11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: "Mustafa"

ufuk bozkaplan
    ufukbzk84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 .. 2326
    Edilen teşekkür: 102

Standart "Mustafa"

merhaba arkadaşlar... ben "mustafa" filmini izledim... eleştireceğim şeylerde var öğrendiğim şeylerde... öncelikle son kısımlarındaki zayıflamış ve vefat etmişte olablir tam olarak anlayamadığım halini oldukça zayıflamış halini kısacası ve yüzünde hastalığından dolayı çıkan yaralarının olduğu halinin gösterilmesinden çok fazla rahatsız oldum bir liderin bir ulusun kurucusunun bu şekilde gösterilmesinden ciddi anlamda rahatsız oldum ve diğer bir konuda birazcıkta olsa sanki alkolik ve sigara tirkayisi gibi gösterilmiş sanki böyle şeyler bazı kesimler tarafından bir koz olarak kullanılmakta malesef ve eleştireceğim bir diğer konu ise biraz daha sinema filmi tadında olsa daha iyi olurdu..... iyi yanlarıda benim atatürkün hayatıyla ilgili bilmediğim bir çok ince ayrıntıyı öğrendim... bunlardan biri askeri lise hayatında özellikle çok fazla fakirlik çekmesi şama sürüldüğünde yaşadığı olumsuzlukları ve yapacağı devrimlerin çok daha önceden planlamış olduğunu insani korkularının olması karanlık ve yalnızlıktan korması gibi ve bunun gibi birçok insanı askeri ve siyasi hayatındaki ince detayları daha önce okumadığımız gibi anlatılması hoşuma gitti... ben bu belgeselden çok şey öğrendim ve genel olarak atatürkle ilgili yapılan yapıtların çok az olmasından dolayı bu tarz şeylerin çoğalması için beğendim genel anlamda... şimdi bu filmi tartışmaya açıyorum yorumlarınızı bekliyorum...
    Konu ufukbzk84 tarafından (04/11/2008 Saat 16:19 ) değiştirilmiştir.
    2007 Grande Punto Dynamic 1.3 75 hp Titanyum Gri ...

2. Bu mesajı için 3 kişi ufukbzk84'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Bu tarz yapıtların artması benim de temennim ama kaliteden taviz vermemek gerekli.Son derece basit çevrilen dizi ve filmler mevcut.Bunlar değerlerimizi bence kötü etkiliyor.

Mustafa Filminde de eleştirdiğim birkaç nokta var.Bunların başında da filmin ismi geliyor.Ben Ulu Önderimizin İsminin, filmin başlığı bile olsa bu kadar basitleştrilmesine karşıyım öncelikle.Bizler Mustafa olarak hitab edecek kişiler değiliz kendisine.Bunun dışında Ufuk un da belirttiği gibi zaten içki ve sigara içtiği bilinen Ulu Önderimizin bu halinin sürekli vurgulanması da yanlış geliyor.Özellikle kendisinin birtakım insanlar tarafından haksızca eleştrildiği, önemsizleştirilmek istendiği dönemde filmdeki bu gösterimler kendisi aleyhine kullanılacaktır...
    Konu ABNEW tarafından (05/11/2008 Saat 00:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: İmla

4. Bu mesajı için 4 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

Murat Taşkın
    Murat Taşkın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    TC 0417
    Edilen teşekkür: 5

Filme dün gitme imkanım oldu.
    Öncelikle o denli ağır eleştirileri haketmediğini düşünmekteyim. Ancak elbette eleştirilecek yanları vardır.
    -Özellikle Çanakkale Zaferi gibi dünyanın hayranlık duyarak tarihini bildiği bir diriliş çok kısa gösterilmiş. Sakarya Zaferi ona keza.
    -"Mustafa" ismi bence de çok yanlış ve eksik. Kimsenin ona "Mustafa" diye hitap etme hakkı olduğunu düşünmüyorum. Bu filmi yabancılar da izleyecekler
    -Mustafa Kemal Atatürk'ün bir çok ses kaydı olmasına rağmen, onun sözlerini cılız ve güçsüz bir sesin seslendirmesi çok saçma geldi. Ata'nın sesi bile gözlerde bir damla yaşa yeterken, bu cılız seslendirme duygulanmama bile engel oldu.
    -Ata'yı oynayan oyuncu çok başarısızdı.
    -Son zamanları nedense hapis ortamında geçmiş gibi gösterilmiş. Buna anlam veremedim.
    -Son olarak, onunda bir insan olduğu vurgulanmak istenirken biraz ileri gidilmiş gibi geldi. Zaafları fazla öne çıkartılmış.
    Ama en çok dikkatimi çeken konu şu oldu. Film bitti ve tüm salon boşaldı. Ben ve iki yaşlı çift kaldık sadece. Bekleme sebebim, kullanılan kaynakları görebilmekti. İnanın okumaya yetişemedim, yaklaşık 2 dakika kadar kaynak yazısı aktı perdede. Bu kadar emeğin karşılığı bu şekilde linç girişimi olmaması lazımdı. Ama bu kadar kaynağın varlığı da bu şekilde basit bir film olmamalıydı.
    Benim için en büyük katkısı, Ata'nın bilmediğim yönlerini öğrendim ve görmediğim resimlerini gördüm. Enazından o cılız ses yokken, gözlerimdeki yaşlar mutluluk ve karamsarlık içinde aktı gitti..
    Bence her Türk'ün görmesi gereken bir film.
    Saygılar..
    SARI-LACİVERT

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gizem T.
    GaladrieL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 332

İnsanların küçük ayrıntılarla ve zayıf noktalarla rant sağladığı bir dönemde, en son ihtiyacımız olan şey O'nu olası birkaç insani ama zamansız beyan edilen olaylarla anmaktır. Durup da O olmasa bugün kim bilir hangi bayrak altında yaşamaya mecbur kalacaktık demiyoruz da, içkisi-sigarası..vs.. gibi noktalara takılı kalıyoruz (ya da kaldırılıyoruz) Özetle neticeye bakalım, bizler yani O' nun yolundan ilerleyenler kim hangi filmi çekerse çeksin O' na olan bağlılığımızdan, yolunda ilerleme isteğimizden vazgeçmeyeceğiz. Geri kalanlar ise zaten değersiz ve önemsizdir.

Asla unutmamalıyız ki;

Bugün araçlarımızın plakalarında yer alan TR amblemi de dahil büyüklü küçüklü her tür özgürlüğümüzü bizzat kendisine borçluyuz!!
    ..an extensive current of wind, rushing great velocity and violence..

8. Bu mesajı için 4 kişi GaladrieL'ye teşekkür etti:

Murat Taşkın
    Murat Taşkın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    TC 0417
    Edilen teşekkür: 5

Ama araçlarımızdaki TR amblemleri bile kırmızı-beyaz değil ne yazıkki. Bir de bunu yapmak suç teşkil ediyor. Aşşağı sakal, yukarı bıyık..
    SARI-LACİVERT

İLKER Ç.
    ocean_1919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26
    Edilen teşekkür: 197

Ticari hevesle hazırlanılmış bir film gibi. Ne derece "belgesel" denilebileceği tartışmalı.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

İkinci Orhan Pamuk Vakası olmaz umarım

Gizem T.
    GaladrieL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 332

Konuyla ilgili olduğundan bu topic altında paylaşmak istedim. Bugün elime ulaşan bir e-mail..

ATATÜRK KİMDİR ?
    Yıl 1976, UNESCO üyelerine bir öneri gelir.
    Öneri paketindeki bir cümleyi sizlere okumak istiyorum.
    Diyor ki " Bu gün UNESCO'nun üzerinde çalıştığı bütün projelerin isim babası Mustafa Kemal'dir." Öneri nedir ?
    Öneri ise; O'nun doğumunun yüzüncü yılında, (152 üyesi vardı UNESCO'nun) 152 ülkenin devletleri,doğum gününü, aynı anda kutlasın önerisidir.
    İsveç delegesi birden ayağa kalkar ve şöyle söyler:
    "Ne yani dünyada bu kadar devlet adamı var hepsinin doğum gününü böyle kutlayacak mıyız?" şeklindeki kinayeli sözlerine, Rus delegesi ayağa fırlar, yumruğunu masaya vurur ve 152 ülkenin delegelerine aynen şöyle söyler;
    " Genç delege arkadaşıma hatırlatmak isterim ki ATATÜRK, öyle dünyadaki herhangi bir lider değildir, bırakın onu bir yıl anmayı, her ülke her problemimizde çare olarak aramalıyız"
    Sonra ne mi olur?
    UNESCO tarihinde ilk ve tek olur.
    Hiç negatif oy yok, hiç çekimser oy yok ve 152 ülke şu metne imza atar; hani İsveç delegesi demişti ya "ne yani" diye. O İsveç delegesi bu imzanın atıldığı gün mikrofona gelir ve aynen şunları söyler;
    " Ben ATATÜRK'ü inceledim bütün ülkelerden özür diliyor ilk imzayı ben atıyorum" diyecektir.
    İşte o muhteşem belgede deniyor ki;
    "ATATÜRK KİMDİR; ATATÜRK ULUSLARARASI ANLAYIŞ, İŞBİRLİĞİ, BARIŞ YOLUNDA ÇABA GÖSTERMİŞ ÜSTÜN KİŞİ, OLAĞANÜSTÜ DEVRİMLER GERÇEKLEŞTİRMİŞ BİR İNKILAPÇI, SÖMÜRGECİLİK VE YAYILMACILIĞA KARŞI SAVAŞAN İLK ÖNDER, İNSAN HAKLARINA SAYGILI, DÜNYA BARIŞININ ÖNCÜSÜ, BÜTÜN YAŞAMI BOYUNCA İNSANLAR ARASINDA RENK, DİL, DİN, IRK AYIRIMI GÖSTERMEYEN, EŞİ OLMAYAN DEVLET ADAMI, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU"
    Dünya tarihinde hiçbir lider için yazılmamış metine kaleme aldıran Mustafa'yı düşünün..
    Bir de Can DUNDAR'in Mustafa'sını. .......
    ..an extensive current of wind, rushing great velocity and violence..

13. Bu mesajı için 7 kişi GaladrieL'ye teşekkür etti:

recep volkan öner
    byrvo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 RV 755
    Edilen teşekkür: 71

Bazı kesimlerden para alarak yaptı herhalde Can Bey bu filmi.. Gösterimden kaldırılması gerekir bence.. Neymiş "Atatürk'de insan, onun bu yönünü göstermek istedim" Yok ya!!!
    Atatürk bu ülke için insan falan değil... Bu ülkenin insanlarını bir arada tutan en büyük "olgu".. Alman bir tarihçi "Musatafa Kemal'i tarihe emanet edin." demiş.. Kesinlikle çok doğru bir söz..
    Önemli olan şey başardığı işler, gerisi önemli değil..
    hmmmmmmmm......

Green

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ufuk bozkaplan
    ufukbzk84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 .. 2326
    Edilen teşekkür: 102

ben şahsen bu tarz yapıtların çoğalmasından yanayım en baştada söylediğim gibi fakat bu kadar amatörce değil... tamam arkasında çok ciddi bir araştırma yapılmış olabilir fakat o bilgiler o doneler bende olsa ben bişle power pointte yapabilirim slayt gösterisi olarak... yani işin özü artık gerçek ciddi bir bütçesi olan ve gerçek anlamda oyuncu kadrosunun türk olduğu profosyonel insaların olduğu insanı duygularının çokgöze batırılmadan izlediğimde duygulanacağım bir film istiyorum... çok mu zor ya anlamıyorum bugun cem yılmaz tek başına bir filme 5 milyon euro (belki daha fazladır) yatırabiliyor... yani işin özü ne çok resmi bir film (özellikle bu işin devlet eliyle yapılması çok saçma) nede çok bazı şeyleri göze batırır şekilde yapılan bir film... bakın arkadaşlar bugun insanlığın bir numaralı yüz karası olan adolf hitleri yüzlerce filmi vardır... coniler bi kere vietnamda savaştılar diye onlarca film yapıyolar bir sürü hayal ürünü atmasyon filmler bizim bi gerçeğimiz var "atatürk" ve bu liderin hayatından sadece onun hayatından yüzlerce film çıkar ama malesef adam gibi çekilmiş bir tane film yok açıkçası ben "mustafa" 'ya giderken ciddi ciddi bir sinema filmi izleyeceğim beklentisiyle gittim ama bu sadece bir slayt gösterisiyle belgesel arası birşey sarı zeybekte anlatılanların bir başka bakış açısıyla anlatımı o kadar ben artık bir atatürk filmi istiyorum...
    2007 Grande Punto Dynamic 1.3 75 hp Titanyum Gri ...

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hakan alpaslan
    palombaro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 93

ben çok begendim ancak Gizem T. nin ilk mesajına katılmamak elde değil.selametçi irticacı tayfa, istediği gibi anlayıp yorumlayıp sankı ellerıne bır koz gecmıs gibi cahillerin beynine ufak ayrıntıları yerleştirecek. Ülkemizde bir çok insanın demokrasiyi haketmediğini düşünüyorum.