8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Mustafa Kemal Gibi Düşünmek

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Standart Mustafa Kemal Gibi Düşünmek

Mustafa Kemal Gibi Düşünmek
    Norveç ata sözüdür. İmkansız ya da hemen olamayacak şeyler için Norveç halkı, biraz 'Atatürk gibi düşünmek' lazım der.

Ümit Zileli'nin yazısı:
    Tarih, 18 Mayıs 2002... Yer, İtalya'nın Perugia kenti...
    Genç Türk işadamı Utku Oğuz, bilgisayarında kayıtlı son Atatürk fotoğrafını projeksiyon makinesinin aydınlattığı duvara yansıtıp sözlerini tamamladı:
    - İşte, Anadolu aydınlanmasının temeli olan Türk Devrimi budur.
    Perugia'nin önde gelen kişilerinin oluşturduğu Felsefe ve Tarih Kulübü'nün üyeleri ve konuklar büyük bir coşkuyla alkışladılar genç adamı. Genç adam da bir saatlik ''1918 - 1939 arası Türkiye ve Atatürk Reformları'' konferansının gördüğü ilgiden mutlu, biraz da şaşkındı.
    Kulübün başkan yardımcısı İtalyan dostu bir süre önce, "Şu hayranı olduğun ve her karşılaşmamızda bana anlatıp durduğun Atatürk'ü bizim kulüp üyelerine de anlatır mısın?'' dediğinde hiç tereddütsüz kabul etmiş, ama böylesine yoğun bir ilgi ve heyecanla karşılanacağını düşünmemişti.
    Ama Utku Oğuz için o 18 Mayıs gecesini asla unutulmayacak kılan yorum, orada konuk olarak bulunan yaşlı bir Norveçliden geldi:
    - Norveç dilinde ''Mustafa Kemal gibi düşünmek'' diye bir deyim vardır. Herhangi bir problem karşısında, çözümü imkansız olduğu düşüncesiyle hemen kestirmeden teslim olma eğiliminde olan, ne yapıp edip bir çözüm üretmek için yaratıcılığını zorlama zahmetine katlanmak istemeyen ruh ve zihin tembeli kişilere söylenir bu söz. Bu tip insanlara derhal, ''Hayır, yanılıyorsun bu problemin mutlaka bir çözümü olmalı, biraz da Mustafa Kemal gibi düşün'' deriz. Ancak sizin bu geceki sunuşunuzdan sonra bu sözün arkasındaki anlamı çok daha derin bir şekilde kavramış durumdayım; bu güzel fotoğraflar eşliğinde yaptığınız sunuşunuz bana bu yaşımda bir şey daha öğretti; yani benim anadilim olan Norveçceye yerleşmiş olan eski bir deyimin arkasındaki gerçek ve derin anlamı. Size bunun için minnettarım.
    Genç Türk'ün gözleri yaşardı. Dünyanın bir başka ucundaki ülkenin anadiline bir deyim olarak yerleşmiş büyük devrimciyi bir kez daha minnet ve özlemle andı. Yalnızca bir saatlik bir konferans olarak planlanan gece ancak 19 Mayıs'ın ilk saatlerinde sona erebildi. Saatlerce süren tartışma ve yorumlar ise şu ortak yargıyla sonuçlandı:
    - Atatürk Devrimleri bütün ulkelere uygulanabilecek evrensel bir reçetedir. Zira din ve etnik ayrım temellerine dayanmayan devlet modeli ne kadar çok ülkede uygulanırsa, dünya o kadar daha huzur ve barış içinde bir yer olacaktır.
    Genç adam gecenin sessizliğinde yürürken büyük bir iç sızısıyla ''Türk Devrimi'ni yıkmak için yola çıkan karşı devrimciliğin ülkeyi sürüklediği bataklığı, 'başka çare yok' diyerek IMF'nin önünde boyun büken siyasetcileri'' düşündü. Sonra büyük bir heyecan ve coşkuyla yaşlı Norveçlinin bu kölelik zincirini kırmak için müthiş bir formül sunduğunu anımsadı:
    - Mustafa Kemal gibi düşünmek!

Kaynak: "Mustafa Kemal Gibi Dü?ünmek" Deyimi
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

atila semerci aveo ltz 95 hp
    atila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 92

tesekkurler paylasim icin.onun gibi dusunmeye gercekten ihtiyac var

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

hmm, eğer iş IMF le bitiyorsa bu hükümet "Mustafa Kemal gibi düşün" deyiminin harbi harbi hakkını vermiş.. vermiş ki bu yıl IMF e borç bitiyor...

bu arada, ümit zileli çok güvendiğim biri değildir.. mamafih şimdi oturup araştırdım, meslek alışkanlığı işte... google translate üzerinden kelimeyi norveççeye çevirdim, muhtemel vayasyonları da denedim.. norveççe böyle bir terim bulamadım. adamların "sinna som en tyrk" yani türk gibi kızgın diye bir terimleri var... Norwegian: to be/think like Ataturk - WordReference Forums adresinde norveçlilere sormuşlar, onlar da böyle bir şey duymadıklarını, "sinna som en tyrk" deyiminin var olduğunu, belki bunun "think like ataturk" şeklinde yanlış anlaşıldığını söylemişler.

hasılı, Atatürk'ün ne kadar büyük bir insan olduğunu kimseye ispat etmeye gerek yok, böyle masallarla ancak onun adına leke sürülüyor....

bu arada, konu hakkında bir de ekşisözlük girişi var, buyrun okuyun: https://www.eksisozluk.com/show.asp?...5%9F%C3%BCnmek
    Konu ametist tarafından (29/12/2012 Saat 18:51 ) değiştirilmiştir.

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hmm, eğer iş IMF le bitiyorsa bu hükümet "Mustafa Kemal gibi düşün" deyiminin harbi harbi hakkını vermiş.. vermiş ki bu yıl IMF e borç bitiyor...

bu arada, ümit zileli çok güvendiğim biri değildir.. mamafih şimdi oturup araştırdım, meslek alışkanlığı işte... google translate üzerinden kelimeyi norveççeye çevirdim, muhtemel vayasyonları da denedim.. norveççe böyle bir terim bulamadım. adamların "sinna som en tyrk" yani türk gibi kızgın diye bir terimleri var... Norwegian: to be/think like Ataturk - WordReference Forums adresinde norveçlilere sormuşlar, onlar da böyle bir şey duymadıklarını, "sinna som en tyrk" deyiminin var olduğunu, belki bunun "think like ataturk" şeklinde yanlış anlaşıldığını söylemişler.

hasılı, Atatürk'ün ne kadar büyük bir insan olduğunu kimseye ispat etmeye gerek yok, böyle masallarla ancak onun adına leke sürülüyor....

bu arada, konu hakkında bir de ekşisözlük girişi var, buyrun okuyun: mustafa kemal gibi düşünmek - ekşi sözlük
    Bu kadar vatan malını yabancıya satıpta IMF nın borcunu bıtırmekle "Mustafa Kemal gibi düşün" mek arasında dağlar kadar fark olmalı "Mustafa Kemal gibi düşünülseydi eğer vatan malının satılmasıyla IMF borcu kapatılmaz,aksıne Tarım,Hayvancılık,Petro kımya,Ağır silah sanayıımız dahada gelıstırılıp ıhracat ile kapatılırdı.

Hazır malı satıp borç kapatmayı ilk okuldaki cocuk dahı dusunur ve uygular.

2003 – seka balıkesir işletmesi satıldı.
    2003 – taksan takım tezgahlarısanayi satıldı.
    2003 – tzdk sakarya traktör işletmesi satıldı.
    2003 – petkim standart kimya şirketi satıldı.
    2003 – tekel çankırı kaya tuzlası satıldı.
    2003 – seka aksu işletmesi satıldı.
    2003 – sümerbank nazilli basma fabrikasısatıldı.
    2003 – ormanların satışını öngeren yasa kabul edildi.
    2003 – kuşadası limanı satıldı.
    2003 – seka kastamonu işletmesi satıldı.
    2003 – gerkonsan gerede çelik konstrüksiyon ve teçhizat fabrikaları satıldı.
    2003 – trabzon, dikili limanı satıldı.
    2003 – seka taşucu tersane alanı satıldı.
    2003 – seka çaycuma işletmesi satıldı.
    2003 – tcdd izmir limanı satıldı.
    2004 – seka karacasu işletmesi satıldı
    2004 – ebk manisa et ve tavuk kombinası satıldı.
    2004 – eti bakır işletmeleri satıldı.
    2004 – tekel sekili tuzlasısatıldı.
    2004 – bursa gaz satıldı.
    2004 – eti elektrometalurji satıldı.
    2004 – sümer holding bakırköy işletmesi satıldı.
    2004 – kütahya şeker fabrikası satıldı.
    2004 – thy'deki kamu hisselerinin %23'ü satıldı.
    2004 – eti gümüş satıldı.
    2004 – seka ardanuç işletmesi satıldı.
    2004 – sümerbank diyarbakır işletmesi satıldı.
    2004 – çayeli bakır işletmeleri satıldı.
    2004 – tügsaş’a ait gemlik gübre sanayi satıldı.
    2004 – tekel alkollü içkiler sanayi satıldı. (iki yılı ödemesiz 292 milyon dolara alan şirket 2 yıl sonra 920 milyon dolara amerikalılara sattı. devlet yaklaşık 600 milyon dolar zarar ettirildi.)
    2004 – tekel içki bölümünün satışının ardından 9 fabrika kapatıldı.
    2004 – esgaz satıldı.
    2004 – etikrom satıldı.
    2004 – tümosan türk motor sanayi satıldı.
    2004 – igsaş(istanbul gübre sanayi) satıldı.
    2005 – sümerbank manisa pamuklu mensucat satıldı.
    2005 – seka'ya ait üretim yapan 120 tesisin yıkımı tamamlandı.
    2005 – şeker kurumu ve idari birimleri bakanlar kurulu kararıyla kaldırıldı.
    2005 – sümerbank beykoz deri ve kundura satıldı.
    2005 – seka izmit işletmeleri satıldı.
    2005 – eti seydişehir alüminyum satıldı.
    2005 – tügsaş’a ait tekirdağ depoları satıldı.
    2005 – türk telekom (iki yıllık karına) yabancılara satıldı.
    2005 – adapazarı şeker fabrikası satıldı.
    2006 – tüpraş satıldı.
    2006 – thy'daki kamu hisselerinin %28’i daha satıldı.
    2006 – erdemir satıldı.
    2006 – büyük ankara oteli satıldı.
    2006 – tekel kaldırım, yavşan ve kayacık tuzlaları satıldı.
    2007 – tcdd derince limanı satıldı.
    2007 – deveci maden sahası işletme hakkı satıldı.
    2007 – araç muayene istasyonu i ve ii. bölgeleri satıldı.
    2007 – tcdd mersin limanı satıldı.
    2008 – petkim satıldı.
    2008 – tcdd bandırma ve samsun limanları satıldı.
    2008 – ankara doğalgaz üretim'e ait 9 santral satıldı.
    2008 – tekel sigara sanayi işletmeleri satıldı.
    2008 – tekel'in adana, malatya, tokat, bitlis ve samsun sigara fabrikaları geniş arsalarıyla birlikte yabancılara satıldı.
    2008 – tekel'in sigara bölümünün satışının ardından istanbul, adana, bitlis, malatya ve tokat sigara fabrikaları kapatıldı.
    2008 – türkiye genelinde 60 yaprak tütün işleme tesisi kapatıldı.
    2009 – başkent elektrik dağıtım satıldı.
    2009 – meram elektrik dağıtım satıldı.
    2009 – kastamonu, kırşehir, turhal, yozgat, çorum ve çarşamba şeker fabrikaları satıldı. (bu fabrikalarda sadece iki yıllık karına yabancılara satılmıştır.)
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

5. Bu mesajı için 2 kişi ZAK1980'ye teşekkür etti:

serkan dikici
    serkandikici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 AV 8552
    Edilen teşekkür: 168

Mustafa Kemal gibi düşünmek sadece Kemalist olmak değildir.. Hümanist olmaktır, öngörüdür, ileriye yönelik tahmindir, hoşgörüdür, bayana nezakettir, insana saygıdır, kendine saygıdır.. Asla oldu dememektir hep olacakları düşünebilmektir.. Her şey bitti dediğin anda yeni baştan başlamaktır. Umuttur umutsuzluğu yıkan.. Mustafa Kemal gibi düşünmek rakının sadece içki olmadığını bilmektir -herkesle içilmeyeceğini bilmek gibi-, "o adam" diye hitap edenlerin "içki içiyordu, alkolikti" ithamlarına karşılık "neden içilir ki bu meret sanki memleket elden gidiyor, sanki savaşlar boy vermiş dört bi yanda, sanki çaresizlik sarmış ülkenin her bir ferdini tek tek, sanki umutlar tükenmiş b*k var da ondan içiyoruz" diye bir defa olsun düşünebimektir.. Herkesin ulaşamayacağı bi noktadır Atatürk gibi düşünmek.. Zordur.. Ağır gelir.. Azıcık anlasa birileri.. İntihar eder suçluluğundan.. Bugün biz arabalarımıza M.K.Atatürk imzalarımızı yapıştırıyoruz, yada forum imzalarımız Atatürktür (bkz benim imzam) , lafa gelince savunuruz deliler gibi (bkz şu an yazdığım mesajım) ama hiç bir vakit Atatürkçü düşünmenin ve sorumluluklarını yerine getirmenin nasıl bişey olduğunu yeterince anlayabileceğimizi zannetmiyorum.

Nacizane fikrimdir hata olursa bazı çevrelere affola...
    M.K.ATATÜRK

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

Hiç münakaşa edesim yok ama imf ye borcu bitirmekle Atatürk gibi olmanin bağını kuramadım. Biri yapacağım diye uğrasmıs halkı birlestirmis sifirdan bir memleket kurmus, öteki satacağım diye ugrasan halki ayristiran bi adam. Ikisinin karsilastirilabilecegini dusunmek bile cok komik

Send from my Samsung Galaxy S3 using 2
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

9. Bu mesajı için 2 kişi SteinGP'ye teşekkür etti:

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

Alıntı SteinGP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç münakaşa edesim yok ama imf ye borcu bitirmekle Atatürk gibi olmanin bağını kuramadım. Biri yapacağım diye uğrasmıs halkı birlestirmis sifirdan bir memleket kurmus, öteki satacağım diye ugrasan halki ayristiran bi adam. Ikisinin karsilastirilabilecegini dusunmek bile cok komik

ben de aynı şeyi söylüyorum ya... o kadar ön yargılı insanlar var ki benim ne demek istediğimi anlamaya çalışmak nezaketini bile göstermiyorlar. ben hükümet savunması yapmadım ki.. sadece zilelinin yazısındaki ''Türk Devrimi'ni yıkmak için yola çıkan karşı devrimciliğin ülkeyi sürüklediği bataklığı, 'başka çare yok' diyerek IMF'nin önünde boyun büken siyasetciler" önermesinin ne kadar manasız olduğunu anlatmaya çalıştım. şimdi aynı karşı devrimciler borcu ödeyince, imf önünde diz çökmeyince Atatürkçü mü oldular demek istedim.

Ama gözünüz o kadar kör olmuş ki nükteyi bile anlayamayacak ve hemen hücum edecek duruma gelmişsiniz... yazık!

adamın biri kıçından bir laf atıyor, ben size yalan diyorum, siz "Atatürk üzerinden yalan söyleyen bu dürzünün hakettiği cevabı verelim, verelim ki minareyi çalan herkes kendine kılıf diye Atatürk'ü kullanmasın" diyeceğinize bana laf yetiştirip hamaset edebiyatı yapıyorsunuz. Atatürk gençliği bu mudur yani? Ezberletilmiş üç beş sözü ardı ardına dizmekten ötesine geçemezsek daha çok gidilir yalanların peşinden ve daha çok "ah" çekilir.

son sözüm budur, daha da anlamayanın maksadı bağcıyı dövmektir, benim de ona verecek üzümüm yok !

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de aynı şeyi söylüyorum ya... o kadar ön yargılı insanlar var ki benim ne demek istediğimi anlamaya çalışmak nezaketini bile göstermiyorlar. ben hükümet savunması yapmadım ki.. sadece zilelinin yazısındaki ''Türk Devrimi'ni yıkmak için yola çıkan karşı devrimciliğin ülkeyi sürüklediği bataklığı, 'başka çare yok' diyerek IMF'nin önünde boyun büken siyasetciler" önermesinin ne kadar manasız olduğunu anlatmaya çalıştım. şimdi aynı karşı devrimciler borcu ödeyince, imf önünde diz çökmeyince Atatürkçü mü oldular demek istedim.

Ama gözünüz o kadar kör olmuş ki nükteyi bile anlayamayacak ve hemen hücum edecek duruma gelmişsiniz... yazık!

adamın biri kıçından bir laf atıyor, ben size yalan diyorum, siz "Atatürk üzerinden yalan söyleyen bu dürzünün hakettiği cevabı verelim, verelim ki minareyi çalan herkes kendine kılıf diye Atatürk'ü kullanmasın" diyeceğinize bana laf yetiştirip hamaset edebiyatı yapıyorsunuz. Atatürk gençliği bu mudur yani? Ezberletilmiş üç beş sözü ardı ardına dizmekten ötesine geçemezsek daha çok gidilir yalanların peşinden ve daha çok "ah" çekilir.

son sözüm budur, daha da anlamayanın maksadı bağcıyı dövmektir, benim de ona verecek üzümüm yok !
    Nedense hep sizin mesajlarınızda yaşanıyor bu tarz sıkıntılar. Demek sizin seviyenizin epey gerisinde kalmışız. Allahtan üzümünüze ihtiyacımız yok

İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"