8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Elektirik mühendisi , elektronik teknisyen olan arkadaşlara bir soru ??

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Karizmatik Elektirik mühendisi , elektronik teknisyen olan arkadaşlara bir soru ??

arkadaşlar merhabalar. geçenlerde ailecek dışarı çıktık ve eve geldiğimizde fark ettik ki buzdolabının kapağı çok az açık kalmış.( sabah 10 akşam 7 arası) anladığım kadarıyla kapak sensörü kapalı yani içindeki ışık kapalı ve soğutma yapıyormuş ama kapak aralıklıymış. buzdolabının altında nereden geldiğini bilmediğim bir sıvı gördüm. şimdi soğutma yapıyor ama bu olaydan sonra her gün birkere olmak üzere ana sigortamız atıyor. ne yapabilirim yardımcı olabilecek arkadaşım var mı? çok az garantisi kaldı ürünün.

NOT: Aşırı yüklenme olmasına gerek yok. evde hiç bir şey aktif değilken ve sadece buzdolabı çalışırken de atabiliyor..

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: elektirik mühendisi , elektronik teknisyen olan arkadaşlara bir soru ??

buzdolabının altta kapak var. Buzdolabı motorunu (komprosör) göreceksınız. Ya onun üzerine monte edilmiş yada sağında solunda atık su kabını göreceksiniz. Genelde motorun üzerinde olur. ısısı ile akan suyun buharlaşması için üzerine monte ederler. Onun içine bakın fazla su varsa suyu bez yada küçük bardakla alın. Fazla akan su orda pabuçlarda elektronik kondansatörde küflenme nem yaptığı için sigorta attırabilir. yada buzluğun kapağı acık olduğunda fazla çalışmadan dolayı elektronik kondasatör arızalnmış olabilir.

AHMET YÜKSEL
    diyabetus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    06 8309
    Edilen teşekkür: 1

Standart Cevap: elektirik mühendisi , elektronik teknisyen olan arkadaşlara bir soru ??

dolabın arkasında motorun elektrik jakı var.yani elektrik bağlantısı.oralara dikkatlice bak.mutlaka su değmiştir o yüzde n siğorta atar.güzelce temizle.

tayfun aydın
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: Elektirik mühendisi , elektronik teknisyen olan arkadaşlara bir soru ??

arkadaşlar servisi çağırdım geldi baktı buzdolabında bir sıkıntı yok. anakarta falan baktılar ve sneider markanın akım koruma cihazını aldım taktım. termostata da bakın dedim ama bakmadılar eğer onda sıkıntı olsa alt taraflarda özellikle soğutma olmaz dediler. 5 gün boyunca atmadı yüklendim fırın çalıştı çamaşır mak. çalıştı atmadı ama bugün sadece tv ve buzdolabı çalışırken yine attı anlamadım bu işi.. servis sorunu kaçak akım rölesine bağladı ana sigortaya yani.. onu mu değiştirsem acaba?

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Standart Cevap: Elektirik mühendisi , elektronik teknisyen olan arkadaşlara bir soru ??

abi konu başında kaçak akım röleniz olduğundan bahsetmemişsiniz

güvenlik olarak iyi ama bu tarz bi durumda başa bela bi sistem bence işe ilk kaçak akım rölesini değiştirmekle başlayın arıza yapabiliyor eğer hala atmaya devam ederse tüm fişleri çekip deneme yanılma şeklinde bulacaksınız arızayı el mecbur bazen arıza olmasada en ufak bi akımda atabiliyor insana kafayı yediriyor
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Mehmet Karlıoğlu
    huricane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 11

Toprak nötr teması olabilir. Normalde kısa devre değildir ama kaçak akım atar.

Dolap çalışma sırasında gövdeye temas veriyorsa bu sebeble atıyor olabilir. Dolabın iç yapısı için birşey diyemem. Ama sigorta ve kaçak akım rölesine görevi hattı ve insan hayatını korumak dolayısıyla değiştirmek kesin çözüm değil.

Bina içi tesisat eski mi. Bazen nötr hattında klemens kullanmıyorlar ve tek bir yerde terminal olarak buat içinde topluyorlar. Bu zamanla gevsiyor ve nötr kopması demek herşeyin çatır çatır yanması demek. Kaçak akım rölesine bu anlamda güven olmuyor referans aldığı nötr başka oldugu icin. Kendi evimde pc güç kaynağım yanmıştı. Buatlari açtım baktım klemens yoktu. Bildiğim bütün küfürleri ettik tesisatı yapana.

Kaçak akım açtığı için sizde böyle birşey olmayabilir ama kontr etmeniz veya ettirmeniz gerek tesisatı. Millet olarak kurnaz olduğumuzu düşünürüz ve evlerde nötr hattını tek çekeriz kablodan 10m kar yapcaz diye ama ilerde kopunca buna benzer sorunlar oluyor. İnsanlar ölüyor.

Biraz kafa karıştırmis olabilirim ama bunların kontrol edilmesinde fayda var.

SM-G900FQ cihazımdan gönderildi

Caglar Karabulut
    Ckarabulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

buzluk içi cam rezistansın arızalanmıştır. kacak akım rolesi ustunde test butonu var bas atıyorsa calısıyor demektir. daha da emin olmak istiyorsan baska bir prize tak dolabı takip et. eger sigortayı veya kak rolesi atarsa servisi tekrar çağır gelin işinizi adam gibi yapın demeyi de ihmal etme. Cunku genellikle garantisi bitene kadar bu şekilde oyalar sonra rezistans değişecek abi der 250 lira alırlar 3 ay sonra yine arızalanır abi kartla uyumlu olmadığından oluyo o da değişecek derler bi 500 daha alırlar.. Alırlar da alırlar sen sen ol garantisi bitmeden servisin yakasını bırakma...

tayfun aydın
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Ckarabulut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buzluk içi cam rezistansın arızalanmıştır. kacak akım rolesi ustunde test butonu var bas atıyorsa calısıyor demektir. daha da emin olmak istiyorsan baska bir prize tak dolabı takip et. eger sigortayı veya kak rolesi atarsa servisi tekrar çağır gelin işinizi adam gibi yapın demeyi de ihmal etme. Cunku genellikle garantisi bitene kadar bu şekilde oyalar sonra rezistans değişecek abi der 250 lira alırlar 3 ay sonra yine arızalanır abi kartla uyumlu olmadığından oluyo o da değişecek derler bi 500 daha alırlar.. Alırlar da alırlar sen sen ol garantisi bitmeden servisin yakasını bırakma...
    hocam 1 haftadır herhangi bir atma yok. galiba bir nemlenme vardı ve bir haftadır kaloriferler yanıyor kuruduğunu tahmin ediyorum. şimdilik bir sıkıntı yok. servis ana karta da baktı sıkıntı yok. ben şimdi özellikle elektrik faturasını merak ediyorum çünkü fark ettiğim üzere buzdolabı termostat açıp kapatma olayını biraz saçma yapıyor.. bakalım şimdilik bir sıkıntı gözükmüyor gibi.. evdeki çoğu prize akım korumalı tekli priz alıp taktım. buzdolabına schneider in iyisini alıp taktım bakalım neler olacak.. mayıs a kadar buzdolabının garantisi var. o zamana kadar ak koyun kara koyun belli olur sanırsam..