Sayfa 1/2 12 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Bunlara mutlaka dikkat edin

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Standart Bunlara mutlaka dikkat edin

motoru çalıştırıp ısıtmak yerine çalıştırıp yola devam ettiğinizde yaptığınız 1. km sonunda otomobilin yaktığı benzin 3 dakika rolantide çalışmış kadardır
    yani otomobilinizi 3 dakka rolantide ısıtmaya çalıştığınız benzinle 1 km yol yaparsınız
    yine yapılan testler sonucunda 0 santigrat derece hava sıcaklığında 1,6 litrelik orta sınıf bir otomobil motoru çalıştırıldığı andan itibaren 100km de 40 litreye eşdeğer bir tüketim değeri elde ediliyor ancak 4 km kadar yol katedildikten sonra motor normal ısısına kavuşuyor ve tüketin normal değerlere dönüyor
    bu nedenle kısa mesafelerde otomobil kullanmak yerine yürümek daha sağlıklı ve ucuz oluyor
    1. vitesinizi sadece kalkış yapmak için kullanın olabildiğince çabuk 2.ci 3.cü ve 4. vitese geçin vites her değiştirildiğinde motor devride değişir
    motor devri krank milinin 1 dakikada yaptığı devir sayısıdır
    6000 d/d lık maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yağtığı anlamına gelir her motorun bir maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli olsuğu devir sayısı vardır
    bu devir otomobilden otomobile farklı olduğu için teknik verilere bakıp yada servislere danışıp öğrenilebilir
    teknik verilerde maksimum tork adı altında görüülen değer o motorun en verimli çalıştığı ve en az yakıt tükettiği değerdir bu devir de kalacak biçim de vitesler değiştirildiğinde yakıt tüketiminiz minimum seviyede olacaktır
    otomobilinizin son süratinin % 50-60 nı geçmemek en az yakıt tüketimi için
    en basit kuraldır
    yani gaz pedalınızın altı ne kadar boş kalırsa doğru orantılı olarak deponuzda o kadar benzininiz kalır

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

ümit berk
    Don Vito Puntoleone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 114

Maksimum tork: 200 Nm (20.4 kgm) / 1750 dd....Bizim araçlar için teknik veriler bunlar...Yani vitesi değiştirdiğimde gösterge bu devirdemi kalmalı..biraz daha açarmısınız...
    Özel Kurmay Başkanı...

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı umitberk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maksimum tork: 200 Nm (20.4 kgm) / 1750 dd....Bizim araçlar için teknik veriler bunlar...Yani vitesi değiştirdiğimde gösterge bu devirdemi kalmalı..biraz daha açarmısınız...

ewt aynen dediğin gibi ümit
    1750 - 2000 devir arasında kalırsa devir saatin yani 1750 devirin altına düşmeden 2000 deviri geçmeden kullanırsan en ekonomik şekilde gitmiş olursun

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

4. Bu mesajı için 2 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

ali veli
    alicanveliy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 54

Bir yerde şöyle yazıyor.

Az yakıt harcamanın 10 formulü:

Lastik basıncı:
    Lastik basıncının düşük olması tüketimi artırır. Lastik basıncının hangi aralıkta olması gerektiği sürücü kapısının içindeki bir plakanın üzerinde yazar. Burada belirtilen asgari değere dikkat edilmeli.

Havalandırma ve soğutma:
    80 km/s’ye kadar hızlarda aracın camları 3-4 cm açılarak havalandırılması yakıt tüketimini fazla artırmaz. Daha yüksek hızlarda camlar kapatılarak havalandırma fanı kullanılabilir. Bu da yeterli değilse, klimanın düşük oranda kullanıldığı bir ayar seçilmeli. Manuel klimada mavi çizgiden kırmızıya doğru yaklaşılmalı. Otomatik klimalı araçlarda ise klima 23-24 dereceye ayarlanmalı.

Sabit hıza geçmek gerekiyor
    Mümkün olur olmaz, sabit seyir hızına çıkmak ve o hızda kalmak gerekiyor. 60km/s’ye kadar, 5’inci vitese en kısa sürede geçmek için, süratli şekilde hızlanmayı tercih etmek gerekir. 80-90 km’nin üzerindeki hızlar tüketimi artırır.

Doğru vites seçimi önemli
    Motorun özelliklerine bağlı olarak yüksek vites seçilmeli. Vitesleri zamanında değiştirmek de yakıt tüketimini azaltacaktır. Dizel araçlarda 1.750-2.000 dakida/devirde, benzinli araçlarda 2.400 dakika/devirde vites yükseltin.

Yokuşlarda gazı sabit tutun
    Yokuşta motora fazla yük bineceği için tüketim düz yola göre daha fazla olur. Tüketimi azaltmak için yokuştan önce düzlükte biraz hızlanmak, yokuşta gazı sabit tutmak ve hız azalsa da artırmamak gerekir. Yokuştan inerken yokuş yeterince dikse, gaz vermeden viteste inmek motora giden yakıtı tamamen kesecektir.

Düşük devirde kullanın
    Motorun özelliklerini en verimli şekilde kullanmak için aracın torkunun hangi devirlerde en yüksek olduğuna dikkat etmek gerekir. Örneğin, dizel motorların en verimli ve en yüksek performanslı olduğu devirler (motordan motora değişmekle birlikte) 1.600-3.000 dakika/devir arasıdır. Bu da şu anlama gelir; herhangi bir viteste 3500 dakika/devirde gitmektense, vites büyütüp 2.000-2.500 civarında gitmek, yakıt tüketimi açısından çok daha verimlidir.

Şehir içinde frene az basın
    Öndeki araçlarla belirli mesafe bırakarak ve trafiği dikkatle izleyerek öndeki araçların yavaşladığı durumlarda gazdan daha erken ayağınızı çekerek tüketimi azaltmak mümkün. Frene her bastığımızda verdiğimiz gazın boşa gittiğini unutmamak gerek. Trafik ışıklarının kırmızı olduğu görüldüğünde uzaktan gazı bırakmak ve vitesle yani motor freniyle yavaşlamak yakıt tüketimini azaltır. Trafik ışıklarının birçoğunda süreler gösteriliyor. 25 saniyeden fazla bir süre varsa, motoru durdurmak ve 2-3 saniye kala çalıştırmak tüketimi azaltır.

En fazla 8 dakika kazanırsınız
    Yol boş olduğunda en yüksek viteste ve mümkün olduğunca düşük bir devirde gitmek yakıt tüketimini en aza indirir. Bazı araçlarda 130 km/s hızdaki yakıt tüketimi 80 km/s’ye göre iki kat fazladır. Otoyolda giderken 130 km/s yerine 110 km/s ile gitmek her 100 km’de yüzde 15-20 tasarruf sağlar. Gideceğiniz 100 km’lik mesafeye de sadece 8 dakika sonra ulaşmış olursunuz.

Yol bilgisayarı kolaylık sağlar
    Yol bilgisayarı anlık tüketimi gösterir. Yol bilgisayarının yardımıyla motor devrini ve vites seçimini en düşük tüketime göre ayarlamak mümkün.
    Hız sabitleyici:
    Araç satın alırken hız sabitleyici tercih edilebilir. Otoyolda önemli oranda yakıt tasarrufu sağlıyor.

6. Bu mesajı için 4 kişi alicanveliy'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Esasında maksimum tork değerinde aracı kullanmak minimum yakıt tüketiminden çok optimum tüketime eşdeğer gibi.Yani 1500d/d da daha düşük tüketim yakalayabilirsiniz ama performans ve tüketimi ilişkilendirdiğinizde max. torkta aracı kullanmak daha verimli olmakta sadece.Yani aracın en rahat yürüdüğü, motorun en az zorlandığı devirdir max. tork devri...

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

motorun en az zorlandığı devirdir max. tork devri...

arda
    her motor zaten en az zorlandığında en az tüketim değerini verir
    bunu sende yukarıda belirtmişsin
    düşük devirlerde sende biliyorsun ki daha fazla yakıt harcatır araca

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Evet Coşkun ama ben şunu demek istedim: düz zeminde sabit hızda 1500d/d ile gitmek 2000d/d(max. tork) da gitmekten daha ekonomiktir.Ancak iş hızlanmaya gelince 2000d/d dan itibaren hızlanmak daha kolay olduğu için (max tork nedeniyle) bu durumda max torkta kullanım daha ekonomik olmakta.Bir de işin içine turbo girdimi bu tüketimi daha da arttırır tabi...

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

AYKUT kayseri
    agabey3838 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 73

hocam önemli konulara temas etmişsin

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yapılan testler sonucunda 0 santigrat derece hava sıcaklığında 1,6 litrelik orta sınıf bir otomobil motoru çalıştırıldığı andan itibaren 100km de 40 litreye eşdeğer bir tüketim değeri elde ediliyor ancak 4 km kadar yol katedildikten sonra motor normal ısısına kavuşuyor ve tüketin normal değerlere dönüyor
    bu nedenle kısa mesafelerde otomobil kullanmak yerine yürümek daha sağlıklı ve ucuz oluyor
    bu olayıda en iyi ben yaşıyorum. evle okul arası 8-9 km kadar tam motor ısınıyo ben okula varıyorum yada eve sürekli fazla yakıyorum moralim bozuluyo..
    bazen kampüste turluyorum motor ısınmışken binmiş oluyum diye

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

Benim aracımda maximum tork 4500 devirde şimdi ben devamlı 4500 devirde kullanırsam daha mı az yakmış olacağım? Bana bir yanlışlık var gibi geldi. 2500-3000 devirde daha az yakarım gibi geliyor. Ama 4500 devirde yakılan yakıttan alınan fayda maximumda olabilir ama daha az yakılacağını sanmıyorum açıkçası.
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE VE DEDİRTENE !

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı BSK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracımda maximum tork 4500 devirde şimdi ben devamlı 4500 devirde kullanırsam daha mı az yakmış olacağım? Bana bir yanlışlık var gibi geldi. 2500-3000 devirde daha az yakarım gibi geliyor. Ama 4500 devirde yakılan yakıttan alınan fayda maximumda olabilir ama daha az yakılacağını sanmıyorum açıkçası.
    Haklısın Serdar, ben de yukarıda bunu belirttim.Optimum kullanım için max. tork devri önemli.Yani bu devirde yakılan yakıta karşı alınan çekiş gücü maksimum seviyede.Daha düşük devirde daha az tüketim ama daha da az çekiş gücü alınır ve bu düşük devirde hızlanmaya kalkmak bizlere daha pahalıya patlar

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Alıntı BSK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Coşkun abi şu soruya el atsan.Ben düz yolda benzinli aracımla 5. viteste
    2000-2200 devirle kullanıyorum. Bu uygun mu sence yakıt tasarrufu için?

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

ibrahim abi 3 numaralı mesajda vermişim sorunun cevabını
    bu yöntemi dene farkı göreceksin

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı ibrahim06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Coşkun abi şu soruya el atsan.Ben düz yolda benzinli aracımla 5. viteste
    2000-2200 devirle kullanıyorum. Bu uygun mu sence yakıt tasarrufu için?
    Coskun abı foruma senlık bır konu acmıssın artık sorular gelır,kafa karmasası olur kafamda karıstı yavas yavas zaten ama gercekten super onerıler var yeterkı uygulayalım ve ıyı sekılde anlayalım bu arada İbrahım abının sorusunun cevabı 3 numaralı cevapta demıssın fakat abı umıte 1750-2000 devır aralıgında vıtes degıstır ama 1750 nınde altına ınme yazmıssın ıyıde umıtın arac dızel abım (1.SORU )BENZINLI ye gelınce 4 numarada 2400 devırde benzınlıler vıtes yukseltsın yazıyor buna katılıyormusun ve benzınlı de hangı devırın altına dusmesın (?-2400)
    (2.SORU) Coskun abı benım evden cıkıyorum onumde yokus sagımda yokus ıllakı yokus cıkıyorum 2 vıtes ıle cok dık bır yokus degıl ama ıste yokus ve anlık tuketım 20-25 arası kısacası benzını bu yokusta ıyı yakıyorum tavsıyen nedır su atü nasıl asagıya cekebılırım
    (3.soru) Abı ben genelde vıteslerı 2700-3000 arası degıstırıyorum yanlız sunu fark ettım 2-3-4- vıteslerde 2700-2900 devıre cıkana kadar anlık tuketım 12-16 arası 2700-2900 arası dusuyor 5.3 -2.0 ve bu devırde kaldıgımda anlık tuketım dusuk gozukuyor max tork 2700-2900 arası olabılırmı 1.4 77 benzınlıde goruslerın nelerdır.
    SON :
    ABI BENDE YONTEM RICA ETSEM SENDEN
    EN SON :
    ABI BU 2400 DEVIRDE VITES DEGISTIRMEK MOTOR SAGIRLIGINA YOL ACARMI
    BITTI ABI CEVAPLARINI BEKLIYORUM
    Konu ZAK1980 tarafından (15/09/2011 Saat 01:14 ) değiştirilmiştir.
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SAMET CİNGÖZ
    39samet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    39 SY 172
    Edilen teşekkür: 26

peki dizellerde yüksek devirde kullanılmalı kuralı sızce nekadar dogru ?yanı kıme sorsam dızel arabayı yuksek devırde kullanmalısın dıyorlarda yuksek devırden kasıt ?

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

zeynel
    öncelikle evinin önünün rampa olduğunu belirtmişsin burada en düşük tüketimi 77 bg lik ile rampada hızlanmamak yada hızlanmaya çalışmamak ile yakalarsın yani
    kalkışının gerçekleştirdikten sonra 2. vitese geç deviri 2000 devirde sabitle araç istese bile gaz verme zaten 2000 devirde bayılmıyorsa aracın
    zorlanmadan çıkıbildiğinin göstergesi bu ne zaman rampa biter o zaman
    vites büyülterek hızını arttır buraya dikkat asla gaz vererek değil vites büyülterek hız artır devir saatinin 2000 yada azami 2200 devirden ibaret olduğunu farz ederek kullanmaya çalış
    tüketimin düşeceğini fark edeceksin
    dizellerdee ise normal seyir halinde devirin 1800_2000 devir arasında olması sadece vites büyütüleceği zaman vites büyültüğünde 1750 devirin altına düşmemek için deviri biraz artırıp büyük vitese geçmek en uygun kullanım şeklidir
    bütün her şey aslında gaz pedalında bitiyor
    herkese denemesi için bir tavsiye
    farzedin yolda gaz pedalınız kırıldı sizde yolda kalmamak için pedalı kaynak yaptınız yada telle bağladınız ve gideceğiniz yol üzerinde en yakın tamirci 100 km sonra var buraya ulaşmak için pedala çok hashas davranmanız çok nazik dokunuşlar yapmanız gerekiyor
    işte bunu yapın şimdiki tüketiminizle arada en az 1_1.5 litre fark etmezse
    ben bu işi bilmiyorum diye foruma konu açıcam
    he bu arada honda da yeni denemelerim var
    sahilyolunu kullanmak yerine dün ve bugün e-5 güzergahında gidip geldim işe şu anda yol bilgisayarım 5.5 litre en kısa zamanda fotoğrafları paylaşıcam

22. Bu mesajı için 3 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

zeynel
    öncelikle evinin önünün rampa olduğunu belirtmişsin burada en düşük tüketimi 77 bg lik ile rampada hızlanmamak yada hızlanmaya çalışmamak ile yakalarsın yani
    kalkışının gerçekleştirdikten sonra 2. vitese geç deviri 2000 devirde sabitle araç istese bile gaz verme zaten 2000 devirde bayılmıyorsa aracın
    vites büyülterek hızını arttır buraya dikkat asla gaz vererek değil vites büyülterek hız artır devir saatinin 2000 yada azami 2200 devirden ibaret olduğunu farz ederek kullanmaya çalış
    dizellerdee ise normal seyir halinde devirin 1800_2000 devir arasında olması sadece vites büyütüleceği zaman vites büyültüğünde 1750 devirin altına düşmemek için deviri biraz artırıp büyük vitese geçmek en uygun kullanım şeklidir
    farzedin yolda gaz pedalınız kırıldı sizde yolda kalmamak için pedalı kaynak yaptınız yada telle bağladınız ve gideceğiniz yol üzerinde en yakın tamirci 100 km sonra var buraya ulaşmak için pedala çok hashas davranmanız çok nazik dokunuşlar yapmanız gerekiyor
    sahilyolunu kullanmak yerine dün ve bugün e-5 güzergahında gidip geldim işe şu anda yol bilgisayarım 5.5 litre en kısa zamanda fotoğrafları paylaşıcam
    Tesekkurler Coskun abı senın bu ısı bılmedıgını asla dusunmedım senın fıkırlerın ve onerılerın benım ıcın oldukca yararlı ve onemlı
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

ewt aynen dediğin gibi ümit
    1750 - 2000 devir arasında kalırsa devir saatin yani 1750 devirin altına düşmeden 2000 deviri geçmeden kullanırsan en ekonomik şekilde gitmiş olursun
    abi keşke herkes bu şekilde yapabilse kat iptali kanser ediyor alt devirler ölü ne yapmak lazım

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Bu yakıt fiyatlarıyla artık profesr olacağız düşük hacimli araçlara nasıl az yaktıracağız diye.

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

zeynel

Şunu mu anlamalıyız? Benzinli araba 2000-2200 devir aralığındayken vites yükselt sonra 2000 devri bulana kadar yavaş yavaş gaz ver.

Yani düz yolda 4'te 2200 devirde giderken vites yükseltmek için gaz verip devri 2800-3000 yaptıktan sonra atmak yerine 2200 devirde gaz vermeden 5e at sonra yavaş yavaş 2000 devri bul, öyle mi abi?
    Konu ibrahim06 tarafından (21/09/2011 Saat 21:37 ) değiştirilmiştir.

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

aynen abicim
    oldukça zevksiz bir sürüş sitili olmasına rağmen ekonomi için harika bir yöntem
    biraz sabır işi diyelim

29. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon