Sayfa 1/3 123 SonSon
59 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Komple Boya, İç ve Motor Koruma ve Tavan değişimi

Sertan Karaca
    badboy1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499
    Edilen teşekkür: 65

Teknik Konu Komple Boya, İç ve Motor Koruma ve Tavan değişimi

Arkadaşlar dün Özkar Oto'ya, aracın tavanının (bedelsiz) değişmesi, Karter muhafazanın takılması ve ikna edilerek, komple boya koruma için aracımı bıraktım. Akşamına tavan değişimi ve karter muhafaza tamamlanmış, boya korumanın tamamlanması için Pazartesi günü alacağım arabayı. Sağolsunlar 3 günlük araç tahsis ettiler. Biraz kirliydi ama bedava mal bu kadar olur.
    Bugün ne yapıyorlar diye bir uğradım.

Tavan değişmiş ve süper olmuş. Kompe koruma için 275+KDV fiyat vermişlerdi. Pazarlıktan sonra 235+KDV'ye anlaştık. (Sonax'ta sadece nano dış boya korumaya 200 TL'ye konuşmuştuk) Defalarca sordum 1 yıl garantili mi diye "evet" dediler. bakalım garanti kağıdı benzeri birşey alabilecek miyim? Broşür de Meguliar's ürünlerini kullandıkları yazıyordu. O yüzden tercih ettim.

Aracın rengini bugün gittiğimde fark ettim Boyanın içinde simler varmış. Ne güzel renkmiş Kapı kenarlarındaki boya dökülmelerine de rötuş yapacaklar. Farlara ve stoplara da uygulamalarını istedim korumayı. Bildiğim kadarı ile, farlarda ki ve stoplardaki çizikler de giderilebiliyormuş.

Asıl sizlere danışmak istediğim bir konu var. Diyelim ki 20 cm uzunluğunda, toplu iğne başı genişliğinde ve astarı gözüken düz bir çizik olsun. Acaba bu çiziğin genişliği açık kalacak şekilde bir maske yapılsa ve çok ince şekilde aracın renginden boya sürülse ve boya yüzeyine kadar hafif ıslak zımpara yapılsa üzerine de boya koruma şeklinde cila atılsa çizikten sıfır hata ile kurtulamaz mıyız?
    Konu badboy1980 tarafından (07/04/2009 Saat 12:32 ) değiştirilmiştir.

Cem SAKARYA
    theblight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 37

Bu konuda uzman birinin yazısını okumuştum;kendisi araca kürdanla çizği dolduracak kadar rütuş yapıp 24 saat bekliyor ve ertesi gün 1500-2500-3000 gritlik su zımparası uyguluyor arkasından meguiar's ın ağır aşındırıcılarından biriyle o bölgeye polisaj yaparak boyayı düzeltiyordu.Öncelikle bu konuda el becerin yoksa bu işe girişmemeni tavsiye ederim kaş yapayım derken göz çıkmasın ancak sorduğun için söylüyorum "0 hata" diye birşey yok fakat sıfıra yakın hata payıyla çok güzel işler çıkartanları gördüm.Ustayla konuş istersen yapabilirim diye sana bunun kesin garantisini veriyorsa sende başında durucaksan deneyebilirsiniz.
    Ayrıca şunu da söylemek isterim ki 1 yıl garanti maalesef yalan birşey en iyi boya koruma bile max 6 aylıktır.6 ay sonunda hiç değilse arabana wax atman gerekir.
    Bu konuda uzman olduğumdan değil fazlasıyla ilgili ve araştırıcı olduğumdan cevap yazdım umarım faydalı olurum eğer bu işlemi yaparsan da lütfen resim koy çok faydalı olacağına inanıyorum.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Alıntı theblight Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda uzman birinin yazısını okumuştum;kendisi araca kürdanla çizği dolduracak kadar rütuş yapıp 24 saat bekliyor ve ertesi gün 1500-2500-3000 gritlik su zımparası uyguluyor arkasından meguiar's ın ağır aşındırıcılarından biriyle o bölgeye polisaj yaparak boyayı düzeltiyordu.Öncelikle bu konuda el becerin yoksa bu işe girişmemeni tavsiye ederim kaş yapayım derken göz çıkmasın ancak sorduğun için söylüyorum "0 hata" diye birşey yok fakat sıfıra yakın hata payıyla çok güzel işler çıkartanları gördüm.Ustayla konuş istersen yapabilirim diye sana bunun kesin garantisini veriyorsa sende başında durucaksan deneyebilirsiniz.
    Ayrıca şunu da söylemek isterim ki 1 yıl garanti maalesef yalan birşey en iyi boya koruma bile max 6 aylıktır.6 ay sonunda hiç değilse arabana wax atman gerekir.
    Bu konuda uzman olduğumdan değil fazlasıyla ilgili ve araştırıcı olduğumdan cevap yazdım umarım faydalı olurum eğer bu işlemi yaparsan da lütfen resim koy çok faydalı olacağına inanıyorum.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Yarın (Pazartesi) akşam aracı almaya gideceğim. Korumayı yapan kişi çizikler ile ilgili olarak "size bilgi veririm" demişti. Aracı bırakırken neden uzun süreceğini sorduğumda, "mükemmel bir koruma yapmak istiyoruz" demişti. bakalım ne kadar emek sarfettiğini göreceğim, eğer sağlam iş çıkarmışsa, sağlam bir bahşiş bekliyor kendisini Eğer gitmediyse çizikler, dediğimiz yöntemi uygulatmaya çalışacağım. Bilgileri aktarırım.

Çağlıyan BAHÇETEPE
    AC2315 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393
    Edilen teşekkür: 53

kapı kenarlarındaki boya dökülmelerinden bahsetmişsin, birkaç yaşındaki araçlarda bu durum normal mi? yoksa başka bir problem mi oldu?

Cem SAKARYA
    theblight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı badboy1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevabınız için teşekkür ederim. Yarın (Pazartesi) akşam aracı almaya gideceğim. Korumayı yapan kişi çizikler ile ilgili olarak "size bilgi veririm" demişti. Aracı bırakırken neden uzun süreceğini sorduğumda, "mükemmel bir koruma yapmak istiyoruz" demişti. bakalım ne kadar emek sarfettiğini göreceğim, eğer sağlam iş çıkarmışsa, sağlam bir bahşiş bekliyor kendisini Eğer gitmediyse çizikler, dediğimiz yöntemi uygulatmaya çalışacağım. Bilgileri aktarırım.
    Çiziklerin iyice gittiğinden bir ışık kaynağıyla boyaya dikkatlice yaklaşarak bakarak emin olabilirsin bu fotoğraf makinesinin flaşı olabilir ya da el feneri olabilir ya da güneşe çıkarıp arabayı farklı açılardan farklı noktalarına bakabilirsin.Dairesel çizikler zaten kendini belli edecektir.Bir de tavsiyem boya korumadan sonra oluşan bu pürüzsüz yüzeyi uzun süre korumak istiyorsan fırçadan ve otomatik yıkamalardan uzak dur,mikrofiber yıkama eldiveni edin derim ben
    Umarım araç istediğin gibi pırıl pırıl olmuştur kazasız belasız ve cezasız uzun yıllar sağlıkla binersin

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Arkadaşlar Cuma günü tavan değişimi, karter muhafaza ve komple boya koruma için bıraktığım aracı bugün saat 18:30'da teslim aldım ve durum tam bir rezalet. Öncelikle durumu anlatayım.

Saat 15:00'da servisten aradılar. Aracın hazır olduğunu gelebileceğimi belirttiler. Bende yarım saat sonra yola çıktım, malum İstanbul trafiği saat 17:10 da (Mecidiyeköy-Florya) servise vardım. 20 dakika bekledim, en sonunda servis müdürü merak edip, oradaki arkadaşlara sordu ve Ömer adındaki arkadaşın işlemlerimi yaptığını belirtti ve Ömer adındaki arkadaş gözümün içine baka baka montunu çıkardı ve mesaiyi bitirip çıktı. Sonra servis müdürü daha önce de benim ile ilgilenen müşteri temsilcisi hanımefendiyi çağırdı ve uzaktan konuşmamasını yanına gelmesini belirtti, bana bakarak uzunca konuştular. Sanırım araç hazır değildi ve Kartal'dan aracı getirdiğimi bildiklerinden birşey diyemediler.

Üst kattan araç 1 saat sonunda geldi ve gezerken tesadüfen gördüm arabamı. Aracın yanında 14-15 yaşında bir çocuk ön kapının direğinde elinde rötuş boyası ile rötuş yapıyordu. Sorduğumda unuttuklarını belirttiler üstünde çok durmadım. Aracın üstünde su birikintisi vardı ve sildirdim ve gözlerime inanamadım. Kılcal dairesel çizikler kısmi gitmiş ama olmayan çiziklerde oluşmuş. Yanıma servis müdür ve servisten sorumlu kişi geldi durumu gösterdim ve bana ne deseler beğenirsiniz. "Biz boyayı yıpratmamak için bu kadar yapıyoruz, bu çizikler vernik altında". "Daha fazlası için pasta atmak gerekir" dedi. Bende çiziklerin yüzeysel olduğunu, bu uygulamanın tam yapılmamış olduğunu söylediğimde kabul etmediler. İlerleyen günlerde Fiat'ın çizik giderme adında bir uygulama başlatacağını ve uygulamaya davet edeceklerini belirttiler ve servisteki tüm çalışanlar "mesai bitti faturanı kestirde git" der gibi başımda beklediler. Servis müdürüne o zaman yarısını ödeyeceğimi, diğer yarıyı da uygulamayı yaptırdıklarında vereceğimi söylediğimde söz konusu dahi olamayacağını belirtti. Sanırım bu kadarı yeter dediniz ama bitmedi. Saat bu arada 18:15.

Faturamı ödeyerek ve lanet ederek yola çıktım. Benzinlikte durdum. Ve gördüğüme inanamadım. Aracın üstü resmen bembeyazdı. Yani cila akıyordu. Aracın üstündeki su birikintileri ufak ve sık sık duruyorlardı. Boya korumasında uzman biri aynen şöyle diyordu. "İyi yapılmamış boya koruma işleminde aracın üstüne dökülen su ufak ve sık gruplar halinde toplanır"

Bu arada aracın uygulamasını yapan arkadaşa Sonax'ta bu çiziklerin %100 çıkacağına garanti verdiklerini belirttiğimde cevabı "500 TL isterler" oldu. Yani kısacası "abi bu paraya ancak bu kadar" demek istedi sanırım.

Biliyorum çok uzun oldu arkadaşlar ama yazıklar olsun tam 277 TL verdim. Evet çoğu insan için yüksek bir meblağ değil ama boşu boşuna verilen para için çok büyük para. Benim suçum Fiat'ın yetkili servisine güvenip araba emanet edip para vermem mi?

Durumu Fiat müşteri ilişkilerine şikayet ettim bakalım yarın ne olacak. Bu durum içime dert oldu arkadaşlar. Çoğu servisi zan altında bırakmak istemiyorum ama inanın Sonax veya Ziebart'a yaptırmadığıma bin pişman oldum. İnanın kafayı yiyeceğim. İnsan bu kadar aptal yerine konulmaz ki.
    Konu badboy1980 tarafından (06/04/2009 Saat 23:32 ) değiştirilmiştir.

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

fiat servisleri zaten çok aşırı pahalı.herkes fiat al servisi parçası bol ucuz der durur.
    rot+ balans için toplamda 100 TL isteyen fiat servisleri.100 Tl nin üzerine biraz daha koy git bakım yaptır.

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

Çok geçmiş olsun arkadaşım üzüldüm, müşteri hizmetlerini ara bence, yardımcı olacaklarını sanıyorum hiç olmazsa şikayetini bildirirsin.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Alıntı Serdar Karaaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun arkadaşım üzüldüm, müşteri hizmetlerini ara bence, yardımcı olacaklarını sanıyorum hiç olmazsa şikayetini bildirirsin.

Teşekkür ederim. Aradım zaten. Ve konunun kesinlikle peşini bırakmayacağım. Ben o parayı kazanana kadar neler çekiyorum çok iyi biliyorum. O parayı kimseye yedirmem. Mesele yaptım kendime.

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

Parasını da geç, insanın enayi yerine konması hiç hoş değil. Sizi gayet iyi anlıyorum, umarım biran önce sıkıntınız geçer, benim de kasko hediyesi boya korumam var serviste, yılbaşından önce yaptıracağım, eğer basit bir pastacila yapacak olurlarsa... neyse tekrar geçmiş olsun.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Alıntı AC2315 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kapı kenarlarındaki boya dökülmelerinden bahsetmişsin, birkaç yaşındaki araçlarda bu durum normal mi? yoksa başka bir problem mi oldu?

Aracı ikinci el aldım ben sanırım kapıları yandaki araçlara veya, duvara çarpıp dökmüşler.

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Alıntı Serdar Karaaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Parasını da geç, insanın enayi yerine konması hiç hoş değil. Sizi gayet iyi anlıyorum, umarım biran önce sıkıntınız geçer, benim de kasko hediyesi boya korumam var serviste, yılbaşından önce yaptıracağım, eğer basit bir pastacila yapacak olurlarsa... neyse tekrar geçmiş olsun.

Evet haklısınız. o enayi yerine konmak insanın canını sıkıyor. Şimdi resmen kurtulduk diyordur, uygulamayı yapan ama hiçte öyle değil. Tofaş Genel Müdürlük Binasına (Büyükdere cad.) çok yakın yerde çalışıyorum. Yarın lehime gelişme olmaz ise bizzat oraya gideceğim hiç üşenmeden.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Geçmiş olsun Badboy1980, insan zaten başına bu tip olaylar gelmemesi için yetkili servise aracını teslim ediyor ama burda da başımıza bu tip şeyler gelecekse, kimlere güveneceğiz.Umarım eksik ya da yanlış yapılan uygulamalar derhal düzeltilir,

Bazı yetkili servislerin bazı yetkili servisleri örnek alması gerekiyor...

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun Badboy1980, insan zaten başına bu tip olaylar gelmemesi için yetkili servise aracını teslim ediyor ama burda da başımıza bu tip şeyler gelecekse, kimlere güveneceğiz.Umarım eksik ya da yanlış yapılan uygulamalar derhal düzeltilir,

Bazı yetkili servislerin bazı yetkili servisleri örnek alması gerekiyor...

Vallahi arkadaşlar, bu forumdaki herkese teşekkür ediyorum. Derdime ortak olduğunuz için.

Bu başıma gelen olay beni çok rahatsız etti. Ben arabamı 3 gün güzel bir uygulama olacak diye bırakıyorum gözüm kapalı ama maalesef hüsran ile sonuçlanıyor. Şimdi yarın Fiat'ta sırt çevirirse ne olacak bilmiyorum. Bu iş servislerden sorumlu genel müdür yardımcısına kadar gider.

Yiğit Tuncer
    z_ygt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06az3970
    Edilen teşekkür: 11

Geçmiş olsun...Bazı fiat servislerinde gerçekten disiplin yok.Ayrıca daha önce de belirttiğim gibi boya korumanın servislerde yapılması taraftarı değilim..Boya korumanın tekrar uygulanması zarar vermeyecekse hakkını arayıp tekrar uygulatmanı tavsiye ederim..Boya koruma 2-3 saatlik bir iş.Vaktin varsa başında beklersen daha iyi olur.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Alıntı z_ygt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun...Bazı fiat servislerinde gerçekten disiplin yok.Ayrıca daha önce de belirttiğim gibi boya korumanın servislerde yapılması taraftarı değilim..Boya korumanın tekrar uygulanması zarar vermeyecekse hakkını arayıp tekrar uygulatmanı tavsiye ederim..Boya koruma 2-3 saatlik bir iş.Vaktin varsa başında beklersen daha iyi olur.

Hakkımı sonuna kadar kullanacağım. Yarın Fiat'tan ararlar sanırım. Eğer o servise yönlendirirler ise kesinlikle gitmem. Sonuçta iyi karşılamayacakları kesin. Başka servise yönlendirilmesini isteyeceğim. Gerekirse bilirkişinin aracı görmesini isteyeceğim. Ve uygulamanın yenilenmesini isteyeceğim tabi ki başında duracağım.

Bakalım çözeceğim konuyu bir şekilde, bakalım Fiat konuyla ilgilenecek mi?

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Boya koruma-çizik giderme gibi şeyleri, sadece bu işlerle uğraşan yerlere yaptırmak lazım. Servisler ek gelir amaçlı bu işlere kalkışıyorlar ama uzmanlıkları bu alanda değil.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Bu hafta kaskonun boya korumasını yaptıracam bakalım nasıl olacak. adı ekspres boya parlatma ama servis artık ahbap olduğu için biraz daha uğraştıracam.

Geçmiş olsun size de. Umarım hakkınızı alırsınız ama dert etmeyin. Geçen sene ben bir yere boya koruma yaptıracam diye camlar çizilmişti ama halloldu Allaha şükür. O yüzden fazla da moralinizi bozmayın. Sizinki de hallolur.

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Fiat çağrı merkezini tekrar aradım. Şirket içi görüşmelerin devam ettiğini belirttiler. Bende aracı uygulaması düzgün olan bir bayilerine yönlendirmelerini ve araca bilirkişi olarak bakmalarını istedim. Şu an haber bekliyorum.

Ayrıca servisi aradım. Bana ne deseler beğenirsiniz. Araca yalnızca boya koruması ve parlatması yapıldığını, yüzeysel çizik gidermenin içinde olmadığını söylediler. Duyduğuma inanamadım. "Ne yani şimdi ben üzerinde kılcal çizikler olan boyanın üzerine boya parlatmak için, ve resmen hacı yağı sürüp yağlı bıraktıkları plastik aksamı için 300 TL (KDV DAHİL) para mı verdim" diye sorduğumda, kendilerinden ne istediğimi sordular. Bende düzgün bir uygulama istediğimi belirttim. Uygulamayı yapan arkadaş aradı ve söz konusu uygulamayı servis danışmanının bana yanlış aksettirdiğini falan söyledi. Yani açıkça kandırıldığımı söyledi sanırım.

Halbuki Fiat'ın internet sitesinde

"FIAT OTO KORUMA
    Fiat Oto Koruma hizmeti veren servislerimizde, Fiat’ınızın ayrıntılı iç temizliği ve koruması, çizik giderme ve boya koruma,motor temizleme ve parlatma işlemleri yapılır."
    diye ibare var, aynı ibare, showroomlarındaki borşürde de var. Bu kadar da "hata bende değil sizde" denilmez ki inadına. Bakalım gelişmeler ne olacak.

Sertan Karaca
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    31VV499

Arkadaşlar, alın size komple boya koruma ve bakımdan dün çıkan arabanın durumu. Bugün 3-4 defa Fiat çağrı merkezini aradım, 3 defa da servisten arandım. Bugün özellikle servisi kullanmayarak aracımla geldim ki, aracı bir servise göstermemi isterler diye. Çağrı merkezine defalarca bugün aracı bilirkişi görevi yapabilecek uygulamasına güvendikleri bir yetkili servise yönlendirmelerini istedim. Birmot Zincirlikuyu'ya çok yakın olduğumu bildirdim. Ama maalesef dönüş olmadı.

En sonunda iş çıkışında kendim Birmot Zincirlikuyu'ya gittim. Boya koruma uygulamalarından sorumlu bir bayana durumu ilettim. Sağolsun yardımcı oldu. Aracı gördüğünde yüzündeki ifadeyi görmenizi isterdim. Sonra koltuklara elledi ve tam kurumadığını ahtapot diye bir alet varmış onu kullanmadıklarını söyledi. Arkadaşlar bugün aracın içi tam olarak arap sabunu kokmaya başladı. Koruma adı altında arabanın plastik (iç-dış) aksamına sürdükleri malzeme bölge bölge matlaşmaya başladı. Boya üstünde, bölge bölge noktacıklar belirdi. Ne alakası var diyeceksiniz ama debriyaj üstten kavramaya başladı. Belki yapılan motor korumadan olabilir mi bilmiyorum.

Sayfa 1/3 123 SonSon