Merhaba Arkadaslar,

Bir Alfa Romeo MiTo kullanıcısı olarak, Punto ve Mito'nun aynı platformda üretilmesinden dolayı aynı alt şaseye sahip olduklarından, anlayışınıza inanaraktan, kendi imal ettiğimiz şase gergileri için burada da konu açmak istedim.

Alfa Romeo Mito aracim icin DNA Racing alt sase gergisini Haziran ayinda TMC Motorsport sitesinden siparis etmistim.

Soz konusu parca tam olarak linkteki gibidir. Parcanin gorevi, alt sasenin ortasindaki tunel kisminin esnemesini engelleyip, on tekerlerin virajlarda yere daha iyi basmasi saglamaktir.
https://www.dna-racing.it/en/fiat-pu...e-rod-kit.html

Urunu teslim alip biraz inceledikten sonra, urunun birebir aynisindan kendi imkanlarimiz ile urettik. Ilk oncelik olarak yakin cevremdeki Mito sahibi arkadaslara ilk numuneleri teslim ettim ve arkadaslarin aracina montaji da gerceklestirdik.

Urunun orijinalini kullanan veya bizim urettigimiz versiyonunu kullanan tum arkadaslarin genel yorumu, aracin kafasinin cok daha dinamik hale geldigi ve onden kaynaminin azaldigi yonundedir.

Ürettiğimiz parçayı şu ana kadar Mito ve Punto uzerinde montajlayip dogruladik, DNA motorsports sitesinde uyumlu arac listesini asagidaki gibi belirtilmistir:
Fiat Grande Punto - Abarth incl. (2005 - 2012) /
Alfa Romeo Mito (2008 -) /
Opel Corsa D OPC incl. (2006 - 2014) /
Opel Corsa E OPC incl. (2015 -)

Orijinal parca ile el yapimi parcanin boylari, delik caplari ve delik konumlari birebir aynidir. (orijinal parca referansiyla mastar yapilmistir, el yapimi parcalar bu mastara gore uretilmektedir)
Orijinal parcanin profil olculeri 30mm x 15mm (profil sacinin et kalinligini bilemiyoruz)
El yapimi parcanin profil olculeri 30mm x 20mm (profil sacinin et kalinligi 3mm)

El yapimi parcalar oto boyacida boyanip, firinlanmistir.

Parcalar, vida (4 adet), pul (4 adet) ve somunlari (2 adet) ile birlikte teslim edilecektir.
El yapimi parcanin yuksekligi orijinal parcaya gore 5mm daha fazla oldugundan, gonderilecek vidalar da orijinal vidalardan 5mm daha uzundur.

El yapimi parcalardan toplam 11 adet satılmıştır. şu an elimde 1 adet daha stok mevcuttur. Talep olmasi durumunda sadece günler içinde tekrar üretim yapabiliriz.

El yapimi parcanin satis fiyati 250TL

Parcalar montajlanirken;
motor kisminin altinda yer alan plastik korumanin en ucundaki ince lama parca sokulup, yerine uzun profil takilacaktir.
Uzun profilin takildigi noktanin yaklasik bir karis gerisine de kisa profil takilacaktir.

Her iki parca da takilirken, kesinlikle hic bir kesme bicme islemi yapilmasina gerek yoktur. Montajla ilgili detaylari, orijinal parcanin sitesinden de gorebilirsiniz.

Kaynak noktalarina dair detay gorseller karsilastirmali sekilde asagidadir.

Grande Punto'ya ait montaj resimleri de aşağıdaki gibidir. Söz konusu fotoğraflar @dincsoy16 Cenngiz Bey'in aracına aittir.

Stock süspansiyonlu kendi aracıma şase gergisini taktıktan nasıl viraj alabildiğime dair bir pist videosunu da aşağıda paylaşmış olayım:

Satin almak isteyen arkadaslar mesaj, mail veya telefon ile tarafima ulasabilirler.

Rahmi TANIR
Tel: 0505 915 8212
rahmitanir@gmail.com