8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Atatürk’ün Yılbaşı Gecesi Yapmış Olduğu Bir Konuşma

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Standart Atatürk’ün Yılbaşı Gecesi Yapmış Olduğu Bir Konuşma

1 Ocak 1933

1933 Yılbaşı gecesi, Ankara Palas salonunda Atatürk’ün katılımlarıyla kutlanırken, saat 24’den sonra, Millî Eğitim Bakanı Reşit Galip, yeni yıl armağanı olarak Atatürk’e üç kitap sunmuştur. Bunlar “Birinci Türk Tarih Kongresi Zabıtları”, “Söz Derleme Klavuzu” ve Dil Kurultayı kararlarını içine alan kitaplardı. Millî Eğitim Bakanı kısa bir sunuş konuşmasıyla kitapları vermişler, Atatürk de armağanları alırken yüksek sesle şunları söylemişlerdir:

—Bu anda duyduğum mutluluk büyüktür. Kıymetli Millî Eğitim Bakanımızın bu armağanından dolayı kendisine teşekkür ederim. Kendisinden ve diğer bakanlarımızdan her an böyle armağanlar beklerim. Bakan Beyin değersiz dediği bu armağan gerçekte çok değerlidir. Bu değerin herkes tarafından daha iyi anlaşılması için bu kitaptan bir sayfa okumalarını Bakan Bey’den rica ediyorum.

Atatürk’ün bu sözleri çok alkışlandı. Arkasından Reşit Galip Bey, Gazi’nin emirlerini yerine getirerek armağandan, ayırmaksızın ve seçmeksizin, bir sayfa açtı ve:

—“Hepimizin kısmetine” diyerek okumağa başladı: “Kafasını ve vicdanını, en son yükselme alevleriyle güneşlendirmeye karar vermiş olan, bugünün Türk çocukları, biliyor ve bildirecektir ki, onlar dört yüz çadırlı bir aşiretten değil, on binlerce yıllık, hür uygar olan, yüksek bir ırktan gelen, yüksek yetenekli bir millettir. (Sürekli alkışlar).

Bir de şunu iyi bilmek gerekir ki, eski Etilerimiz, atalarımız, bugünkü yurdumuzun ilk ve otokton yerleşenleri ve sahibi olmuşlardır. Burasını binlerce yıl önce anayurdun yerine öz yurt yapmışlardır. Türklüğün merkezini Altaylardan Anadolu-Trakya’ya getirmişlerdir. Türk Cumhuriyeti’nin sarsılmaz temelleri bu öz yurdun çökmez kayalarındadır. (Alkışlar).

Bu kutsal yurdun öz mirasçısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz koruyucusu o büyük, yüksek, soylu Türk kavminin bugünkü genç ve dinç çocuklarıdır. (Sürekli alkışlar).

Hâkimiyet-i Milliye, 2.01.1933

Kaynak: Atatürk Araştırma Merkezi
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

2. Bu mesajı için 5 kişi lektonstar17'ye teşekkür etti:

Kaptan Kartal
    eros06060 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 29

Konunun üzerinden çok vakit geçmişte şu lafa takıldım:

“Kafasını ve vicdanını, en son yükselme alevleriyle güneşlendirmeye karar vermiş olan, bugünün Türk çocukları, biliyor ve bildirecektir ki, onlar dört yüz çadırlı bir aşiretten değil, on binlerce yıllık, hür uygar olan, yüksek bir ırktan gelen, yüksek yetenekli bir millettir."

Türk genci şu cümlenin özüne bir varamadı arkadaş. Kendi içimizdeki sorunları boşverdik, gelişmeyi boşverdik, hainleri bıraktık elin araplarını korumakla ve yardım etmekle meşgulüz bir de vicdan yaptırılıyor basında oluk oluk. E bu araplar çok değil 100 sene önce Halifelerini satan, Osmanlıyı arkasından vuran, larvesin verdiği altınlar için Hicazda Mekke'de Türk askerini şehit eden, Kurtuluş savaşında Fransızları coşkuyla karşılayıp Antepe Maraşa Urfaya kadar eşlik eden mahlukatlar değil miydi ? Nasıl bir politikadır ki rabia yapıyoruz hala , kendi öz evladımıza yüksek ırkımızdan olan çocuğa terörist diyebiliyoruz.

Kızanlar olabilir onlarda insan, müslüman diye ama benim kurtuluş savaşındaki ceddimde insandı müslümandı. Türk tarihine bakılırsa Hoşgörülü görünebiliriz ancak bize sorun çıkartmayana hoşgörülüyüz, Sorun çıkartana kinciyiz. 400 sene boyunca ecdadımın boyunduruğunda huzurla yaşayan tek bir sorun olmayan ülkelerin bugün savaştan ölümden kurtulamamasını umursamıyorum. Etme bulma dünyası demişler.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Bugun facede biri olmasaydin olurduk diye ataturkun fotosunu paylasmis yazik be.. Sen olurdun ama baban belli olmazi yazmaktan baska bisi gelmedi elimden

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

Kaptan Kartal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Arrest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugun facede biri olmasaydin olurduk diye ataturkun fotosunu paylasmis yazik be.. Sen olurdun ama baban belli olmazi yazmaktan baska bisi gelmedi elimden

Kardeşim aynen öyle illa ki olurduk sonuçta Allah veriyor canımızı ama Atatürkün dehası askerlerimizin kahramanlıkları olmasaydı şuan izmirli yunanım diyecekti urfalı fransızım diyecekti trabzonlu ermeniyiz diyecekti istanbuldaki ingiliziz diyecekti antalyadaki italyanım diyecekti bunun ayrımını yapamıyorlar sevmemelerinede tek lafım yok ama saygı duymayana bende saygı duymam. Soruyorum ne kötülüğü olmuş diye saçma sapan iftiralar belgesiz uyduruk kaydırık laflar nerde yazıyor diyorum şeyhinden şıhından duyduklarını bana sölüor ne milletiz arkadaş ya gülüyorum bazen ama üzülüyorumda bir okadar

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Alıntı eros06060 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim aynen öyle illa ki olurduk sonuçta Allah veriyor canımızı ama Atatürkün dehası askerlerimizin kahramanlıkları olmasaydı şuan izmirli yunanım diyecekti urfalı fransızım diyecekti trabzonlu ermeniyiz diyecekti istanbuldaki ingiliziz diyecekti antalyadaki italyanım diyecekti bunun ayrımını yapamıyorlar sevmemelerinede tek lafım yok ama saygı duymayana bende saygı duymam. Soruyorum ne kötülüğü olmuş diye saçma sapan iftiralar belgesiz uyduruk kaydırık laflar nerde yazıyor diyorum şeyhinden şıhından duyduklarını bana sölüor ne milletiz arkadaş ya gülüyorum bazen ama üzülüyorumda bir okadar
    Onlarin seyhini sihini si..... Ben adi itler. Konuyu acmak istemiyorum ama cigerini bilirim onlarin ben...

Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaptan Kartal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Arrest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onlarin seyhini sihini si..... Ben adi itler. Konuyu acmak istemiyorum ama cigerini bilirim onlarin ben...

daha da deşmeyelim bende bilirim ciğerlerini zaten deştikçe insan sinirleniyor gecen güzel olsun =)

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

b. e.
    outlife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 527

la ankara ekibi yeminlen ne güzel adamlarsınız siz yaa. buluşmada ayırlmayacam yanınızdan
    Her Mücadele Eden Kazanamamıştır Belki Ama, Her Kazanan Mücadele Etmiştir...

13. Bu mesajı için 2 kişi outlife'ye teşekkür etti:

Ziyaretçi78
    Ziyaretçi Ziyaretçi78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı outlife Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    la ankara ekibi yeminlen ne güzel adamlarsınız siz yaa. buluşmada ayırlmayacam yanınızdan
    Ayrılmayacan tabi)

Pro Üzerinden Note II ile Gönderildi.H.KURU Saygılarımla