14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Yeni ev aldım,kiracı sorunlu,hukuki yardımm....

SONER CAN
    sonercanpunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 10

Standart Yeni ev aldım,kiracı sorunlu,hukuki yardımm....

Arkadaşlar merhaba konuyu kısaca anlatayım.Ankaradayım yeni bir ev aldım ve içinde kiracı oturuyor..Evi satın aldığım şahıs ve emlakçı özellikle sormama rağmen kiracının sorunsuz birisi olduğunu ve ödemelerini düzenli yaptığını istediğimiz zaman evden çıkacağını ve emlakçının tahliye taaahütnamesi alacağını söyledi..
    Biz evi satın aldık ve ben gidip yöneticiyle konuştum ve biraz huzurum kaçtı..kiracı kirasını düzenli ödememiş ve yaklaşık 10 aydır binanın 50 tl olan aidatını bile ödememiş..yönetici çok sıkıntılı bir kiracı olduğunu ve mahkeme kararıyla çıkarmayı düşündüklerini söyledi..sonra kiracıyla konuştum ve tahliye taahütnmesinden bahsettim fakat o ben herhangi birşey imzalamadığını söyledi ve emlakçı defalarca aramama rağmen telefonu açmadı ve anlaşıldı ki tahliye taahhütnamesini emlakçı doldurmuş ve kiracının ismini yazarak ,imzalamış

kiracı yazın evi taşıyacağını söylesede benim içim rahat etmedi...yasal olarak yapmam gerekenlerden hangisi daha iyi olur...1 ay içinde kiracıya noterden ihtar çekmekmi yoksa kendisinden tahliye taahüdü almak mı bizim işimizi kolaylaştırır...cevaplarınızı bekliyorum...

Ali T
    Veteriner Hekim alixxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 497

Standart Yeni ev aldım,kiracı sorunlu,hukuki yardımm....

Kiracıya ihtar çektirin bence ve keske evi almadan görüşseydiniz kiracı ile. Emlakçının taahhutnamesini de atmayın bence emlakçıyı da mahkemeye verebilesiniz. Ortada sahte bir evrak var sonuçta. Kiracı ben imzalamadım diyorsa emlakciyla sırf yalan söylediği için bile ugrasilabilir.

3. Bu mesajı için 2 kişi alixxx'ye teşekkür etti:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Hiç vakit kaybetme noterden ihtarname çek, belli bir tarihten sonra çıkarma hakkın doğuyor vakit geçmesin .

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SİNAN CANDAN
    sevsin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34YB4197
    Edilen teşekkür: 3

Kiracıya Noter'den ihtarı hemen çek.İhtardan sonra ister mahkemeden tahliye davası açıp tahliyesini isteyebilirsin, istersen emlakçının doldurduğu tahliye taahhüdü ve ihtarnameye dayanarak birikmiş kira alacağının tahsili ve tahliyesi için icra takibini aynı anda başlatabilirsin ama burda kiracı senin birikmiş kira alacağını öderse birşey yapamazsın,ödemez ise bir ayın sonunda cebri icra yoluyla tahliye ettirirsin. Tahliye taahhüdünü emlakçı kendisi imzalamış ise bunu emlakçı ve kiracı düşünsün.

7. Bu mesajı için 2 kişi sevsin'ye teşekkür etti:

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

Aynen arkadaşlara katılıyorum. Gerekirse emlakçıya bir sms atın imzanız ve verdiğiniz belge sahte çıktı, sizi ve kiracıyı mahkemeye verdim bilginiz olsun diye. O zaman o açılmayan telefonlar nasıl açılıyor görürsünüz.
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SONER CAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar....ozaman ilk iş olarak kiracıya ihtarnameyi çekelim noterden...zaten amlakçı bana tahliye taahütnamesini unutturmak istiyordu birkaç kez söylememe rağmen tamam verecem felan dedi,bende anlaştığımız komisyonu ödemem deyince gönülsüz vermişti...bu iş bana ders oldu gerçekten, işin içinde para oldumu kimseye güvenmeyeceksin demek arkadaş...evsahibini evi satmanın,emlakçı komisyonu almanın derdindeymiş...biz üzerimize düşeni yapalımda yasal olarak...

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Büyük konuşuyor olabilirim ama içinde kiracı oturan evi almayın arkadaşlar.Bu sıkıntılar her an yaşanıyor. Aynı kiracının bankalara borcu varsa icra kağıdı da gelir o adrese. Ondan sonra uğraş dur. Allah kolaylık versin

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kadir UZAN
    cluppunto65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Van
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    45 PU 610
    Edilen teşekkür: 30

valla kardeşim öncelikli noterden ihtarnameyi çek ve bana kalırsa emlakçıya git ve açık açık mahkemeye vereceğini söyle topu bi yerde emlakçıya atmış olursun üzüldüm içinde bulunduğunuz duruma. bir sürü para veriyorsunuz ev alıyorsunuz bide kahrını çekmek kötü olur.eğer çıkmaz sıkıntı çıakrırsa yakın zamanda ankaraya gelecem inş. siz ev adresini verin bana 3 güne kalmaz çıkar )

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

emre karapehlivan
    kokoemre25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    22dp897
    Edilen teşekkür: 28

Valla biz Bi dükkan aldık icinden çıkarana kadar göbeğimiz çatladı avukat felan bayağı pahalıya patladı normalde 3 ay kira ödemediği zaman sen evini boşalttırma hakkın doğuyor ama yedi emin felan kirası bayabi kira sozkonusu siz bence iyibir avukata danışın derim.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SONER CAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

umarım kiracı bizi de uğraştırmaz,hevesle borçla krediyle bir ev aldık ...

İlker akat
    didi77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 89

Önce hayırlı olsun eviniz şimdi yapacağınız ilk iş kiracıyla durumunuzu anlatıp ne zaman çıkabileceğini sorun ve Ogün için bir tahatüt yapın ve güzel bir sekilde işi bağlayın yeni ev sizin olduğu için önceki yapılan kira sözleşmesi fesh olur zamanı dolunca mahkeme ilede boşaltabilirsin fakat ben cok yaşadığım için diyorum mahkemelik olunca kiracı evi duman edip boşaltıyor ablamın kombisine kadar söktüler dikkat edin emlakçı size tam bilgi vermediği için ayıplı mal satmış olur hiç emlakçıyı arama direk varsa elinde belge kanıt vs savcılığa vereceğin bir dilekçe ile savcımda gereğini yapar emlakçıyı zaten ifadeye alır şikayet ettigin an savcılık gereğini yapmak zorunda o zaman emlakçı düşünsün hukuki yardım istersen daha sonra Ankara'da yardımcı olurum ama önce konuş derim

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

osman yağmur
    messi78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 111

Yapacağınız 2 şey var ;

1- Emlakçı evrakta sahtecilik yapmış, kiracıdan böyle birşey doldurmadığına dair bir yazı alın ve emlakçıya giderek evrakta sahtecilikten onu dava edeceğini söyleyin.

2- Kiracıyla düzgün bir biçimde konuşun konuşmanıza rağmen yinede ihtarınızı çekin işinizi sağlama bağlayın. Çıkmamakta diretiyorsa başına gelecekleri söyleyin mahkeme vs. bu masraflarıda sizden alırlar diyerek kiracıyı korkutun

Allah yardımcınız olsun..

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

hocam eğer elinde kontratı varsa hiçbirşey olmaz..hatta ben sizin yerinizde olsam o emlakçının parasını vermem sahte emlaktan dava ederim..

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

zeynep uslu
    zeynepuslu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ağrı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: Yeni ev aldım,kiracı sorunlu,hukuki yardımm....

Kiraya veren kişi, kendisi ya da çocuklarının ihtiyacı için kira sözleşmesinin bitiminden itibaren bir ay içinde tahliye davası açabilmektedir. Kiracı birden fazla ile hepsine birden dava açılmalıdır. Dava sözleşmenin bitiminden bir ay içinde açılabilse de, dava açılacağı önceden bildirilmesi durumunda dava, bildirimi takip eden dönem sonuna kadar açılabilmektedir. Dava açıldıktan sonra da kira bedeli alınabilmektedir. Kiracının tahliye edilebilmesinin bir başka hukuki yolu da yeni malikin ihtiyacı nedeniyledir. Malik, satın alma tarihiden itibaren bir ay içinde ihtiyacını, tahliye istediğini, aksi takdirde tahliye davası açacağını kiracıya bildirmekle mükelleftir. Bildirimin ardından altın ay sonra dava açılabilmektedir.

Kiracı nasıl tahliye edilir sorusuna, yeniden inşa ya da esaslı onarım nedeniyle de tahliyenin de mümkün olduğu şeklinde cevap verilmektedir. Taşınmaz yeniden inşa ya da amacıyla onarım, , genişletme veya düzenleme için yapılan çalışmalar sırasında oturum mümkün olmadığı anlaşılması durumunda, kira sözleşmesinin sonunda tahliye davası açılabilmektedir. Davanın açılma süresi de kira süresinin bitiminden itibaren bir ay içindedir. Burada davayı kiralayan açmaktadır ancak ihtiyaç nedeniyle tahliye davalarında olduğu gibi malikin de davayı açma hakkı vardır. Bu dava için önceden ihtar zorunlu değildir. Ancak ihtar gönderildiyse, davanın dönem sonuna kadar açılması mümkün olmaktadır.

Kiracı nasıl tahliye edilir sorusunun bir başka cevabı da “bir yılda iki haklı ihtar nedeniyle”dir. Kiranın ödenmemesinden dolayı bir yıl içinde iki kez yazılı ihtarname gönderilen kiracı aleyhine tahliye davası açılabilmektedir. Bir yıl tabiri, bir kira yılıdır. Tahliye davası da kira süresinin bitimini takip eden bir aylık sürede açılmalıdır. Davanın açılabilmesi için kiracının iki haklı ihtara neden olması, iki ihtarın bir kira döneminde ve bir yıl içinde farklı aylara ait olması gereklidir. Kiracının ya da eşinin aynı belediye sınırları içinde bulunmadı da tahliye nedenidir.
    kaynak https://emlaktahaber.com/Kiraci-Nasi...ye-Edilir/3439