10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Motor hacmini 1.6'ya düşüren model, Mercedes'i ihya etti...

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Teknik Konu Motor hacmini 1.6'ya düşüren model, Mercedes'i ihya etti...

MOTOR HACMİNİ 1.6'YA DÜŞÜREN MODEL, MERCEDES'İ İHYA ETTİ... Mercedes düşük vergili C180’le SATIŞ REKORU kırdı

2009’da 2 bin 300 adetlik satış hedefiyle yola çıkan Mercedes Türk, motor hacmini 1.6 litreye düşürerek büyük vergi avantajı sağlanan C180 modeliyle bu rakamı dörde katladı.

Mercedes-Benz Türk 2009 yılında bir önceki yıla göre otomobil satışlarını yüzde 108 artırdı. Şirket yıl toplamında ulaştığı 9 bin 700 adetle Türkiye’de tarihinin en yüksek satış rakamına ulaştı. Satışların yüzde 67’sini ÖTV avantajı için motor hacmi 1.8 litreden 1.6’ya indirilen C180 serisi oluşturdu. C180 serisi otomobiller satılan 9 bin 700 aracın 6 bin 507’sine işaret ediyor. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, pazardaki daralmaya ve krizin olumsuz etkilerine rağmen, tüm ürün gruplarında pazar paylarını artırmayı başardıklarını söyledi. Kurz, buna karşılık sektörde 2010 yılında da krizin sürebileceğinin altını çizdi.

2009’da arayı açtılar

Kurz, 2010 yılında Türkiye otomotiv pazarında bir iyileşme beklemediklerini, şirket olarak 2009’da olduğu gibi 35 milyon euro’luk yatırım yapacaklarını söyledi. Dün düzenlenen değerlendirme toplantısında Mercedes-Benz Türk’ün yeni yatırımlarında aslan payını Aksaray’daki kamyon fabrikası ile yeni Türkiye’ye özel üretilecek ürünlerin Ar-Ge harcamalarının alacağı belirtildi. Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, ana rakipleriyle yapılan karşılaştırmalı pazar payında 2008’de ulaştıkları yüzde 31’lik rakamı yüzde 43’e yükselttiklerini iletti. Sülün, premium segmentinde en fazla pazar payına sahip marka olduklarını ifade etti. Sülün, ÖTV indiriminin de etkisiyle C serisinde 6 bin 507 adet sattıklarını anlattı.
    2009’da ayrı bir şirket kurarak 2. el pazarına girdiklerini hatırlatan Sülün, hisselerin tamamının Mercedes-Benz Türk’ün olduğunu söyledi. Bu şirketin ağırlıklı olarak otobüs ve kamyonların 2. el satışını yapacağını aktaran Sülün, “Burada 2010’da 4 haneli satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Fikir Türkiye’den çıktı

Alman Daimler Benz, Türkiye’deki ÖTV oranlarının artması üzerine Mercedes-Benz Türk’ün ısrarıyla C serisindeki 1.8 litrelik benzinli motoru düşük vergi dilimine giren 1.6 litreye indirmişti. Böylece ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranı yüzde 60’dan yüzde 37’ye indi. Türkiye tarafı 3 yıl önce bu talepte bulunmuştu. Daimler Benz’in tarihteki ilk küçük motorlu aracı olan ve ‘Kriz Mercedes’i olarak 2009 başında Türkiye’ye getirilen C Serisi otomobillerden, 2009 sonuna kadar 2 bin 300 adet satılması hedeflenmişti.

156 beygir gücünde

- Dört silindirli
    - 1.6 litrelik motor
    - 156 beygir
    - 100 km’ye 9.5 saniyede ulaşıyor
    - 230 kilometre hıza çıkabiliyor

İhracat iyi gidiyor

Mercedes-Benz’in Türkiye fabrikalarında 2009’da üretilen 2 bin 775 adet otobüsün 2 bin 350 adedi başta Batı Avrupa olmak üzere yurtdışı pazarlara ihraç edilirken, üretilen 3 bin 720 adet kamyonun 980’i de Fransa ve Almanya’ya gönderildi. Mercedes 2009’da Türkiye otomotiv pazarında 5 bin 230 kamyon ve 3 bin 25 ticari araç satarken, otobüste tercih edilirlik oranı yüzde 65.2 olarak gerçekleşti. Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray ve Hoşdere fabrikalarında 4 bin kişi çalışıyor. Türkiye’deki fabrikalarında bugüne kadar bugüne 56 bin 500 otobüs ve 120 bin kamyon üretildi. 2009’da 35 milyon euro yatırım yaparak, toplam yatırımını 650 milyon euro’ya çıkardı. 2009’da 2 bin 350 otobüs ve 980 kamyon ihracatı yaptı.
    Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, Ar-Ge merkezlerinde çalışan sayısını artırdıklarını ve 220 kişiye çıkardıklarını, merkezin amacının Türkiye için ürünler geliştirmek olduğunu kaydetti

2. Bu mesajı için 2 kişi narkoz30'ye teşekkür etti:

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Satışında ciddi bir artış olmuş gerçekten.Ama nekadarda vergiden indiremede gitseler ki düşük motor yüksek güç düşük vergi avantajlı.Ama fiyatına bakıcak olursak baz modeli hala 78,000 tl'ye tekâbül ediyor.Buda ciddi bi rakam bence...

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

aracı dün ankara-adana yolu üzerinde sürme şansım oldu,
    araç genel olarak teknik verileri doğrular neticede, mercedes olduğunu, mercedese bindiğinizi unutursak tek sıkıntısı yakıt sarfiyatı, şehir içi 12-13 lt arası sehirdışı 9 lt civarı yakıt tüketiyor.

78000 tl lik fiyat baz model ki koluman baz model getirmiyor, kolumandaki araçlar 43000euro ve üstü civarına satılıyor.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

valla bu aralar çok gözüme takılıyor
    hele beyaz rengine hasta oluyorum
    ama maalesef 80 bin lira param olmadığı için şu anda sadece hayallerimi süslüyor

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Murat Gürakan
    varmı denemek isteyen :) Murat Gürakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 354

Burdanda ben size duyurayım çok yakında artık seneyemi olur yoksa ondan sonrakimi bilmem ama bmw ilk olarak yeni kasa 3 serisinde kullanacağı 1.3lt 3 silindirli ve turbo beslemeye sahip 170hp gücünde bir alet geliştiriyor. Artık yolarda devasa hacimli araçlar görmek zor olacak.
    .....
    Artık gerek dünyanın hava kirliliği sorunu gerekse petrol sıkıntıları yüzünden her marka küçük hacimli motora geçmek zorunda buy politikayı benimsemeyen şirketler göreceksinizki pazardaki payını bir hayli yitirecekler.
    ......
    Şuda var her markanın her ülkenin şartlarına göre değişik politikaları vardır. Türkiyedeki ne vergi oranı, nede petrol fiyatı dünyanın hiç bir yerinde yok dolayısıyla türkiyede araba satmak demek hızlı gitsin isteyen için vergiden kısmak ekonomi isteyen içinse hem küçük hacim ile hemde turbo ile ekonomi sağlamak demek olmuştur.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Evet, Mercedes bu 1600cc den çok iyi iş çıkardı.Diğer D segmentlerinin iki katına satılan Mercedesler neredeyse bu sınıf fiyatını yakaladı,

Devir hakikaten downsizing devri

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ender Pala
    pilotender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 229

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet, Mercedes bu 1600cc den çok iyi iş çıkardı.Diğer D segmentlerinin iki katına satılan Mercedesler neredeyse bu sınıf fiyatını yakaladı,

Devir hakikaten downsizing devri

Arkadaşlar lütfen bu segment konusunda beni aydınlatır mısınız? C segmenti D segmenti filan derken ne kastediliyor? Hep okuyorum bunları ama anlamıyorum hangi segment hangi araçlara tekabül ediyor? örnek araclar söyleyerek bu konuyu aydınlatmanız mümkün müdür?
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

Alıntı pilotender Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar lütfen bu segment konusunda beni aydınlatır mısınız? C segmenti D segmenti filan derken ne kastediliyor? Hep okuyorum bunları ama anlamıyorum hangi segment hangi araçlara tekabül ediyor? örnek araclar söyleyerek bu konuyu aydınlatmanız mümkün müdür?
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Otomobil_segmentleri

12. Bu mesajı için 3 kişi Erdem Bozdağ'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı pilotender Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ender, birkaç tane örnek yazıyorum ben:

A segmenti: (Superminiler) Panda, 107, i10
    B Segmenti: (Küçükler) Punto, Polo, Corsa
    C Segmenti: (Alt Ortalar) Bravo, Megane, Golf
    D Segmenti: (Orta) Vectra, Passat BMW 3, Mercedes C
    E Segmenti: (Üst) BMW 5
    F Segmenti: (Lüks) Rolls Royce, Jaguar,
    G Segmenti: (Supersport) Ferrari, Lamborghini
    Bir de MPV (Multi Purpose Vehicle) (Zafira, İdea, C Max...) ve SUV (Sport Utility Vehicle)(CRV, Sorento, X5..) lar var...
    Konu ABNEW tarafından (21/01/2010 Saat 21:54 ) değiştirilmiştir. Sebep: İmla

14. Bu mesajı için 4 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

Ender Pala
    pilotender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 229

Erdem ve Arda'ya ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Zaten ancak bu kadar güzel izah edilebilirdi...
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

16. Bu mesaj için teşekkür edenler: