9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Yeni moda dolandırıcılık: Bedava Check-up

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Soru Yeni moda dolandırıcılık: Bedava Check-up

Yeni moda dolandırıcılık: Bedava Check-up

ANKA
    Giriş Saati : 23.02.2010 11:34
    Güncelleme : 23.02.2010 11:40

Son dönemde ortaya çıkan bir yolsuzluk nedeniyle yetkililer uyardı. Cep telefonuna mesaj olarak atılan "Bedava Check-up kazandınız" ile ilgili uyarıda, bazı kişilerin sağlık üzerinden yolsuzluk amaçladıkları ifade edildi.

Konuyla ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri, bazı kişilerin bu tip mesajlar aracılığıyla cep telefonu kullanıcıları dolandırılması nedeniyle başvuruların olduğunu ifade ettiler. Başvuruların "Gelen mesaja yanıt veren kişilerin kayıt yapma amaçlı kişisel bilgilerinin alındığı, ardında kredi kartlarının boşaltıldığı" yönünde suçlamaları kapsadığını belirten emniyet yetkilileri, kullanıcıların kesinlikle telefonda kişisel bilgilerini ve kredi kartı numaralarını vermemelerini istediler.

Bu arada konuya ilişkin konuşan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, bu mesajlarda gönderilen numaralar arandığında normal fiyatların çok üzerinde ücretlendirmeler ile karşılaşıldığını vurgularken, "Sağlık konusu, tüketicinin önem verdiği bir nokta olduğundan birçok art niyetli kişinin geçim kapısına dönüşmüş durumdadır" dedi.

"GSM şirketleri, SMS gönderilen numara sahipleri hakkında yargı girişimi başlatarak, sorumluluklarını yerine getirmelidir" diyen Kaya, tüketicileri gelen mesajları aradıklarında kredi kartı numaralarını vermemeleri konusunda uyardı. Tüketicilerin SMS gönderen numaraları abonesi oldukları GSM şirketi ve Sağlık Bakanlığı'na bildirilmesi gerektiğini ifade eden Nazım Kaya, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun check-up dolandırıcısı bir firma hakkında 10 bin TL ceza uyguladığını da kaydetti.

Tüketicilerin bu gelişmeyi dikkate almaları gerektiğini dile getiren Genel Başkan, şöyle konuştu:

"Art niyetli bazı kişiler, tüketicileri arayıp danışmanlık, hastanelerden indirimli yararlanma ve ücretsiz ambulans hizmeti verdiklerini söylüyorlar. 30-50 TL karşılığında bu hizmetlerden bir yıl süre boyunca yararlanabileceklerini belirtiyorlar. Tüketicinin kredi kartından yıllık 350-600 TL çekim yapılabiliyor. Tüketiciler bu tür aldatmalara fırsat vermemelidir."

2. Bu mesajı için 6 kişi narkoz30'ye teşekkür etti:

ŞENOL KARASU
    skydome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 237

Çok teşekkür ederim konu için...Benim telefonuma bu tarzda 4 tane mesaj geldi hiçbiriyle de ilgilenemedim araştırmadım da yoğun olduğum için...Zaten inanmamıştım da demek böyle bir şey varmış altında tekrar teşekkürler...
    Bravoo Multijet Emoo+lavv+skyy

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Banada geldi.Bende aradım adamalrı geri böle böle check-up kazanmışım napcaz diye
    Salağa yatıyorum tabi..

Özel sağlık sigortanız varmı dedi yok dedim halbuki var ozaman tam size göre bi kampanyamız var dedi neymiş o dedim yılda 1800 liraya istediğimiz bir hastanede ücretsiz kontrol yaptırabilcekmişiz

alla alla dedim süpermiş bu ya hemen üye olmak istiyorum neyse gerekeni yapın dedim oğlan sevinçten dört köşe bulduk kazı yolalım hesabı

Ondan sonra ambulans hizmetimizde var oda yıllık 400 lira dedi oo dedim oda süpermiş nerdeyse bedava ondanda istiyorum dedim

Tamam beyfendi dedi yanlız işleme başlamadan önce bana kart numaranızı vermek zorundasınız dedi tamam dedim aklıma gelen 16 numarayı sıraladım sonra son kullanma tarihini sonra cvc(güvenlik kodunu)..

Adam beyfendi kartınız bulunamıyor numarada bir hata olmasın dedii...

Ya dedim hadi siz salaksınızda bunlara inanan salaklardamı var dedim tutup kart numaramı vericem allah işinizi gücünüzü rast getirsin dedim suratına kapadım telefonu

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

h k

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Valideye de geldi böyle bir mesaj yenile.Ben sürekli hatırlattığım için hiç oralı olmamış Allahtan

Dolandırıcılıktaki yaratıcılığımızı keşke faydalı, hayırlı işlerde kullanabilsek...

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Bizler belki benzer konuları okuduğumuz veya duyduğumuz için bu tarz sahtekarlıklara mahal vermiyoruz. Ancak bu tarz dolandırıcılık konularında bilinçsiz kişiler ve maalesef yaşlılarımız bu tuzaklara düşüyorlar. Olayı ancak kredi kartı extrelerinde fark ediyorlar o zamanda iş işten geçmiş oluyor.

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Aferin valla Kaan. İyi sarmışsın adamı.

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Alıntı serdar2362 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aferin valla Kaan. İyi sarmışsın adamı.
    Abi sorma ya acaip ciddi salak numarasına yattım ama tabi sonu mâlum işte Böyleleriyle dalga geçmeyi çok seviyorum ne zaman mesaj gelse kesin ararım o anki can sıkıntımı alıyo

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

GURUR DEMİR
    GRDEDE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 624

Kaan kardeşim,yani birkaç kontöre terapi....Tüm dolandırılanlar adına teşekürler.İnsanlarımız şunu anlamalı ki kimse kimseye,hele hele bu devirde çıkarı olmadan birşey vermez.Milletimiz gerçekten zeki öyle senaryolarla dolandırıyorlarki pes dersiniz.Aynı zamanda insanımız bir o kadar da saf inanıyor ya da inanmak istiyor.
    1.4,120hp,tjet,emotion,duolojik,skydome,teknopaket ,GRDEDEpaket,BEYAZ BRAVO

Tehlikeli olan sürat değil ,KONTROLSÜZLÜK tür.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Bana da geldi bu mesaj merak edip aradım kadının biri çıktı dedi biz falanca hastaneden arıyoruz hastanemizde checkup yaptırabilirsiniz tüm işlemler dahil 200 lira ben de iyi yaptırayım o zaman dedim randevu verin geleyim kadın bu sefer ancak ödemeyi de almamız gerek dedi. .Tabii kredi kartı istedi veremem dedim.