutacağını söylediler. Bunun üzerine Fiat merkezine mail atıp aradaki fiyat farkının sebebini sordum. Daha sonra telefon beni arayıp servislerin aracı görmeden tahmini fiyat verdiklerini ve sadece yağ değişiminin 350 tl civarı tuttuğunu söylediler. En yakın servise gidip bakım yaptırmamı tavsiye ettiler.
    Hala bakımı yaptırmadım servise gidip gitmeme konusunda da kararsızım garanti söz konusu olduğu için hala ne yapsam diye düşünüyorum

Zynl krcn
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34

Alıntı mustafakizil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,
    Aracım 9.000 km 'de ve 1 yılı doldu yıllık bakım için Edirne'deki servise gittim 430 TL gibi bir fiyat verdiler. Motor yağının ve yağ-hava-polen filtrelerinin değişeceği söylendi. Fiyat yüksek geldiği için Çorludaki servise fiyat sordum onlarda tahmini 200-220 TL tutacağını söylediler. Bunun üzerine Fiat merkezine mail atıp aradaki fiyat farkının sebebini sordum. Daha sonra telefon beni arayıp servislerin aracı görmeden tahmini fiyat verdiklerini ve sadece yağ değişiminin 350 tl civarı tuttuğunu söylediler. En yakın servise gidip bakım yaptırmamı tavsiye ettiler.
    Hala bakımı yaptırmadım servise gidip gitmeme konusunda da kararsızım garanti söz konusu olduğu için hala ne yapsam diye düşünüyorum
    Tahmını fıyat tutar 220-220 arası fena degıl servısı arayıp 200 tl ye anlasın aracınız dızel degıl bana ne yapıldıysa sanada o yapılacak extradan cıkabılecekler frenler olabılır tabıkı 10.bınde sızde frenı bıtırıyorsanız daha dıkkatlı olmanız gerekıyor ve buyuk ıhtımal cıkmazda dedıgım gıbı bu servısler ve fıat sanıyorkı bız aramızda gorusmuyoruz 350 tl yag nedemek ya motora zaten 3 lt yag koyuyorlar en ıyı yag bıle 150 tl +yag fılıtresı 10 tl resmen servıs soygunu kımse kusura bakmasın tamam servıste para kazanacak edecekte bu denlıde musterıyı kaz gormemek lazım
    Zeynel KARACAN

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

yılmaz yüksel
    enigmaa37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 2

simdi aradım sordum servise 10000 bakımını dizel araca 170 civarı dediler

29. 03/10/2011, 12:48

e.yavuz e.yavuz
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı mustafakizil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,
    Mustafa hocam,bende Edirne'denim.ağız birliği yapılmış,sizinki pazarlıksız fiyat olsa gerek... Pazarlık yapsak yapsak en fazla %10,%15 inecekler...Koç personeline %17'imiş.

Yukarıda yazmıştım ama tekrar ediyim;teknik bilgimiz yok,motordan falan da anlamıyoruz ama bunlar kafamızın çalışmadığını göstermez...

Burada ki yazılan 180,200 tl arası rakamları ve gösterilen ilgiyi okuyunca bir yandan imreniyorum,diğer yandan da exel sayfasını açıp ukala,ukala işine gelirse havalarında fiyat söyleyen anlayışada lanet okuyorum...

Aracımı gerçekten severek ve isteyerek aldım. Ama bu tür eksiler insanı soğutuyor...
    Konu e.yavuz tarafından (03/10/2011 Saat 14:07 ) değiştirilmiştir.

Mustafa KIZIL
    mustafakizil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Ertuğrul merhaba,
    Çorlu Haliç oto 200 - 220 TL'ye motor yağı, yağ filtresi ve hava filtresi değişimi yapılıyor dedi, Fiat merkezden aradıklarında yağ değişimi 350 TL dediler anlam vermek zor. Bütün servislerde kullanılan yağ aynı sonuçta (ya da değil). Bugün Albea'sı olan bir arkadaşımla konuştum yıllık bakım için Edirne 250 TL fiyat vermiş. Arkadaşım Çorlu'da 180 TL'ye yaptırmış. Hemen Hemen her haftasonu Çorlu'ya gittiği için ona daha uygun gelmiş. Yaşadığım yerde servis varken başka bir yere gitmekte bana mantıklı gelmiyor. Bir örnek daha Toyota Auris yıllık bakımı 180 TL yağ ve filtreleri değiştirmişler birde fren balataları ile ilgili bir işlem yapmışlar tam ayrıntısını bilmiyorum.
    Sonuçta kararsızlığım devam ediyor. Haliç Oto da yapılan işlemler ve kullanılan yağ hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Sayfa 1/2 12 SonSon