Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Polis DUR derse.. ÖNEMLİ BİR KONU..

ŞAFAK AKBIYIK
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. akbiyik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 DF 7508
    Edilen teşekkür: 151

Standart Polis DUR derse.. ÖNEMLİ BİR KONU..

14 Haziran 2007'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda yapılan düzenlemeye göre, polis şüphelendiği kişiyi, ortada somut bir tehlike olmasa da, olası tehlikeyi önlemek için, durdurup kimlik sorabilecek. Peki yeni yasa polise başka ne haklar sağlıyor ve bir gün karşımızda bir polis görürsek ne yapmamız gerekiyor.
    Bu soruların yanıtını Avukat Aynur Tuncel'den aldık.
    GÖSTERMEM DEMEYİN
    Siz siz olun, AB'ye uyum rüzgarlarından etkilenip kimlik soran polise 'Ne kimliği', 'Sen bana kimlik soramazsın' filan demeyin. Yasaya göre, polisin kimlik göstermeyen kişiyi yakalama yetkisi var.
    KİMLİK SORUN
    Ancak polis kimlik sorduğu kişilere, kendi kimliğini gösterme ve hangi görevi yerine getirdiğini anlatmakla yükümlü. Yani siz de ona kimlik sorabilirsiniz.
    ÇANTA ARAYABİLİR
    Polis yolda durdurup, üzerinizi ya da çantanızı aramak isteyebilir. Buna hakkı var; ama önce size savcılıktan aldığı arama kararını göstermesi gerekir. Göstermezse siz sorun.
    ÜST ARAMA KOŞULU
    Spor karşılaşmaları, miting, konser gibi yerlerde polis, savcılık emri olmadan üst araması yapabilir. Bir binayı korumakla yükümlü polis memurları, içeri girmek isteyen kişileri arayabilir. Direnenler, 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu'nun 32. maddesine göre para cezası öder.
    ARABADAN İNDİREBİLİR
    Polis otomobilinizi şüpheli görürse durdurabilir. Kolluk amirinin emri ile sürücünün üzerini arayabilir. Savcılık kararı olmadan, kişinin elbisesini çıkarmasını, aracın torpido gözünün ya da bagajının açılmasını iste yemez, çantayı açtırıp içine bakamaz, elini sokup arama yapamaz.
    TUTANAK TUTTURUN
    Siz haklı bir neden yokken durdurulduğunuzu düşünüyorsanız, polisten kimliğini göstermesini ve durdurulma nedeni hakkında açıklama yapıp tutanak tutulmasını isteyin. Bu tutanakla hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.
    KONUT NASIL ARANIR?
    Konutlarda adli karar ile sadece gündüzleri arama yapılabilir. Arama işlemine de muhakkak Cumhuriyet Savcısının katılması gerekiyor. Kanuna göre iki kişi işleme tanık olarak katılmalı.
    ZORLA NASIL YAKALAR?
    Polisin yazılı bir adli karar olmadan kimseyi yakalama ve zorla bir yere götürme yetkisi yok. Ama kişiyi bir daha bulamayacaksa, savcı ya da amirine ulaşamıyorsa yakalama yetkisi var. Vatandaşın direnme hakkı ise tartışmalı.
    HIRSIZIN GİRDİĞİ EV
    Polisin peşi ne düştüğü hırsız bir eve girerse polis de peşinden o eve giremez. Eve girmesi için mutlaka adli karar gerekiyor.

Yunus Kahraman
    yunus kahraman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 34

eskiden kimlik göstermek zorunda kalmıyordum ne güzel =) ama standart arabaya bindiğimden beri kaçmak zorunda kalmadığımdan ötürü hiç kasmıyorum =)

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

aman dikkat...
    TSİ Jetta.

raptor .
    Jettlüü sedini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 545

polise bende senin kimligini görebilirmiyim de bakayım napıyor
    HONDA CIVIC 1.6 i-VTEC Premium Eco Otm ile yollarda..

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Polis yolda durdurup, üzerinizi ya da çantanızı aramak isteyebilir. Buna hakkı var; ama önce size savcılıktan aldığı arama kararını göstermesi gerekir. Göstermezse siz sorun.

Üst aramasında savcılık kararına gerek yok...(emnıyette kı ust duzey arkadaşlarımdan aldıgım bılgılere göre)

Polisin şahsi kanaati suphelı durum sözkonusu ise ust araması yapar ..İhbar uzerıne olay yerıne gıdılmıssede arama yapabılır ..üst çanta gb
    Konu Kriminal tarafından (10/03/2011 Saat 13:38 ) değiştirilmiştir.
    I ' m c a p u l i n g . . .

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

bu yukarıdakiler bu ülkede uygulanamaz.. kimlik sor, tutanak tuttur... gözünün morluğunu tutanak diye verirler eline.. tüm polisler böyle değil... aralarında su katılmamış olanları mevcut... üzerlerine o elbiseyi giyince kendilerini süperman falan sanan polisler mevcut....

Görevini layıkıyla yapan Polisleri olaya katmıyorum...

7. Bu mesajı için 2 kişi Scottie'ye teşekkür etti:

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

Alıntı sedini Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    polise bende senin kimligini görebilirmiyim de bakayım napıyor

ben diyorum o da mecbur gösteriyor...

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

Alıntı Scottie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu yukarıdakiler bu ülkede uygulanamaz.. kimlik sor, tutanak tuttur... gözünün morluğunu tutanak diye verirler eline.. tüm polisler böyle değil... aralarında su katılmamış olanları mevcut... üzerlerine o elbiseyi giyince kendilerini süperman falan sanan polisler mevcut....

Görevini layıkıyla yapan Polisleri olaya katmıyorum...

kesinlikle katılıyorum.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Polislere yardımcı olursak,onlarda bize daha ılımlı davranır...

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Tamamıyle karsılıklı ıyı nıyet olayı sonucta polıs oyle ıtttt,kopukla ugrasıyorkı arkadaslar ben polıs mılletını fazla sevmem ama adamlara hak verıyorum bazı seylerde öyle dengesiz adamlar varkı sokakta polis ne yapsın zaten polıste bence yuzune bakınca nalıyor kımın ne oldugunu bugune dek bır sorun yasamadım polısle cevırme falan fılandada hıc bır zorluk gormedım gayet nazıklerdı
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

raptor .
    Jettlüü sedini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 545

Vallahi rahmetli dedem istanbul 2.şube de başkomiserdi.. polislerle aramda çok çok iyidir o yüzden..

Fakat Eser abinin tabiriyle su katılmamış olanlar öyle sen benden kimlik istedin bende sizin kimliğinizi görebilirmiyim dediğinde memura hakarete kadar vardırırlar.. olay onun psikolojisine bağlı.. Canları isterse iyi istemezse kötü oluyorlar.. Tabi bizm tavrımızda önemli.. ama diğer cinslere tavırda pek fayda etmiyor..
    HONDA CIVIC 1.6 i-VTEC Premium Eco Otm ile yollarda..

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

polislerden nefret ediyorum nefret....

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

Alıntı asil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    polislerden nefret ediyorum nefret....
    bende doğuda görev yapan polislerden nefret ediyorum, ankarada polis durdurduğunda "beyfendi iyi günler, rutin çevirme evraklarınızı görebilirmiyim" diyor, doğudaki hemen her çevirmeye girince "in in in in" diyolar, kendimi terörist gibi hissediyorum

ali Türkmen
    onn.off - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 774

7 tane avrupa ülkesi gezdim yunanistan italya austuria fransa almanya hollanda isveç inanın türkiyedeki gibi polis görmedim üzülerek söylüyorum türkiyede polis = kabadayı
    Keşke böyle olmasaydılar
    Bundan 3 ay önce ist.mecidiyeköyde kaldırımda böyle rastgele durdurup kimlik soruyorlardı benide durdurdular kimlik verdim elindeki PDA dan tc. No. Kont. Ederken bende niyetim üstüne soru sordum hayırdır memur bey bir olaymı var diye bana kimliğimi uzattı ve defol git dedi tebessümle yüzüne baktım kimliği alıp yola devam ettim.
    Almanyada 3 kere kimlik sordular bana inanın öyle bir incelikle soruyorlar ki (bite auswais) lütfen kimliğinizi görebilirmiyim diye . tutup polisi öpesim geliyor, içimden niye bizdekiler insanlara köpek gibi davranıyor dedim .
    Şimdi bana defol git diyen o memur acaba neyi elde etti dersiniz (hiç birşey) ama kendine göre düşüncesi bence şöyledir ( işte ben buyum küfürüde basarım sesini çıkartamazssın) diye düşünüyor
    Açıkcası ben acıdım o memura ,
    Şimdi beni aramak isteyen polise kalkıp belge göster dersem herhalde bana hediye olarak dayak atar kim bilir belki cebimdeki parayada el koyar
    punto evolution

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı onn.off Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    7 tane avrupa ülkesi gezdim yunanistan italya austuria fransa almanya hollanda isveç inanın türkiyedeki gibi polis görmedim üzülerek söylüyorum türkiyede polis = kabadayı
    Keşke böyle olmasaydılar
    Bundan 3 ay önce ist.mecidiyeköyde kaldırımda böyle rastgele durdurup kimlik soruyorlardı benide durdurdular kimlik verdim elindeki PDA dan tc. No. Kont. Ederken bende niyetim üstüne soru sordum hayırdır memur bey bir olaymı var diye bana kimliğimi uzattı ve defol git dedi tebessümle yüzüne baktım kimliği alıp yola devam ettim.
    Almanyada 3 kere kimlik sordular bana inanın öyle bir incelikle soruyorlar ki (bite auswais) lütfen kimliğinizi görebilirmiyim diye . tutup polisi öpesim geliyor, içimden niye bizdekiler insanlara köpek gibi davranıyor dedim .
    Şimdi bana defol git diyen o memur acaba neyi elde etti dersiniz (hiç birşey) ama kendine göre düşüncesi bence şöyledir ( işte ben buyum küfürüde basarım sesini çıkartamazssın) diye düşünüyor
    Açıkcası ben acıdım o memura ,
    Şimdi beni aramak isteyen polise kalkıp belge göster dersem herhalde bana hediye olarak dayak atar kim bilir belki cebimdeki parayada el koyar
    Bu tur polıslerın genelı zar zor polıs olabılmıs olmasada hıc bır sey olamayak,kendılerıne verılen kımlık,sılah ıle hayatı ben yarttım dıye bakan ortaokul,lise mezunu genelde kırsal kesımde yetısıp ıtılıp kakılan aılesı tarafından sureklu sen adam olamazsın dıye azarlanan sonrada kendını bırsey sanan ve kendını yetıstırememıs ınsancıklar sadece .
    Üniversıte mezunu yada meslek yuksek okulu veya kolej mezunu kendını yetırstırmıs polıslerde bunu gormek zor beyler
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

mesela aracımı çevirdiler trafikte..bagajı açtırıp orayı burayı açtırıp içini arama bakma gibi bir hakkı varmıdır çevirme esnasında ?
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

aşkın oğuz
    askin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    37 .. 777
    Edilen teşekkür: 63

Alıntı akbiyik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    14 Haziran 2007'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda yapılan düzenlemeye göre, polis şüphelendiği kişiyi, ortada somut bir tehlike olmasa da, olası tehlikeyi önlemek için, durdurup kimlik sorabilecek. Peki yeni yasa polise başka ne haklar sağlıyor ve bir gün karşımızda bir polis görürsek ne yapmamız gerekiyor.
    Bu soruların yanıtını Avukat Aynur Tuncel'den aldık.
    GÖSTERMEM DEMEYİN
    Siz siz olun, AB'ye uyum rüzgarlarından etkilenip kimlik soran polise 'Ne kimliği', 'Sen bana kimlik soramazsın' filan demeyin. Yasaya göre, polisin kimlik göstermeyen kişiyi yakalama yetkisi var.
    KİMLİK SORUN
    Ancak polis kimlik sorduğu kişilere, kendi kimliğini gösterme ve hangi görevi yerine getirdiğini anlatmakla yükümlü. Yani siz de ona kimlik sorabilirsiniz.
    ÇANTA ARAYABİLİR
    ÜST ARAMA KOŞULU
    Spor karşılaşmaları, miting, konser gibi yerlerde polis, savcılık emri olmadan üst araması yapabilir. Bir binayı korumakla yükümlü polis memurları, içeri girmek isteyen kişileri arayabilir. Direnenler, 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu'nun 32. maddesine göre para cezası öder.
    ARABADAN İNDİREBİLİR
    Polis otomobilinizi şüpheli görürse durdurabilir. Kolluk amirinin emri ile sürücünün üzerini arayabilir. Savcılık kararı olmadan, kişinin elbisesini çıkarmasını, aracın torpido gözünün ya da bagajının açılmasını iste yemez, çantayı açtırıp içine bakamaz, elini sokup arama yapamaz.

TUTANAK TUTTURUN
    Siz haklı bir neden yokken durdurulduğunuzu düşünüyorsanız, polisten kimliğini göstermesini ve durdurulma nedeni hakkında açıklama yapıp tutanak tutulmasını isteyin. Bu tutanakla hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.

KONUT NASIL ARANIR?
    Konutlarda adli karar ile sadece gündüzleri arama yapılabilir. Arama işlemine de muhakkak Cumhuriyet Savcısının katılması gerekiyor. Kanuna göre iki kişi işleme tanık olarak katılmalı.

ZORLA NASIL YAKALAR?
    Polisin yazılı bir adli karar olmadan kimseyi yakalama ve zorla bir yere götürme yetkisi yok. Ama kişiyi bir daha bulamayacaksa, savcı ya da amirine ulaşamıyorsa yakalama yetkisi var. Vatandaşın direnme hakkı ise tartışmalı.
    HIRSIZIN GİRDİĞİ EV
    Polisin peşi ne düştüğü hırsız bir eve girerse polis de peşinden o eve giremez. Eve girmesi için mutlaka adli karar gerekiyor.
    kimliğini ibraz etmeyen kim olduğunu ispatlayana kadar gözaltında tutulabilir. ayrıca eğer kesin somut delil varsa eve girer, kılıfına uydurup arabayı ince ayrıntısına kadar arayabilir. tutanak tutturma işine gelince,
    hiç bir polis tutanak tutarak bir suretini vatandaşa vermez. içtihatta olabilir ama uygulamada asla yaptıramazsınız. üstüne üstlük bide azar işitirsiniz..

bunları nerden mi biliyorum. bizzat kendim tarafımdan uygulanmıştır.
    birde unutmamak gerekir, işini bilen polis hiçbir zaman üzerine iş almaya çalışmaz
    Konu askin tarafından (11/03/2011 Saat 00:45 ) değiştirilmiştir.

aşkın oğuz
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    37 .. 777

Alıntı ZAK1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamıyle karsılıklı ıyı nıyet olayı sonucta polıs oyle ıtttt,kopukla ugrasıyorkı arkadaslar ben polıs mılletını fazla sevmem ama adamlara hak verıyorum bazı seylerde öyle dengesiz adamlar varkı sokakta polis ne yapsın zaten polıste bence yuzune bakınca nalıyor kımın ne oldugunu bugune dek bır sorun yasamadım polısle cevırme falan fılandada hıc bır zorluk gormedım gayet nazıklerdı

katılıyorum nasıl yaklaşırsan öyle tepki alırsın. çünkü polis herkezin seviyesine düşebilirde çıkabilirde.
    bende polis olmadan önce senin gibi düşünüyordum. ama işin içine girince bazen ben bile kendimi tanıyamaz hale geliyorum. (ama yinede bu bir bahane olamaz tabi)

size bir olay anlatayım. meslege yeni başladığım zamanlar. kaliteyi düşürmicem diyorum o zamanlar içimden kendime. resmi ekipdeyim ve telsizle gbt kontrolü istediler. kendimce sormaya başladım ama sorduğum 20 kişiden 18 i sanki hukuk profösörüymüş de ben de ameleymişim gibi kimliğimi sordu. bende sabirla gösterdim. ama 20. kişide dayanamadım patladım artık. (çünkü ekip otosu dibimizde, telsiz muhaberemiz var ve hepimiz resmiyiz. ayrıca hep beklediğimiz bir nokta.)

artık o 20. adam polisleri benim polis olmadığım zamalarda düşündüğüm gibi düşünecek. keşke böyle yol keser gibi sorulmasa , ama yapçak bişey yok. sistem acımasız...

aşkın oğuz
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    37 .. 777

Alıntı Romeo_er2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesela aracımı çevirdiler trafikte..bagajı açtırıp orayı burayı açtırıp içini arama bakma gibi bir hakkı varmıdır çevirme esnasında ?
    bi kılıfına uydururlar. örneğin ben bakmak istediğimde bagajda lpg olup olmadığını sorarım. bi şekilde açtırırım. açmamakta inat edersede mutlaka bişey vardır altında zaten.

fırat ceran
    fcevo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

walla cok guzel anlatmıssınnız ama bu işler boyle olmuoyor benı ve arabamı cokta guzel aradılar bı guzel kenar cektırıp ındırıp baya sert bı sekılde aradılar o arada savcılık kağıdı sorarsan emın ol ozellıkle tenha bıyerdeysen sanmıoyrum bı sn beyefendı gostereyım dıyeceğini acıkcası ben sormaya cekındım hıc bısı yapamıosun hele bırden onunu kesıp aramak ısterlerse donup kalıosun

Sayfa 1/2 12 SonSon