3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: İpotek fekki ücreti vermeyin! İşte dilekçe örneği yazısı

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart İpotek fekki ücreti vermeyin! İşte dilekçe örneği yazısı

Ödemek zorunda değilsiniz!
    Konut kredisi kullananlar dikkat! Kredim bitti diye sevinenlerin karşısına çıkan ipotek fekki ile ilgili prosedür hakikaten bu kadar da olmaz dedirten cinsten.

Belgeyi almak için gittiğim banka şubesinde, banka çalışanına, "Bu bir paragraflık yazı için size 400 lira ödeyen oluyor mu gerçekten" diye sordum. "Tabiki ödeniyor" cevabından sonra bu yazıyı yazmak şart oldu...

2009 yılında aldığım kredinin taksitlerini bitirip de rahat nefes aldığımda açıkçası her Türk gibi ipotek kaldırma işlemi konusunda çok da acele etmedim. Nihayetinde kredim bitmiş, bankaya borcum kalmamış, bankanın da benim borcumu ödememem gibi bir riski ortadan kalkmıştı.

Her ay ödediğim taksitten sonra gelen, ‘bu ayki taksidinizi ödediniz geriye şu kadar kaldı’ içerikli mektubun bir benzerinin gelmesini, “kredi ödemenizi tamamladınız, tebrik ederiz, bundan sonra yapmanız gereken şu”… gibi bir bilgilendirme bekledim nafile yere. Bilgisayar oyunlarında bile bir level atladığınızda tebrik ediliyorsunuz neticede…

Üzerinden üç ay geçince sonuçta yapılmayan işler listesinde yer alan ipotek kaldırma işlemi için bankayı aradım. Ne yapmam gerekiyor? diye sormak için. İpotek kaldırma yazısıyla ilgili olarak benden 400 lira ödemem istendi.

İşte zurnanın zart dediği yer

Banka adı vermeme gerek yok. Bu ücreti bütün bankalar talep ediyor. Ancak 3 yıl boyunca kredi taksitlerimi ödeme tarihinden de çok önce ödeyen, 4 bin liranın üstünde dosya masrafı veren ve bunun üstünde binlerce lira faiz ödemiş olan bir vatandaş olarak, “Pes dedim” ama pes etmedim tabi ki…

Önce genel müdürlüğü aradım. Şikayet bildirdim. Şubede görüştüğüm yetkiliye bu parayı kesinlikle ödemeyeceğimi, bunun bir son dakika soygunu olduğunu söyledim. ‘Siz bilirsiniz bu belgeyi almak için o ödemeyi yapmak zorundasınız’ tarzında çok da yapıcı olmayan bir yanıt aldım.

Genel Müdürlükten de’ imzaladığınız sözleşmede bu madde vardır, ödemek zorundasınız’ minvalinde bir yanıt geldi. Şubenin insafına bırakılmıştım kısacası…

İnternette yaptığım araştırmada uygulamanın kesinlikle yasal olmadığını anlatan uzman yorumlarını okudum. Blog yazarlarından biri benimle aynı süreci yaşamış ve avukat aracılığıyla bir ihtarname çekerek ödeme yapmadığını yazmış hatta ihtarname örneğine de yazısında yer vermişti.

Kurumsal PR şirketini aradım ve bankanın bu uygulamasının yasal olmadığını bu konuda şikayette bulunduğumu ama ciddiye alınmadığımı anlattım.

Ardından da Blog’daki o ihtarname örneğini alarak kendimle ilgili bilgilerle doldurdum ve notere gidip bankanın hukuk baş müşavirliğine ihtarname yolladım.

Bu arada Kurumsal PR şirketinden size indirim yapacaklar şeklinde bir yanıt geldi… Haksız bir kazanç için banka bana indirim yapacaktı. “Gerek yok ben yasal süreci başlattım, takip ediyorum. İlginiz için teşekkür ederim” şeklinde yanıtladım.

Araya hafta sonu girdi, ihtarnamede 3 gün süre tanınıyordu bankaya… İhtarnameyi çektiğim noterdeki yetkilinin alaycı ‘siz mi ihtar ediyorsunuz bankayı’ sözlerine karşılık, haftanın ilk iş günü, akşam saat 8’den sonra şubeden arayan bir yetkili, “Genel müdürlük sizin işleminizi yapıyor. Belge hazır olunca ben sizi arayacağım” şeklinde son durumu bildirdi.

Bir başka akşam ise belgemin hazır olduğunu ve gidip alabileceğimi söylemek için aradılar. Sonuç olarak bankanın tamamen haksız olan bu uygulamasını, “Aman borcum bitti ya bunu da ödeyeyim gitsin” diye ödemek zorunda değilsiniz. O 400 lira yerine notere 125 lira ödeyerek bankalara geri adım attırabilirsiniz.

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ipotek fekki kaldırma dilekçesi

Geçmiş olsun. Bu yazıyla karşılaştıysanız eminim sizden de ipotek fekki ücreti istendi veya ipoteğinizi kaldırmak istediğinizde 200-500 TL arası bir ücret istenecek. Fakat endişelenmeyin. Ben bu parayı ödemedim, sizde ödemeyeceksiniz.

Bankalar hakkını aramayanlardan bu parayı alıyor ama itiraz edenlerden alamıyor. Yani kime ne tutturursa. Banka ismi vermeme gerek yok çünkü hepsi bunu yapıyor ve hiçkimse bun bankalara dur demiyor. Yani herkes bireysel olarak ayrı ayrı dava açması gerekiyor. Pek çok kişide aman işim hallolsun diye bu parayı ödüyor. Fakat ben ödemediğim halde o kadar zoruma gittiki bu yazıyı yazma gereğini hissettim. Avukatıma yazdırdığım dilekçe örneği yazısını kendinize uyarlayarak ipotek fekki ücreti ödemeden ipoteğinizi kaldırın.

İpotek fekki ücreti ödememek için gerekli evreklar, ipotek fekki dilekçe örneği aşagıda yazdım. Fakat işinizi garantiye almak istiyorsanız bu dilekçeyi noterden ihtarname olarak göndereceksiniz.

Noterden gönderdiğinizde 40-50 TL noter masrafı çıkacak ama 200-300 TL vereceğinize 50Tl verirsiniz. İpotek fekki dilekçe örneği yazısında aksi taktirde davacı olacağınızıda belirtin.

Dilekçeyi noterden göndermeniz şart değil ama ben bu şekilde yapmıştım. Noterden gödermezseniz mutlaka iadeli taahütlü olarak gönderin. Ben ipotek fekki ücreti ödemedim. Kimse bu ipotek fekki ücretini ödemek zorunda değil. Bu ücret yasal değil.

Ayrıca ihtarnamenize yada dilekçe örneği yazınıza Tapu fotokopisi ve kimlik fotokopisini eklemeyi unutmayın. Köşeli parantez içine alığım bölgeler ve ........ olan yerleri doldurun.

İHTARNAME

MUHATAP: [Bankanın ismi].AŞ BAŞ HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ

KEŞİDECİ: [Krediyi kullanan kişinin Adı Soyadı] [ADRESİ]

KONU: ipotekli taşınmazlar üzerindeki ipotek şerhinin ücret alınmadan kaldırılması istemidir.

BANKANIZ [Şehir]/[Şube] ŞUBESİ ................. NUMARALI MÜŞTERİSİYİM.ŞUBENİZE KONUT KREDİSİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNUP .......................... NOLU SÖZLEŞME İLE KREDİ ALDIM.AYRICA BU KREDİNİN TEMİNATINI TEŞKİL ETMEK ÜZERE ADIMA KAYITLI [............ İLİ 4.BÖLGE 16, I, IV PAFTA, 60 ADA, 2 PARSELDE] (burada siz kendi tapunuzdaki bilgileri gireceksiniz) KAYITLI TAŞINMAZ ÜZERİNDE BANKANIZ LEHİNE İPOTEK TESİS EDİLMİŞTİR.

KULLANDIĞIM KREDİNİN TAKSİTLERİ GÜNÜ GÜNÜNE ÖDENMİŞ EN KÜÇÜK BİR GECİKME DAHİ OLMAMIŞTIR.BU HUSUS KAYITLARINIZ İNCELENDİĞİNDE AÇIKÇA ORTAYA ÇIKACAKTIR.

GÜVENİLİR VE DÜRÜST BİR MÜŞTERİNİZ OLARAK KREDİ TAKSİTLERİMİ BİTİRDİKTEN SONRA İPOTEK TESİS EDİLEN TAŞINMAZIMIZIN ÜZERİNDEKİ BANKANIZ LEHİNE İPOTEKLİDİR KAYDININ KALDIRILMASI İÇİN KREDİ KULLANDIĞIM ........... ŞUBESİNE BAŞVURDUM.

ŞUBENİZDEN ALDIĞIM YANIT TAPU KAYDINDAKİ ŞERHİN KALDIRILMASI İÇİN AVUKATLARINIZIN YETKİLİ OLDUĞU VE .....TL ÖDEMEM GEREKTİĞİ ŞEKLİNDE OLDU.

KREDİLİ MÜŞTERİNİZ OLARAK SORUMLULUĞUMU EKSİKSİZ YERİNE GETİRDİKTEN SONRA TAŞINMAZLARIMIN ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHLERİNİN KALDIRILMASINI İSTEMEM EN DOĞAL HAKKIMDIR.

KALDI Kİ, GEREK TAPU DAİRELERİ, GEREKSE HUKUKÇULARDAN ALDIĞIM BİLGİ VE TÜM MEVZUATA GÖRE İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ İÇİN BANKANIZ VEKİLLERİNE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEK ZORUNLULUĞU ALTINDA DEĞİLİM, ZİRA İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ TARAFINIZIN YAPMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU BİR İŞLEMKEN BU ŞEKİLDE MÜŞTERİLERİNİZİ MAĞDUR ETMENİZ HAKSIZ VE HUKUKA AYKIDIR.

SONUÇ VE İSTEM

GENEL MÜDÜRLÜK VE ŞUBE NEZDİNDE DOSYAMDA MEVCUT, TEMNİNAT OLARAK VERİLEN TAŞINMAZIM ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHİNİN İŞ BU İHTARNAME TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN 3 GÜN İÇİNDE KALDIRILMASINI AKSİ TAKDİRDE YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIMI İHTAREN BİLİDİRİRİM.

[İsim Soyisim]
    İMZA

Bu ipotek fekki kaldırma dilekçe örneği yazısı bir avukat tarafından yazıldı. Sizin durumunuzda farklılık varsa kendinize göre optimize edin.

Deniz '
    Battal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 129

Çok yararlı bir konu teşekkürler.
    Bankaların kan emici yarasadan farkı yok. Yasal olarak hakkı olmamasına rağmen, kredi kartından kart aidatı keser, mevduat hesabından hesap işletim ücreti keser, kredi kullanırsın masraf yazar. Bütün bunları geri alabilmek içinde, noterden ihtar, hakem heyetinden karar yazısı, birsürü iş çıkartırlar sizin başınıza.
    Bizim memlekette hakkını arayan vatandaş çok az olduğu için böyle cesaret buluyorlar. Emin olun o 400 lirayı istedikleri 100 kişiden 95'i hiç hak hukuk soruşturmadan götürüp vermiştir. Mantık, ağlamayana meme yok şeklinde malesef.