Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yaya yol vermeyen yandı ?

ÖZKAN KURTULDU
    KeYiFSeL ÜYE :) 34ozkankurtuldu34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 U 4303
    Edilen teşekkür: 694

Standart Yaya yol vermeyen yandı ?

Yayaya yol vermeyen de yandı! Uzmanlar tarafından tasarlanan yeni Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), sinyalizasyonların olmadığı noktalarda geçiş üstünlüğü olmasına rağmen yayalara yol vermeyen sürücüleri tespit edecek

Yanına yaklaşan yayayı otomatik algılayabilen sistem, aynı anda sürücüye ceza kesebiliyor.
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSBAK A.Ş. akıllı ulaşım sistemlerini geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Kağıthane'deki merkezde tasarlanan sistem kentin birçok noktasında kullanılıyor. Merter’deki trafik kontrol merkezinde ise trafik polisleri kural ihlali yapan sürücüleri tespit ederek cezai müeyyide uyguluyor. Sistem, İstanbul’da 220 noktada hizmet veriyor. Ancak uzmanlar, bu sayının oldukça yetersiz kaldığını belirtiyor. Uzmanlar, megakent için bu rakamın en az 10 katı EDS sisteminin olması gerektiğini vurguluyor.
    İSBAK yetkilileri EDS teknolojisindeki yenilikleri Cihan Haber Ajansı’na anlattı. Kağıthane’deki merkezde sistem hakkında bilgi veren yazılım uzmanı ve Bilgisayar Mühendisi Mahmut Bulut, aralarında kırmızı ışık ihlalleri, şerit ihlalleri, hız ihlalleri ve ters yöne giren araçların tespitlerinin de olduğu 12 başlığın EDS’de birleştiğini söyledi. Sistemin yetersiz olduğunu vurgulayan Bulut, “Şu an faaliyet gösteren 220 noktada EDS var. Bu adetlerin giderek artması gerekiyor. Özellikle kırmızı ışıkta kurulan yerlerde bu sistem sayesinde yüzde 90 iyileşme gördük. Hızla alakalı İstanbul’da birçok kaza gerçekleşmekte. Bu da trafiğin akışını olumsuz yönde etkilemekte.” diye konuştu.
    ‘KIRMIZI IŞIKTA 5 ARAÇ AYNI ANDA İHLAL YAPSA SİSTEM HEPSİNİ TESPİT EDER’
    Sistemin hiçbir şekilde açığının bulunmadığını belirten Bulut, “EDS sisteminde sürücülerin kaçması mümkün değil. Hem hız hem de şerit ihlali anlamında olsun bu sistemin herhangi bir açığı yok. Sistem oluşan her ihlali algılayacak düzeydedir. Yerli ve Türk mühendisleri tarafından tasarlanmıştır.” ifadelerini kullandı.
    Bir sürücünün 250 kilometre hızla da geçse EDS tarafından tespit edilebildiğini ifade eden Bulut, “Bununla alakalı elimizde çeşitli firmalardan aldığımız raporlarımız var. Hatta kırmızı ışıkta 5 araç aynı anda ihlal yaptığı takdirde sistem bunu da algılamakta. Bir aracın hız limitini aştığı takdirde veya kırmızı ışık ihlali yaptığı takdirde sistem bunu algılayabiliyor.”
    'HIZ KORİDORU SİSTEMİ KAZALARI BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ'
    Hız koridoru sistemini İstanbul’daki bazı tünellere ve caddelere kurduklarını dile getiren Bulut, bu sistem sayesinde Bağdat Caddesi’nde yarış yapmak için hız limitini aşan sürücülerin azaldığını söyledi.
    İstanbul dışında da bu sistemin kullanılması gerektiğinin altını çizen Bulut, “Bu sistem araçların belli bir koridorda yaptığı hızları ortalama hız hesaplayarak algılamakta ve cezaya dönüştürmekte. Türk sürücü kültüründe şöyle bir şey var; radar noktasına yaklaşılırken hız düşürülüyor, daha sonra araçlar hızını yükseltebiliyor. Bu sistemde uzun aralıklarda koridorlar oluşturuyoruz. Burada sürücüler hız limitlerini aşmamaları gerekiyor. Bu da aracın kurallara riayet etmesini sağladığı için trafikte güvenliği sağlıyor. İstanbul dışında da bu sistem uygulanmalı. Karayollarında oluşan kazaların birçoğu hız temelli kazalar. Sürücüler bu sistem sayesinde araçların hızlarını düşürmek zorunda kalacaklar. Şehirlerarası yollarda bu kesinlikle kullanılmalı. İstanbul’da bu sistemden performans aldığımız noktalar; tüneller. Tünelde güvenli bir şekilde trafik akışı sağlanıyor. Yüzde 99 oranında kazaların azaldığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.
    Sinyalizasyonların olmadığı noktalara yaya EDS’lerinin kurulacağını anlatan Bulut, bu sistemin yanına yaklaşan yayayı otomatik olarak algıladığını ve yayaya yol vermeyen sürücüyü tespit ederek ceza kesebildiğini söyledi.
    Öte yandan İSBAK’ın yazılım uzmanları, önceden trafiğin yoğunlaşacağı noktaları tespit edecek sistemi yakında hayata geçirecek.
    • Dünayaya geldigin zaman, sen aglarken çevrendekiler gülüyorlardı Öyle bir hayat sürki, öldügünde çevrendekiler aglarken,sen gülümseyerek ahirete gidesin.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bence çok iyi uygulama

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZKAN KURTULDU
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 U 4303

Şafak bizden geride oldugunu düşündügümüz bulgarista bile bu uygulma yıllardır var orda EDS aramıyorsun bakıyorsun adam ayagını yola uzatacakmı diye sıkıyorsa yol verme bak neler oluyor yıllardır birçok ülkede bu uygulanıyor kıbrısta birkez ben yaşadım adam aracıyla geç gidyor ben ona yaya olarak siz geçin diyorum şaşırdım kaldım biz türkiyede alışık degiliz böyle şeylere ama alışacagız şuan aracım 16 plaka benim ve eskidende yaya görsem kesnlikle yol veririm 16 görüpte yaya yada taşıta yol verdigimde hemen teşekkür ediyorlar buda insana moral oluyor yolculuk esnasında arkadaşlar dikkatli olalım vebali çok büyük bu işin bırakın aracımız yaksın dur kalkta yada zaman kaybedelim bu konuya çok dikkat edelim
    erken gidilmiş mesafa kazanılmış zaman degildir kaybedilmiş kişiliktir.
    • Dünayaya geldigin zaman, sen aglarken çevrendekiler gülüyorlardı Öyle bir hayat sürki, öldügünde çevrendekiler aglarken,sen gülümseyerek ahirete gidesin.

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Güzel bir uygulama

Sent from my iPad using

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci036
    Ziyaretçi Ziyaretci036 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı 34ozkankurtuldu34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şafak bizden geride oldugunu düşündügümüz bulgarista bile bu uygulma yıllardır var orda EDS aramıyorsun bakıyorsun adam ayagını yola uzatacakmı diye sıkıyorsa yol verme bak neler oluyor yıllardır birçok ülkede bu uygulanıyor kıbrısta birkez ben yaşadım adam aracıyla geç gidyor ben ona yaya olarak siz geçin diyorum şaşırdım kaldım biz türkiyede alışık degiliz böyle şeylere ama alışacagız şuan aracım 16 plaka benim ve eskidende yaya görsem kesnlikle yol veririm 16 görüpte yaya yada taşıta yol verdigimde hemen teşekkür ediyorlar buda insana moral oluyor yolculuk esnasında arkadaşlar dikkatli olalım vebali çok büyük bu işin bırakın aracımız yaksın dur kalkta yada zaman kaybedelim bu konuya çok dikkat edelim
    kanka zihniyet meselesi. geçen haftalarda yaya ya yol verdim diye arkamdan gelen scirocco nerdeyse kavga edecekti benimle. kaldıki yaya yeşil yanıyordu

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZKAN KURTULDU
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 U 4303

inip ayarı verseydin ben olsam inerdim benim arka bagajda bezbol sophası var ismi fiko tanıştırırdım onları

Ziyaretci036

inip ayarı verseydin ben olsam inerdim benim arka bagajda bezbol sophası var ismi fiko tanıştırırdım onları
    aga hangi birine ineceksin. zaten bir kere karakolluk olmuşum. bir daha tövbe ettim.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Çamcı
    mehmetvyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 BA ....
    Edilen teşekkür: 67

Yayalara yol vermeye çalışıyorum, sallana sallana yolu geçmeleri ise sinir bozucu, yayalarla ilgili uygulamalara da önem verilmeli

14. Bu mesajı için 2 kişi mehmetvyz'ye teşekkür etti:

ÖZKAN KURTULDU
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 U 4303

Mehmet Bey haklısınız gerçekten zamanla yayalarda buna alışacak öncelikle bizlerin bunu yapması lazım ki oda korkusuzca geçsin neden yavaş geçtiginin nedeni ise siz yol verdiginizde yaya karşıya geçerken diger yönde ki araçta acaba yol verirmi düşüncesiyle yavaş geçmekte bence zamanla ögrenecegiz hem şöförler hemde yayalar.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Faruk İleri
    Punto'cu LEO farukileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    B-112-KMX
    Edilen teşekkür: 392

Kesinlikle abi, benim kız arkadaşım falan da ilk başlarda şaşırıyordu niye durmuyorlar diye(ki daha önce türkiye'de yaşamış biri benden önce) şimdilerde alıştı ama tabi ki kötü yani bu durum kesinlikle hem sürücülerin geleceğini hem de yayaların can güvenliğini tehlikeye atan bir durum. Yaya geçitlerinde aslında yazan yaya önceliklidir ama bizde maalesef bu kural işlememekle beraber başıboş bir noktadan geçen yayaların el kol kaldırarak niye hızlı gidiyorsun serzenişlerine pratikte katlandığımız bir ülkede yaşadığımız düşünülürse, durum hakikaten feci

LEO,Liderlik,Deneyim,Olanak yaratmaktır.

Ziyaretci036

adım başı yola atlayan yayalar yüzünden sürücülerde yaya geçidinden geçenlere öncelik tanımıyor. etki tepki

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

Yola atlayan yayalara da ceza gelir umarım
    Keyif BMW'Dir...

Serkan adam
    chemist52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

yaya gecıdı harıcınde gecmemek sartıyla, bırde yaya gecıtlerını belırgın etmek ve adam akıllı yerlere koymak sartıyla olabılır yaya olarak bazen yaya gecıdınden gecıyorsun bı bakıosun karsında engel var

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Havalimanından arkadaşımı almaya gittim orada (A.H.L) dış hatlar terminalinden aldım neyse gidiyoruz önümdeki araç büyük bi kasisin önünde durdu ve bende yarıya kadar çıkmış bulundum mecbur hareket etmesini bekliyorum bi ara sağ tarafıma bi baktım bi hoster poposunu yırtıyor afedersin nasıl ona yol vermezmişim . Hayır öndede polis var rutin kontrol havalimanının çakılı çömezlerinden. Hosters sesini yükseltince bende geç işareti yaptım geri aldım. Polis çekti ehliyet ruhsat yok cam filmi yok sisler neden yanıyor vs.

En son tamam reis dedim hostes gitti artık . Yardırmana gerek yok . Şaşırıp kaldı. Velhasıl kelam duyarsız sürücü çok ama mal yayadan daha az inanın bana. Ben görsemde önüne çıksam gam yemezdim. Ama aşşa inip kafasına vurasım geldi.

caner ertugrul
    rainmaker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Arkadasalar bu sistem yaklasik 3-4 aydir antalyada uygulaniyor konyaalti caddesinde hiz liminitinide 40 dusurmusler gelene gecene ceza kesiyorlar.

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

.........................................

Ziyaretci036

kurallara uydurmanın en güzel yolu bol ceza

Ziyaretci031
    Ziyaretçi Ziyaretci031 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Peki yaya geçidi var ve yayalar geçidi kullanmıyorsa ve arabanın önüne atlıyorsa ne olcak.Mesela dün oğlen işe giderken ışıkta durdum ve yeşil yandı bana ona rağmen adamın biri kaldırımdan inip yürümeye başladı bekledim bekledim ve çok yavaş yürüdüğü için kornaya bastım ardından nevar lan diye bağırdı bende indim taksiciler tuttu bizi sizce mantıklımı bence saçma bi uygulama

Sent from my iPhone using

Şafak Ç
    SKELETER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 176

Sistem güzelde İstanbul da çok tehlikeli. Yaya'ya yol vermek için duruyorsun yaya sana bakıyor sen yaya'ya. Geç diye işaret ediyorsun geçmiyor. Arkadan gelen kornaya asılıyor.

Birde bu EDS nin kırmızı ışık tehlikesi var. İstanbul'da sarı ışık çoğu yerde yok. Direk kırmızıya dönüyor. Frene asılsan arkadaki yapıştıracak, durmasan ceza yazacak.

Bizim ülkede bu EDS soygunculuktan başka işe yaramıyor.

ahmt cihan ökke
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. ahmetcihanokke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    06 ac 3860
    Edilen teşekkür: 48

önceden bende odun verme derdindeydım.ancak artık coluk cocukda bile silah var.sen bezbol sophasını alınca oda sılahı alırsa fena olur.kimde ne cıkacagı bellı değil artık.hele yanımda benden baska bırı varsa. suc ondaysa bıle eyvallah bende suc dıyıp gecıyorum...

Sayfa 1/2 12 SonSon