7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Okumakta fayda aklımızın bir köşesinde bulunsun...

Cemal KÖYLÜOĞLU
    C(C)K cck1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 570

Standart Okumakta fayda aklımızın bir köşesinde bulunsun...

ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİ HAKKINDA BİLGİ..

ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİ HAKKINDA BİLGİ
    Tekrar tekrar gönderin, çok önemli...
    İhtiyacınızın olmaması dileğiyle.....
    ÖZEL HASTANELERE KİMLER PARA VERMEMELİDİR?
    Önemli olan yerleri kırmızı renk ile vurguladım.
    Çünkü bu tahliller, filmler, doktor muayenelerinin tümü bedavadır.
    Tekrar ediyorum: Bedava tedavi sadece devlet hastaneleri için geçerli değildir. Özel sağlık kuruluşları da artık para alamazlar.
    Bizzat yaşadığım bir olayı anlatayım: Bir okurum arayarak dedi ki: 'Eşim meme kanseri tedavisi görüyor.

İstanbul'daki .... isimli hastaneye kontrole götürdük.. Çünkü; onkoloğu (kanser doktoru) orada çalışmaya başlamıştı.
    Burada onkologa muayene oldu ve doktorunun istediği kan tahlillerini bu hastanede yaptırdı: Filmler de orada çakildi.
    Bu hastane bizden üçte bir oranında dediği 760 YTL para aldı.
    Halbuki televizyonlarda yer alan hab erlerde kanser tedavisinin artık özel hastanelerde de bedava olduğu duyurulmuştu.
    Bu durumda bize yardımcı olur musunuz?'

SAĞLIK BAKANLIĞI'NA TEŞEKKÜRLER
    Bu şikayeti doğrudan doğruya Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'a ilettim.

Sayın Bakan; hem şaşırdı, hem de üzüldü. Dedi ki: 'Rıza Bey; 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren hiçbir özel hastane, artık kanser tedavisi gören hastalardan para alamaz.
    Bu konuyu Başbakanımız özellikle takip ediyor ve çok hassas. Sözünü ettiğiniz hasta, faturaları bize yollasın. Ben hemen emir veriyorum.
    O hastane hakkında soruşturma açtıracağım ve alınan paraları da hasta sahibine geri verdireceğim.'
    Gerçekten de iki gün içinde o ünlü hastane; hastadan aldığı parayı iade etmek zorunda kaldı.
    Hastaların veya hasta yakınlarının şunu da bilmesi gerekiyor. Bu hastalıkların muayenesi de bedavadır.

Yani; hastalar, doktor ücreti de ödemeyecektir.
    Yukarıda dile getirdiğim şikayette; onkolog (kanser doktoru) tarafından yapılan muayene; hastane tarafından 'diyabet muayenesi' gibi gösterilerek 350 YTL alınmıştı.
    Hastane; bu parayı da geri vermek zorunda kaldı. Sanıyorum ki artık İl Sağlık Müdürlükleri hastaneleri daha ciddi biçimde kontrol edeceklerdir.
    Çünkü özel hastaneler; Bakanlığın aldığı son bedava tedavi kararının kendilerine gelmediğini ileri sürerek hastaları soymaya devam ediyorlar.
    Buradan Sağlık Bakanı Akdağ'a hastalar adına teşekkür ediyorum. Çünkü; özel hastaneleri daha sıkı kontrol ettireceği sözünü de vermiştir.

HANGİ HASTALIKLAR BEDAVA TEDAVİ EDİLİYOR
    Sadece kanser hastaları değil; vatanda şın altından kalkamayacağı kadar masraflı olan diğer tedaviler de artüık ücretsiz.

Ücretsiz tedavi konusunda Sağlık Bakanlığı'ndan bize verilen bilgi şöyle:
    'Sayın Zelyut
    Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa istinaden çıkarılan ve 1 /Ekim/ 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren en önemli hükümlerden birisi de genel sağlık sigortalısı hastalardan acil ve ciddi sağlık tehtidinin bulunduğu durumlar için sosyal güvenlik kurumu ile sözleşmeli özel sağlık hizmet sunucuları tarafından ilave ücret talep edilmemesidir. Bu durum acil haller için sosyal güvelik kurumuyla sözleşme yapmamış özel sağlık kuruluşları için de geçerlidir. Zaten kamu hastanelerince eskiden olduğu gibi herhangi bir ilave ücret alınmamaktadır. 1/Ekim/2008 tarihinden önce özel sağlık hizmet sunucuları diledikleri kadar ilave ücret alabilmekteydiler. Aşağıda yer alan liste ilave ücret alınamayacak ciddi sağlık tehditlerinin bulunduğu duru mlardır.
    1) Acil servislerd e sunulan sağlık hizmetleri ile acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,
    2) Yoğun bakım hizmetleri,
    3) Yanık tedavisi hizmetleri,
    4) Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),
    5) Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,
    6) Organ, doku ve hücre nakilleri,
    7) Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
    8) Diyaliz tedavileri,
    9) Kardiyovasküler cerrahi işlemleri

NE YAPACAKSINIZ?
    Görüldüğü gibi acil servislerde, yoğun bakımda, yanık tedavisinde; kanser tedavisinde, yenidoğanda verilen doğum hizmetlerinde
    ve doğum anomalilerindeki cerrahi işlemlerde, organ ve doku nakillerinde, diyalizde ve kardiyovasküler cerrahi uygulamalarında vatandaş artık özel hastanelere fark vermeyecektir.
    Eğer sizden bu hastalıkların teşhisi ve tedavisi için pa ra alınmış ise; makbuzunuzla birlikte şikayetçi olacaksınız.

Şikayetinizi de bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'ne yapacaksınız.
    Sağlık Bakanlığı diyor ki: 'Sağlık Uygulama Tebliğdeki hükme rağmen ilave ücret alınması durumunda

Sosyal Güvenklik Kurumu'nca özel sağlık kuruluşuna sözleşme iptali ve para cezaları uygulanacaktır.
    Sözleşmeye aykırı durumun tespiti açısından, vatandaşımız kendi adına sosyal güvenlik kurumunca
    özel sağlık kuruşuşlarına ödenen bedellerin dışında her ne ad altında olursa olsun kendi cebinden bir ödeme yapması durumunda, bu ödeme için faturasını detayları ile talep etmelidir. Ayrıca sözleşmeye aykırı durumların tespiti açısından Sosya Güvenlik Kurumunca gerekli denetimler kuşkusuz sürekli yapılacaktır.'

Okurlarıma tavsiyem şudur: Bu yazıyı lütfen, bu tür hastası olan in sanlara iletin ki
    bazı açıkgöz hastane işleticilerinin haksız kazançları önlenebilsin...

İhtiyaç olmaması dileğiyle,
    Kazım AYKUL

2. Bu mesajı için 11 kişi cck1'ye teşekkür etti:

Tahsin .
    Mugen_punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 104

Çok teşekkürler kanun 2008 yılında çıkmış ama ben ilk defa görüyorum.. aslında sağlık problemim olduğu için bu tür bilgileri az çok bilirim yine çok teşekkürler paylaşım için.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

türkiyede böyle bişeyin olduğunu bilmiyodum.teşekürler...

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Güzel bilgi emeğinize sağlık.

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

sabah 5:00 da ufaklığın ateşi üzerine lokmanhekim hastahanesine gittim ACİL e benden muayene pararsı aldım , yani her şeyi kılıfına uyduruyorlar ben acile gittim ama bana normal muayene gibi muamele gördürdüler yani her şeyin bir kılıfı var .

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sabah 5:00 da ufaklığın ateşi üzerine lokmanhekim hastahanesine gittim ACİL e benden muayene pararsı aldım , yani her şeyi kılıfına uyduruyorlar ben acile gittim ama bana normal muayene gibi muamele gördürdüler yani her şeyin bir kılıfı var .
    geçmiş olsun mehmet... ben burada bu kış üç kez acile gittim.. hepsinde röntgen falan çektirdim.. tek kuruş ödemeden çıktım geldim...

Cemal KÖYLÜOĞLU
    C(C)K cck1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 570

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ALLAH acil şifalar versin geçmiş olsun... Lokman hekimin aciline bende gittim birkaç ay önce hiç bir talepte bulunmadılar, ben teklif ettim almadılar... şikayet et abi bence...